PDA

Zobacz pełną wersję : Optymalizacja



K3vin
25-04-2013, 20:58
Witam,
Kilka dni temu dostałem na serwer gotową stronę wykonaną w Joomla 2.5 . Postanowiłem zoptymalizować poprze zaznaczenia opcji w konfiguracji globalnej (proste adresy, mod_rewrite, adresy z przyrostkiem) do tego zmiana na .htaccess . I oto moje kilka pytań na które mam nadzieję że uzyskam odpowiedź :)

1) Chodzi o stronę www.lubpol.pl (http://www.lubpol.pl) a mianowicie o proste adresy. Po kliknięciu w jakąkolwiek zakładkę górnego menu np. oferta wyświetla mi adres http://lubpol.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=9&Itemid=108 , natomiast wchodząc już w podmenu np. oferta>kocioł kdk http://lubpol.pl/kdk.html . W sumie też nie jest do końca dobrze ponieważ powinno być np http://lubpol.pl/oferta/kdk.html (http://lubpol.pl/kdk.html) . Zastanawia mnie w czym jest problem??

2) Wcześniej miałem na tej domenie stronę w .htm , miała przykładowo adresy http://www.lubpol.pl/oferta.htm . I moje pytanie czy aby nie stracić pozycji w google jaka się zrobiła na starej witrynie wystarczy przekierować stare adresy na nowe poprzez opcje Komponenty>Przekierowania ?? Czy coś takiego wystarczy?? Zrobiłem tak ale nic się nie zmieniło, wyskakuje błąd po wpisaniu np. http://www.lubpol.pl/oferta.htm .

3) Zajrzałem w plik .htaccess i chyba nie powinno to tak wyglądać?? Coś jest do usunięcia, poprawienia??

// usunięto - standardowy .htaccess - zwiastun //


Dopiero się zagłębiam jeżeli chodzi o Joomla 2.5 więc prosił bym o wyrozumiałość i oczywiście pomoc w rozwiązaniu problemu :)

zwiastun
26-04-2013, 00:06
1. Miły Kolego - każdy, kto instaluje Joomla i zmienia nazwę pliku htaccess.txt na .htaccess, a nie wprowadzał swoich zmian w pliku, ma go w takim samym kształcie. Więc cytowanie tutaj standardowego .htaccess nie ma najmniejszego sensu.
2. Wygłoszenie poglądu - pytania: Zajrzałem w plik .htaccess i chyba nie powinno to tak wyglądać?? Coś jest do usunięcia, poprawienia??
również nie ma najmniejszego sensu. Gdyby było do usunięcia, poprawienia, zrobiliby to twórcy Joomla! (co nie znaczy, że nie można tego pliku rozbudować, zmodyfikować, wzbogacić)
3. Rzeczywiście, twoje menu wyświetla się co najmniej dziwacznie. Pozycje główne zachowują się tak, jak byś miał wyłączone proste adresy, a pozycje podrzędne wręcz przeciwnie, masz rację powinno być domena/ofera/strona.html
Wyczyść pamięć podręczną na serwerze (Menu witryna/ czyść pamięć podręczną), może masz jeszcze jakiś system np. z szablonu opartego na JAT3 ?
4. Nie wystarczy przekierować adresów na nowe. Do Google trzeba by zgłosić mapę witryny, wywołać witrynę z istniejących już gdzieś w sieci adresów i poprzekierowywać te adresy na nowe strony. I trzeba się, niestety, liczyć z pewnym spadkiem pozycji witryny.

K3vin
26-04-2013, 09:25
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Jeżeli chodzi o przekierowania starych adresów na nowe to trzeba je zrobić poprzez przekierowanie 301 w .htaccess czy może jakiś inny jest sposób????
I w takim razie do jakich przekierowań używa się opcji "przekierowania" w Joomla??

I jeszcze pytanie co może być powodem takiego błędu JFolder::create: Wykryto pętlę nieskończoną przy próbie aktualizacji 2.5.8 na 2.5.10??

K3vin
26-04-2013, 14:56
Jeszcze jest kwestia tłumaczenia na różne języki, wszystko mi tłumaczy ale nie menu górne. Może to mieć też jakiś wpływ na wyświetlanie url skróconych?? Jakiś wspólny problem ?? Czyszczenie pamięci podręcznej nic nie pomogło. Na tej domenie mam jedynie podpięte 2 subdomeny, które służą jedynie do podlinkowania zdjęć itd żadnego systemu nie mam. Mam jedynie zainstalowaną Joomla na innej domenie, może to powodować ten błąd??

tomaszek83
26-04-2013, 15:11
A czasem to menu górne nie jest wpisane na sztywno w szablon? W ogóle jakoś dziwnie generowane jest. Tekst jako obrazki. Chyba nie tak to powinno działać. Czy możesz dodawać pozycje do menu górnego z poziomu panelu admina?

