PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla 3.1.0 AKTUALIZACJA !!! Problem



Dominik_
25-04-2013, 11:36
Witam serdecznie. Miałem joomle 3.0.3 .. podkusiło mnie zaktualizować do nowej wersji 3.1.0 ... po aktualizacji (strona to www.naszbaltyk.com (http://www.naszbaltyk.com)) zaplecze działa tak jak powinno ale strona się nie odpala :) Wyskakuje następujący błąd
0 - SQL=SELECT `m`.`tag_id`,`t`.* FROM `mf0g2_contentitem_tag_map` AS m INNER JOIN `mf0g2_tags` AS t ON `m`.`tag_id` = `t`.`id` WHERE `m`.`type_alias` = 'com_content.article' AND `m`.`content_item_id` = 308 AND `t`.`published` = 1 AND t.access IN (1,1)

Pozdrawiam serdecznie. NIe mam zielonego pojęcia jak rozwiązać problem, co jest nie tak.

- - - Updated - - -

Poszło... nie wie jak.... wcześniejszą aktualizację robiłem przez ftp... postanowiłem na nowo pchnąć łatkę przez panel administracyjny i wszystko wróciło do normy... może komuś się przyda ta informacja. Mam nadzieję że w trakcie korzystanie nie "wyjdą" jakieś krzaki. Pozdrawiam.

Dominik_
25-04-2013, 12:11
Niestety.. nie wszystko jest tak jak powinno. Kończy się na przywróceniu bazy danych oraz plików....... w panelu adm są błędy

zwiastun
25-04-2013, 12:20
Poszło... nie wie jak.... wcześniejszą aktualizację robiłem przez ftp
I masz, niestety, skutki.
1. Zawsze przed aktualizacją należy zrobić kopię bezpieczeństwa. Nawet gdy jest to aktualizacja "jednym kliknięciem"
2. Przez FTP aktualizacji J! 2.5 i wyższych się nie wykonuje!

3a. Spróbuj powtórzyć aktualizację , instalując całego Joomla tak, jak byś instalował rozszerzenie.

albo

3b. Zobacz zakładkę Baza danych i skorzystaj z przycisku Napraw.

Dominik_
25-04-2013, 14:06
Lipa jak sosna... zrzut ekranu z informacją o błędzie w załączniku 6599

QkiZ
25-04-2013, 15:24
U mnie też błędy, ale inne. W trakcie aktualizacji wyskakuje błąd
6600
Zaplecze działa, ale jak wejdzie się na stronę wyskakuje błąd:
Błąd 330 (net::ERR_CONTENT_DECODING_FAILED): Nieznany błąd.
Po odświeżeniu strona wyświetla się, ale po wejściu gdzie dalej znów błąd. Itd.
Widzę że pojawił się nowy komponent systemowy com_tags. Ale przez ten błąd chyba nie wyświetla się z menu komponenty

QkiZ
25-04-2013, 16:16
Poprawiłem poprzedni błąd, kasując z kosza niepotrzebną pozycję menu ale podczas podownej próby aktualizacji wyskoczył błąd zduplikowanego id w tabeli j30_content_types, ale takiej tabeli nie ma w bazie.

Dominik_
25-04-2013, 19:44
Witam ponownie... po krótkim czasie pomógł mi użytkownik yama (http://forum.joomla.pl/member.php?5-yama) za co bardzo dziękuję, nie chciał żadnych gratyfikacji . Bardzo cenię taką pomoc, poświęcił swój czas i problem rozwiązał. Pewnie opisze co i jak ponieważ ja nie mam w tym temacie zielonego pojęcia. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

- - - Updated - - -

Opisz co i jak aktualizowałeś .. adres strony... itd

zwiastun
25-04-2013, 20:10
@Dominik_u!, ale nie tylko:
Pomoc na forum bez oczekiwania jakiejkolwiek gratyfikacji (może poza zwyczajnym dziękuję) to podstawowa zasada uczestnictwa w forum. Jeśli ktoś żąda w prywatnych kontaktach gratyfikacji albo oferuje na PW odpłatną pomoc, czyni to niezgodnie z zasadami Forum. Prosimy o raportowanie takich sytuacji.

