PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla i hosting



lomankor666
10-02-2007, 11:32
Witam. Mam pytanie. Mam juz zrobiona stronke w joomli u siebie na krasnalu. Teraz chcialbym to wrzucic na jakas domene np. prv. Co musze przerzucic caly katalog joomla i to starczy?

Dylek
10-02-2007, 12:38
o bazie nie zapomnij ;)
No i zainteresuj sie wpisami w configuration.php

lomankor666
10-02-2007, 12:48
Dylek gdzie jest ta baza i jakie wpisy trzeba zmienic?

kad
10-02-2007, 15:01
Po pierwsze jaki masz hosting? Jeżeli to jest darmowy to raczej Ci się nie uda bo większość darmowych nie posiada bazy danych ( np. baza danych mysql ). To jest właśnie ta baza o której mowa.
Jeśli jednak jest inaczje to proponuję Ci alternatywną instalację. Musisz zainstalować joomle ( w tej samej wersji ) na nowym serwerze od nowa, skopiować bazę danych z krasnala ( np. za pomocą phpmyadmin ) i jeżeli masz jakiś swój template to skopiuj go na nowy serwer. Powinno wszystko hulać.

A co do configuration.php to poczytaj tutaj :http://www.joomla.pl/pomoc/content/view/419/26/
Szczególnie przyjżyj się linijkom które mają w komentarzach '##'

lomankor666
10-02-2007, 15:42
Dzieki Kad. Ja bym chcial to zrobic na darmowym. Powiedz co sadziesz o haa.pl on oferuje:
Pojemność konta: 30MB
Obsługa PHP 4.4.0 wraz w wieloma modułami
WebFTP
PhpMyAdmin
Baza MySQL bez limitu pojemności
Brak limitu transferu
Czy to styknie zeby joomla smigala bez problemow? Pozdro

Dylek
10-02-2007, 19:50
Zobacz czy nie ma safe_mode na on - lepiej zeby nie bylo :)

lomankor666
10-02-2007, 22:10
Safe mode mam na off. A co by sie stalo jak by bylo na on?

kad
11-02-2007, 20:33
Znów cię odeślę do artykułu ... kto szuka nie błądzi ;)

http://www.joomla.pl/pomoc/content/view/417/51/

lomankor666
21-02-2007, 16:04
A powiedzcie mi jeszcze jak zainstalowac joomle na tym serwerze. Wybralem yoyo.pl Mam spakowana joomle i rozpakowac ja na serwer yoyo.pl, jesli tak to jak?

Rybik
21-02-2007, 17:25
na tym serwerze ? nie instalowac

lomankor666
21-02-2007, 17:56
Dlaczego nie instalowac? Zły on jest?

Sova
21-02-2007, 18:17
Wpisz w szukajce na forum yoyo - odpowiedź znajdziesz bankowo, a ponadto ilość postów z problemami dotyczącego tego hostingu+joomla też powinna Ci coś zasugerować.

trytyt
17-05-2007, 16:49
Po pierwsze jaki masz hosting? Jeżeli to jest darmowy to raczej Ci się nie uda bo większość darmowych nie posiada bazy danych ( np. baza danych mysql ). To jest właśnie ta baza o której mowa.
Jeśli jednak jest inaczje to proponuję Ci alternatywną instalację. Musisz zainstalować joomle ( w tej samej wersji ) na nowym serwerze od nowa, skopiować bazę danych z krasnala ( np. za pomocą phpmyadmin ) i jeżeli masz jakiś swój template to skopiuj go na nowy serwer. Powinno wszystko hulać.

A co do configuration.php to poczytaj tutaj :http://www.joomla.pl/pomoc/content/view/419/26/
Szczególnie przyjżyj się linijkom które mają w komentarzach '##'


ja tez lada dzien stane przed zadaniem przeniesienia na nowy hosting i mam w zwiazku z tym pytanie czy jesli zrobie taki myk jak opisze ponizej bedzie dzialac poprawnie: ?
1. skopiuje wszystkie pliki se starego ftp na nowy ftp
2. przeniose baze danych se starego hostingu na nowy (export / import)
3. wyedytuje w pliku configuration.php linijki zwiazane z baza danych tj. host , uzytkownik, nazwa bazy i halo (adres pozostaje ten sam przenosze hosting wraz z domeną wiec mysle ze tutaj nie ma potrzeby edytowania co najwyzej sciezka absolutna)
czy bedzies śmigac poprawnie?
niechce od nowa stawiac joomli i importowac bazy danych poniewarz duzo plikow graficznych wrzocilem tym uploadem dostepnym w PA joomla wiec i tak musial bym gdzies tego szukach i przenosic pliki:)

