PDA

Zobacz pełną wersję : BIP- dziennik zmian



tomstan
23-05-2013, 11:45
Czy może ktoś polecić jakiś komponent, który pomoże utworzyć (rejestr)dziennik zmian. Chodzi o dziennik, w którym odnotowywane są zmiany w treści artykułow, tak aby można było podejrzeć jak artykuł wyglądał przed zmianą. Próbowałem z komponentami (Simple Content Versioning, Galore Content Revision, Version Control) z Joomla 2.5 ale nie działają prawidłowo.

pilchowice
28-05-2013, 10:44
Witam. Dołączam się do prośby kolegi. Wręcz jest skory zafundować dotację za taki komponent, jednak z zapewnieniem, że będzie w pełni kompatybilny z Joomla 2.5 i serwerami home.pl

szeryf75
16-09-2013, 01:12
Witam. Ja też dołączam sie do prośby. Jeśli ktoś jest już w stanie udzielić jakichś informacji o stworzeniu dziennika zmian do strony bip na joomla 3.1.5, to wyczekuję takich wieści z niecierpliwością.

zwiastun
16-09-2013, 01:30
Przeczytaj informację o planowanych nowościach w Joomla 3.2.
http://www.joomla.pl/start-nowiny/nowiny/potencjal-joomla-3-2

szeryf75
16-09-2013, 21:22
Czytałem tę nowinę, ale myślałem, że może ktoś rozwiązał sprawę wcześniej inaczej. Ale nic to, warto te kilkanaście dni poczekać.

Gall Anonim
16-09-2013, 21:45
O ile kojarżę było takie rozwiązanie dorabiane dla Joomla 2.5 ale w przypadku Joomla 3 już nikt tego nie robił bo było w planach

szeryf75
11-10-2013, 19:34
Czy jest gdzieś jakieś info, kiedy dokładnie wersja 3.2 zostanie wydana?

szeryf75
09-11-2013, 13:38
Witam.
Proszę o podpowiedź w związku z kontrolą różnych wersji artykułu. Ładnie działa od strony zaplecza, ale czy jest możliwość wyprowadzenia tego w formie rejestru zmian na stronę (pytam w kontekście wymaganego rejestratora zmian do strony BIP)?

zwiastun
09-11-2013, 14:31
pytam w kontekście wymaganego rejestratora zmian do strony BIP
A co to za kontekst?
Żaden przepis nie wymaga, aby na stronie witryny wyświetlać jakiś durny rejestr zmian*, jak to się dzieje w 99% BIP-ów, które takie pseudorejestry wyświetlają (sam takie również robiłem na wskutek równie durnych interpretacji* zleceniodawców).
Przepisy wymagają prowadzenia rejestru zmian, aby w razie potrzeby - wątpliwości możliwe było odtworzenie wersji przed dokonanymi zmianami i porównania ich z wersją aktualnie opublikowaną. Wprowadzony w Joomla system kontroli wersji umożliwia to upoważnionym osobom zarówno od zaplecza, jaki w witrynie. Ale tylko zalogowanym z określonymi uprawnieniami.

*durny rejestr zmian: wykaz zmian, w którym znajdują się informacje, że taka i taka wiadomość została opublikowana dnia....o godz. .... przez... zmieniona dnia... o godz... przez... . Taki rejest nic nikomu nie daje poza zapełnieniem bazy danych kompletnie bezużytecznymi rekordami.
*durne interpretacje: ponieważ nikt nigdy nigdzie nie sprecyzował, o co chodzi, a przepis trzeba było jakoś wykonać, w pierwszych systemach BIP-ów upowszechniono owe pseudorejestry zrobione "na odczep się", które później zafunkcjonowały jako obowiązujący wzorzec. Owszem, zdarzały się czasem, ale bardzo rzadko, rozwiązania, w których użytkownik mógł przeglądać poprzednie wersje dokumentu.

szeryf75
09-11-2013, 15:33
Dzięki za odpowiedź. No ja niestety uległem wpływowi większości i koniecznie chciałem zrobić to w taki sposób, jak we wspomnianych przez Ciebie 99%, dlatego twoje wyjaśnienie wielce mnie raduje, bo na szczęście nikt mi nie narzuca jak rejestr ma wyglądać.

developer
09-11-2013, 20:02
A co to za kontekst?
Żaden przepis nie wymaga, aby na stronie witryny wyświetlać jakiś durny rejestr zmian*, jak to się dzieje w 99% BIP-ów, które takie pseudorejestry wyświetlają (sam takie również robiłem na wskutek równie durnych interpretacji* zleceniodawców).
Przepisy wymagają prowadzenia rejestru zmian, aby w razie potrzeby - wątpliwości możliwe było odtworzenie wersji przed dokonanymi zmianami i porównania ich z wersją aktualnie opublikowaną. Wprowadzony w Joomla system kontroli wersji umożliwia to upoważnionym osobom zarówno od zaplecza, jaki w witrynie. Ale tylko zalogowanym z określonymi uprawnieniami.

