PDA

Zobacz pełną wersję : Migracja / Aktualizacja z 2.5 do 3.0



jomlanew
03-04-2013, 23:53
Witajcie
Chciałbym migrować czy też aktualizować joomle z 2.5 do 3.0.

Moje pytanie:
1. czy bardzo zmieni się baza danych tj czy zrobi się jakiś bajzel gdy przejdę z 2.5 na 3.0
2. Obawiam się o to co stanie sie z moimi komponentami - jak będe miał robić aktualizacje ? Będę musiał na nowo wprowadzać dane od początku czy to jakoś zadziała (komponent zaktualizuje sie z 2.5 do 3.0 takze )?

Pozdrawiam

tomaszek83
04-04-2013, 00:00
a dlaczego chcesz migrować z 2.5 do 3.0?

zwiastun
04-04-2013, 01:03
A jakie znaczenie ma dla Ciebie, czy zmieni się baza danych? Jeśli przeprowadzisz migrację/aktualizację poprawnie, to baza zostanie oczywiście dostosowana do wymagan Joomla 3.x
Jeśli istnieją wersje komponentów dla Joomla 3.0, to zwykle nie będzie problemu z wprowadzaniem danych od początku - instalujesz wersje dla 3.x, a dane w bazie pozostawiasz z 2.5.

jomlanew
04-04-2013, 07:34
ad 1. Tomaszek83 - chce budować na nowo portal (jest to portal z wierszami) Jak na razie jestem "uwalony" na 1.5 nie potrafie tego przeniesc żadnym sposobem na 2.5 a koszt zlecenia tego komuś jest duży (portal nie zarabia).

ad 2. Zwiastun - boję się tego że przy aktualizacji coś mi się namiesza w bazie danych. Boję się bo widzę że te wersje jak dla mnie - zwykłego lamera, zapier.... jak pociąg ekspresowy. Gdy Zbuduje to na wersji 2.5 to się okaże że normą będzie 3.0 a zacznie już wychodzić 3.5 albo joomla 4.0.

Chciałbym zbudować portal stabilny. I tutaj nachodzi mnie pytanie, - Zwiastun (instalujesz wersje dla 3.x, a dane w bazie pozostawiasz z 2.5.)
czyli jeśli będę miał portal na 2.5 zrobie migracje do 3.X nadpisuje pliki komponentem dla 3.x i wszystko działa poprawnie ?

tomaszek83
04-04-2013, 10:09
Chciałbym zbudować portal stabilny

ale wersja 3.x nie jest wersją LTS. To są wersje przejściowe. Stabilna to będzie wersja 3.5

zwiastun
04-04-2013, 11:24
@tomaszek83 - owszem, lecz kod jest już na tyle dopracowany, że już zaleca się stawianie nowych witryn na 3.x (świat się zmienia :), jeszcze po wydaniu 3.2 zalecano stawianie na 2.5 ).
@joomlanew: obawy nic Ci nie dadzą - dlatego ci napisałem, ze nie ma (nie powinno mieć) to dla Ciebie znaczenia, że baza się zmienia. Bo to, ze w bazie danych wyższej wersji rozwojowej są zmiany w bazie danych jest zrozumiałe.
Jeśli zbudujesz na 2.5 to po ukazaniu się kolejnej stabilnej wersji LTS (czyli 3.5), jak napisał powyżej @tomaszek83, zaktualizujesz do tej wersji bez takich trudności, jak przy przejściu z 1.5 do 2.5.
Ale możesz stawiać witryn e od razu na 3.1 (będzie za około tydzień), pamiętając, że tu rzeczywiście do wiosny przyszłego roku będzie sporo zmian.

jomlanew
04-04-2013, 21:45
dziękuje za informacje...
@Zwiastun - Co sądzisz o pomyśle zbudowania witryny na joomla 2.5 + joomsocial, a później przeniesienie (aktualizacje/mirgracje) do 3.X.
Czy lepszym rozwiązaniem będzie poczekanie jeszcze na wersje joomsocial pod 3.X ?

zwiastun
04-04-2013, 23:47
Nie ma chyba sensu wyczekiwanie.

ugly kid joe
05-04-2013, 00:03
ogólnie polecam j! 3.1, pod warunkiem, że potrafisz poruszać się po jego funkcjach. ostatecznie korzystanie z com_content i jakiegoś dodatku galerii, nie stworzy problemu przy przejściach do wersji wyższych i dalej - lts.

osobiście jestem mile zaskoczony, a buduję stronę z 11 językami, właśnie z 3.1 beta 3. i nie jest to bynajmniej blog, ale kawałek fajnej strony z funkcją składania zamówień. całość oparta o tylko jeden komponent trzeci, koszyka. reszta to funkcje źródłowe j!

tomaszek83
23-08-2013, 00:29
Odświeżę trochę temat. Aktualizując dość duży serwis z Joomla 2.5.14 do 3.1.5 napotykam na dość dzwiny problem, z którym aż wstyd sie przyznać nie umiem sobie poradzić. A mianowicie wszystko odbywa się poprawnie, aż na samym końcu dostaję w przeglądarce biały ekran i w pasku adresu: administrator/index.php?option=com_joomlaupdate&task=update.cleanup

Po wywołaniu zarówno witryny jak i zaplecza nic nie działa. Witryna biała. W logach serwera nic nie ma. Aktualizacja na serwerze lokalnym JAMP.

Co może być problemem? Jak go zdiagnozować? Kikla godzin wcześniej w tym samym środowisku migrowałem prostszą witrynę (bez rozszerzeń firm trzecich) i nie było problemu.

Pozdrawiam.