PDA

Zobacz pełną wersję : Czy możliwa jest "reinstalacja naprawcza"?



przsoi
15-03-2013, 18:33
Witam,
Moja strona J 2.5 została zawirusowana poprzez ftp jednego z operatorów serwisu. Zródło zakażenia zostało odnalezione, i wyczyszczone, wszelkie hasła zostały zmienione. Operatorzy pouczeni, aby nie zapisywać na twardo haseł w klientach i nie uzywać TotalCommandera do ftp.
Jednak wirus ciągle siedzi "w plikach" (oczywiście nie bezpośrednio, lecz w formie iframe - odsyłaczy do zewnetrznych stron). Wyszukiwanie każdego odniesienia do "iframe" i sprawdzanie go mnie przeraża. Więc zacząłem się zastanawiać (wybaczcie, bo pewnie fachowcom zaczną krwawić oczy...) czy tak właściwie nie mógłbym wykasować całego folderu na serwerze, poza plikami configuration.php, i .httacces o których wiem że są czyste i wgrać czystą joomle bez katalogu install? Czy to nie jest tak że artykuły, układ menu, są w bazie danych i po uzupełnieniu brakujących dodatków/szablonów moja strona będzie sprawna i czysta?

mikelimb
15-03-2013, 18:58
Ja robiłem tak, że ściągałem całą zawartość na dysk i użyłem Notepad++ on ma opcję szukania i zamiany zadanej frazy. Nim szybko to zmienisz.

przsoi
15-03-2013, 19:45
Tyle że ja nie wiem jakiego ciągu znaków szukać... Search "iframe" (670 hits in 196 files)

mikelimb
16-03-2013, 19:07
ale ten iframe powinien być taki sam - nie jest ? a może ma część wspólną jakąś ?

ALEKSIEJ78
16-03-2013, 19:22
A masz te wszystkie pliki które były na tej stronie u siebie na kompie?
Jeżeli tak to po prostu usuń wszystko prócz configuration.php i wgraj na nowo pliki (nie nadpisując configuration.php) :)

Jeżeli nie masz i zainstalujesz zwykłą instalkę Joomla bez pliku instalation - to zainstaluję Tobie się Joomla lecz bez dodatków,modułów, szablonu ani zdjęć które dogrywałeś. Artykuły, kategorie oraz menu są w bazie danych i one pozostaną.

przsoi
16-03-2013, 21:33
Dzięki Aleksiej78, twoja odpowiedź BARDZO mi pomogła, przede wszystkim jako rzeczowe potwierdzenie mojego amatorskiego gdybania - artykuły są w bazie, więc po skasowaniu całego tego zawirusowanego syfu, będę w stanie odtworzyć stronę błyskawicznie.
I tak się stało. Dzieki również wszystkim innym którzy starali się pomóc.