*durny rejestr zmian: wykaz zmian, w którym znajdują się informacje, że taka i taka wiadomość została opublikowana dnia....o godz. .... przez... zmieniona dnia... o godz... przez... . Taki rejest nic nikomu nie daje poza zapełnieniem bazy danych kompletnie bezużytecznymi rekordami.
*durne interpretacje: ponieważ nikt nigdy nigdzie nie sprecyzował, o co chodzi, a przepis trzeba było jakoś wykonać, w pierwszych systemach BIP-ów upowszechniono owe pseudorejestry zrobione "na odczep się", które później zafunkcjonowały jako obowiązujący wzorzec. Owszem, zdarzały się czasem, ale bardzo rzadko, rozwiązania, w których użytkownik mógł przeglądać poprzednie wersje dokumentu.
każda witryna organizacji społecznej (PCJ takową jest) ma prawny obowiązek umieszczenia BIPu lub czegoś w stylu BIP. Takie jest prawo polskie, mało tego - takie jest prawo unijne a unijne prawo stoi nad prawem krajowym.
Co do interpretacji - jeżeli ktoś czegoś nie rozumie (pomimo jasnej wykładni przez samego ustawodawcę), może się zwrócić do TK z prośbą o wykładnię danego przepisu. Akurat w przypadku ustawy o dostępności do informacji taka prośba jest bezcelowa - wykładnia jest w ustawie. Komuś się czytać nie chciało widzę.

- - - Updated - - -


Dzięki za odpowiedź. No ja niestety uległem wpływowi większości i koniecznie chciałem zrobić to w taki sposób, jak we wspomnianych przez Ciebie 99%, dlatego twoje wyjaśnienie wielce mnie raduje, bo na szczęście nikt mi nie narzuca jak rejestr ma wyglądać.
wyglądu rejestru niukt nie narzuca, fakt jego obecności już tak. I dobrze robi imho.

zwiastun
09-11-2013, 23:05
Kolego @developerze: zanim następnym razem zdecydujesz się na polemikę, przemyśl, co masz do powiedzenia i czy jest to coś sensownego.
Wedle mnie nie masz zielonego pojęcia o podnoszonych sprawach
a) PCJ nie jest organizacją społeczną
b) organizacje społeczne nie mają prawnego obowiązku prowadzenia BIP, chyba że realizują zadania publiczne
c) wymóg prowadzenia rejestru zmian nie oznacza upubliczniania tego rejestru na stronie w formie - powtórzę konsekwentnie - durnych, nic nie wnoszących zestawień, że ktoś, kiedyś opublikował/edytował/usunął jakiś dokument.
d) nie napisałem, że rejestru zmian może nie być - co więcej, napisałem, że wprowadzony w Joomla system kontroli wersji umożliwia prowadzenie takiego rejestru z dostępem do niego zarówno od zaplecza, jak i od frontu osobom upoważnionym.


Komuś się czytać nie chciało widzę.
Widać, komu się czytać nie chciało albo kto się czytać ze zrozumieniem nie nauczył.

szeryf75
10-11-2013, 02:47
Biorąc pod uwagę możliwości joomli 3.2 w zakresie wersjonowania artykułów oraz to co napisał zwiastun


*durny rejestr zmian: wykaz zmian, w którym znajdują się informacje, że taka i taka wiadomość została opublikowana dnia....o godz. .... przez... zmieniona dnia... o godz... przez... . Taki rejest nic nikomu nie daje poza zapełnieniem bazy danych kompletnie bezużytecznymi rekordami.

zastanawiałem się, jak w takim razie najwygodniej zrealizować poniższy paragraf rozporządzenia o bipie, szczególnie ust. 3:

§ 16. 1. Strony BIP są wyposażone w mechanizm dziennika, w którym odnotowywane są zmiany w treści informacji publicznych udostępnianych w BIP oraz próby dokonywania takich zmian przez osoby nieuprawnione.

2. Dzienniki dla tych stron prowadzone są w sposób automatyczny.
3. Administratorzy stron BIP dokonują kontroli dzienników, o których mowa w ust. 1, w odniesieniu do podlegających im stron, w każdy dzień powszedni.

