PDA

Zobacz pełną wersję : Wielojęzyczność - pytanie



piotrosan
05-04-2013, 15:35
Witam


Zaczałem tworzyć sobie wielojęzykową wersję joomli. Na początku zainstalowałem wszystkie języki które chciałem mieć , ustawiłem sobie jeden język domyślny. Stworzyłem języki treści. Doinsalowałem System - Filtr języków (http://localhost/snails/administrator/index.php?option=com_plugins&task=plugin.edit&extension_id=422) oraz System - Kod języka (http://localhost/snails/administrator/index.php?option=com_plugins&task=plugin.edit&extension_id=436).

W menu, jeden głowny menu zostawiłem we wszystkich językach, stworzyłem drugie menu i ustawiłem w języku polskim. Potem stworzyłem podmenu, który był połączony z jednym artykułem. Teraz dołożyłem moduł Przełącznik Języków, ustawiłem mu pozycję. Niestety nie pojawiło się pod nazwą tego modułu nic, żadne flagi, które teoretycznie powinny się pojawić.

Czy coś pominąłem , lub mogłem gdzieś popełnić błąd ? Już chyba sprawdziłem wszystko, korzystałem z takiego tutoriala

http://www.cmswbibliotekach.umk.pl/portale-intranety/joomla/jak-skonfigurowac-kilka-wersji-jezykowych-w-joomla-bez-dodatkowych-rozszerzen/

zwiastun
05-04-2013, 15:42
brakuje jeszcze co najmniej jednego menu - dla innego języka niż polski

Gall Anonim
05-04-2013, 15:52
Przeklejam to co już napisałem:
- a przyczyn może być wiele - nie dalej jak wczoraj poprawiałem jednemu z uczestników forum wielojęzyczność i do tej pory nie wiem co sknocił - prościej było gdy "wyłączyłęm" jego wielojęzyczność i stworzyłem sam, ale zaznaczam że dzisiaj nie mam na to czasu (wczoraj też nie miałem ale się zadeklarowałem że pomogę).
Pozwolę sobie opisać jak postępuję w przypadku Joomla 2.5 i wielojęzyczności - nie mam pojęcia czy robię to idealnie z założeniami twórców ale działa więc może przyda się Tobie.

a. wykonuję czystą instalację Joomla 2.5

b. instaluję z poziomu zaplecza administratora paczki językowe dla języków używanych do treści strony - standardowa instalacja tak jak rozszerzenia przez instalator - w Twoim przypadku zapewne tylko język polski kóry dostępny jest tutaj (http://joomlacode.org/gf/project/jtranslation1_6/frs/?action=FrsReleaseBrowse&frs_package_id=5681) - inne paczki językowe tutaj (http://joomlacode.org/gf/project/jtranslation1_6/frs/?action=index)

c. ustawiam domyślny język użytkowy zaplecza - w Twoim przypadku zapewne polski

d. ustawiam język domyślny frontu strony - Twoja decyzja ale zapewne polski

e. tworzę języki treści // menu górne rozszerzenia=>języki=>języki treści (/administrator/index.php?option=com_languages&view=languages) - domyślnie jest tylko angielski resztę trzeba utworzyć - opis w chmurkach podpowiedzi albo przez analogie do języka angielskiego

f. włączam dodatek System - Filtr języków (administrator/index.php?option=com_plugins&view=plugin&layout=ed it&extension_id=422) i konfiguruję /skojarzone pozycje menu ustaw na tak - reszta według Twojego uznania)

g. włączam dodatek System - kod języka (/administrator/index.php?option=com_plugins&view=plugin&layout=ed it&extension_id=436)

h. tworzę nowe menu dla języka polskiego z elementem analogicznym do domyślnej strony startowej (czyli taki sam) i ustawiam język wyświetlania na polski oraz zaznaczam jako stronę domyślną w konfiguracji elementu poniżej bodajże wybranego języka - w efekcie mamy domyślną stronę startową dla języka polskiego

i. tworzę nowe menu dla języka angielskiego z elementem analogicznym do domyślnej strony startowej w standardowym mein menu (czyli taki sam) i ustawiam język wyświetlania na angielski oraz zaznaczam jako stronę domyślną w konfiguracji elementu poniżej bodajże wybranego języka - w efekcie mamy domyślną stronę startową dla języka angielskiego i po prawej stronie w konfiguracji elementu menu masz skojarzenie z innym elementem menu - tutaj łączę ze stroną domyślną dla języka polskiego (innych języków)

j. kolejne języki przez analogię do punktu h oraz i

k. idę do modułów i tworzę moduł przełącznik języka, konfiguruję, oznaczam pozycję, daję dla wszystkich języków i wszystkich stron (chyba że chcesz innczej) i publikuję. /administrator/index.php?option=com_modules - górny róg i biały krzyżyk na pomarańczowym kółku = Utwórz