K3vin
26-04-2013, 20:54
No coś jest właśnie nie tak z tym górnym menu, nie mogę dodawać więcej pozycji, prawdopodobnie jest tak jak piszesz tomaszek83 i na dodatek jeszcze po aktualizacji Joomla strony mi się rozjeżdżają. Ktoś mi chyba odwalił jakąś fuszerkę. No ale zgłosiłem i mam nadzieję że coś z tym zrobią twórcy strony :/

tomaszek83
26-04-2013, 23:24
Lekko powiedziane że fuszerkę. I raczej na Twoim miejscu wyegzekwowałbym z całą stanowczością poprawienie tego.

K3vin
14-05-2013, 21:43
Wracam do tematu i po długich staraniach dostałem oto taką odpowiedź na poszczególne pytania:

1.Dlaczego np. klikając w Aktualności>jakiś artykuł mam taki link (http://www.lubpol.pl/aktualnosci/26-artykul-x.html) natomiast klikając już w Oferta>Kocioł KDK mam link (http://www.lubpol.pl/kdk-eko.html) gdzie powinno być (http://www.lubpol.pl/oferta/kdk-eko.html (http://www.lubpol.pl/kdk-eko.html)).

Ponieważ oferta posiada swoje własne menu "rozwijane" (po najechaniu na oferta), a aktualności nie. Jeśli artykuł znajduje się w menu, to automatycznie musi mieć adres: adres_strony.pl/nazwa_artykułu (http://adres_strony.pl/nazwa_artyku%C5%82u). Aktualności natomiast to "Przegląd artykułów z kategorii", przez co adresy mają postać adres_strony.pl/nazwa_kategorii/nazwa_artykułu (http://adres_strony.pl/nazwa_kategorii/nazwa_artyku%C5%82u). Dopóki linki do poszczególnych ofert znajdują się s liście rozwijanej, dopóty nie da się zmienić ich adresów aby były postaci: adres_strony.pl/oferta/nazwa_artykułu (http://adres_strony.pl/oferta/nazwa_artyku%C5%82u)

2.Czy Menu zostało zmienione abym mógł sam wstawiać dodatkowe zakładki

Nie i niestety nie zostanie zmienione. Wymagało by to przebudowania całej strony. Po za tym tytuły które pan widzi na zakładkach nie są tekstem, a grafiką. W menu nie ma też miejsca na dodatkowe zakładki. Aby wprowadzić taką możliwość musiałbym dowiedzieć się o takim wymaganiu jeszcze w fazie projektowania szaty graficznej strony, teraz niestety jest już za późno.

3.Jak wygląda sprawa z aktualizowaniem Joomla??

Oczywiście może Pan to zrobić, ale robi to Pan na własne ryzyko. Jednakże raczej tego nie zalecam. Widziałem, że zrobił Pan aktualizację i kilka rzeczy na stronie przestało działać poprawnie. Było to efektem tego, iż prze stronie o takim stopniu skomplikowania, konieczne było wprowadzenie poprawek w kodzie joomli(niewielkich, ale jednak). Każda aktualizacja będzie przywracała stan joomli z przed tych poprawek. Jeśli jednak bardzo Panu zależy na aktualizowaniu Joomla to należy przed aktualizacją utworzyć kopię pliku:
/components/com_content/views/category/tmpl/blog.php
A po aktualizacji nadpisać ten sam plik, wcześniej skopiowanym.
Nie zalecam również aktualizacji poszczególnych komponentów - wszystkie były w jakimś stopniu przerabiane, tak aby współgrały ze stroną. Aktualizacja przywróci ich stan do wcześniejszego - czyli de facto je popsuje.


I zastanawia mnie czy ten ktoś dobrze prawi czy po prostu mnie zbywa i tyle??
Powiedzcie koledzy co z tym fantem robić bo głupi jestem i nie znam się za bardzo na tym.

Bazyl
14-05-2013, 21:51
Kolega łebmajster wie, że dzwonią ale nie wie, gdzie...

Co zrobić z tym fantem? Znaleźć webmastera, po prostu.

tomaszek83
14-05-2013, 23:09
No nie mogę się powstrzymać, zapytaj tego swojego łebmajstra-gamonia czy słyszał o nadpisywaniu szablonem. Jednym słowem spartaczył Ci stronę i jeszcze nie zaleca aktualizować, buhahahaha... może dlatego że jak Ci ją zhakują to ma nadzieję że przyjdziesz do niego po nową stronę... nie no amator jakiś. Jak możesz to podaj namiar na tego "miszcza" tak ku przestrodze dla innych.

Swoją drogą przydałaby się taka czarna lista pseudo-fachowców. Może jakby się jeden z drugim na takiej znalazł to bajek by klientom nie wciskał.

