PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z polskimi znakami



marekpow
10-02-2007, 14:20
Rozpoczynam właśnie przygodę z Joomla, zainstalowałem, uruchomiłem, wszedłem w panel admina, w arykuły wybrałem sekcję Aktualności i polskie literki znikły. Po czym wybrałem inną kategorę i pokazały sie znowu. Znikają i pojawiają się z niewiadomoego powodu. Baza mySQL ma kodowanie utf8.

Czy ktoś wie jaka może być tego przyczyna?

pkor
12-02-2007, 23:46
Zainstalowałem Joomla na swoim laptopie na Kubuntu z PHP5 MySQL5 Apache2 phpMyAdmin 2.8.2.

MySQL ma system kodowania UTF 8- a podczas zakładania bazy danych wybrałem metodę porównywania napisów utf8-polish-ci.

Instalowałem używając Firefoxa 2. Przy instalacji Joomla! polskie znaki widziałem jedynie ręcznie zmieniając stronę kodową przeglądarki na ISO-8859-2.

Po instalacji - na stronie Joomla! również mogłem zobaczyć polskie znaki jedynie po przestawieniu strony kodowej w FF na ISO.
Dlaczego FF ustawia domyślnie UTF-8 i nie widać polskich znaków?:confused:
Co robię nie tak?:(
Czy jest jakiś ogólny schemat ustawiania strony kodowej podczas instalacji - inicjacji Joomla?
Wszyscy mają z tym kłopoty... a nie mogę się doszukać reguł...
Pozdrawiam:)
Piotr

pkor
19-02-2007, 12:48
Rozwiązałem problem zmieniając ustawienia serwera - jako domyślną stronę kodową Apacha w php.ini wstawiłem ISO-8895-2 i wszystko wróciło do normy.
Trzeba więc zgrać - ustawienie Apacha, MySQLa i ew. przeglądarki.
No i trzeba pilnować stron kodowych dodawanych komponentów i modułów - autorzy czasem zostawiają w parametrach kodu swoją stronę kodową.
Pozdrawiam
:)

Rybik
19-02-2007, 13:18
... oraz zjechac z php i mySql do wersji 4.x - co z pl literkami nie ma nic wspolnego ale oszczedzi Ci biegania po forum z innymi bledami :)

pkor
19-02-2007, 13:46
- dzięki !! rozumiem :)
Pozdrawiam