PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy z przeglądarką i z cache



starko
23-05-2013, 11:59
Witam.
Już myślałem, że ogarnąłem ale niestety. Zmieniam zawartość modułu, ale w przeglądarce zmiany nie widać. Nawet po usunięciu ciasteczek i historii :( Nie ogarniam absolutnie. Bo przecież klienci mogą mieć podobnie - dokonuje zmiany na stronie a oni tego nie widzą :(

zwiastun
23-05-2013, 12:41
Pewno przechowujesz moduł w buforze na serwerze - sprawdź w ustawieniach modułu opcje pamięci podręcznej.

KES
23-05-2013, 12:42
A masz włączony cache ? sprawdź w konfiguracji globalnej.

starko
23-05-2013, 12:56
@zwiastun - DZIĘKI! miałem to rzeczywiście włączone i robiło mi zamieszanie nieziemskie:)

mjmartino
23-05-2013, 13:38
To nie robi zamieszania ... to usprawnia pracę serwera przy dużej liczbie odwiedzin tak na marginesie ;)

starko
23-05-2013, 13:40
no nie za bardzo - bo po zmianie zawartości witryny użytkownicy mogą tego nie zauważyć przecież

mjmartino
23-05-2013, 14:14
Chyba nie rozumiesz działania cache.
Cache to nic innego jak bufor który przechowuje najczęściej wyświetlane elementy.
Cache jest aktualizowany, wszystko zależy jak jest skonfigurowany.
Więc jak Ty poczynisz zmiany to user tak czy inaczej je zobaczy prędzej czy później. Wszystko zależy jak często są zmiany na stronie ;)

starko
23-05-2013, 14:22
@mjmartino wiem czym jest cache - jednak w joomli mam wrażenie, że nie funkcjonuje on optymalnie. Być może też po prostu nie wiem gdzie ustawić czas przechowywania plików tak by było to zoptymalizowane. Moja strona nie zmienia się często, ale cache powodował, że czasami kilka dni nie widziałem zmian - problem polega też w tym, że nawet po odświeżeniu nic się nie zmieniało. Będę wdzięczny za rady:)

mjmartino
23-05-2013, 14:40
Konfiguracja globalna / System / Buforowanie /Poziom progresywny i poniżej masz czas
Trzeba jeszcze włączyć plugin
Po drugie cache ma jeszcze przeglądarka więc jak masz tam ustawione np odświeżaj strony po 1h to zmiany będą widoczne po 1h dopiero. Trzeba o tym pamiętać.
To takie podstawy co powinno się wiedzieć co gdzie i jak :)

Trzeba dodać że do samego cache istnieją dodatki.
Szablony też mają wbudowane swoje systemy.
Czasem po prostu nie opłaca się włączać cache samej J! a skorzystać z innych rozwiązań :)

zwiastun
23-05-2013, 14:46
Trzeba jeszcze włączyć plugin
Jaki plugin masz na myśli?

starko
23-05-2013, 14:52
Chyba mu chodzi o opcje pamięci podręcznej o której pisałeś @zwiastun

zwiastun
23-05-2013, 14:57
Nie, @mjmartino napisał wyraźnie, że trzeba włączyć plugin, więc go "chwytam" za słowo, żeby zweryfikował sobie tę informację.

mjmartino
23-05-2013, 15:23
@zwiastun po włączeniu cachce trzeba również plugin System - Pamięć podręczna włączyć, myślałem że mnie łapiesz za słowo i w 3.x robi się to z automatu. Ale przed chwilą sprawdziłem i po włączeniu, plugin jest wyłączony.

zwiastun
23-05-2013, 17:12
A to jeszcze koniecznie musisz doczytać, do czego ten plugin :). Dokładnie - łapię Cie za słowo, bo swego czasu sam się za nie też złapałem.

mjmartino
24-05-2013, 07:46
Mówisz o tym że plugin pozwala przechowywać strony w cache przeglądarki ; > Bo tak pobieżnie przejrzałem i jakiejś innej funkcjonalność znaleźć nie mogę. A jeśli wiesz o jego innym przeznaczeniu to podziel się wiedzą :)

zwiastun
24-05-2013, 10:27
Dokładnie o to chodzi :) Też miałem w pewnym momencie pomroczność jasną, choć znam każdy kąt interfejsu Joomla, a zdało mi się, że ten dodatek włącza/wylącza buforowanie Joomla na serwerze.