PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla a web-usability: Twoje TOP10 zasad!



skrzypol
09-07-2013, 20:06
Witam wszystkich!

Słowem wstępu:
Jestem w trakcie przeprowadzania projektu w ramach mojej pracy magisterskiej, który to (projekt) traktuje o ocenie użyteczności stron internetowych powstałych przy użyciu Joomli. Jest to już drugi taki projekt, pierwszy był w ramach pracy inżynierskiej, a aktualny jest niejako kontynuacją. Głównym efektem prac, opróc uzyskania rezultatu potwierdzającego lub negującego, iż Joomla jest dobrym narzędziem do tworzenia konkretnych rodzajów stron www o optymalnej użyteczności, jest opracowanie własnej metodyki badan użyteczności, dopasowanej do Joomli, tak aby było to narzędzie łatwe w użyciu i dające miarodajne wyniki. Taka metodyka została (wstępnie) opracowana podczaj projektu inzynieryjnego, i muszę przyznać, że daje bardzo ciekawe efekty (a przynajmniej tak mi się wydaje :)).

Po cóż do Was piszę:
Cele pracy magisterskiej to:
1. ocenić pewien rodzaj strony opartej o Joomla, tj. określić jego poziom użyteczności
2. znacznie ulepszyć metodykę badań usability
Jednym z wyzwań punktu drugiego jest opracowanie własnego zestawu heurystyk oceniających użyteczność. W projekcie inż. wykorzystane zostało 10 heurystyk Jakob Nielsena. W projekcie mgr. chciałbym opracować długą i szczegółową listę heurystyk odnoszących się bezpośrednio do Joomli i stron na niej powstałych. W tym celu chciałbym zwrócić się do Was o pomoc :D

Innymi prostymi słowy, porzucając naukowy żargon, chciałbym prosić każdego zainteresowanego o napisanie dziesięciu (lub więcej, jak ktoś ma chęć, czas i wenę!, tudzież mniej, nawet jedna jest wielką dla mnie pomocą!) zasad, w stylu tez, które strona na Joomli powinna spełniać. Heurezy mogą być zarówno bardzo ogólne (tak jak te, o których mówi Nielsen), jak i baardzo szczegółowe, odnoszące się np. do konkretnych ustawień, komponentów, czy nawet konfiguracji środowiska (serwera, db, domeny, itp). Dzięki temu może uda nam się wspólnie stworzyć mocną listę zasad wysoko-użytecznej strony na CMS Joomla!

Przykład heurez:
1. Strony na Joomla powinny bezwzględnie nawigować w oparciu o ser-urls
2. Należy pamietać o ustawieniu odpowiedniej strefy czasowej w konfiguracji joomla
3. Należy zachować następujące zasady bezpieczeństwa: ... ... ...
itp. itd.
Nie ma złych pomysłów, każdy oparty na Waszym bogatym doświadczeniu i wiedzy jest dobry i można go wykorzystać!

Miałbym tylko jedną małą dodatkową prośbę: chciałbym wprowadzić założenie, iż jeśli ktoś publikuje tu swój zestaw zasad, wyraża on zgodę na dalsze ich opracowanie lub wykorzystanie takimi jakimi są :)

Efekty:
Po obronie pracy mgr (miejmy nadzieję, że pomyślnej :D) chętnie podzielę się ze Wszystkimi zainteresowanymi efektami moich badań, może ktoś na nich skorzysta :)
Dodatkowo nie wykluczonym jest, że będę miał przyjemność prowadzić prelekcję na temat web-usablity w Joomla i moich projektach na tegorocznym Joomla Day w Łodzi - póki co jeszcze nic nie wiadomo, ale wstępnie zapraszam :)

Gall Anonim
09-07-2013, 20:56
Tak sobie czytam to co napisałeś i mam coraz wiekszą ochotę na to co zaraz zrobię, zacytuję A.E. - jesteśmy ograniczeni tylko naszą wyobraźnią.
Pzdr

---edit pyziak---
zapomiałeś dodać:
i zasobem portfela ;)

skrzypol
14-07-2013, 14:13
Serio, nikomu się nie chce wspomóc akcji? Podobno Joomla! znaczy "razem" :)

alex51
14-07-2013, 18:18
Witaj @Skrzypol, daj trochę czasu na ochłonięcie i zastanowienie, a z pewnością odzew nastąpi. Przecież zależy nam wszystkim byTwoja praca wypadła jak najlepiej, tym bardziej, że spotykamy się 5 października w Łodzi, o czym mam nadzieję nie zapomniałeś, zgodnie z tym co ustalaliśmy przez telefon.