PDA

Zobacz pełną wersję : zamiast tytułu artykułu



janusz_b
30-01-2007, 10:51
po nie całych 2 tygodniach z joomla z wiekszością poradziłem sobie ( nie mam duzych wymagań i te 3% wystarczyło) ale nie wiem jak ( a mam ponad 50 lat!) rozwiązać dwie kwestie:
1. mam art. o "hulagoolabęc" do którego mam gif'a z tą nazwą. chciałbym aby zamiast tytułu słownego wyświetlał się linkowany gif. jednocześnie aby nie wyświetlał się tytuł wymagany przez joomla.
2. czy można do różnych artykułów w róznych kategoriach i róznych sekcjach przypisać specyficzny css, którym nie będzie rządził template css? prawdopodobnie "na okrągło" dałbym sobie z tym radę ale szukam prostego rozwiązania.
nie odpisujcie "to już było" - szkoda waszej fatygi. chyba że podasz link do tematu; wdzięczność moja nie będzie miała granic.

Rybik
30-01-2007, 11:24
ad.2
=====================================METODA 1 ===========
wyciągnięcie z kodu nazwy sekcji opisałem tutaj:
http://forum.joomla.pl/forum/showthread.php?t=5748&highlight=nazwa+sekcji
po dokonaniu tej operacji nalezy w pliku index.php w podkatalogu danej templatki ująć
<?php mosmainbody(); ?> (czy jakos tak) w klamrę
<div id="$_SESSION['nazwa_sekcji']">
tu stare <?php mosmainbody();?>
</div>
nastepnie w pliku css szablonu graficznego zdublowac wszystkie klasy odpowiedzialne za tresc artykulu i poprzedzic odpowiednim selektorem, np
(było)


.contentheading { tu jakies formaty }

(ma byc)


.contentheading { tu jakies formaty }
#jakas_konkretna_nazwa_sekcji .contentheading { tu jakies nowe formaty }

- to dosc upierdliwa metoda i w wypadku bloga fromatowanie narzuci ostatni artykul
+ poprawnie formatuje pojedyncze artykuly po otwarciu ich w trybie "czytaj calosc" oraz z wyszukiwarki

=====================================METODA 2 ZALECANA ===========
w pewnym sesnie Joomla udostepnia taki mechanizm, znajduje sie on w parametrach linka menu. Np. mam w menu linka do bloga z sekcji i tam mam parametr przyrostek klasy css strony. Po wpisaniu tam jakiegos indywidualnego przyrostka niezbedne zmiany w CSS wygladaja tak:
(było)


.contentheading { tu jakies formaty }

(ma byc)


.contentheading { tu jakies formaty }
.contentheading-przyrostek { tu jakies nowe formaty }

oczywiscie klas do stworzenia jest wiecej niz tylko wspomniane .contentheading

- prawdopodobnie wroci do podstawowego formatowania jezeli artykul zostanie otwarty inaczej niz z linka menu (wyszukaja, "czytaj calosc")
+ metoda prosta bez ingerencji w kod skryptu
++ mozna to stosowac indywidualnie dla kazdego artykulu !! nie tylko dla grupy artów definiowanych przez link (blog z sekcji, kategorii itp)

Rybik
30-01-2007, 11:35
AD 1

1. przerobic gify tak zeby nie zawieraly tekstu
2. nadac przyrostki klas CSS dla artykulów
2. wrzucic gify w tło -> CSS -> .contentheading-przyrostek {dopisac i sformatowac background-image}

generalnie w tzw. dobrej praktyce webmasterskiej unika sie stosowania elementów treści w taki sposob, że nie posiadają czytelnego odpowiednika tekstowego. Jest oczywiscie atrybut alt dla obrazow, ale przy duzej ilosci artykulow czas ladowania grafik zacznie byc odczuwalny i oczekowanie na zaladowanie naglowkow artykulow moze byc meczace.

Jest rowniez pare komponentow ktore serwuja dodatkowe opcje dla tresci witryny jak np grafiki widoczne tylko na stronie glownej itp i pewnie dlaoby sie to tak zrobic - ale gotowca nie podam bo jeszcze nie testowalem.

janusz_b
30-01-2007, 12:46
Rybik (ten dobry) dzieki za czas i kontent.
Ad.ad 1. muszę pokombinować ponieważ... pewnie nie do końca pracyzyjnie wyraziłem się. Chcę mieć gif w JEDNYM artykule i to na stronie głównej. To on ma być najczęściej klikany ( najpopularniejsze i najnowsze - w moim przypadku to zaśmiecanie strony). Pierwszy przykład który przychodzi, to świństwa Coca-Cola. Na stronie z kilkoma artykułami, nazwa zdefiniowanymi fontami zginie w tłumie. Gdy zastapię ją coca-colowymi fontami będzie pierwszą rzeczą którą zobaczę. Raczej da to zrobić się tylko obrazkiem. Co będzie z innym artukułem bez obrazka? Inny template będzie raczej wskazany, bardziej niż wskazany. Dzięki za ideę!.
Ad.ad 2 - muszę to przeanalizowac ( nie tyle co wolno myslę, ale musze to logicznie poskładać). Mój cel - formatowanie na stronie głównej - drugorzędne może z wyjątkiem pkt 1 - formatowanie strony całego artykułu - priorytet. Sales letter ma wyglądać tak jak go zaplanuję. Zajawkę będzie łatwiej dostosować.