PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy - uwsteczniam się i nie daję już rady ..



cybuk
24-01-2007, 12:09
Tematem stron zajmuję się od przeszło roku. Zainstalowałem joomla nawet kilka razy, przebudowałem szablon, stworzyłem własną grafikę, pozmieniałem parametry kilku komponentów i modułów (bezpiecznie) i wreszcie dzisiaj zmieniłem przez mojego provider-a ustawienia Safe Mode na OFF, a NIE UMIEM WŁAŚCIWIE ZAMIEŚCIĆ ARTYKUŁU. Żenada ... Problem polega na tym, że stworzyłem zwykłe menu (w joomla jako menu główne) i jak napisałem do tego artykuł na stronę startową, to jeśli zaznaczam, że ma on być na stronie startowej, to jest, ale jest też po naciśnięciu każdego linku w menu głównym, a tam przecież powinno być pusto bo to miejsce przeznaczone na inne treści. Proszę o pomoc. Najwyraźniej nie do końca zrozumiałem zasadę działania sekcji, kategorii i artykułów skoro nie potrafię tego właściwie zlinkować.
Przepraszam jeśli pytanie jest trywialne, ale na stronie joomla powinien być jakiś prosty przykład przykład co z czym i jak, a nie masa pomieszanych informacji. Może się uwsteczniam, ale wiele z tego nie zrozumiałem. Czasem nadmiar informacji też szkodzi, zwłaszcza gdy przekazują wiele pokrewnych wątków.

Viking
24-01-2007, 12:36
Chyba się naprawdę uwsteczniasz, bo nie rozumiem z czym masz problem, może jak spróbujesz ująć to w sposób bardziej zrozumiały problem sam się rozwiąże? Jeśli nie to może ktoś bedzie mógł pomóc?

cybuk
24-01-2007, 12:45
Problem polega na tym, że stworzyłem zwykłe menu (w joomla jako menu główne) i jak napisałem do tego artykuł na stronę startową, to jeśli zaznaczam, że ma on być na stronie startowej, to jest, ale jest też po naciśnięciu każdego linku w menu głównym, a tam przecież powinno być pusto bo to miejsce przeznaczone na inne treści.

Nie wiem już jak to jaśniej opisać, ale może spróbuję od myślników:

- mam menu głównez różnymi działami np. O nas, Wydarzenia, Ochrona środowiska ...,
- uruchamiam moją stronę - pojawia się artykuł, który ma być na stronie startowej jako opis portalu i przywitanie (więc jest OK)
- klikam na inne działy w menu głównym np. Wydarzenia i pojawia się ten sam artykuł ze strony startowej, a tam powinno być przecież pusto, bo nie pisałem do tych działów żadnych artykułów.

wszystko

Viking
24-01-2007, 12:55
a jak utworzyłeś linki do tych 'działów'? nie linkują czasem do tego artykułu?
Ogólna zasada jest taka: odsyłamy do czegoś co jest ;)

cybuk
24-01-2007, 14:06
co dobrze zlinkowałem a co nie. Treści wiele nie ma, bo tylko 2 artykuły - testowe. Jeśli masz ochotę zerknąć w mój portal od strony administracyjnej i sprawdzić gdzie zrobiłem błąd, to podaj proszę maila, a wyślę Ci linka, login i hasło. Na pewno od razu wychwycisz mój błąd.
Pozdrawiam

maj_ka
25-01-2007, 15:58
jesli nie bardzo zrozumiałes roznice miedzy sekcją, kategorią i artykułem to moze to pomoże?
http://www.mambopl.com/content/view/433/49/

cybuk
25-01-2007, 23:34
Uprzejmie dziękuję za link do filmu. Zapoznałem się z nim i mam w związku z tym pytanie do użytkownika maj_ka. Z filmu wynika, że artykuły, które mają być wywoływane z lewego menu (tego z którym mam właśnie problem) powinny być artykułami statycznymi ? Czy lewe menu nie może wywoływać artykułów przypisanych do kategorii i sekcji?

Jeżeli lewe menu (i jakiekolwiek) może wywoływać tylko artykuły statyczne, to faktycznie po kliknięciu przeze mnie jakiejkolwiek pozycji z lewego menu, zawsze pojawiał się ten sam artykuł, który przyporządkowałem do strony startowej. Zaznaczam, że był to artykuł przyporządkowany do kategorii, a ta do sekcji.

Proszę jeszcze tylko o wyjaśnienie tej kwestii. Pozwoli mi to zrozumieć kiedy stosować kategorie i sekcje, a kiedy tworzyć artykuły statyczne.

Ostatecznie wygląda mi na to, że wszystkie linki w każdym menu na stronie głównej będą się odnosiły do artykułów statycznych. To gdzie w takim razie znacząca wg mnie rola artykułów "dynamicznych". Po co to kategoryzowanie, skoro w większości przypadków i tak trzeba tworzyć dokumenty statyczne. Proszę o wyjaśnienie kiedy najlepiej stosować sekcje i kategorie - w jakich przypadkach jest to uzasadnione.