Rybik
17-05-2007, 20:48
tak, to jest własciwa metoda przenoszenia serwisu, pamietaj zeby:
export/import odbywal sie w trybie zgodnosci MYSQL40
exportowac tabele wewnatrz bazy a nie baze
jezeli przy exporcie jest opcja wyboru kodowania to wyexportowac w latin2 i drugi raz w utf (roznie bywa)
na nowym serwerze nadac chmody katalogom (spis co i jak masz w zakladce system a bez ustawienia chmodow Joomla ruszy, wiec po zalogowaniu w nowej zajrzyj tam i ustaw katalogi)
nadac chmody ktalogom komponentow ktore tego wymagaja (katalogi uploadu docmana itp)
nadac chmody plikom konfiguracyjnym komponentow, ktore tego wymagaja
CHMod standardowy foldery/pliki -> 755 / 644
CHMod "zapisywalny" foldery/pliki -> 757 / 646

trytyt
17-05-2007, 21:15
wszytko rozumiem jesli chodzi o chmody to o nich niewspomnialem bo to podstawa nawet najprostrzej strony jest na forum gdzies post napisany przez zwiastuna gdzie jakie vhmody byc powinny tak aby zoptymalizowac bespieczenstwo joomla tylko z tym niebardzo kumam
export/import odbywal sie w trybie zgodnosci MYSQL40
exportowac tabele wewnatrz bazy a nie baze
jezeli przy exporcie jest opcja wyboru kodowania to wyexportowac w latin2 i drugi raz w utf (roznie bywa)

MYSQL40 ??

nieznam sie na bazach przyznam ale wczesniej bawilem sie mambo exportowalem cala baze do pliku zip. w katalogu files na ftp i przenosilem sama baze do juz istniejacego mambo na innym hostingu czyniac odwrotnie wrzucalem na ftp i bralem import w PA a ze to 2 hostingi w tej samej firmie wiec hort jest taki sam i smigalo
tak wiec bede sie musial zmiezyc z wiedza na temat baz danych albo komus postawic pare piwek zeby mi przeniusl no chyba ze mi pomozecie;)

Rybik
17-05-2007, 21:47
MYSQL40 to tryb zgodności, wlaczamy go przy imporcie i exporcie dla pewnosci ze bedzie git. Nie musisz niczego wiedziec o bazach, jezeli umiesz wykonac import / export to tylko pamietaj zeby tryb zgodnosci ustawic (dobra praktyka ot co) oraz zeby nie exportowac bazy ale tabele, czyli najpierw do bazi wejsc w strukture a potem export zaznaczonych (wszystkich) tabel.
To czy to to pliku zip czy do sql to detal

trytyt
26-05-2007, 05:40
MYSQL40 to tryb zgodności, wlaczamy go przy imporcie i exporcie dla pewnosci ze bedzie git. Nie musisz niczego wiedziec o bazach, jezeli umiesz wykonac import / export to tylko pamietaj zeby tryb zgodnosci ustawic (dobra praktyka ot co) oraz zeby nie exportowac bazy ale tabele, czyli najpierw do bazi wejsc w strukture a potem export zaznaczonych (wszystkich) tabel.
To czy to to pliku zip czy do sql to detal

Bez ustawienia chmodow nie bardzo chciala ruszyc :)
zrobiłem export tabel w phpmyadmin na nowym zrobiłem nowa baze danych i najpierw ustawiłem w configuration.php namiary na nowa baze potem importowalem plik sql i dziala pokazały sie wszytkie tabele, utf i tu i tu bylo ustawione domyslnie jakies tam 8 chyba wiec nic nie zmienialem zgodnosc mysql40 i poszlo ale PA niedziałał dopuki nieposutawiałem chmodow skozytałem z artykułu napisanego przez z zwiastuna gdzies na łamach forum pozwole sobie go zacytować

No cóż, wątek, do którego odsyłasz, niewiele wnosi. Właściwie nic.