K3vin
14-05-2013, 23:21
Miała być strona do pełnej rozbudowy co mnie zapewniali, a tu wychodzi na to że nawet zaktualizować nie mogę bo nie zaleca :) super
He obiecywali dużo ale jak już kasa poszła to wiadomo, zapomnieli
To może podsuniecie mi pomysł czym tu go przycisnąć aby nie miał wymówek??
Pytanie czy da się to jakoś doprowadzić w ogóle do porządku?? Dużo przy tym roboty??

tomaszek83
14-05-2013, 23:25
Ciężko powiedzieć czy da się to szybko ogarnąć. Nie wiadomo gdzie były te jego pseudo-amatorskie poprawki. Jeśli tylko w widokach komponentów to dość szybko można to ogarnąć nadpisywaniem szablonem. Co do menu, to nie wiem bo nie wiem jak je zrobił, ale zapewne można je zamienić na standardowe menu, które będzie wyglądało podobnie/identycznie jak to Twoje.

Czy możesz go jakoś przycisnąć? Wątpię, chyba że masz odpowiednie zapisy w umowie. Bo jawnie towar który Ci sprzedał jest wadliwy. Aktualizacja CMS-a, która wysadza stronę to karygodny błąd. Aktualizacje są wręcz wysoce zalecane.

----

Edit: no tak "Site by Karol Kamiński - mocstron.pl" a po wejściu na stronę delikwenta informacja o tym że strona dokonuje ataków. Pozostawiam bez komentarza.

K3vin
14-05-2013, 23:32
tomaszek83 dał byś radę zerknąć jak to wygląda i ocenić, czy coś da się zrobić no i czy dużo roboty??
Żebym miał trochę więcej pojęcia to bym chłopa cisnął a tak jestem chyba w kropce. Umowa jest słaba taka czysto formalna więc umownie nić nie wywalczę jedynie jak będę cisnął.
Z drugiej strony nic i tak nie wycisnę pewnie skoro koleś ma słabe pojęcie.

Dokładnie, wspomniałem im o tym że atakuje ale jakoś się zbytnio nie przejęli.

zwiastun
14-05-2013, 23:43
Proponuję
1) Wybrać się do rzecznika praw konsumenta w swoim urzędzie gminy, przedstawić sprawę i poprosić o pomoc w jej rozwiązaniu - firma nie wywiązała się ze swojej umowy, jakkolwiek ta umowa brzmiała. Budując witrynę oparta na Joomla (czy innym popularnym CMS-ie) ma obowiązek wykonać zadanie tak, aby
- możliwe było spełnienie m.in. oczywistego warunku aktualizacji oprogramowania, zarówno samego Joomla, jak i komponentów,
- możliwe było modyfikowanie konfiguracji witryny, rozwijanie jej, usuwanie zbędnych elementów, itp.
Krótko mówiąc, jeśli nie zlecano firmie konkretnych przeróbek CMS niszczących jego funkcje ani zastosowania rozwiązań, które z CMS nie mają nic wspólnego, wykonawca sprzedał bubla.
2) Przed wizyta rzeczywiście skorzystać przynajmniej z ogólnego audytu profesjonalisty, który potrafi ocenić, co i w jakim stopniu zostało wykonane bez elementarnej znajomości rzemiosła.
3) Rozważyć wizytę u prawnika i skierowanie przeciwko firmie sprawy sądowej - podstawy dookreślenia przedmiotu sporu na pewno są w umowie.

tomaszek83
14-05-2013, 23:43
@K3vin nie przejęli się, bo nawet ich strona jest zainfekowana. Więc widać że mają klienta w głębokim poważaniu. Mogę zerknąć aczkolwiek żeby później nie powiedzieli Ci że ktoś zaglądał. Jak chcesz to wyślij mi dane dostępowe do panelu Joomla oraz do FTP-a.

K3vin
14-05-2013, 23:49
zwiastun dzięki za informację, powiem Ci że tak chyba jedynie będę mógł ich przycisnąć, może nie były to wielkie pieniądze bo 1500 zł ale piechotą nie chodzi. Tak zrobię jak mówisz jeżeli się nie podpasują i nie stworzą mi konkretnej strony do rozbudowy.

tomaszek83 zaraz podeślę dane na PW, chyba nie zostanie tam ślad po Tobie jeżeli tylko zajrzysz i zobaczysz co i jak :)

zwiastun
14-05-2013, 23:53
Gdy Ci ktoś ukradnie 1500 zł i wiesz, kto to ukradł, to zostawiasz sprawę, bo to niewielkie pieniądze? Takim gnojkom należy zgotować los, na jaki zasłużyli.
Moim zdaniem nie ma co z nimi prowadzić żadnych negocjacji - należy zażądać zwrotu pieniędzy i to w terminie natychmiastowym. Za 1500 złotych to Ci tę witrynę wykona przyzwoicie co najmniej 50% uczestników tego forum, którzy udzielają sensownych porad, bo te dowodzą, ze mają wystarczające kwalifikacje (mogą mieć co najwyżej inny poziom wymagań cenowych)

K3vin
15-05-2013, 00:05
Masz rację zwiastun, szkoda że wcześniej tu nie zajrzałem to nie miałbym takich problemów, ale tak to jest jak ktoś przyjedzie fajnie nagada a człowiek zielony w temacie to łyka a później jest jak jest. Będę walczył. Jutro zadzwonię, podeprę się trochę forum bo wiedzy nie mam i niech myślą co z tym robić.

zwiastun
15-05-2013, 00:09
Nie musisz się podpierać forum, bo zajrzą i się dowiedzą, że się nie znasz.
Jeśli nie masz ochoty na odszkodowanie, to wystarczy, że zażądasz zwrotu wydanych pieniędzy np. pod groźbą skierowania sprawy do sądu o wyłudzenie.

