PDA

Zobacz pełną wersję : Jedna instalacja joomli, dwie strony (w folderach)



Qba11303
29-03-2013, 20:28
Witam. Mam takie pytanie. Chcę zrobić stronę dla firmy (dwa oddziały w różnych miastach). Budowa strony pozostanie ta sama, moduły, ale informacje będą inne. I tutaj pojawia się moje pytanie, bo nie znalazłem konkretnej odpowiedzi co lepiej. Czy zainstalować dwie joomle w osobnych podfolderach (mojastrona.pl/warszawa, mojastrona.pl/gdańsk), czy są jakieś inne opcje? Dwie instalacje nie przeciążą zbytnio serwera? Będzie tam trochę informacji i użytkowników.

Pozdrawiam

benek1234
29-03-2013, 20:40
przecież jak dwie strony to i oddzielne domeny, instaluj dwie jomle

zwiastun
29-03-2013, 20:45
@Benek1234: niekoniecznie oddzielne domeny :) - mogą to być subdomeny.

@Qba11303: zdecyduj najpierw, czy rzeczywiście mają to być dwie odrębne strony w subdomenach. O ile umieszczenie jednej z nich w domenie głównej, a drugiej w subdomenie jest sensowne, to umieszczenie obu w subdomenach raczej nie (bo co będzie wówczas w domenie głównej)

Qba11303
29-03-2013, 20:50
tzn. ja to nawet nie widziałem tego w dwóch subdomenach, ale może być i w subdomenach. Ja to widziałem tak: Wchodzi się na główną stronę i jest w głównym katalogu plik index i tam się wybiera, do którego biura, tj. www.mojastrona.pl/index.php -> po wyborze przenosi nas do folderu z joomla tj. www.mojastrona.pl/warszawa/index.php, lub z joomla drugą www.mojastrona.pl/gdansk/index.php. Chyba, że jest jakaś inna opcja, jakiś moduł czy coś takiego... Nie wiem, czy to dobrze wytłumaczyłem :)

zwiastun
29-03-2013, 20:59
Tak, jak napisałeś, może być. Ale to jest właśnie instalacja jako dwóch witryn w subdomenach (to, czy będą dostępne pod adresami subdomena.mojastrona.pl czy pod adresadmi mojastrona.pl/subdomena, to tylko kwestia konfiguracji).

Zastanów się jednak, czy taka "wejściówka" jest sensowna. Czy - skoro jest to witryna jednej firmy, tylko w dwóch miastach/filiach - nie lepiej stworzyć jedną witrynę w głównej domenie z podstawowymi wspólnymi informacjami i obszarami właściwymi dla każdej z filii. Obszary można wyróżnić odrębnym wyglądem (np. kolorystyką szablonu). W Joomla 2.5 z przykładowymi danymi masz podobne rozwiązanie - w jednej witrynie trzy różne witryny :).

Z punktu widzenia pozycjonowania to chyba o wiele lepsze rozwiązanie.

Qba11303
29-03-2013, 21:12
Ok, zastanowie się nad tym :) W sumie może i masz rację :)

Ale powiedz mi, tak informacyjnie. Jeśli chodzi o dwie subdomeny, to wchodzą w gre tylko dwie instalacje?

zwiastun
29-03-2013, 21:13
Na JED można znaleźć rozwiązania dla witryn wielodomenowych (multisite), ale ja nigdy z tego nie korzystałem.

benek1234
29-03-2013, 21:20
Robiłem taki myk na niepijemy.pl ,jest tam domena główna
Potem pod folder na forum wspólnot ale dałem 2 cms-y
Zerknij sobie jak to wygląda,ale to jest pokręcone człowiek tak chciał, tak zrobiłem sam osobiście nie robiłbym młynu zainstalowałbym wszystko oddzielnie.
link strony głównej- http://niepijemy.pl/index
tam kliknij na forum wspÓlnot i zerknij na URL.