1. Joomla sama sobie dobrze radzi z ustawieniami praw do plików i katlogów.
2. Ustawienie praw poleceniem CHMOD wykorzystywane jest często do nadania praw całym katalogom i zawartym w nim podkatalogom (czyli rekursywnie). Choć, oczywiście, może służyc i do nadawania praw pojedynczym plikom i katalogom.
W każdym bądź razie owa "gremialna" zmiana uprawnień prowadzi często do różnych zagrożeń. Bywa to jednak niezbędne.

3. Krótkie objaśnienie:
- plik można odczytać, w pliku można zapisywać, plik można wykonać.
- katalog można przeglądać, w katalogu można zapisywać, otworzyć
- czynności te może wykonywać właściciel, grupa, wszyscy.
Kombinacja praw do... i praw włąściciela, grupy, wszystkich zapisywana jest skrótowo owymi cyferkami. 7 oznacza np. że wszyscy mają prawo do...

4. Wszystkie prawa do skryptów i katalogów Joomla ma mieć właściciel, Grupie i wszystkim innym wystarczy prawo do odczytu i wykonywania (755). Bywa, że potrzebne jest także prawo do zapisu. Z doświadczenia wiem, że w zupełności wystarczy wówczas przyznać te prawa właścicielowi i "wszystkim", "innym", a więc 707. Przyznam, że nie do końca łapię, dlaczego przyznanie tych praw grupie (a więc mniejszemu niż "wszyscy" gronu), zwiększa ryzyko. Przy ustawieniu 707 wszystkie prawa dla grupy są wyłączone.
Najogólniej więc.
Prawa dostepu do katalogów

Następujące katalogi powinny mieć ustawione prawa dostępu na 755:
/administrator,
/cache,
/components,
/editor,
/help,
/images,
/includes,
/language,
/mambots,
/media,
/modules,
/templates.
Prawa dostepu do plików w głównym katalogu

Następujące pliki w katalogu głównym winny mieć ustawione prawa dostępu na 644:
configuration.php,
globals.php,
htaccess.txt,
index.php,
index2.php,
mainbody.php,
offline.php,
offlinebar.php,
pathway.php,
robots.txt
Szczególnie wrażliwym jest w tym wykazie plik configuration.php - zawierający globalne ustawienia serwisu. Plik ten tworzony jest podczas instalacji. A ponieważ niekiedy konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach globalnych, w oknie konfiguracyjnym panelu administracyjnego dysponujesz opcją, umożliwiającą chwilową zmianę praw dostępu do tego pliku. Pamiętaj, aby zawsze, gdy dokonujesz zmian bezpośrednio w pliku configuration.php, po zapisaniu zmienić prawa dostępu.
Twoje zasoby będą bezpieczniejsze, jeśli i pozostałym plikom w katalogu głównym ustalisz prawa dostępu na 744 - właściciel wszystkie prawa, grupa i inni - tylko prawo odczytu:
CHANGELOG.php,
CHANGELOG_PL.php,
configuration.php-dist,
COPYRIGHT.php,
INSTALL.php,
LICENSE.php,
Problemy np. z instalacją rozwiązuje zamiana praw do katalogów na 707.
Natomiast 777 powoduje zupełne otwarcie zasobów i narażenie na zagrożenia.Tylko ze on tu opisuje chmoody dla plikow i katalogow w katalogu głownym powiecmy moja_www a z tego co pamietam podczas instalacji ustawialo sie chmody takze w kataloch administartor itd no i niewiem jakie tam mam ustawic gdzies kiedys na stronie joomli znalazlem spis ale tych stron o joomli jest duzo i znalesc niemoge teraz w zakładce sytem/uprawnienia pokazje mi przy wszytkich zapisywalny oprocz "Katalog sesji /tmp/" tego folderu znalesc niemoge no i niewiem jakie mu nadac prawa ?
na swojej tronie wylaczylem rejtracje i logowanie uzytkownikow bo jet mi ono calkowicie niepotzrebne wiec może mogę jeszcze bardziej ograniczyc chmody lub nie ustawiac nic w adminitrator includes i podobnych ?
Sprawa następna wystapił blad podczas pobierania plikow se starego ftp ten stary hosting to pomylka same awarie niewiem co sie stało czy im sie klastry wysypały <lol> ale niemoge skopiowac pliku media/gsg.xml probowałem tez odzyskac go z wszelakich kopi ale za kazdym razem bład za co ten plik jest odpowiedzialny ? i co z tym zrobić?
DZIEKUJE Rybikowi za to ze polecil fajny hosting na pw i udzielil mi pomocy.