Mój obecny obraz systemów CMS nie jest jeszcze dostatecznie jasny i w związku z tym pragnę doszukać się zależności w nim panujących. Tak w ogóle to temat CMS-ów zgłębiam dopiero ok. tygodnia więc proszę o wyrozumiałość. W zasadzie został mi do rozwiązania tylko ten problem, pewnie dla Was błachy i nic nie znaczący ...

Jak by nie było serdecznie dziękuję za pomoc. Pewne tematy czasem przychodzą mi z wielkim trudem, może ze względu na jakiś odmienny od ogólnie przyjętego sposób myślenia :). Ostatecznie jednak jeśli uda mi się dany temat przyswoić, to potem mogę się pchać na każdy "poligon", a każdy z wątków stanowi silne ogniwo i stabilne podstawy do ewentualnej optymalizacji, wyszukiwania błędów oraz dalszego rozwoju.

Jeszcze raz dziękuję ... i proszę o odpowiedź na wyżej zadane pytania

Krzysztof

Viking
26-01-2007, 00:37
Artykułów statycznych nie ma specjalnie sensu używać wogóle ;)

Wyświetl sobie film raz jeszcze.
Czynność powtarzaj do czasu osiągnięcia pełnego zrozumienia.

Ewentualnie użyj przycisku pomoc w swojej joomli, gdybyś zabłądził w okolicy menu, lub poczytaj na pomoc.joomla.pl artykuł o menu.

Wybacz sarkazm, ale jak na zajmowanie sie CMSami przez tydzień to niewiele przeczytałeś. A może szukasz w złym miejscu. A może zbyt szybko zakładasz że coś wiesz, mimo że tak na prawdę nie wiesz i potem nie możesz się wydostać ze ślepej uliczki swojego pomysłu?

życząc powodzenia i otwartości umysłu, żegnam się pobożnie

cybuk
26-01-2007, 00:56
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Filmik będę oglądał do skutku, ale artykuł odnoszący się do menu pokazali tylko statyczny. Sarkazm wybaczam, bo może faktycznie mało czytałem, ale dość dużo w tym czasie zrobiłem. W zasadzie to próbowałem się zabrać do rzeczy jak należy i kupiłem książkę Mambo, ale jakoś do mnie nie trafiła, stąd od razu zabrałem się do instalacji. Może to mnie zniechęciło przed czytaniem. Poza tym krytyczne uwagi co do manuala joomli padały już na tym forum, więc może faktycznie zupełnie zieloni mogą mieć z tym problem. Nie wszystko w końcu może być intuicyjne i instrukcję przeczytać trzeba. Z drugiej jednak strony nagli mnie czas więc trochę szarpię temat. Póki co stawiam lokalnie serwer na drugim kompie i walczę dalej ...

W razie czego mogę udostępnić panel admina do wglądu. Użytkownik już założony.

Pozdrawiam

Viking
26-01-2007, 01:05
Przeprosiny przyjęte ;p
W filmie pojawia się duuuża lista różnych możliwych wersji odsyłaczy, spośród których jest wybierany link do arta statycznego (bo taki właśnie autorka chciała utworzyć). Jak znajdziesz sie w tym miejcu powinieneś móc wyświetlić dymki z opisem, lub helpa dla tej strony, gdyby coś było niejasne.
Ogólnie proponuję zainstalować Joomla! z przykładowymi artykułami - naprawdę Ci się przydadzą (nadmienię przez grzeczność, że przy opcji wyłączania instalacji z przykładową zawartością jest zgrabna adnotacja).

cybuk
26-01-2007, 01:15
Jak postawię serwer, to zainstaluję wersję z danymi no i będę musiał przeanalizować artykuły tam zawarte. Trochę dużo opcji :). W ogóle łatwiej mi będzie wszystko testować i instalować dodatkowe komponenty oraz moduły. Mój provider ma kilka ograniczeń na serwerze które obiecał za jakiś czas wyeliminować. Cóż, czas mnie nagli, ale chyba faktycznie zabrałem się do tego tematu od końca. W sumie to jest w tym jakiś plus, bo wszystko mam skończone i zostało mi już tylko zapełnienie portalu. Oczywiśnie stylizacja dodatkowych komponentów do obecnej szaty graficznej portalu mnie nie ominie, ale główny rdzeń jest zakończony.

Dzięki za pomoc

Pozdrawiam

Viking
26-01-2007, 01:33
Pozdrawiam również... wyrażając obawę, że szablon jeszcze wiele zmian przejdzie (zobaczysz po wyświetleniu przykładowej treści, że to i owo dziwnie się zachowuje). Jakiś zgrabny spis własności CSS trzymaj w pogotowiu ;)

magdaa
26-01-2007, 13:29
w tym przypadku polecam obejrzeć ten tutorial http://www.mambopl.com/content/view/391/55/ , który nie zajmuje się sekcją i kategorią, ale budowaniem menu. W tutorialu masz opis, jak utworzyć link do m.in Tabeli z kategorii można to rozjaśni Twoje wątpliwości co do pytania


To gdzie w takim razie znacząca wg mnie rola artykułów "dynamicznych"