K3vin
15-05-2013, 00:16
No ale żeby skierować taką sprawę do sądu to muszę mieć jakiegoś kumatego człowieka od Joomla zgadza się?? Bo ktoś musi stwierdzić że strona nie jest zrobiona zgodnie ze standardami czy jakoś tak??
A o odszkodowaniu to w jakim sensie mówisz?? Mogę się ubiegać o odszkodowanie??

Ciekaw jestem czy ta firma przypadkiem nie pod upada, bo kontakt z właścicielem się urwał, ponoć wyjechał za granicę ale ma wrócić :)

Rozmowę prowadzę z pracownikiem firmy a ten że pracowniki kontaktuje się z twórcą i przeciwnikiem aktualizacji Joomli :) ciężka sprawa może być tak myslę

tomaszek83
15-05-2013, 00:26
@K3vin, przykro mi to stwierdzić ale chyba dałeś zrobić się w przysłowiowego balona. Nie widzę tego zbyt różowo. No ale walcz, bo takich amatorów trzeba tępić. I chyba nie pozostanie Ci nic innego jak zostawić tą stronę/zapłacić za poprawienie komuś innemu/ bądź kupić dobrą stronę od uczciwego webmastera.

K3vin
15-05-2013, 00:39
Hmmm, może spytam tak. Co byście odpowiedzieli na stwierdzenia tego gościa, który skwitował moje pytania że tak powiem?? Bo bym z chęcią czymś go przycisnął :)

zeki
15-05-2013, 17:17
tomaszek jak oglądałeś tę stronę od zaplecza to napisz mu co i jak i niech to wyśle do zainteresowanego. Wtedy jest podstawa do rządania zwrotu kasy a delikwent ma możliwość nie zwrócenia jej gdy niezwłocznie usunie usterki. Wprawdzie ja przechodziłem procedurę taką przy samochodzie ale kodeks cywilny jest ten sam.
Potrzebna jest jakaś opinia od majsta jakiegokolwiek co ma pojęcie o temacie i dopiero można ruszać z procedurami. Z tym, że przy wartości sporu 1500 to prawnicy nie będą chętni do ewentualnego prowadzenia takich procedur.

K3vin
15-05-2013, 17:28
zeki jak na razie napisałem do nich wiadomość aby z tym coś zrobili, że jak ich fachura nie da rady to niech szukają konkretnego, który ogarnie. Jak będzie dalej olewanie to startuje wtedy z kwestią zwrotu kasy. Troszkę opisałem dzięki tomaszek83 co i jak powinno być i mam nadzieję, że się jakoś ustosunkują do tego. Póki co czekam na odpowiedź z ich strony. Liczę, że zadzwonią :) ale mogę się przeliczyć bo jak sam dzwoniłem to nie bardzo chcieli odbierać. Nie wiem jak się ma jeszcze kwestia zaprojektowania przez nich loga. Była to jakby opcja standardowa (czyli w cenie strony). Nie chciał bym zmieniać ponownie bo troszkę ruszyłem z ulotkami, banerami itd. :/

tomaszek83
15-05-2013, 23:48
@K3vin, tak jak Ci wspominałem jeśli chodzi o logo to ważne abyś miał gdzieś na piśmie przeniesienie praw autorskich na siebie. Bo co to za logo jak nie jesteś jego prawnym właścicielem.

zwiastun
15-05-2013, 23:54
Jak dobrze przeszukasz Sieć, to znajdziesz źródło, z którego to logo pochodzi. Przecież tu nie ma żadnej twórczej myśli - popularny (by nie powiedzieć wyświechtany) motyw płomienia. Już w latach międzywojennych ub. wieku. harcerze haftowali takie na swoich mundurach.

Proszę Cię bardzo, oto jedna z wersji:
http://wrzosowisko7ldw.blox.pl/2011/12/Plomien-wedrowniczy.html

(PS mam do tego znaku bardzo osobisty stosunek)

zeki
16-05-2013, 09:37
K3vin jeszcze jedno - nie wiem czy będziesz chciał pozycjonować tę stronę na wiele języków ale jeśli tak to na start piszę Ci, że ciężko będzie.

K3vin
16-05-2013, 10:26
Panowie kolejna odpowiedź z ich strony za taką oto treść wysłaną do nich:

Witam,

Strona miała być dynamiczna oparta o system CMS i do pełnej rozbudowy w przyszłości. Taka przynajmniej była rozmowa u nas w biurze z Panem Erwinem. Wtedy dało się wszystko zrobić na dzień dzisiejszy jest problem i strona która miała być konkretna, zrobiona jest na poziomie amatorskim i nie mówię tu pod względem wizualnym a technicznym (a pytałem czym się różni wasza firma od firm z allegro, które proponują strony za 400- 600 zł, zapewnialiście że tworzycie strony profesjonalne??) Panie Mateuszu nie wiem jakiego fachowca macie od tworzenia stron ale albo to straszny amator (bez urazy), który ma bardzo słabe pojęcie o prawidłowej budowie strony albo po prostu mu się nie chce.
W tej chwili nie mogę za dużo rozbudować a w dodatku aktualizować Joomli.

