PDA

Zobacz pełną wersję : Nie można uploadować plików



vertigo_02
27-03-2013, 22:44
Witam
Problem polega na tym, że nie da się uploadować plików (backend) czy to z użyciem Media Managera czy też przez dodanie grafiki do artykułów z użyciem przycisku "Grafika". Przy próbie dodania pliku z pulpitu do Media Managera przy użyciu funkcji "Wczytaj pliki" (na samym dole) otrzymuję komunikat jakobym nie wskazał pliku, który ma zostać uploadowany, mimo że to czynię. Tzn. mogę przeglądać pliki na dysku, aby wybrać plik, następnie klikam "rozpocznij wczytywanie" i po pewnym czasie wyskakuje komunikat u góry: "Proszę wskazać plik do przesłania".

W ustawieniach komponentu Media sprawdzałem jak wygląda sytuacja po uaktywnieniu Flash Uploadera. Po wybraniu pliku pasek postępu wczytywania wypełnia się do 100% (przy dużych plikach to trwa), po czym wyskakuje komunikat błędu jak na obrazku:
6483
Po tym komunikacie trafiłem na stronę [link (http://joomlacode.org/gf/project/joomla/tracker/?action=TrackerItemEdit&tracker_item_id=21573)], jednak nie wiem co postąpić z umieszczonymi tam patchami.
Dodam jeszcze, że:

po postach wyczytanych we wspomnianym źródle, sprawdziłem, że problem występuje zarówno w Chrome jak też Internet Explorerze;
to chyba istotne: problem pojawił się po przenosinach witryny na serwer wydziałowy mojej uczelni, tę samą witrynę postawiłem też na darmowym hostingu i tam problem nie występuje. Do komunikacji z serwerem plików (uczelnianym) wymagany jest nie protokół FTP, a SCP. Upload plików za pomocą WinSCP oczywiście działa i można używać tak uploadowanych plików, jednak nie jestem jedyną osobą tworzącą treść strony i nie chcę powodować konieczności używania WinSCP. W konfiguracji FTP w menu: Witryna/Konfiguracja globalna/Serwer nie mogę ustanowić połączenia FTP.

Mulczas
29-03-2013, 08:17
Jaka wersja Joomla? Jakie uprawienia ma folder images ?

vertigo_02
29-03-2013, 15:58
Joomla! 2.5.
Też myślałem, że to kwestia uprawnień, nadałem więc jak na obrazku poniżej, jednak to nie rozwiązuje problemu.
6494

zwiastun
29-03-2013, 16:07
Te ustawienia nie rozwiązują wszystkich problemów praw dostępu - jest jeszcze kwestia własności plików (katalogów)

vertigo_02
29-03-2013, 16:38
Te ustawienia nie rozwiązują wszystkich problemów praw dostępu - jest jeszcze kwestia własności plików (katalogów)
Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem, ale właścicielem plików i katalogów w tej ścieżce (/images i głębiej) jest mój user.
Inaczej rzecz ma się z prawami w katalogu nadrzędnym /www, tutaj prawa przydzieliłem jak na rysunku poniżej. Być może tu jest problem?
6495
Nazwa 'bioson' odnosi się do mojego usera.

zwiastun
29-03-2013, 16:58
Prawa dostępu ustaw na 755

vertigo_02
29-03-2013, 17:03
Niestety, nie pomaga.

zwiastun
29-03-2013, 17:34
Niewiele pomogę, jest to na pewno kwesta ustawień serwera. Może jeszcze spróbować z włączeniem obsługi FTP przez Joomla?

vertigo_02
29-03-2013, 17:52
No nic trudno. Spróbuję uzyskać pomoc u administratora serwera.
Nie udaje się włączyć obsługi FTP przez joomla, wydaje mi się, że wynika to z zabezpieczeń jakie nałożone są na komunikację z serwerem (serwer akademicki), tj. protokoły SFTP/SSH/SCP zamiast FTP. Chociaż zastanawia mnie, że jeśli to z tego wynika to dlaczego można dodawać artykuły, ale grafiki już nie.

ramiro
29-03-2013, 19:30
Chociaż zastanawia mnie, że jeśli to z tego wynika to dlaczego można dodawać artykuły, ale grafiki już nie.
Artykuł dodajesz jakby "lokalnie" w obrębie serwera, zaś grafikę wczytujesz z zewnątrz. Problem może tu leżeć.