Gdy zdarza się, że uczestnik forum oczekuje na pomoc w sprawach, które wymagają znaczącego nakładu pracy i odpowiednich kwalifikacji, wtedy moderatorzy forum (i nie tylko) jawnie sugerują, by zamieścić zlecenie w dziale zleceń.

Oczywiście, może się wyjątkowo zdarzyć, że w wyniku wzajemnych kontaktów proszącego o pomoc z pomagającym dojdzie do umowy o odpłatnym wykonaniu jakiejś pracy, ale to tylko wyjątek od reguły.

QkiZ
26-04-2013, 07:33
Działam na starej wersji, nową zainstalowałem na wersji testowej strony. Aktualizowałem normalnie z linku na pulpicie Joomli.

eiaouLBN
26-04-2013, 12:00
Witam.

U mnie po naprawieniu bazy, okazało się, że wersja bazy nie była kompatybilna z wersją update'u Joomla.
Strona działa w szerz i w głąb, jednak każdy artykuł wyświetla błąd komponentu com_tags. Mało tego, każda pozycja w menu, odpowiadająca za podgląd kategorii, również wyświetla błędy, zawsze jest ich o jeden więcej niż artykułów w niej. Formularz kontaktowy działa bez zarzutu. Nie zauważyłem nic więcej w kwestii błędów. Dodam, że jedyne modyfikacje jakich dokonałem to instalacja JCE + Plugin JCE MediaBox, odpowiadający za pop-up'y, które również otwierają się normalnie. Wszystko chodziło ok do nieszczęsnego wieczoru z kliknięciem aktualizuj Joomla! z poziomu zaplecza :)

Możliwe, że błąd com_tags jest związany z miniaturami artykułów, bo mimo tego, że ścieżka do pliku miniatury jest poprawna i plik istnieje w przeglądarce mediów z zaplecza, właśnie zamiast miniatur pojawiaj się lista błędów, wszystkie brzmią identycznie, np.:

Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_tags, Nie znaleziono komponentu
Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_tags, Nie znaleziono komponentu
Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_tags, Nie znaleziono komponentu
Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_tags, Nie znaleziono komponentu


Poniżej screeny (błędy com_tag można wyłączyć "krzyżykiem", ale po odświeżeniu strony błąd wraca):
+ screen z błędem zaraz po aktualizacji ale przed naprawą bazy danych.

6601 6602 6603 6604 6605

zwiastun
26-04-2013, 12:21
Prawdopodobnie jeszcze dziś ukażą się wersje 2.5.11 i 3.1.1 naprawiające 2 błędy.

pewex123
12-06-2013, 13:10
Witam

Jestem nowicjuszem więc proszę o wyrozumiałość a ewentualne podpowiedzi proszę formułować jak dla nowicjusza.
U mnie problem z aktualizacją joomla z wersji 3.0.x do 3.1.1 jest taki, że po aktualizacji nie mogę wstawić grafiki do artykułu.
Przed aktualizacją wszystko działało ok.
Nie wiem, czy pojawiają się inne problemy, ponieważ chcę zrobić prostą stronę z ładną galerią - portfolio.
Czy ktoś ma/miał podobny problem i znalazł rozwiązanie? A może rozwiązaniem jest po prostu nie aktualizować do wersji 3.1.1.
pozdrawiam

zwiastun
12-06-2013, 14:14
Widocznie nie powiodła się aktualizacja - spróbuj jeszcze raz, zaktualizuj Joomla tak, jak byś instalował rozszerzenie.

