PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to jest z licencją GPL w "płatnych" rozszerzeniach?



goyaka
07-11-2013, 21:18
Zastanowiło mnie dziś jedno. Modyfikując pliki komponentu DJ-Classifieds (za który trzeba zapłacić 75$) zwróciłem uwagę na zapis z licencją (w każdym plku .php występuje). A wygląda on tak:


/**
* @version 2.0
* @package DJ Classifieds
* @subpackage DJ Classifieds Component
* @copyright Copyright (C) 2010 DJ-Extensions.com LTD, All rights reserved.
* @license http://www.gnu.org/licenses GNU/GPL
* @author url: http://design-joomla.eu
* @author email contact@design-joomla.eu
* @developer Łukasz Ciastek - lukasz.ciastek@design-joomla.eu
*
*
* DJ Classifieds is free software: you can redistribute it and/or modify
* it under the terms of the GNU General Public License as published by
* the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
* (at your option) any later version.
*
* DJ Classifieds is distributed in the hope that it will be useful,
* but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
* MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
* GNU General Public License for more details.
*
* You should have received a copy of the GNU General Public License
* along with DJ Classifieds. If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
*
*/

Wynika z tego, że komponent jest na licencji GPL i jest darmowy! Dobrze kminię to? Potrafię zrozumieć, że komponent jest "darmowy", a my płacimy za dystrybucję, aktualizacje, support, ale...

Czy to znaczy, że każdy kto będzie chciał ściągnąć np. owy komponent z innego źródła (darmowego, jakiś 4shared czy co innego), że nie łamie on prawa i ma prawo do korzystania bez żadnych problemów z owego komponentu (bez aktualizacji, pomocy technicznej itp. rzecz jasna)?

PS. Komponent zakupiłem, ale jednak ta kwestia mnie zanteresowała i prosiłbym o odpowedź :)

zwiastun
07-11-2013, 22:03
Dobrze rozumiesz. Oczywiście, pociąga za sobą co najmniej jedną konsekwencję:
czy masz interes w tym, żeby udostępniać rozszerzenie, które upowszechniane jest na warunkach subskrypcyjnych. Możesz to uczynić. I możesz doczekać momentu (przynajmniej teoretycznie), w którym developer Ci oznajmi, że nowszych, poprawionych, udoskonalonych wersji już nie będzie, bo mu programiści z głodu powymierali.

zeki
10-11-2013, 00:59
zwiastun ale po co zatem dawać komponent na licencji GPL? Nikt przecież nie ma żalu, że ludzie tworząc rozszerzenia zarabiają na tym. A tu niby kaskę biorą ale w gruncie rzeczy jak zassiesz z netu to jesteś legalnym użytkownikiem. Trochę rozdwojenie jaźni.

zwiastun
10-11-2013, 01:14
Trudno by się z Tobą nie zgodzić.

passa
08-01-2014, 13:05
Mnie właśnie to samo zastanowiło po zainstalowaniu Kunena Forum. Narzędzie przeogromne i aż mi się wierzyć nie chce, że jest darmowe. Tym bardziej, że klient chętnie i tak by za to zapłacił.

trzepiz
08-01-2014, 22:10
Jeśli się prowadzi jeden projekt można się pokusić o jego zupełne "uwolnienie" i nie pobieranie za niego nawet złotówki. Większość developerów ma w swojej ofercie (poza tymi płatnymi) sporo bezpłatnych dodatków.

Niestety żeby utrzymywać ciągłość aktualizacji i kompatybilności ze zmieniającymi się wersjami Joomla!, potrzebne jest zatrudnienie programistów, którzy będą o to dbali i rozwijali komponenty/moduły/dodatki.

Nie ma nic dziwnego w tym że coś jest płatne i na GNU/GPL. Jednym z powodów dla których większość dodatków jest własnie na takiej licencji jest konsekwencją korzystania z już innych kodów, które na tejże licencji zostały wydane i jak najbardziej można korzystać z kodu ale należy zachować ciągłość licencyjną .. Czyli wzięliśmy sobie kod od kolegi, wrzuciliśmy do swojego projektu ale zmodyfikowaliśmy - to musimy zachować licencję GNU/GPL.

Dodatkowym aspektem (o ile się nie mylę) jest fakt, że w JED można było dodawać tylko rozszerzenia na tej licencji.

pyziak
09-01-2014, 00:07
Dodatkowym aspektem (o ile się nie mylę) jest fakt, że w JED można było dodawać tylko rozszerzenia na tej licencji. - True z wykluczeniem kategorii Narzędzia

trzepiz
09-01-2014, 00:20
- True z wykluczeniem kategorii Narzędzia
To z ciekawostek. Niebawem wszystkie narzędzia / tools zostaną usunięte z JED .. (Niestety JAMP też).
W JED mogą zostać tylko rozszerzenia instalowane w Joomla! - nic poza tym ...