Prawa dostępu dla plików powinny być ustawione na 644, zaś katalogów na 755.

Mam trochę inny rodzaj rozwiązania Twojego problemu. Możesz ominąć flash uploadera. Poprzez FTP/SCP/inny protokół, dodaj zdjęcie na serwer do katalogu media, wyznaczonym przez Ciebie podkatalogu. W ten sposób masz szybszy transfer dodawania grafiki. Wykorzystać zdjęcia z już udostępnionych zasobów serwera nie powinno być problemu.
Jeśli ktoś inny dodaje zdjęcia na stronie oprócz Ciebie utwórz dodatkowe konto FTP/itd (lub poproś o to administratora) z ograniczeniami jednego katalogu. Podaj to konto innej osobie, która również dodaje zdjęcia.


po postach wyczytanych we wspomnianym źródle, sprawdziłem, że problem występuje zarówno w Chrome jak też Internet Explorerze;
Jeśli dobrze rozumiem w innych przeglądarkach nie występuję ten problem wczytywania zdjęć na serwer?

edit: mam jeszcze jedno pytanie. Obrazki które pobierasz z dysku twardego na serwer są jakich wielkości?

vertigo_02
29-03-2013, 20:12
Prawa dostępu dla plików powinny być ustawione na 644, zaś katalogów na 755.
Niestety, to nie naprawia problemu. Co do uprawnień, próbowałem już wszystkiego, łącznie z wszelkimi możliwymi prawami dla wszystkich.


Mam trochę inny rodzaj rozwiązania Twojego problemu. Możesz ominąć flash uploadera. Poprzez FTP/SCP/inny protokół, dodaj zdjęcie na serwer do katalogu media, wyznaczonym przez Ciebie podkatalogu.
Tak właśnie to robię. Nie chcę jednak zmuszać do tego innych twórców treści witryny. Chcę maksymalnie uprościć obsługę witryny, bo dla osób nie znających Joomli, sam jej interfejs może powodować zagubienie. Natomiast dla mnie takie dodawanie plików jest wygodne, jednak trochę to sprzeczne z ideą CMS ;)


Jeśli dobrze rozumiem w innych przeglądarkach nie występuje ten problem wczytywania zdjęć na serwer?
Tzn. tylko na tych sprawdzałem.


Obrazki które pobierasz z dysku twardego na serwer są jakich wielkości?
Problem nie dotyczy wyłącznie obrazków, ale też innych plików. Przy próbie dodania załącznika pdf do artykułu (JAttachments) błąd jest ten sam - komnikat: "Błąd przesyłania pliku. Musisz wybrać plik do przesłania! ERR 42" Dotyczy to plików o małych rozmiarach (kilkadziesiąt kB) jak też dość dużych - np. 2MB

ramiro
30-03-2013, 14:56
Niestety, to nie naprawia problemu. Co do uprawnień, próbowałem już wszystkiego, łącznie z wszelkimi możliwymi prawami dla wszystkich.
Bo go całkowicie nie usunie. To była informacja dla Ciebie.


Tak właśnie to robię. Nie chcę jednak zmuszać do tego innych twórców treści witryny. Chcę maksymalnie uprościć obsługę witryny, bo dla osób nie znających Joomli, sam jej interfejs może powodować zagubienie. Natomiast dla mnie takie dodawanie plików jest wygodne, jednak trochę to sprzeczne z ideą CMS ;)

Chyba czegoś nie rozumiem. Mówisz o innych twórcach witryn to oprócz Ciebie jest na tym hostingu więcej osób, które budują witryny, czy masz na myśli osoby pomagające Ci w administrowaniu witryną zbudowaną przez Ciebie?
Jeśli jest to druga opcja to ponaglam, aby utworzyć konto FTP z ograniczeniami do jednego podkatalogu. Ewentualnie napisać prostą obsługę dodawania zdjęć. Jest sprzeczna w zależności jak na to patrzysz. Gdy dodaje czasami do galerii 50 fotek w różnych rozmiarach, możliwość dodania ich przez FTP jest dla mnie szybsza. Jest też opcja przesłania pliku spakowanego, zaś paczkę wypakować na serwerze.


Może usługodawca blokuje pobieranie plików z odpowiednim rozszerzeniem.
Proponuję porozmawiać z usługodawcą.