pewex123
12-06-2013, 14:43
zwiastun - dzięki za szybką odpowiedź (jestem bardzo mile zaskoczony).
Do tej pory instalowałem joomla, aktualizowałem do wersji 3.1.1 kilka razy. Problem z dodawaniem grafiki pojawiał się za każdym razem. Od kilku dni grzebię w necie ale poza tym wątkiem nie znalazłem niczego co doprowadziło by mnie do rozwiązania problemu. Zrobię tak, że na jednej domenie będę sobie pracował nad stroną na wersji 3.0.x a na innej domenie będę próbował różne rozwiązania. Jako że jestem nowicjuszem, nie jestem pewien czy dobrze rozumiem że mam zainstalować aktualizację tak jak bym instalował rozszerzenie. Czy to znaczy, że mam ściągnąć joomla 3.1.1 na swój komputer i dopiero potem zainstalować (a nie przez przycisk aktualizuj w zapleczu)?

poz

zwiastun
12-06-2013, 15:07
Dokładnie tak

pewex123
12-06-2013, 15:13
ok
Jak już przeprowadzę te skomplikowane operacje to dam znać co z tego wyszło.

Pozdrawiam

QkiZ
12-06-2013, 17:04
Moim zdaniem skrypt sql aktualizujący wersję jest do dupy, nie sprawdza czy dane tabele są już stworzone tylko tworzy na chama jeszcze raz co kończy się błędem. Dlatego nigdy więcej nie będę korzystał z automagicznych aktualizacji.
Wyciągnąłem z paczki plik sql i później go wykonywałem polecenie po poleceniu w phpmyadmin. jest to najbezpieczniejsza forma, jak rzuci błędem to od razu można sprawdzić gdzie on jest.

zwiastun
12-06-2013, 17:15
No cóż, masz prawo mieć swoje zdanie. Ale skrypty aktualizujące nie muszą sprawdzać, czy dane tabele są już stworzone, bo nie usuwają istniejących tabel, co najwyżej modyfikują ich strukturę.
Jeśli być może wykryłeś jakąś usterkę w kwerendach sql, to właściwym miejscem na zgłoszenie błędu jest strona http://joomlacode.org/gf/project/joomla/tracker/, a nie publikowanie niczym nie popartego posta na jakimś forum, nawet jeśli jest to to forum.
Sugeruję również, by zweryfikować swój pogląd na temat "automatycznych aktualizacji". Przekonanie, że najbezpieczniejsza formą aktualizacji jest ręczne wykonanie skryptu sgl za pomocą phpmyadmina jest, delikatnie mówiąc, świadectwem niewiedzy.

QkiZ
12-06-2013, 19:25
No to od początku panie wszystko wiedzący:
Chciałem zaktualizować Joomlę z wersji 3.0.4 do 3.1.0. Podczas aktualizacji wywalał mi błąd o którym już wcześniej pisałem.
http://forum.joomla.pl/attachment.php?attachmentid=6600
Próbował dodawać rekordy do bazy danych które zostały stworzone przez Joomlę 3.0 podczas jej instalacji, nawet nie sprawdzając czy w ogóle te rekordy istnieją. Ściągnąłem aktualizację na dysk i rozpakowałem. W katalogu:
Joomla_3.1.0-Stable-Update_Package/administrator/components/com_admin/sql/updates/mysql/
jest skrypt odpowiadający za aktualizację struktury bazy danych. Jako że właśnie na niej padała aktualizacja postanowiłem sprawdzić ten skrypt.
W skrypcie znajduje się linijka:

