PDA

Zobacz pełną wersję : Sklep internetowy jak praca inżynierska



nielot
24-05-2013, 15:48
Witam

Mam temat Projekt i Implementacja sklepu internetowego i myślę że tutaj trochę mógłbym podziałać z udziałem joomli.

Wiadomo musi być widoczne że zrobiłem trochę więc mam zamiar się przyłożyć. termin krótki bardzo. Chciałbym aby sklep potem był komercyjny.
Chciałbym trochę kodu wkleić do mojej pracy inżynierskiej.Chcę naprawdę się przyłożyć by efekt był zadowalający i było widać moją prace i żeby nikt nie pomyślał że się o******am czy zrobiłem plagiat czy na gotowcu poleciałem.

Nie pracowałem nigdy z php czy w joomli. mysql podstawy. głównie c++
serwery założyłem na ugu.pl i na cba.pl

Chciałbym was prosić o pomoc rady co i jak. Czego użyć najlepiej i będzie najszybciej i najefektywniej. Planuje pracować nad tym długo by się wyrobić.
Co mam:
pakiet instalacyjny najnowszy z joomlą 2.5
eclipse
joomla! profesjonalne tworzenie ww
tworzenie szablonów
joomla! budowa i modyfikacje szablonów z helionu

zwiastun
24-05-2013, 16:00
Implementacja sklepu internetowego w Joomla to... instalacja i konfiguracja odpowiednich rozszerzeń. Można nie napisać linijki kodu i stworzyć dobry sklep.
Oczywiście, możesz pisać sklep od podstaw, ale zawsze jest pytanie, czy ma to sens. Jak w ramach swojej pracy dyplomowej pisałem potężną aplikację do obsługi zbiorów biblioteki szkolnej w Visual Basicu i była to praca sobie a muzom, a zabrała mi kilka miesięcy harówki przypłaconej na koniec przy okazji zawałem (w nocy programowanie, w dzień praca i inne rozliczne obowiązki).
Tak że proponuje przemyśleć, co ma być przedmiotem owej pracy magisterskiej (może - jeśli to się da zmienić - np. porównanie różnych implementacji sklepów internetowych (koszyków) dla Joomla?

Jeśli musiałoby to wiązać się z pisaniem kodu, to do rozważenia są kwestie narzędzi wspomagających - płatności, modułów prezentacyjnych, kalkulatorów, porównywarki cen, itp)

nielot
24-05-2013, 16:17
To może php +mysql? bo też coś takiego widziałem tylko nie wiem czy jest know-how.

- - - Updated - - -

Chyba że macie jakiś inny temat ciekawy nietrudny do zrobienia przy użyciu tutoriali

palyga007
24-05-2013, 16:36
@nielot
bez dogłębnej znajomości php + mysql to raczej nie "pofruniesz"

Nie da się wykonać sklepu internetowego w krótkim czasie, a wykonanie sklepu z wykorzystaniem technologii której się nie zna jest awykonalne.

Być może lepiej będzie jeśli zawęzisz obszar swojej pracy.
Dlaczego skoro znasz się na c++ chcesz pisać w php+mysql?

Napisz coś w czymś o czym masz pojęcie.

Ja kiedyś wymyśliłem sobie że napiszę "inżynierkę" z Javy chociaż blade pojęcie o niej miałem. Na szczęście szybko mi przeszło...

ugly kid joe
24-05-2013, 18:24
na moje, to możesz w wordzie na ramkach, walnąć kilka widoków i zapisać w html. będzie git ! serio :) ... tylko podlinkuj właściwie, żeby się kupy trzymało.

mjmartino
24-05-2013, 18:54
Jakbyś się znał trochę na php +mysql to mogłbyś napisać jakiś moduł / plugin do jakiegokolwiek sklepu na J! i taka praca inż. by się obroniła bez problemu ;)
A skoro potrafisz programować w c++ to napisz coś w c++ niema co rzucać się na głęboką wodę skoro nie masz podstaw nawet.

