PDA

Zobacz pełną wersję : Ukazał się Joomla 3.1.0



zwiastun
24-04-2013, 19:35
Przed kilu minutami Projekt Joomla opublikował wydanie 3.1. Najważniejsza zmiana: dodano nowy komponent - Etykiety (ang. tags) oraz 11 drobniejszych nowości. Usunięto 7 luk w bezpieczeństwie. Poprawiono zgłoszone usterki.
Oficjalny komunikat na stronie www.joomla.org.
Na www.joomla.pl - wkrótce. Język polski będzie dostępny za kilka minut (na stronie joomlacode albo z "automatu" na zapleczu)

zwiastun
24-04-2013, 22:54
Mogę tylko powtórzyć: nie wiem, czy słowo "tag" ostanie się w języku polskim, prawdopodobieństwo jest duże. Ale, uwierz mi, w Słowniku informatyczno angielsko-polskim A. Marciniaka i M. Jankowskiego z 1991 roku znajdziesz mnóstwo pięknych nowotworów językowych, które próbowano przenieść do polszczyzny i które już dawno skończyły swój żywot. Ten język wciąż się kształtuje. Moją rolą tłumacza i polonisty jest po pierwsze tłumaczyć, po drugie dbać o poprawność językową, a po trzecie chronić język polski przed zbędnym zaśmiecaniem go konstrukcjami niekoniecznymi.
Jeśli polemizowałem i przytoczyłem, co przytoczyłem, to dlatego, że zapytałeś: "słyszał ktoś o chmurze etykiet" i stwierdziłeś, ze wszędzie tag funkcjonuje jako tag. Co nie jest tak oczywiste.
Na poparcie Twojego poglądu mam o wiele silniejszy argument: zdaje się że słowo tagowanie zdobyło sobie już dość silne miejsce w języku i być może to zdecyduje. Termin znalazł się już nie tylko w Wikipedii, ale i w pracach naukowych, czy np. w materiałach dla bibliotekarzy
(zob. np. http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2008/3-4/080306.htm)

A tak zupełnie na marginesie i trochę żartobliwie: ikona sygnalizująca etykiety to wzięła się od taga (tagu) czy od etykiety?

Pozdr

I jeszcze:
Póki co internetowy Słownik języka polskiego słowo "tagować" dopuszcza w grach, definiuje jako 1. umieszczać w tekście tagi (znaczniki); 2. w gwarze młodzieżowej: umieszczać tag (podpis), zwykle na murze. Znajdziemy też i deklinację, i koniugację (to dla poparcia Twojego poglądu)
A dla mojego jeszcze coś takiego:
http://git-scm.com/book/pl/Podstawy-Gita-Tagowanie-(etykietowanie)