INSERT INTO `#__menu` (`id`, `menutype`, `title`, `alias`, `note`, `path`, `link`, `type`, `published`, `parent_id`, `level`, `component_id`, `checked_out`, `checked_out_time`, `browserNav`, `access`, `img`, `template_style_id`, `params`, `lft`, `rgt`, `home`, `language`, `client_id`) VALUES
(23, 'main', 'com_tags', 'Tags', '', 'Tags', 'index.php?option=com_tags', 'component', 0, 1, 1, 29, 0, '0000-00-00 00:00:00', 0, 1, 'class:tags', 0, '', 45, 46, 0, '', 1);
Czyli dodawany jest rekord o id 23, który już wcześniej istniał, bez sprawdzania. Tagi (etykiety) oficjalnie pojawiły się w wersji 3.1.0, ale w bazie tabele już wcześniej istniały.
Kopiowałem po kolei polecenia i wklejałem do phpmyadmina patrząc czy nie więcej takich kwiatków. A jeszcze trochę było na podobnej zasadzie.
Oczywiście problem chcialem zgłosić za pomocą joomlacode, ale po założeniu konta nie mogłem się do tego serwisu zalogować bo twierdził że nie mam konta, choć mejla dostałem aktywacyjnego. Dostałem się do portalu dopiero po tygodniu :P Nie wiem czy ktoś tam zatwierdza te konta, ale ochotę na robienie zgłoszenia straciłem.
A propos niewiedzy: uważam że aby użerać się z joomlą trzeba mieć wiedzę z php i mysqla trochę na większym poziomie niż początkującym. Z tego powodu i wcześniejszych moich doświadczeń nigdy więcej nie będę aktualizował joomli w ten sposób. A sama aktualizacja była tylko początkiem problemów np. z przeglądarką Chrome. Ale to już inna bajka.

zwiastun
12-06-2013, 20:11
Ja @Kolego na pewno nie jestem wszystkowiedzący, Tobie natomiast brakuje chyba i ogłady, i wiedzy:
- na publicznym forum używasz słownictwa z podwórka,
- usiłujesz mnie obrażać.
Odnośnie Twoich kompetencji:
1. W poprzednim poście pisałeś, że skrypt aktualizacyjny:

nie sprawdza czy dane tabele są już stworzone tylko tworzy na chama jeszcze raz
co jest ewidentną bzdurą.

2. Nie istniał i nie istnieje skrypt aktualizujący z Joomla 3.0.4 do 3.1.0. Nie ma również pliku .sql aktualizującego z Joomla 3.0.4 do 3.1.0.
3. Tagi pojawiły się w 3.1.0, rekordu oznaczonego ID 23 w menu we wcześniejszych wersjach nie było, skrypt aktualizujący nie musiał więc sprawdzać czy istnieje.
4. Kwestii aktualizacji do wersji z błędami (3.1.0 zamiast 3.1.1) nie ma chyba nawet co poruszać.
5. Wynikające z Twoich obu wypowiedzi stwierdzenie, że Joomla można uaktualnić tylko przez wykonanie kwerendy sql w phpmyadminie jest bzdurą wprowadzającą w błąd innych użytkowników (nawet jeśli nie miałeś na myśli, że wystarczy wykonać kwerendę, to tak to - niestety - brzmi).

Ponadto:
Nie musisz cierpieć i użerać się z Joomla. Przeszkoliłem grubo ponad 200 osób, z których może kilka miało jakiekolwiek pojęcie o php i MySQL, i jakoś nikomu z tych, którzy tej znajomości nie posiadali, to nie przeszkadzało.

Przykro mi, ale sam tego chciałeś!

QkiZ
13-06-2013, 00:02
Super argumenty.

2. Nie istniał i nie istnieje skrypt aktualizujący z Joomla 3.0.4 do 3.1.0. Nie ma również pliku .sql aktualizującego z Joomla 3.0.4 do 3.1.0.
LOL, w zasadzie powinniśmy skończyć tą rozmowę. Kawałek tego skryptu SQL nawet wklejałem w poprzednim poście. Specjalnie dla ciebie link do pakirtu aktualizacyjnego:
http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/?action=FrsReleaseView&release_id=18262
Pobierz rozpakuj i znajdź plik:
Joomla_3.1.0-Stable-Update_Package/administrator/components/com_admin/sql/updates/mysql/3.1.0.sql

3. Tagi pojawiły się w 3.1.0, rekordu oznaczonego ID 23 w menu we wcześniejszych wersjach nie było, skrypt aktualizujący nie musiał więc sprawdzać czy istnieje.
To skąd pojawił się błąd który podałem wcześniej.

