PDA

Zobacz pełną wersję : ciasteczka



corei7
27-03-2013, 13:43
Witam, ostatnio pojawiły się nowe przepisy o konieczności informowania użytkownika o ciastkach, i okazało się że moja stronka w joomli też zapisuje jakieś ciastka.
Chciałbym to jakoś wyłączyć bo myślę że nie jest to niezbędne do przeglądania strony (użytkownicy nie mogą się logować) i w ten sposób nie musiałbym pisać jakichś idiotycznych komunikatów.
Proszę o pomoc - jak wyłączyć zapisywanie ciasteczek przez Joomlę.

alex51
27-03-2013, 14:46
Znowelizowane prawo telekomunikacyjne nie nakładea na administratora strony obowiązku wyłączania ciasteczek. Wystarczające jest umieszczenie stosownej informacji o fakcie używania ciasteczek i ewentualne przedstawienie w formie artykułu polityki prywatności. Odsyłam do wątku poświeconego tej sprawie (http://forum.joomla.pl/showthread.php?70258-Ale-ciacho!-Fundacja-wspiera-Ciebie-wesprzyj-Fundacj%C4%99).

zeki
27-03-2013, 16:53
a analyticsa masz? Albo inne podpięte startstyki? One też sadzają ciacha więc musiałbyś zrezygnować całkiem z analizy.

corei7
27-03-2013, 19:16
alex 51 - umiesz czytać ze zrozumieniem? wiem, że nie trzeba wyłączać ciasteczek ale pisałem że nie chcę zamiesczać idiotycznych komunikatów i wolę je wyłączyć.

- - - Updated - - -

zeki - nie mam żadnego gówna, to jest prosta strona i taka ma być

zwiastun
27-03-2013, 19:23
Proszę sobie sprawdzić, jakie funkcje powodują zapisywanie ciasteczek i je wyłączyć w swojej witrynie. Joomla sam z siebie nie wysyła żadnych ciasteczek (poza ciasteczkiem sesji, które jest usuwane po zakończeniu sesji, więc nie ma obowiązku informowania o nim).
PS
Swoje frustracje bądź łaskaw wylewać gdzie indziej!

raven81
30-03-2013, 14:56
Zwiastun może napisać dlaczego nie trzeba informować o ciasteczkach sesji? Wszyscy zgonie twierdzą, że trzeba informować o wszystkich krakersach. To jak to z tym jest?

zwiastun
30-03-2013, 15:56
Wszyscy zgonie twierdzą, że trzeba informować o wszystkich krakersach.
A gdzie tak wszyscy zgodnie twierdzą?
Niemniej, ja nie jestem prawnikiem, więc proszę nie traktować mojego zdania w tej mierze jako wyroczni.
To ciasteczko nie jest zapisywane na trwale, a tylko na czas sesji, jest niezbędne do poruszania się po witrynie.
Wedle "interpretatorów" wynika to z pktu 3 art 173 zmienionej ustawy.
Ale powtarzam, ani ja nie jestem prawnikiem, ani to prawo nie jest klarowne (nie tylko w Polsce), więc decyzja, czy informować, należy do wydawcy (bo w razie co, to on, a nie ja, poniesie konsekwencje :) )

raven81
30-03-2013, 17:19
Dzięki za odpowiedź. Jak zwykle to bywa w naszym kraju, nigdy przepisy nie są jednoznaczne. Tylu mądrych ludzi a nikt nie jest wstanie napisać ustawy w sposób jasny i przejrzysty dla każdego.

Gall Anonim
30-03-2013, 17:54
Wedle "interpretatorów" wynika to z pktu 3 art 173 zmienionej ustawy.
Punkt 3 ustawy faktycznie budzi w niektórych kręgach gorące dyskusje ponieważ można dodatkowo pomanipulować przy regulaminie witryny i można wszystkie ciasteczka "podpiąć" jako konieczne do dostarczenia informacji oferowanych przez witrynę w formie jak najlepiej dopasowanej do potencjalnych oczekiwań użytkownika końcowego :lol:
i ........
kupa - tylko z pieszczochem na spacer :)
Zapewne albo będzie poprawka albo bałagan lub afera do czasu jednoznacznej wykładni.
Pzdr

ramiro
30-03-2013, 20:56
A nie można po prostu w artykule o przechowywaniu ciasteczek napisać, zdania typu pliki cookies mogą być wykorzystywane w celu utrzymanie sesji użytkownika serwisu, dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła?

To zdanie nie wystarczy aby załatwić sprawę odnośnie sesji wg Was?

zeki
30-03-2013, 22:42
zeki - nie mam żadnego gówna, to jest prosta strona i taka ma być

a to nie jest wcale *****. I nie musi być przypisane do skomplikowanych stron. Nawet prosta wizytówka czy blog o kalesonach może dostarczyć wielu ciekawych danych odnośnie swojej kondycji właśnie za pomocą analizy ruchu. Podstawa podstaw i różne staty są instalowane nawet na zapleczach pozycjonerskich.

Ja tam nie wiem ale jeśli jakieś krakersy są zapisywane to mamy obowiązek uprzedniego i bezpośredniego poinformowania. Z jednej strony po cóż ryzykować jak to minuta roboty a z drugiej kto to sprawdzi?

miro.szczepan
18-04-2013, 14:58
Wg mnie zbieranie informacje o ruchu, nawet od samego początku, jest bardzo ważne. Bo da nam informacje od samego początku jak się rozwijaliśmy, gdzie i kiedy jest większy ruch i pod jakie przegląrki optymalizować :) A wrzucenie informacji o ciasteczka to jest chwila, jak sie umieszczone w dobrym miejscu sprawia że użytkownicy się nie przestrzaszą, a my mamy czyste serce :) Z samych programów do sprawdzania statystyk to polecam od Yandexa, dane nie różnią się zbytnio od tych z GA, natomiast na parę lepszych rzeczy. Jak na przykład klik mapa :)

CIACH - NIEDOZWOLONA REKLAMA