Pan projektant piszę, że nie zaleca aktualizacji Joomli a aktualizacja CMS-a, która wysadza stronę to karygodny błąd. Aktualizacje są wręcz wysoce zalecane.
Budując witrynę oparta na Joomla (czy innym popularnym CMS-ie) ma obowiązek wykonać zadanie tak, aby
- możliwe było spełnienie m.in. oczywistego warunku aktualizacji oprogramowania, zarówno samego Joomla, jak i komponentów,
- możliwe było modyfikowanie konfiguracji witryny, rozwijanie jej, usuwanie zbędnych elementów, itp.

Mam dwa szablony, a wszystko można było zrobić na jednym, wystarczy zastosować instrukcje warunkowe php.
Poprawki wprowadził w plikach rdzenia Joomla, a należało to zrobić wykorzystując metodę tzw. "nadpisywania szablonem", która pozwala na aktualizacje CMS-a bez obawy utraty sposobu wyświetlania treści.Krótko mówiąc, nie zlecałem wam konkretnych przeróbek CMS niszczących jego funkcje ani zastosowania rozwiązań, które z CMS nie mają nic wspólnego.

Menu mam na sztywno zaszyte w szablonie co dyskwalifikuje szablon, podstawowa idea CMS-ów to tworzenie dynamicznej treści. Menu na sztywno w CMS-ie to zaprzeczenie idei dynamicznych stron.Zaznaczam ponownie, że miało być do pełnej rozbudowy.Zapewnialiście mnie o tym.

Tak na marginesie jeszcze pozwolę sobie zauważyć, że sam fakt wyświetlania zdjęć po kliknięciu gdzie mam nie przetłumaczone frazy, słabo to profesjonalnie wygląda.

Więc Panie Mateuszu proszę się odnieść do moich wytycznych co do funkcjonalności strony, jeżeli Pan projektant nie potrafi tego zrobić to znajdźcie kogoś kto potrafi bo w tym momencie jest to sprzedany dla nas za przeproszeniem bubel, który nie spełnia podstawowych funkcji strony opartej na systemie CMS.

Oto jaką odpowiedź od nich dostałem:

Witam ,


Na wstępie chce dodac ze od poczatku rozmowy na temat strony mowilismy ze bedziesz mogl tylko edytowac galerie zdjec i teksty a nie grafike . zrobilismy i tak duzo zmian o ktore prosiles . odnosnie strony zrobilismy wszystko to co zawiera umowa . robilismu zmiany po za umowa tak jak sie dogadalismy i je robilismy wiec nie mow ze Karol to amator itd . pozdro

---------- Wiadomość przekazana dalej ----------
Od: Karol Kamiński <karolkamyk@gmail.com>
Data: 15 maja 2013 15:41
Temat: Re: Fwd: Fwd: Fwd: skan umowy
Do: "Mateusz Mocstron.pl" <mateusz@mocstron.pl>

Zrobiłem dla kolesia 4 szaty graficzne, 12(!) logotypów do wyboru, kod strony, modyfikowane osobiście przeze mnie skrypty, spersonalizowaną pod stronę wersję joomla(przez to się nie aktualizuje), powycinałem mu zdjęcia z tła, przerabiałem logotyp na wektor, przeniosłem stronę na jego serwer, pozmieniałem domeny, nawet siedziałem z 2h nad tym, żeby mu aukcje z allego się nie wysypały... Poza tym masa przeróbek, poprawek itp.

Zrobiłem wszystko co tylko koleś chciał. Od przerobienia skryptu slidera, po przerabianie galerii. Teraz, kiedy strona jest już oddana, on wymyśla nowe wymagania, których na początku NIE BYŁO. Jeszcze w mailu mi pisze, że jestem amatorem...


Cała ta robota z lubpolem, jak do tej pory, zajęła mi grubo ponad 80h. Dostałem za to wszystko 250zł. Przelicz ile to wychodzi za godzinę. Chciałem tylko jak najszybciej zamknąć temat. Gdybym wiedział, że cała ta sprawa z tym klientem tak będzie wyglądała, to nie podjąłbym się robienia tego nawet za 1000zł.


Sory Mateusz, ale ja nie będę robił za friko. Właściwie to ja już z tą stroną nie chcę mieć nic wspólnego. Powiedz mu, żeby poszukał sobie specjalistów na allegro. Skoro chcieli całą taką stronę mu zrobić za 400zł, to pewnie kilka poprawek w gotowej stronie, wprowadzą mu za dychę.


Pzdr.


I co z tym teraz dalej robić???