Czy można uznać, że użycie modułu ostatnio modyfikowane (to właśnie ta wygoda, żeby ręcznie nie szukać, gdzie inne osoby upoważnione coś pozmieniały) + wersje artykułów jest wystarczającą realizacją powyższego paragrafu?

zwiastun
10-11-2013, 04:41
1. Użycie modułu (na zapleczu) Nowe - ostatnio modyfikowane może być dla administratora pomocne w kontroli zmian, ale nie uwzględnia wszystkich zmian w witrynie (rejestruje tylko zmienione artykuły)
2. System kontroli wersji zaimplementowany w Joomla 3.2.0 wydaje się w pełni spełniać postulat wyposażenia stron BIP w mechanizm dziennika, w którym odnotowywane są zmiany w treści informacji publicznych.
3. Powyższe odnosi się jednak tylko do rdzennych komponentów Joomla - czy system kontroli wersji zostanie zaimplementowany w rozszerzeniach innych projektantów, trudno przewidywać, a może to być istotne dla konkretnej realizacji BIP.
4. Kwestia "prób dokonywania takich zmian" to raczej kwestia kontroli prób uzyskania dostępu do interfejsów umożliwiających zmiany w treści, a więc wyposażenia witryny np. w Admin Tools czy RSS Firewall rejestrujący takie próby. Bo co to znaczy "próba dokonania zmiany" np. w artykule i po czym poznać, że ktoś próbował, skoro nic nie zmienił. A jeśli zmienił, to to już nie jest próba tylko zmiana. Ale to tak na marginesie...
Ponadto pamiętać trzeba o standardowych logach serwera, które administratorowi witryny mogą dostarczać wiedzy o próbach nieuprawnionego dostępu.

Odnosząc się jeszcze do poglądu, że jakiś przepis wymaga, by rejestr zmian był "opublikowany": jeśli ktoś tak twierdzi, niech wskaże ten przepis. Co w szczególności powinna zawierać strona podmiotowa BIP określono w §11 Rozporządzenia MSWiA - nie wyszczególniono tam żadnego "rejestru zmian".

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by strona sensowny rejestr zmian publikowała - można np. taki zobaczyć na stronie Ministerstwa Finansów. można go zobaczyć np. tutaj: http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/minister-finansow/zyciorys
Ale np. na stronie BIP Ministerstwa Edukacji Narodowej - nota bene wykonanej w Joomla 1.5 - rejestru zmian nie ma - http://bip.men.gov.pl/

developer
10-11-2013, 11:13
a) PCJ nie jest organizacją społeczną
PCJ jest fundacją a fundacja to organizacja społeczna.....

- - - Updated - - -


c) wymóg prowadzenia rejestru zmian nie oznacza upubliczniania tego rejestru na stronie
zgodnie z ustawą o dostępie do informacji, jeżeli ktoś prowadzi takowy rejestr ma prawny obowiązek go udostępniać. Wszystkie działania są jawne czyli publicznie dostępne.

Gall Anonim
10-11-2013, 13:21
@developer - ale masz jakieś wsparcie czy tylko tak sobie interpretujesz po swojemu?
Bo ja bym poprosił cię o
- definicję prawną "organizacji społecznej"
- i wskazanie gdzie w "ustawie o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku z jej późniejszymi zmianami" jest napisane:

jeżeli ktoś prowadzi takowy rejestr ma prawny obowiązek go udostępniać
poprzez publikację na witrynie BIP ? - czyli => gdzie jest napisane że dane zawarte w rejestrze zmian mają być udostępniane w trybie publikacji otwartej a nie na żądanie?

Wiesz co - mam wrażenie że ci się po prostu nudzi, jak nie to może jakaś inicjatywa społeczna i do sejmu? :lol:

P.S. Poprosze konkretne paragrafy i punkty ustaw wraz z urzędową wykładnią.

developer
10-11-2013, 17:49
fajny kontekst użycia wyrażenia wsparcie - brzmi jakbym był co najmniej policją.....hehe
tak na serio to to co napisałem wyżej jest ogólnoprzyjętą wykładnią narzuconą przez TK.

Poparcie jakieś? choćby w ustawie o jawności informacji.

- - - Updated - - -

Organizacja społeczna – w rozumieniu polskiego kodeksu postępowania administracyjnego (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kodeks_post%C4%99powania_administracyjnego) jest to organizacja zawodowa (http://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_zawodowa), samorządowa (http://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_samorz%C4%85dowa), spółdzielcza (http://pl.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%B3%C5%82dzielnia), stowarzyszenia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Stowarzyszenie) itp.
Organy organizacji społecznych zalicza się do organów administracji publicznej (http://pl.wikipedia.org/wiki/Organ_administracji_publicznej), jeżeli wykonują zadania zlecone z zakresu tejże administracji publicznej[ (http://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_spo%C5%82eczna#cite_note-1) \

Źródło - wikipedia

Fundacja = stowarzyszenie, więc podlegacie pod te same przepisy.