5. Wynikające z Twoich obu wypowiedzi stwierdzenie, że Joomla można uaktualnić tylko przez wykonanie kwerendy sql w phpmyadminie jest bzdurą wprowadzającą w błąd innych użytkowników (nawet jeśli nie miałeś na myśli, że wystarczy wykonać kwerendę, to tak to - niestety - brzmi).
nie napisałem że tylko w ten sposób. napisałem że wykonując SQLa w phpmyadmin można uniknąć wielu problemów z błędami i szybko je wyłapać. ma się większą kontrolę nad wykonywanym skryptem. w środowisku produkcyjnym jest to ważne. dodatkowo joomla 3.0 to trochę eksperyment, w porównaniu do 2.5 stwarza więcej problemów. wiem co mówię bo mam dwie strony oparte na tych wersjach i z 2.5 nie mam większych problemów.
postawienie joomli w defaultowych ustawieniach nie wymaga specjalnej wiedzy. gorzej jak ma się specyficze wymagania, bądź chce się aktualizować joomlę, albo co gorsza migrować. joomla to stosunkowo dobry cms, ale nie jestem jego fanbojem, bo widzę jego wady i niedociągnięcia.

zwiastun
13-06-2013, 03:38
@pewex123: Ponieważ wciął się w dyskusję ze swoimi mądrościami Kolega @QkiZ i nie dociera do niego, że plecie androny, zmuszony byłem zamknąć ten wątek. Jeśli problemu nie udało się rozwiązać - załóż nowy temat bądź napisz do mnie na PW.

A teraz ad rem do Kolegi @QkiZa:

Lata swoje mam, więc wzrok słaby, ale nie na tyle, żebym nie widział czarnego na białym. Zatem do wypomnianego Ci braku ogłady i wiedzy dołożę jeszcze poważny problem ze wzrokiem. Udaj się Waćpan czym prędzej na badania, bo gdy mojego wieku dożyjesz, to dopiero będzie kłopot. Lista plików z przywołanego przez Ciebie katalogu do wglądu dla wszystkich na dole. Aktualizacji z Joomla 3.0.4 nie było, bo tę wersję wydano specjalnie dla tych, którzy nie chcieli aktualizować Joomla 3.0 do 3.1. Nie wiesz Kolego, co czynisz, a potem się dziwisz, że masz problemy.

Nieumiejętność określenia źródła błędu, który Ci się pojawił, dowodzi po raz kolejny Twoich kompetencji.

To, co wiesz, a czego nie wiesz, co rozumiesz, a czego nie rozumiesz, to Twoja sprawa i ani mi w głowie czynić Ci z tego powodu jakichkolwiek wyrzutów.

Rzecz w tym, że po raz kolejny usiłujesz dowodzić, jaki to mądry i kompetentny jesteś. Niestety, ani to prawda, ani wielka prawda, ino ta trzecia.

Pozdrawiam. Wątek zamykam. Dyskutować nie ma bowiem o czym.
Poniżej lista plików z katalogu Joomla_3.1.0-Stable-Update_Package.zip/administrator/components/com_admin/sql/updates/mysql/
Jeśli jest tam plik aktualizacji z Joomla 3.0.4, to stawiam Ci beczkę piwa i daję ogłoszenie z przeprosinami we wszystkich stacjach telewizyjnych.

2.5.0-2011-12-06.sql
2.5.0-2011-12-16.sql
2.5.0-2011-12-19.sql
2.5.0-2011-12-20.sql
2.5.0-2011-12-21-1.sql
2.5.0-2011-12-21-2.sql
2.5.0-2011-12-22.sql
2.5.0-2011-12-23.sql
2.5.0-2011-12-24.sql
2.5.0-2012-01-10.sql
2.5.0-2012-01-14.sql
2.5.1-2012-01-26.sql
2.5.2-2012-03-05.sql
2.5.3-2012-03-13.sql
2.5.4-2012-03-18.sql
2.5.4-2012-03-19.sql
2.5.5.sql
2.5.6.sql
2.5.7.sql
3.0.0.sql
3.0.1.sql
3.0.2.sql
3.0.3.sql
3.1.0.sql
index.html