PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wyświetlaniem artukułów



isirli
14-04-2013, 14:21
Witam

Jestem administratorem sieci w szkole podstawowej. Kilka dni temu nauczyciel informatyki prowadzący szkolną stronę poprosił mnie o pomoc. Strona postawiona jest na joomli 1.5.15 i została "zhackowana". Przestarzała wersja joomli podatna na ataki (po naprawieniu szkód zajmę się aktualizacją). Plik index.php został usunięty. Brak jakiegokolwiek backupa zmusił mnie do odzyskanie kodu strony z pamięci podręcznej google. Niestety po przywróceniu indexu do stanu z przed kilku dni przestały działać linki do artykułów joomli (w cms-ie artykuły są). Linki do stron zewnętrznych działają poprawnie. Czy ktoś wie czym może to być spowodowane i jak to naprawić ?

Link do strony: http://www.sp34.olsztyn.pl (http://www.sp34.olsztyn.pl/)
Pozdrawiam

zwiastun
14-04-2013, 16:57
Brak jakiegokolwiek backupa zmusił mnie do odzyskanie kodu strony z pamięci podręcznej google. Niestety po przywróceniu indexu do stanu z przed kilku dni przestały działać linki do artykułów joomli
Google nie przechowuje skryptów Joomla, nie byłeś więc w stanie niczego takiego "odzyskać".
Odtworzenie uszkodzonej (zhakowanej witryny) = ponowna instalacja oprogramowania (joomla i rozszerzeń) z pewnych pakietów instalacyjnych w czystym środowisku środowisku, a następnie podpięcie do bazy danych, po uprzednim jej sprawdzeniu, czy nie została również uszkodzona albo nie pozostawiono w niej tylnych wejść (np. konto administracyjne)

Gall Anonim
14-04-2013, 19:57
Trochę od czapy się z tą wypowiedzią wpycham ale najbardziej podoba mi się zdanie z tej wypowiedzi które pozwolę sobie zacytować i ........ tyle :up:

Kilka dni temu nauczyciel informatyki prowadzący szkolną stronę poprosił mnie o pomoc.


aaa. Stronka jest stosunkowo prosta =>propozycja => eksportuj artykuły do pliku XML => postaw nową stronkę na n.p. Joomla 2.5.9 i zaimportuj artykuły. Na pierwszy rzut oka strona jest niewielka.
Listowanie pokazuje 59 podstron (ale po ataku to różnie bywa)

isirli
15-04-2013, 10:16
Co do cytatu, o tym że strona postawiona jest na joomli i o tym że zajmuje się nią nauczyciel informatyki dowiedziałem się w dniu w którym strona padła. Uwierzcie mi że nauczyciele informatyki niewiele wiedzą o zarządzaniu i administracji stronami (przynajmniej w tej szkole). Ja również nie zaliczam się do osób które mają nie wiadomo jak wielką wiedzę w tym zakresie. Jestem raczej samoukiem i lubię takie małe "wyzwania" :) . Dziękuję wam za pomoc, postaram się zastosować do waszych rad i uratować co się da :P Jeżeli coś pójdzie nie tak to na pewno jeszcze się odezwę.