- - - Updated - - -


Jak dobrze przeszukasz Sieć, to znajdziesz źródło, z którego to logo pochodzi. Przecież tu nie ma żadnej twórczej myśli - popularny (by nie powiedzieć wyświechtany) motyw płomienia. Już w latach międzywojennych ub. wieku. harcerze haftowali takie na swoich mundurach.

Proszę Cię bardzo, oto jedna z wersji:
http://wrzosowisko7ldw.blox.pl/2011/12/Plomien-wedrowniczy.html

(PS mam do tego znaku bardzo osobisty stosunek)

Akurat dostałem info na czym się wzorowali i to właśnie na tym co masz w linku.
Praw nie dostałem na piśmie, mam tylko w umowie że logo i tyle. Chciałem takie prawa ale dostałem odpowiedź(chodziło oczywiście o prawa autorskie):

odnośnie zabezpieczenia z logiem nie musicie się martwic w czasie podpisywania umowy zostało zaznaczone że nasza firma robi wam logo wiec wszystko jest w umowie tak jak wspomniałem wcześniej skan prześle w tym tygodniu . pozdr

tomaszek83
16-05-2013, 10:53
Ja bym z tym poszedł do sądu. Po prostu amatorszczyzna i jeszcze korespondencja w mailu "per ty". Szczyt chamstwa. I jeszcze bym Karolkowi napisał że dał się wydymać bo zrobił stronę za 250zł a jego zleceniodawca skasował 1500zł :) Żenua i tyle.

Ale tak to jest jak stronę robi uczeń (kkamyk.prv.pl). Po prostu żenada, żenada i jeszcze raz żenada.

Wątpię abyś wyegzekwował poprawki w tej stronie. Myślę że odzyskanie choć części kasy to będzie sukces. A firmie to bym zrobił "reklamę".

K3vin
16-05-2013, 11:37
Panowie będę potrzebował opinii na temat wykonania strony itd. od osoby, która zna porządnie rzemiosło i która mogła by się oczywiście podpisać pod tym bo raczej nic mi z tym nie zrobią.
A nie chciał bym tego odpuszczać.

tomaszek83 taki mam zamiar, ale wpierw pójdę do rzecznika praw konsumenta tylko muszę mieć z czym iść, później jakieś pismo wystosuje do nich o zwrot kasy pod groźbą skierowania sprawy do sądu.

- - - Updated - - -

Tak jeszcze dla informacji co napisałem (chyba sensownie) :) :

Witam,
Oczywiście możliwe że rozmawialiśmy o tekście i grafice ale nie sądziłem że mi zrobicie menu w formie zdjęć i jak już pisałem to się mija z celem odnośnie CMSa(podstawowa idea CMS-ów to tworzenie dynamicznej treści. Menu na sztywno w CMS-ie to zaprzeczenie idei dynamicznych stron)Myślę, że nie jestem jakimś wyjątkiem co do zmian, bo każdy ma jakieś chyba wytyczne odnośnie strony, a że ktoś nie potrafi czegoś ogarnąć to już inna sprawa. Pytałem Cię któregoś razu o tego gościa, że chyba troszkę słaby jest, wcześniej mieliście kogoś lepszego to przytaknąłeś, więc teraz mi mówisz, że jednak tak nie jest??. Z umowy zrobiliście mi wszystko oprócz w pełni funkcjonalnej strony postawionej na CMSie. Jeżeli chodzi o zmiany poza umowne czyli jakie ?? Takie kwestie w których się nie zrozumieliśmy, bądź wy nie zrozumieliście??

Teraz się może odniosę co do wypowiedzi "kolesia" Karola:

Czy cztery szaty graficzne to zmiana tekstu i dodanie zdjęcia, bądź zmiana wielkości menu?? Chyba nie.
Logo owszem było kilka ale nie 12. Nie wystarczy tylko przerzucić chyba kreskę i jest nowe logo?? I to jest w waszym rozumieniu inne logo?? Też chyba nie.
Strona miała być na CMSie a nie na przerobionym według waszego uznania, wiem że to było akurat nie potrzebne i raczej wiąże się to z brakiem wiedzy. Raczej nie prosiłem was o ingerowanie w strukturę Joomli. Joomla musi się aktualizować i tyle.
Powycinane zdjęcia z tła to chyba normalna sprawa jeżeli chcesz zrobić baner taki jak zrobiliście. Chyba klienci nie siedzą i wycinają wam zdjęcia co??
Przerobienie loga na wektor to już w ogóle jakiś śmiech na sali, robiąc logo robi się je w wektorach i wysyła w wektorach w kilku wariantach tak jak to dostałem po moich prośbach bo inaczej miał bym chyba tylko w png.
Przeniesienie strony na serwer to chyba normalne przy robieniu strony??
Siedział 2h aby mi się nie posypało nic na allegro i powiem, że mu nie wyszło bo musiałem prze linkować zdjęcia!!
Poprawki i przeróbki przy takim projektowaniu są nie zbędne.
Ja nie wiem w ogóle nagle wszystkie te rzeczy stały się waszą dobrą wolą??