l. tworzę moduł menu dla języka polskiego, wybieram menu polskie, pozycję oraz strony na których ma się pojawiać (zazwyczaj na wszystkich) i konfiguruję wyświetlanie tylko dla języka polskiego. /index.php?option=com_modules - górny róg i biały krzyżyk na pomarańczowym kółku = Utwórz

m. tworzę moduł menu dla języka angielskiego, wybieram menu angielskie, pozycję oraz strony na których ma się pojawiać (zazwyczaj na wszystkich) i konfiguruję wyświetlanie tylko dla języka angielskiego. /index.php?option=com_modules - górny róg i biały krzyżyk na pomarańczowym kółku = Utwórz

n. pozostałe języki przez analogie do punktów l oraz m

o. moduły w zależności od potrzeb tworzę albo w wersjach językowych dla danego języka (n.p. własny html zawierający slogan) albo w jednej wersji dla wszystkich języków - n.p. statystyki, logowanie itd

p. z elementami menu jest tak że tworzę w każdym menu dla każdego języka takie same elementy tylko dostosowane i pokazywane dla danego języka

r. z artykułami jest tak samo jak z elementami menu danego języka - każdy artykuł występuje w wersjach językowych używanych na stronie lub oczekiwanych (nie zawsze i nie wszystko jest używane dla wszystkich języków)

No i to by było na tyle.
Pzdr

Anderlik
05-04-2013, 23:50
To mnie Gall wczoraj ustawiał na nowo wielojęzyczność na stronie. I rzeczywiście działała. Ale tylko do momentu dopóki nie utworzyłem swojej własnej pary artykułów w językach pl i en i nie wstawiałem ich na stronę startową. Artykuł w pl się wyświetla, a ten w en nie. Może nie ważne jak się to robi, ale kto to robi.
Gall. W imieniu wszystkich, którzy próbują stworzyć strony wielojęzyczne, dzięki za ten poradnik powyżej.

piotrosan
08-04-2013, 15:13
hmm , dzięki Panowie za pomoc.
- zwiastun - dodanie drugiego języka nie pomogło :( ikony flag się nie pojawily. Gdy ustawiłem liste , była ona pusta. Jakiś obiekt odpowiedzialny za zebranie informacji do tej tablicy ( bądź też do czegoś innego ) nie działa. Firebug w mozilli nie pokazuje żadnego błędu w wykonaniu skryptów tej joomli.
- gall anonim - powiem ci ze wlasnie tak zrobilem to , tylko troche w innej kolejności , gdy w URL'u wpisuje sobie adres_strony/pl/ bądź adres_strony/de/ ona poprawnie działa i wyświetla mi się menu z odpowiedniego języka oraz artykuły które stworzyłem i które też opisałem do konkretnego języka. Nie mam tylko możliwości przełączenia tego ze strony :(.

Myślałem, że może ktoś kiedyś spotkał się z takim przypadkiem , może popełnił te same błędy :). Może czegoś po prostu nie skonfigurowałem poprawnie. Może ten moduł przełączenia języka nie działa poprawnie a może jakiś parametr , który on przyjmuje jest niepoprawny , bo coś skonfigurowałem źle. Generalnie nie ma tu wielkiej filozofii ale przyznam szczerze , że się pogubiłem.

- - - Updated - - -

Witajcie ponownie

Niestety troche oszukałem was wcześniej , gdy wybieram język np angielski lub niemiecki , który zainstalowałem to pojawia się polska flaga, natomiast nie pojawiają się flagi innych narodowości czyli niemiecka i angielska.
Może ta informacja coś pomoże , aby rozwikłać tą sytuację.

Gall Anonim
08-04-2013, 17:10
@piotrosan - jednym z częściej spotykanych błędów powodujących takie zachowanie jest błędne zdefiniowanie języków treści
all

mrufcia
19-06-2013, 10:19
@Gall Anonim - dzięki za tą instrukcję, wszystko poszło tak jak trzeba. Mam tylko jeden malutki problem nie działa "ścieżka powrotu", pojawia się tylko "Tekst okruszka startowego". Dodam, że gdy był tylko jeden język wszystko działało jak należy. Czy ktoś się już spotkał z takim problemem?

slawop
29-07-2013, 18:20
Prawdopodobnie popełniłeś błąd, o którym pisze Gall Anonim (http://forum.joomla.pl/member.php?31388-Gall-Anonim)!
Aby okruszek startowy działał prawidłowo musisz mieć tyle modułów typu: ścieżka powrotu, ile masz języków w witrynie. W ustawieniach każdego modułu określasz w polu Język odpowiedni dla danego modułu język ;-)

mudol
05-08-2013, 11:16
A jak zrobić aby po zainstalowaniu dodatkowych języków pod zwykłą domeną był język polski ale bez tego /pl na końcu

Gall Anonim
05-08-2013, 19:17
Ustwić to w dodatku do obsługi języków