PDA

Zobacz pełną wersję : Strona dwujęzyczna w jooml-a, dwujęzyczność czy dwie strony jednojęzyczne



Robotyka
21-10-2013, 13:18
W chwili obecnej mam stworzyć stronę dwujęzyczną w związku z tym że wcześniej robiłem stronę dwujęzyczną w joomla 1.5 z komponentem joomfish mam następujące pytanie.

Jak jest w jooml-a 3.1 korzyć ze zrobienia strony dwujęzycznej zamiast dwóch jednojęzycznych. W przypadku joomfish-a była to możliwość przechodzenia z artykuły w jednej wersji językowej na ten sam artykuł w drugiej), w dwujęzyczności w nowej joomli nie widzę takiej możliwości.

Chodzi mi o to jaki jest korzyść zrobienia strony dwujęzycznej skoro i tak trzeba tworzyć oddzielne menu i artykuły dla obu wersji?

marian_mk
21-10-2013, 13:24
Nie widzisz bo nie patrzysz - komponent Falang

moje
21-10-2013, 13:45
Widzisz, bo teraz jak tworzysz artykuł, to możesz go przypisać do danej wersji językowej. Więc mając 10 artykułow dla 3 jeżyków, tworzysz 30 artykułów z tym, że każdy przypisujesz do odpowiedniej wersji jeżykowej. Mają juz utworzone artkuły w róznych jeżykach, beziesz mógł je powiązać ze sobą. Nic dziwnego, że nie widzisz możliwości powiązania, skoro nie masz artykułów.

Gall Anonim
21-10-2013, 13:52
beziesz mógł je powiązać ze sobą
Jak? Jeżeli przeglądasz przez kategorie i zmieniasz język w trakcie przeglądania konkretnego artykułu aby cię nie wywalał na stronę startową?
Pzdr

moje
21-10-2013, 14:02
Łącza w menu również należy przypisac do języków, dla ażdego łącza swtorzyć odrebną kategorię w danym języku. Łącza w menu też przypisujesz do ich odpowiedników w pozostałych językach. No i nalezy pamiętać o właczniu dodatków (pluginów) dla wielojęzyczności.

Ja nigdy nie miałem problemów z wielojęzycznością.

marian_mk
21-10-2013, 14:13
Wbudowany w Joomla 2.5 jak i w 3.1 sytem obsługi jezyków przełacza przy zmianie jezyka na strone startową. Funkcje , które posiadła komponet joomfish dla joomla 1.5 , przejmuje dla Joomla 2.5 komponent FaLang (działa identycznie jak joomfish)

moje
21-10-2013, 14:57
Właśnie po to sa te powiązania, żeby odsyłał do konkretnego artykułu/linku, a nie do strony startowej.
Nie wiem co robicie źle, że wam to nie działa i bardzo mnie to dziwi.

Jac
21-10-2013, 15:06
Wbudowany w Joomla 2.5 jak i w 3.1 sytem obsługi jezyków przełacza przy zmianie jezyka na strone startową.
Dzieje się tak, jeśli nie powiążesz ze sobą poszczególnych pozycji menu w każdym z języków. Poniżej masz przykład prostej strony - Joomla! 2.5 - dwa języki obsługiwane przez wbudowaną wielojęzyczność. Kliknij sobie na flagę i przełącz język http://www.tmspro.eu/nasza-oferta/transport-samochodowy. Przenosi na stronę główną?

Owszem, wielojęzyczność w Joomla! 2.5/3.x nie jest jeszcze doskonała. Nie powiążesz bezpośrednio artykułu <-> z artykułem (chyba, że artykuł będzie podpięty do menu albo ja czegoś nie wiem). Ale to nie dyskwalifikuje wbudowanej w Joomla! obsługi witryn wielojęzycznych.

- - - Updated - - -

Osobiście uważam, że w przypadku Joomla! 2.5/3.x używanie dodatkowych komponentów do budowy wielojęzycznych witryn za całkowicie zbędne. To co jest wbudowane, w zupełności wystarcza.

Gall Anonim
21-10-2013, 18:12
Nie powiążesz bezpośrednio artykułu <-> z artykułem
Właśnie ten temat jest tutaj wałkowany = problem.


To co jest wbudowane, w zupełności wystarcza.
Absolutnie błędne stwierdzenie, zwłaszcza w przypadku rozbudowanych witryn o szerokiej funkcjonalności - przykład - witryna ogłoszeniowa z wykorzystaniem chociażby komponentów DJ X 4 WERSJE JĘZYKOWE :) napisz skoro uważasz że standard wystarcza jak to zrobić = 80 pól dodatkowych // 2140 lokalizacji // i kategorie // oceny // komentarze :-)

Z przyjemnością się dowiem czy aby przy swoim niedouczeniu przypadkiem nie dołożyłem sobie zbędnej roboty.

Pzdr

Jac
21-10-2013, 19:41
Pawle (Gallu...), widzę dawno nie mieliśmy wzajemnej batalii na forum. A tyś tak często mądraliński w udowadnianiu, że imć nie macie racji. Rację mam ino ja. Odpiszę Ci pokrótce, bo szkoda mi czasu na niewiele warte sprawy.