Przerobienie slidera, no jasne najlepiej wrzucić gotowy slider i mieć z głowy, niech leci jak leci.

Najważniejsze że nie wymyślam nowych wymagań tylko chcę i chciałem od samego początku naszego spotkania aby to była strona do dalszej rozbudowy, strona której nie będę musiał zmieniać co roku, a w tym momencie jestem uzależniony od was a na pewno nie chcę. Joomla się nie aktualizuje więc nie jest to w pełni sprawna strona postawiona na systemie CMS, którą mi pro onowaliście.
Stwierdziliście i macie chyba nawet na stronie, że wykonujecie strony profesjonalne, a ta taka nie jest wracając do spraw technicznych. Jak można nie zalecać aktualizacji??


(Sory Mateusz, ale ja nie będę robił za friko. Właściwie to ja już z tą stroną nie chcę mieć nic wspólnego. Powiedz mu, żeby poszukał sobie specjalistów na allegro. Skoro chcieli całą taką stronę mu zrobić za 400zł, to pewnie kilka poprawek w gotowej stronie, wprowadzą mu za dychę)

Na temat tego to ktoś myli pojęcia, bo żebym dostał taką stronę za 400-600 zł to faktycznie nie miał bym do nikogo pretensji, jaka kasa taka strona. Ale to wy nie wykonaliście mi strony w pełni funkcjonalnej co raczej kwalifikuje się do stwierdzenia, że jest warta tyle co strony na allegro. Żebym chciał aby mi zrobili stronę z allegro to tak bym zrobił ale spodziewałem się od was większego profesjonalizmu ale się przejechałem. I jeszcze raz powtarzam że nie jest to sprawa wizualna ba taką zaakceptowałem albo taka, że coś zrobiliście poza umowa itd. bo chyba chodzi o to aby to funkcjonowało jak należy.
Tak na marginesie nie wiem czy wspominałem, że sam fakt wyświetlania zdjęć a dokładnie nieprzetłumaczone frazy, to jest właśnie amatorka po względem projektowania. I nie wiem ile siedział przy tym i mało mnie to interesuje bo nawet nie powinno mnie to interesować, siedział tylko i wyłącznie z braku wiedzy a to już nie mój problem, a na dodatek spartaczył sprawy techniczne strony ingerując w kod Joomli.

Jeżeli nie jest w stanie ten wasz koleś zrobić coś porządnie pod względem technicznym to niech się za to nie bierze tylko zapisze na jakieś dodatkowe kursy z projektowania i stawiania strony na systemie CMS Joomla.



Od samego początku wiem co chciałem i nadal wiem co chcę a od was tego nie dostałem.
Fajnie wszystko jest ale nie sprawa techniczna strony, którą chciałem mieć na perfekt. Nie będę znowu zlecał kolejnej strony za rok czy dwa.

Moje proste pytanie do Ciebie Mateusz, czy ktoś mi to ogarnie pod względem technicznym czy nie bo widzę, że "koleś" raczej się tego nie podejmie ze względu, iż tego po prostu nie potrafi ogarnąć.

Czekam na informację.

ekumi
16-05-2013, 12:00
Sorry, że wtrącę się do tej ciekawj rozmowy, ale wydaje mi się, że korzystanie w tej sprawie z porad rzecznika praw konsumenta mija się z celem. On po prostu odeśle Waz z kwitkiem. Nie była to bowiem umowa podlegająca ustawie o ochronie praw konsumenta. Konsunentem jest w skrócie osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. Żeby w takim przypadku cokolwiek osiągnąć to proponuję:
1. wizytę u radcy prawnego w celu uzyskania porady (ok. 100 zł)
2. jeżeli uzna, że można powalczyć - wezwanie wykonawcy do zwroty zapłaconej kwoty na skutek niezgodności towaru z umową (ważne jest tutaj, jakie były zapisy umowy)
3. Jeżeli to nie poskutkuje - złożenie sprawy do sądu i to nie o żadne oszustwo czy wyłudzenie, tylko o zwrot pieniędzy za niewywiązanie się z umowy

K3vin
16-05-2013, 12:05
A firmie to bym zrobił "reklamę".

Co do reklamy to już sami sobie robię tym, że nawet swojej strony nie maja ogarnietej.

- - - Updated - - -


Sorry, że wtrącę się do tej ciekawj rozmowy, ale wydaje mi się, że korzystanie w tej sprawie z porad rzecznika praw konsumenta mija się z celem. On po prostu odeśle Waz z kwitkiem. Nie była to bowiem umowa podlegająca ustawie o ochronie praw konsumenta. Konsunentem jest w skrócie osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. Żeby w takim przypadku cokolwiek osiągnąć to proponuję:
1. wizytę u radcy prawnego w celu uzyskania porady (ok. 100 zł)
2. jeżeli uzna, że można powalczyć - wezwanie wykonawcy do zwroty zapłaconej kwoty na skutek niezgodności towaru z umową (ważne jest tutaj, jakie były zapisy umowy)
3. Jeżeli to nie poskutkuje - złożenie sprawy do sądu i to nie o żadne oszustwo czy wyłudzenie, tylko o zwrot pieniędzy za niewywiązanie się z umowy

