PDA

Zobacz pełną wersję : produkty polecane/pokrewne - import z pliku CSV



mirekmc
10-02-2007, 11:45
Witam,

Które pole importowane z pliku CSV odpowiada za produkty pokrewne? Chciałbym od razu w pliku CSV oznaczyć/dodać w jakiś sposób produkty jakie warto zakupić razem z innym produktem.

Nie mogę się tylko doszukać które pole należy eksportować/imporotować i jakie wartości w nim wpisać.

Leonardo
28-02-2007, 23:35
Doszedłem do tego, że za tę funkcję odpowiedzialne są dwa rekordy w tabeli product_relation. Są to product_id i related_products.
W related_products zapis wygląda następująco, np. |1|5|23|45|55| gdzie są to poszczególne nr id produktu.
Dodałem oba pola do konfiguracji csv, a potem ręcznie powięzałem jakieś produkty. W tabeli product_id mam nr id (jak oczekiwałem), ale w related_products nie mam nic. Może ktoś by coś doradził? Powiązywanie ręcznie produktów w dużym sklepie, przy obecnych jego możliwościach to naprawdę koszmar.

ainow
01-03-2007, 10:56
Leonardo, czy rzeczywiście chcesz dodawać ręcznie towary pokrewne? ;)

A może chciałbyś aby do karty produktu dodawane były automatycznie produkty z tej samej kategorii? Jeśli tak, to prosty hack znajdziesz tu (http://virtuemart.net/index.php?option=com_smf&Itemid=71&topic=13589.0).

Leonardo
01-03-2007, 11:22
Ja jak i mirekmc właśnie myślimy, aby dodawać to przez csv. Czyli zautomatyzować.
W moim przypadku to rozwiązanie, które proponujesz nie wchodzi w rachubę. Otóż virtuemart pomyślany jest raczej dla małych sklepów. Ja natomiast mam kilkanaście tysięcy produktów. Dodanie więc jednej całej kategorii (powiedzmy 2400 produktów) mija się z celem. W moim przypadku jest to dodanie kilku lub kilkunastu produktów pokrewnych (mających inny nr katalogowy i inny kolor) do większej liczby produktów macierzystych

ainow
01-03-2007, 13:09
(...) Dodałem oba pola do konfiguracji csv, a potem ręcznie powięzałem jakieś produkty. (...)

A czy dodałeś odpowiedni wiersz w tabeli jos_vm_csv?


Edytka: (po namyśle, w odpowiedzi na poprzedni post Leonardo):
Jednak będę polemizował z Tobą! ;)
Dodawanie produktów pokrewnych przez csv wymaga ręcznej modyfikacji każdego rekordu w pliku. Rozwiązanie zaproponowane w podanym przez mnie wątku na VM jest właśnie automatyzacją - do każdego produktu skrypt sam doda na flypage określoną przez Ciebie ilość produktów z tej samej kategorii jako pokrewe.
Wydaje mi się, że nie tylko przy kilku tysiącach ale i kilkuset produktach (jak w moim przypadku) jest to wygodne rozwiązanie. Dodatkowym, wg mnie, plusem tego rozwiązania, jest to, że nie mam ściśle określonych, stale tych samych produktów pokrewnych - przy kilkukrotnym obejrzeniu danej flypage przez klienta, zaproponowana mu będzie większa liczba produktów; tym samym zwiększają się szanse na sprzedaż.

Nie potraktuj tego jako wymądrzanie się - ja tylko próbuję pomóc; zdaję sobie również sprawę, że może masz zamiar przypisać konkretne produkty pokrewne do każdego z produktów. :)

ainow
02-03-2007, 18:32
Wygląda na to, że udało mi się znaleźć rozwiązanie Waszego problemu.

Szukając możliwości zaimplementowania galerii LightBox na flypage, dotarłem do ogromnego wątku na VM poświęconego zaawansowanemu importowi/eksportowi danych przez csv (wcześniej nie zaglądałem tam, bo nie miałem potrzeby ;) ). W ostatniej edycji (0.7.5) tego projektu jest możliwość importu produktów pokrewnych - tu (http://virtuemart.net/index.php?option=com_smf&Itemid=71&topic=22738.0) jest link do wątku na VM a tu (http://www.rolandd.com/forum/index.php) na forum człowieka, który ten projekt tworzy.

Leonardo
03-03-2007, 17:01
Testowałem to rozwiązanie. Owszem ma ono wiele dodatkowych funkcji, ale nie mogłem ich niestety sprawdzić. Po zaimplementowaniu wersji 0.7.5 nie działał przycisk "Add a new field" i "Save change". Zgodnie z tym co było na forum virtuemart.net, wywaliłem wszystkie pola konfiguracyjne i zrobiłem jeszcze raz upgrade wersji 0.7.5 (to samo robiłem z 0.7.5.2)...i nic. Nadal te przyciski nie działały, tak więc wróciłem do standardowej wersji. Muszę przejrzeć pliki, bo chyba tam tkwi błąd.
Aha sprawdzałem na przeglądarkach IE7.0 i Opera

A może ktoś testował to i zna rozwiązanie, bo na forum oprócz powyższego nie ma rozwiązania?

Leonardo
03-03-2007, 22:42
Błąd tkwi w pliku products.csv_upload...ale nie wiem gdzie :(

ainow
05-03-2007, 14:20
(...) Po zaimplementowaniu wersji 0.7.5 nie działał przycisk "Add a new field" i "Save change". (...)

U mnie było tak samo (pod Mozillą, FireFoxem i IE6). Ponieważ sprawdzanie i poprawianie plików .php nie jest moją najmocniejszą stroną, wyedytowałem tabelę jos_vm_csv i "ręcznie" ustawiłem konfigurację wg własnych potrzeb.

Bardziej boli mnie to, że nie mogę poradzić sobie z eksportem towarów do csv (albo krzaczki jakieś albo skopane są separatory pól i tekstu).

Leonardo
05-03-2007, 15:38
Kwestia krzaczków i bałaganu w pliku csv, to właśnie kwestia separatorów oraz kodowania. Zobacz w panelu administracyjnym bazy danych w jak kodowane są znaki i taki sam system kodowania znaków stosuj podczas importu do sklepu. Staraj się używać domyślny układ separatorów, czyli znaki ^ oraz ~. U mnie z tym nie ma żadnych problemów.
Natomiast mam do Ciebie pytanie odnośnie "ęcznej konfiguracji tabeli jos_vm_csv: co rozumiesz przez tą konfigurację i co skonfigurowałeś? Czy jest to w jakiś spoób powiązane z faktem iż nie działaja przyciski (mi np. pod IE7.0 i pod Operą)?

ainow
05-03-2007, 18:24
Import do sklepu działa u mnie dobrze, problem mam tylko z eksportem ze sklepu do pliku. Z tego, co czytałem na forum projektu, coś jest skopane i podobno przy następnych aktualizacjach będzie poprawione.

A co do "ręcznej" konfiguracji - lista pól dostępnych przy imporcie/eksporcie przechowywana jest w bazie sql w tabeli jos_vm_csv. Ponieważ nie mogłem dodać nowego pola z panelu administracyjnego, zrobiłem to z poziomu phpadmin: wywaliłem niepotrzebne mi pola i dodałem nowe.