Przykład który podałeś, jest w drugą stronę nie trafiony. Twoja "zwłaszcza" szeroka funkcjonalność rozbudowanej witryny, którą zawzięcie w powyższym poście się podpierasz (tak to odbieram - dowaliłeś z grubej rury, że hej!), to nie jest standardowy Joomla, w którym to wbudowana obsługa wielojęzyczności jest prawie doskonała i wystarcza w zupełności. W pierwszym poście autora tego wątku rozmawiamy o standardowym Joomla! Nie zauważyłem w nim opisu mega rozbudowanej funkcjonalności, której standardowa wielojęzyczność J!2.5/3.x nie obsłuży. Następnym razem podaj bardziej racjonalny przykład na zakwestionowanie mojej wypowiedzi. Albo czytaj to co napisałem (chciało by się dodać "ze zrozumieniem"), a nie to co chcesz przeczytać i udowodnić.

Gall Anonim
21-10-2013, 22:59
Jak napisałem - nie wystarcza - to raz.
Wbudowana wielojęzyczność nie radzi sobie nawet ze standardem, a już z czymś więcej prawie nigdy.
I proszę daruj sobie arogancki ton którego jak zwykle używasz i zwracanie po imieniu na otwartym forum bo po pierwsze zasadniczo jak się przyjżysz inne tutaj panują zwyczaje (więc racz je uszanować), a po wtóre sobie tego po prostu nie życzę.
Bądź tak łaskaw i odpowiadaj na post konkretnie a nie baw się w zbędne dywagacje ponieważ po pierwsze nie masz pełnej informacji co do oczekiwanych funkcjonalności, a po wtóre otwierający ten wątek zna JoomFish'a - co komponentowi FaLang daje pewne fory jako że jest on praktycznie analogiczny.

Następnym razem podaj bardziej racjonalny przykład na zakwestionowanie mojej wypowiedzi.
Natomiast przykład rozbudowanej witryny jest być może przerysowaną acz doskonale ilustrującą problem informacją, zresztą jak widać nie dostałem od ciebie konkretnej odpowiedzi tylko nacechowaną dziwnym tonem polemikę.
all

Jac
21-10-2013, 23:30
Upierasz się, że "Wbudowana wielojęzyczność nie radzi sobie nawet ze standardem". Ja twierdzę przeciwnie, że wielojęzyczność w Joomla! 2.5/3.x jest wystarczająca do budowy wielojęzycznych witryn. A trochę tych wielojęzycznych witryn opartych o J!2.5/3.x już zbudowałem i to dla poważnych firm i instytucji. Widocznie jedni sobie z tym radzą, a inni nie.

moje
21-10-2013, 23:36
Również potwirdzam 100% sprawność dwujęzyczności w Joomla.

Gall Anonim
21-10-2013, 23:57
Widocznie jedni sobie z tym radzą, a inni nie.
Widocznie "jedni" budują tylko standardowe witryny "i to dla poważych firm i instytucji" :lol:
Nawet witryna Joomla Day wykorzystywała FaLang

Również potwirdzam 100% sprawność dwujęzyczności w Joomla.
Ja również potwierdzam to w 100% nawet w przypadku pięciu języków - kwestia metody.

Simon K
05-11-2013, 13:57
Ja mam pytanie dla użytkowników FaLang.

Wcześniej w J!1.5 używałem JoomFisha z płatnym rozszerzeniem wzbogacającym jego funkcjonalność.
Teraz przesiadłem się na 2.5 i JoomFish coś szwankuje :/

Czytam o FaLang, ale mam pytanie, kluczowe:

Czy FaLang zadziała w taki sposób, by witryna w wersji PL i EN nie była 1:1 ?

Przykład:

Menu PL:

- o nas
- historia
- misja
- nagrody

Menu EN:

- about us
- history
- awards

I jeśli będziemy na stronie PL o nas - historia flaga EN będzie wyszarzona?

Mam nadzieję, że wyrażam się jasno, jak nie doprecyzuję o co chodzi :)

Gall Anonim
05-11-2013, 16:38
Co do menu - da się to tak skonfigurować łącząc parametry przypisania rdzennej (opcja przypisania danego elementu menu do wskazanego języka jest aktywna niezleżnie) z FaLang
co do falgi trzeba by pomyśleć jak zrobić aby na stronach bez tłumaczenia była nie aktywna - zapewne jest jakieś rozwiązanie - tyle że w tym momencie nie mam pomysłu.

mjmartino
05-11-2013, 18:07
@Simon K
Poco jakieś wyszarzenia... nie wystarcz użyć zwrotu "Sorry! This page not availble for this language" :hmm:

Simon K
06-11-2013, 10:27
Niestety, sam zwrot nie wchodzi w grę.
Firma duża, poważna i dla nich to mało profesjonalne, dla mnie zresztą też.
Idealne było rozwiązanie, występujące we wspomnianym JoomFishu.
Takiego czegoś szukam, działającego pod J!2.5

Gall Anonim: dzięki, ale rady na zasadzie - zapewne jest jakieś rozwiązanie, trzeba by pomyśleć, to żadne rady. To wiem sam :) Pytrałem konkretnie - czy ktoś zna na tyle ten dodatek by powiedzieć czarno-biało, czy taka funkcjonalność jest w nim, czy jej nie ma. Jeśli tego nie wiesz, nie musisz zabierać głosu :)