PDA

Zobacz pełną wersję : Przyrostek klas CSS i wlasne stylowanie w plikach CSS



rysiekm55
11-05-2013, 19:37
W jakimś poradniku opisującym przyrostki klas CSS jest mowa o wprowadzaniu własnych reguł stylujących w pliku template.css umieszczonym podkatalogu css określonego szablonu.
Moje pytanie jest co zrobić, gdy zamiast template.css jest znacznie więcej plików css, min base, menu, layout, itd. Skąd mam wiedzieć w którym pliku css mam zamieścić własne reguły? A na dodatek w tym szablonie jest np framework warp, który też ma swoje pliki css. Czy mam przeglądać wszystkie pliki css i szukać w nich określonej klasy, id czy selektora, który ma być potem nadpisany nowymi regułami stylującymi, a potem na końcu tego właśnie pliku css umieścić własne reguły?

Bazyl
11-05-2013, 20:02
Witaj,

Najpewniej będzie. gdy sprawdzisz w źródle strony, który plik ładuje się ostatni i w nim wpiszesz swój kod.
Poza tym możesz przecież kombinować metodą prób i błędów ;)

rysiekm55
11-05-2013, 21:00
Z tego rozumiem, że najlepiej wpisać swój kod, w ostatnim załadowanym pliku css i nie ma znaczenia, czy w nim są reguły, które będę nadpisywał. I tak przecież wszystkie reguły są wpisywane do pamięci i dostępne dla każdego elementu strony.

webmario
11-05-2013, 22:59
Używaj dodatków do przeglądarek takich jak np. firebug. Będziesz wiedział, gdzie co leży i do czego służy.

rysiekm55
11-05-2013, 23:12
Znam firebug, ale nie zainstalowałem go, bo w najnowszej Mozilli jest opcja do analizy każdego elementu strony, naciskając prawym klawiszem myszki, uruchomia się opcję "Zbadaj element" i na dole otwiera się okno pokazujące fragment kodu html wokół tego elementu.

benek1234
11-05-2013, 23:51
możesz dopisać sobie w index.php w sekcji hed taki dodatkowy skrypt

<link rel="stylesheet" href="<?php echo $this->baseurl ?>/templates/nazwa_szablonu/css/przyrostki.css" type="text/css" />
w folderze css utworzyć nowy plik o nazwie przyrostki.css i tam dodawać reguły formatowania,wtedy nie będziesz biegał po stylach szblonu
i jest czytelnie,przyrostki należy dodawać z unikalną nazwą i przed napisaniem nazwy dodać spacje.

rysiekm55
12-05-2013, 11:11
możesz dopisać sobie w index.php w sekcji hed taki dodatkowy skrypt

<link rel="stylesheet" href="<?php echo $this->baseurl ?>/templates/nazwa_szablonu/css/przyrostki.css" type="text/css" />
w folderze css utworzyć nowy plik o nazwie przyrostki.css i tam dodawać reguły formatowania,wtedy nie będziesz biegał po stylach szblonu
i jest czytelnie,przyrostki należy dodawać z unikalną nazwą i przed napisaniem nazwy dodać spacje.
Tylko w którym index.php, tym w głównym katalogu, czy tym w określonym szablonie?

- - - Updated - - -

Zresztą, sprawdzałem żaden z nich nie ma sekcji head w mojej joomli (joomla 2.5.x)

Bazyl
12-05-2013, 11:24
Możesz powiedzieć, po co kombinujesz zamiast po prostu dopisać linijkę kodu w css?!

rysiekm55
13-05-2013, 07:02
Masz rację Bazyl, łatwiejsze jest dopisanie kodu w pliku css

benek1234
13-05-2013, 18:07
nie wiem w czym w ogóle jest trudność co za problem jest dopisać w pliku szablonu jedną linijkę kodu i mieć wszystkie dodatki css w jednym pliczku,
myślę że problem nie leży gdzie i jak dodać reguły css,tylko problem jest w tym że ktoś chce ruszyć na głębszą wodę nie znając podstaw ot cała p prawda.
O przyrostkach też wszystko jest ładnie opisane na wiki.pl,o zliczaniu ilości modułów,gdzie w jakim pliku co się znajduje i do czego służy.
Ja osobiście lubię porządek i dlatego własne reguły umieszczam we własnych plikach,nawet jeśli szablon jest napisany przeze mnie,boxy mają własny plik css,przyrostki itp.
Nauczyłem się że przy dużej ilości kodu porządek jest najważniejszy a nie breja porozwalana po całym pliku.

rysiekm55
13-05-2013, 20:12
nie wiem w czym w ogóle jest trudność co za problem jest dopisać w pliku szablonu jedną linijkę kodu i mieć wszystkie dodatki css w jednym pliczku,
myślę że problem nie leży gdzie i jak dodać reguły css,tylko problem jest w tym że ktoś chce ruszyć na głębszą wodę nie znając podstaw ot cała p prawda.
O przyrostkach też wszystko jest ładnie opisane na wiki.pl,o zliczaniu ilości modułów,gdzie w jakim pliku co się znajduje i do czego służy.
Ja osobiście lubię porządek i dlatego własne reguły umieszczam we własnych plikach,nawet jeśli szablon jest napisany przeze mnie,boxy mają własny plik css,przyrostki itp.
Nauczyłem się że przy dużej ilości kodu porządek jest najważniejszy a nie breja porozwalana po całym pliku.
Ja zgadzam się z tym co napisałeś kolego, ale nie odpowiedziałeś na moje wcześniejsze pytanie. W poprzednim swoim komentarzu napisałeś, że linijka kodu powinna być napisana w sekcji head, a ja odpisałem, że w plikach index.php nawet w tym w katalogu szablonu, nie ma tam sekcji head, tzn że mogę napisać tę linijkę w dowolnym miejscu tego pliku?

benek1234
13-05-2013, 20:44
Nie można w dowolnym miejscu musi być w odpowiednim miejscu,na pewno jest są zdefiniowane przekierowania do plików css w szablonie.
Szukaj podobnych skryptów jakie ci podałem do css,a najlepiej jeśli to darmowy szablon to podaj link z i nazwę to powiem ci gdzie trzeba co wstawić,tak na wyczucie to jest strata czasu.

rysiekm55
13-05-2013, 20:51
W katalogu nazwa_szablonu/layout/ jest plik template.config w którym ładowane są wszystkie pliki css za pomocą kodu:
$this['asset'] -> addFile('css', 'css:dany_plik.css')

Czy mógłbym na końcu dopisać podobną linijkę z własnym plikiem css?

Bazyl
13-05-2013, 20:56
A nie możesz sprawdzić sam?!

rysiekm55
13-05-2013, 21:15
Sprawdziłem i działa.

benek1234
13-05-2013, 21:53
I okazało się że wcale nie takie to trudne :)