No chyba masz rację, ale muszę mieć czym się podeprzeć u tego radcy bo raczej nie będzie wiedział jak jest strona wykonana czy dobrze czy nie. Czekam, może ktoś będzie miał ochotę wystawić mi opnie na temat wykonania strony, wtedy lecę do radcy i się dowiem czy gra jest warta świeczki. Może tomaszek83 coś pomoże :)

tomaszek83
16-05-2013, 12:17
@K3vin ja już napisałem Ci co jest nie halo ze stroną, podpowiedzi udzielił Ci też @Zwiastun kilka postów wyżej. Myślę że to Ci na początek wystarczy. Natomiast ważne jest abyś znalazł takiego radcę prawnego który chociaż wie co to jest strona internetowa ;) To co napisałeś do tej firmy jest wystarczające jeśli chodzi o zawartość merytoryczną. Ale widać że firma nadal chce polemizować, choć nie ma racji. Natomiast ważne też jest co masz w umowie. Myślę że pomocy w Twoim przypadku mógłby udzielić Ci kolega @PeFik (Paweł Frankowski) bo prawo to jego branża o ile dobrze kojarzę :)

K3vin
16-05-2013, 12:26
Takiego radcy raczej nie znajdę u siebie, więc chyba pójdę z tym co się dowiedziałem od was. Najlepsze jest to, że zamiast zadzwonić oni tylko odpisują, dzwoniłem to nie odbierają telefonów. Zaczyna mnie to naprawdę strasznie irytować. tomaszek83 ale myślę, że chyba i tak będzie potrzebna jakaś opinia specjalisty, jeżeli chodzi o sprawę w sądzie. Chciał bym chociaż część kasy odzyskać i zlecić stworzenie takiej strony jak chciałem od początku. Jak w ogóle można napisać, że musiał logo robić w wektorach nie no szok, nie mogę z gościem.

zwiastun
16-05-2013, 14:37
1. Zwróć uwagę na wypowiedź @Ekumi. Rzeczywiście, rzecznik praw konsumenta nie pomoże. I rzeczywiście należy wystąpić o zwrot pieniędzy z powodu niewywiązania się z umowy.
2. Zdaję sobie sprawę z faktu, że kwota za wysoka nie jest. Ale ze strony forum otrzymałeś do tego momentu, jak mi się wydaje, wyczerpująca pomoc. Teraz "piłeczka" juz tylko po Twojej stronie.
- To Ty musisz zredagować treść zarzutów dowodzącą zwięźle i jasno, że wykonawca nie dotrzymał umowy (wskazówki masz)
- to Ty musisz/możesz zwrócić się do kogoś kompetentnego (prawnika), by Ci doradził, jaką nadać formę wystąpieniu (@Ekumi pisze, ze to koszt około 100 zł)
Jeśli nie czujesz się na silach, bo Twoja wiedza o tym, jak być powinno, jest niewielka, to
a) szybki kurs - (na http://joomla.pl/index.php/o-joomla/479-jak-wybrac-realizatora-witryny.html masz trochę materiałów)
b) konsultacja przygotowanego wystąpienia np. z kimś, komu powierzysz później wykonanie tej strony)

K3vin
16-05-2013, 15:17
zwiastun, czekam jeszcze na jasną odpowiedź z ich strony, chociaż pozytywnie tego nie widzę. I tak jak piszesz uderzam do radcy prawnego, myślę że jakoś uda mi się to opisać sensownie, i wywalczyć parę złotówek na nową stronę, bo z tej faktycznie nic dobrego nie będzie. Dzięki, szybki kurs też wchłonę i jakoś może pójdzie. Aktualnie katuje jakiś kursik video videoporady.com.pl , ale w nim akurat bardziej dowiem jakiś podstaw o Joomla 1.7 , aczkolwiek chyba dobre na początek :)

tomaszek83
16-05-2013, 15:21
Joomla 1.7 niewiele różni się od 2.5. J!2.5 to naturalny następca 1.7. Aczkolwiek jak już się uczysz to lepiej by było gdyby to była aktualna wersja.

K3vin
16-05-2013, 15:40
Mam też aktualny 2.5 ale wiadomo jak to w kursach, każdy jest inaczej trochę zrobiony i czasem można coś wyłapać ciekawego, co nie zostało przedstawione w innym kolejnym kursie. Także uczę się od 1.7 . A tak w ogóle to zacząłem zagłębiać się w Joomle właśnie dzięki firmie, która mnie przewiozła więc chyba jest jakiś jeden plus :)

- - - Updated - - -

I dostałem odpowiedź więc jeszcze chyba chwilę poczekam:

"... jak narazie u nas jest tylko Karol od stron , postaram sie cos ogarnac tylko prosze o cierpliwosc ze wzgledu na to ze jestem na zwolnieniu lekarskim ... . tak jak napisalem wczesnej postaram sie oganac ta cala sytuacje itd . raz jeszcze prosze o cierpliwosc"