PDA

Zobacz pełną wersję : Przestarzałe wersje (czytaj: niewspierane już) Joomla a bezpieczeństwo według Google



Gall Anonim
29-10-2013, 16:03
Co jakiś czas budzi się polemika co do stanowiska "migrować witryny do aktualnych (wspieranych) wersji Joomla, czy nie migrować?" - oto jest pytanie.
Wspomnę przy okazji również o osobach rozpczynających swój debiut w przygodzie z Joomla od popełnienia karygodnego błędu - stawiając swoją pierwszą witrynę z wykorzystaniem niewspieranych już wersji Joomla.
Na chwilę obecną nowe witryny powinniśmy stawiać albo na Joomla 3.1.5 według rekomendacji "Download Joomla! 3.1 (Recommended for most new sites) (http://www.joomla.org/download.html)" /za dni parę Joomla 3.2/ albo na Joomla 2.5.14 jeżeli brak jest niezbędnych nam rozszerzeń w wersji dla Joomla 3.x.
Natomiast wszelkie witryny powinny być zaktualizowane (lub migrowane) przynajmniej do wersjii 2.5.14 i priorytetem jest tutaj bezpieczeństwo witryny a nie czyjeś widzimisie. Fakt że migracja może pociągać za sobą koszt, jak i pewne straty - natomiast pommo to bezpieczeństwo to podstawa.
A teraz wyjaśnienie czemu o tym piszę - od jakiegoś czasu odnotowuje się zwiększoną aktywność botów w zakresie ataków na witryny - i co ciekawe ataki są sukuteczne właśnie w przypadkach kiedy nie dba się odpowiednio o bezpieczeństwo = aktualizacje (i nie tylko).
O skali zjawiska niech świadczy post który otrzymałem na koncie google w narzędziach dla webmasterów:

"Podczas ostatniego indeksowania Twojej witryny wykryliśmy, że korzystasz z programu Joomla 1.5. Znaleźliśmy co najmniej jeden adres URL:
http://www (http://www).............................................. .

Zalecamy aktualizację do najnowszej wersji. Oprogramowanie starsze lub bez poprawek może być podatne na ataki hakerów lub złośliwego oprogramowania, które prawdopodobnie zaszkodzą Twoim użytkownikom. Najnowszą wersję możesz pobrać ze strony pobierania Joomla (http://www.joomla.org/download.html). Jeśli masz już aktualną wersję Joomla, zignoruj tę wiadomość."

Skoro już google puszcza takie posty - o czymś to chyba świadczy :)

No oczywiście - zaraz dostanę łomot że uwywnętrzniam się tutaj o bezpieczeństwie a sam o to nie dbam - w kwestii wyjaśnienia: Witryna od dobrych dwóch lat nie jest w moim zarządzaniu a zostało tylko jej przypisanie i weryfikacja do mojego konta - ponieważ dwa lata temu właścicielka znalazła lepszego i tańszego webmastera (co widać na załączonym obrazku).
Tyle.
Pzdr

pyziak
29-10-2013, 16:35
Dzięki za reklamę jak by byli chętni mogę ich migrować ;)

Jdwind
30-10-2013, 00:57
A kontakt z kolegą Pyziakiem przez moje PW :).

palyga007
30-10-2013, 10:11
@pyziak i @Jdwind to moje alter ega... ;;p

także tam to zupełnie nie ma sensu pisać.. odpowiadam tylko z palyga007 :D

Gall Anonim
30-10-2013, 12:50
Spokojnie proszę bo tu zaraz awantura o nieuzgodnioną reklemę się zrobi :lol:

zeki
30-10-2013, 16:14
Ja takie coś dostałem z pół roku temu. Nie negując samej wartości migracji nie jarałbym się zbytnio informacją w GWT. To bardziej profilaktyka niż rzeczywisty problem ze stroną.

pyziak
30-10-2013, 19:28
profilaktyka niż rzeczywisty problem ze stroną
Profilaktyka powiadasz :D powiedz to tym u których zatańczyli Turcy na stronie :D , problem jest poważny i nie ma co zwlekać , u mnie promocja do końca miesiąca ;) a @Jdwind i @palyga007 biorą prowizję za moją robotę więc wiecie gdzie taniej ;)

palyga007
30-10-2013, 20:42
@pyziak
Ja nie wiedziałem, że Twój słownik zawiera wyrazy "tanio, taniej,tańszy".
U ciebie to tylko te na D... :)

Jdwind
30-10-2013, 21:49
a @Jdwind i @palyga007 biorą prowizję za moją robotę więc wiecie gdzie taniej ;)
Z tą prowizją, muszę szczerze przyznać, to trochę fakt. Jedynie z tego co słyszałem, to kolega @Gall dopłaca, jak się ktoś do niego zgłosi, ale nie wiem ile w tym prawdy :).

Gall Anonim
31-10-2013, 00:53
@Jdwind -a ty musisz o tym pisać na forum - nie dość że cię sponsoruję:lol:

pyziak
31-10-2013, 12:58
szybko + dobrze = nie tanio
tanio + dobrze = nie szybko
tanio + szybko = nie dobrze
;)