Tak mi teraz wpadło na myśl napisz prosty program który będzie np. umożliwiał dodanie artykułu z poziomu desktopu, lub jesli to ma być oparte o sklep to np uzupełnianie asortymentu z poziomu desktopu :)

palyga007
24-05-2013, 20:05
@mjmartino

uzupełnianie asortymentu z poziomu desktop
no to pojechałeś uproszczeniem :D

PeFik
24-05-2013, 20:30
Zawsze myślałem że od inżyniera wymaga się więcej, zatem nie wiem czy budowa sklepu w oparciu o gotowe rozwiązania, co zajmuje powiedźmy 3h-6h w zależności od umiejętnosci i wymagań - może być podstawą zaliczenia czegoś więcej niż przedmiotu.
Rozwiązań do budowy sklepu jest około 50 w tym kilka dla Joomla, Wordpress, Drupal zatem wszystko zależy jaki jest temat pracy.

mjmartino
24-05-2013, 21:01
@palyga007 przecież to nie moja praca ja rzucam tylko pomysł a wykonanie i realizacja po drugiej stronie.
@PeFik mnie promotor zawsze mówił że inż. powinien umieć coś zaprojektować (przedstawić problem) i wyciągnąć z tego wnioski. A takie prace postaw sklep czy coś innego to było na licencjacie

nielot
24-05-2013, 22:03
Dzięki za tak liczne odpowiedzi. Właśnie nie brałem się za joomle! więc nie wiem jak to wygląda ale z tego co tu przedstawiacie to raczej na inżyniera się w ogóle nie nadaje. Myślałem że sam dam rade napisać sklep a tu nici. Jednakże skoro to takie proste tak czy tak muszę szwagrowi to zrobić do sklepu z lakierami samochodowymi i akcesoriami.

Macie jakiś prosty temat na pracę inżynierską przy użyciu joomli gdzie przy pomocy internetu oraz tego forum lub książek dam rade napisać.
C++ był naciskiem jaki był, aczkolwiek nie lubię programować. Wole działać przy sprzęcie, bazy danych oraz sieci komputerowe.

mjmartino
25-05-2013, 13:16
@nielot
To nie tak że J! jest prosta.. bo dla nowego osobnika założenie sklepu na VM na pewno nie będzie prostym wyzwaniem ; D Ale jest dużo komponentów które są łatwiejsze w obsłudze wszystko zależy jakim kto budżetem dysponuje.
Co do Twojej pracy... są dwa podejścia.
1. Wykonujesz coś technicznie czyli np urządzenia lub oprogramowanie i opisujesz poco to i dlaczego zrobiłeś.
2. Jest prostsze.. bo wybierasz sobie z problem dziedziny np niech będą już te sklepy. Temat np. "Prosta budowa wydajnych platform e-sklepu VirtueMart w środowisku CMS Joomla i Quick Cart jako niezależnej platformy e-sklepu" Niekoniecznie tu musi być QC może to być każdy inny skrypt sklepu.
Założenie by wyglądało tak że badasz i porównujesz wydajność owych platform sklepowych. Masz wątek inżynieryjny przedstawiasz problem "Czy takie darmowe rozwiązania są wydajne"
Badasz przedstawiasz wyniki i odpowiadasz na pytanie Tak są wydajne bo... Nie nie sa wydaje bo..
Budujesz dwa sklepy na VM i QC z 500 produktów w 10 kategoriach. ważne aby na VM i QC wyglądało to tak samo. Starasz się uprościć Joomle aby była jak najwydajniesza.
Robisz to lokalnie i korzystasz z ApacheBench.
Badasz wydajność ładowania stron głównych , kategorii , produktu,
Możesz porównywać np wielkość bazy danych, skryptów itd.
Czyli reasumując przedstawiłeś problem, zbadałeś go, wyciągnąłeś wnioski odpowiedziałeś na zadane pytanie przez siebie. Jak dla mnie praca do obrony mimo że prosta jak sznurek w kieszeni.
To tyle ode mnie :)
Powodzenia ; D

nielot
25-05-2013, 15:42
Witam ponownie

Dzięki za odpowiedź. Ciekawe rozwiązanie problemu ale u nas chcą bardziej efektu widocznego. Myślę co mógłbym jeszcze ew Joomla lub coś innego. Lubie sieci komputerowe bazy danych ... nie lubie programować i pisać stron nie ta głowa, aczkolwiek z doświadczenia wiem ze przed tym nie ma ucieczki i trzeba parę języków znać.