zwiastun
10-11-2013, 18:19
Kolego, dokształć się, doczytaj, a potem zabieraj głos. To, że coś przeczytałeś i nawet zacytujesz, to jeszcze nie znaczy, że wiesz, że rozumiesz, że masz rację.
W całym tym wątku pleciesz androny - słyszałeś, że gdzieś dzwonią, nie wiesz, w którym kościele.
1. PCJ nie jest organizacją społeczną. PCJ jest nieformalną grupą wolontariuszy.
2. Fundacja PCJ to nie to samo co PCJ. PCJ istnieje od lat 8, Fundacja od lat 2.
3. Ani fundacje, ani stowarzyszenia nie mają obowiązku prowadzić BIP dopóki nie realizują zadań publicznych, nie dysponują majątkiem publicznym.
4. Ani PCJ, ani Fundacja póki co nie realizują zleconych zadań publicznych, ani nie dysponują majątkiem publicznym.
5. Cytując, warto jeszcze rozumieć, co się cytuje.
Nie rozumiesz, nie zabieraj głosu, bo mącisz ludziom w głowach. Chyba że chcesz zapytać o wyjaśnienie - wówczas służę w granicach swoich kompetencji.
Lepiej już więcej nie pisz, bo się kompromitujesz!

PS Dopełniając jeszcze poprzednie informacje: rejestru zmian nie ma także na stronie głównej BIP. Czyżby Ministerstwo olewało przepisy?

developer
11-11-2013, 12:22
sugerujesz że wiki kłamie? edytuj ją skoro tak....w końcu to skrypt do użytku/edycji społecznej.....
społeczna w sensie społeczeństwa, tzn. każdy może dołączyć; to samo z fundacjami i - jakto ująłeś -

nieformalną grupą wolontariuszy no właśnie, czyli wolontariuszem może zostać każdy członek społeczeństwa, czyli jest to organizacja społeczna.

zwiastun
11-11-2013, 17:03
Sugeruję, a nawet twierdzę, że jeszcze za mało wiesz i niewiele rozumiesz, by zabierać w tych kwestiach głos.

Amadeuss
02-04-2014, 11:50
Zwiastun - podziwiam twoją nadludzką cierpliwość!


czyli wolontariuszem może zostać każdy członek społeczeństwa, czyli jest to organizacja społeczna.
ręce opadają i nie tylko ..... :obojetny:

A propos Joomla 3.2 własnie stawiam swoją stronkę na tym systemie i zamierzam uruchomić BIP - zobaczę jak to mi wyjdzie.
Pozdrawiam i dziękuję za Twój głos i cierpliwość w dyskusji!

szeryf75
03-04-2014, 21:52
A propos Joomla 3.2 własnie stawiam swoją stronkę na tym systemie i zamierzam uruchomić BIP - zobaczę jak to mi wyjdzie.

Chętnie obejrzę rezultaty:spoko:.

almatrah
27-12-2014, 21:59
Witam
Versioning działa fajnie w joomla 3.2. Ale jak opublikować listę zmian w artykułach za jego pomocą ?

zwiastun
28-12-2014, 00:27
A po co? Kto i na jakiej podstawie tego wymaga? Czy w szkole nie uczyli czytania ze zrozumieniem? Sugeruję, by ten "któś", kto ma problem jeszcze raz przestudiował ustawę i rozporządzenie.

almatrah
28-12-2014, 03:07
No ale urzędnicy, którzy kontrolują BIPy tego wymagają i to oni tu rządzą :( Naciskają na dyrekcję szkoły a dyrekcja na mnie i ja mam to zrobić :( a ja co prawda znam całkiem dobrze joomla ale nie mam czasu na php. Stąd moje nieśmiałe pytanie :)

Gall Anonim
28-12-2014, 11:50
No ale urzędnicy, którzy kontrolują BIPy tego wymagają i to oni tu rządzą
Ot i meandry umysłu ekspertów prawa sieci na służbie w norce królika :-)

Jdwind
28-12-2014, 13:39
Nie sprawdzałem, jak to działa - ale zobacz na to (klik (http://extensions.joomla.org/extensions/extension/authoring-a-content/content-versioning/genova-version-control)) - niestety, demo wyłączone. Ale piszą:

WORKS ON THE FRONTEND
Managing revisions works on the frontend as well. You need to set the access level in the parameters of the GENOVA Version Control Content Plugin (!), so the extension knows, which users are allowed to see the revisions.

EDIT:
chociaż, z tego co widzę (w nowym layoucie ciężko się odnaleźć jeszcze), że to dla Joomla 2.5.

Gall Anonim
28-12-2014, 13:47
- niestety, demo wyłączone. Ale piszą:
a pobranie prowadzi na 404 (z innego ich rozszerzenia również)