PDA

Zobacz pełną wersję : aliasy - błędy przy zapisywaniu pozycji menu



Grzegorz_n
27-11-2013, 13:04
Witam :)

Bardzo proszę o pomoc, gdyż metoda prób i błędów nie przynosi oczekiwanego efektu.

Mam uruchomione proste adresy, przepisywanie URL, adresy z przyrostkiem oraz przemianowany htacces.txt na .htaccess

Aby otrzymać następujacą składnię adresu: domena.pl/cennik/cennik.html, muszę do pozycji menu wpisać alias cennik, a artykuł nazwać cennik.html. Problem jednak polega na tym, iż przy każdej próbie zapisania pozycji menu, otrzymuję taki oto komunikat: Save failed with the following error: Another menu item with the same parent has this alias.

Ponieważ kombinowałem na różne sposoby, zorientowałem się, że taki sam alias (cennik) dałem jako kategorię do artykułów oraz jako alias do artykułów. Pomyślałem, że może w tej przestrzeni powstaje jakiś konflikt. Wobec powyższego kategorię dla wszystkich artykułów zmieniłem na nazwę global (chociaż nie podoba mi się to, że nie mogę dać kategorii cennik i tam trzymać wszystkie ertykuły dotyczące cennika - myślałem, ze do tego słuzą kategorie), a w samym artykule cennik.html zmieniam alias na każdy inny, jaki wpadnie mi do głowy i nawet nie majacy nic wspólnego ze słowem cennik. Mimo wszystko przy próbie zmiany tymczasowego aliasu (o nazwie menu 5) w pozycji menu na alias cennik, cały czas otrzymuję powyższy komunikat.

Czy Ktoś z Szanownych forumowiczów może mi podpowiedzieć, co robię nia tak???


I jeszcze jedna sprawa.
Do prawidłowego działania prostych adresów potrzebne jest odpalenie opcji mod rewrite. We wczesniejszych wersjach Joomla, była taka opcja w konfiguracji globalnej, a w wersji 3.2 nie ma tej opcji. Czy to oznacza, że nie potrzebujemy jej do prawidłowego działania prostych adresów, czy też jest to już z automatu uruchomione i zaszyte w skryptach, a może trzeba to jakoś doinstalować???


Z góry dziękuje z info i pozdrawiam :)

Grzegorz

moje
27-11-2013, 14:00
Mam pytanie z ciekawwości, dlaczego usiłujesz otrzymać url /cennik/cennik.html?

Grzegorz_n
27-11-2013, 14:23
Mam pytanie z ciekawwości, dlaczego usiłujesz otrzymać url /cennik/cennik.html?Pomyślałem sobie, że jeżeli użytkownik bedzie miał ochotę wpisać adres do cennika z ręki, to łatwiej mu bedzie wpisać domena.pl/cennik (wówczas plik cennik.html załaduje się z automatu), niż domena.pl/cennik.html. To w sumie chyba jedyny powód takiej konstrukcji url.

W sumie to nie mam doświadczenia w tej kwastii i tak do końca nie wiem, jaka jest najlepsza składnia url, patrząc pod kątem wygody, intuicji użytkownika, pozycjonowania. Robie to bardziej intuicyjnie. Jak masz jakieś dobre rady w tej kwetii, to ja chętnie wysłucham / przeczytam.

Jak na to nie patrzeć, tworząc pozycję menu, muszę wpisać alias i problem z komunikatem nadal będzie występował.

moje
27-11-2013, 14:36
Czyli cennik masz w osobnym pliku html?
Nie lepiej cennik umieścić od razu pod adresem jakas-domena.pl/cennik?

Grzegorz_n
27-11-2013, 14:43
Czyli cennik masz w osobnym pliku html?Nie osobny. Napisałem, że mam plik cennik.html, ale miałem na myśli artykuł Joomla cennik.html, a nie osobny, zewnętrzny plik niezwiązany z Joomla.


Nie lepiej cennik umieścić od razu pod adresem jakas-domena.pl/cennik?No może i lepiej, ale nie iwem, co masz na myśli? Czy domena.pl/cennik, czy też domena.pl/cennik.html z Joomla? Skoro uważasz, że tak (jak dokładnie) jest lepiej, to ja mogę zmienić koncepcję, ale nadal nie wiem, co z aliasami, które z jakiegoś powodu nie zapisują się prawidłowo i z jakiego powodu? Co należy zrobić, żeby było po Twojemu i nie było tego problemu?

moje
27-11-2013, 14:50
Cennik napisz w artykule Joomla, a w menu utwórz łącze do pojedynczego artykułu i nie powinno być problemu.

Jak chcesz adres z przyrostkiem .html na końcu, to musisz to ustawić w ustawieniach Joomla, a nie dopisywać w aliasie.
Wtedy otrzymasz jakas-domena.pl/cennik lub jakas-domena.pl/cennik.html

Grzegorz_n
27-11-2013, 14:59
Cennik napisz w artykule Joomla, a w menu utwórz łącze do pojedynczego artykułu i nie powinno być problemu. Tak własnie robiłem od samego początku.


Jak chcesz adres z przyrostkiem .html na końcu, to musisz to ustawić w ustawieniach Joomla, a nie dopisywać w aliasie.W ustawieniach próbowałem z przyrostkiem i bez i cały czas występuje ten sam problem. Co do aliasu, to nie mogę zostawić go pustego, bo coś trzeba wpisać lub samo się wpisze - w tym układzie cennik, bo tak mam nazwaną pozycję menu. Do tego wszystkiego za kazdym razem alias w pozycji menu wyświetla mi się przed cennik lub (jak ustawie z przyrostkiem) cennik.html.

Jest tak.
Ustawienia bez przyrostka. Jak wpiszę do pozycji menu alias np. dawid, to ładuje mi się adres: domena.pl/dawid.
Ustawienia z przyrostkiem. Jak wpiszę do pozycji menu alias np. dawid, to ładuje mi się adres: domena.pl/dawid.html
Jednak zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku, załaduja się na stronę artykuł cennik

moje
27-11-2013, 15:11
W takim tracie masz inne łącze, które wykorzystuje już alias cennik i albo zmienisz alias na inny albo usuniesz te łącze - z kosza również trzeba je usunąć.

Grzegorz_n
27-11-2013, 15:15
z kosza również trzeba je usunąćNo to może tutaj tkwi problem? Czy do usuwania kosza służy opcja: Usuń przestarzałe pliki? Po odpaleniu tej opcji nadal jest ten sam problem, a nie widzę innego miejsca, gdzie można opróżnić kosz.

moje
27-11-2013, 15:36
W menedżerze menu wchodzisz do kosza i stamtąd usuwasz.

Grzegorz_n
27-11-2013, 18:44
W menedżerze menu wchodzisz do kosza i stamtąd usuwasz.Nie mam żadnych koszy, do których można wejść lub opcji, za pomocą których można coś odzyskać z kosza, chociaż zapewne jest gdzieś jakieś miejsce do którego nie trafiłem i to pewnie będzie tam. Natomiast nie ma u mnie czegoś takiego, jak menadżer menu. Przypominam, że używam wersji: Joomla! 3.2.0 Stable [ Ember ] 6-November-2013 14:00 GMT

Grzegorz_n
27-11-2013, 19:38
Przepraszam, że nie piszę w jednym poście, ale nie wiem dlaczego, nie mam widocznej opcji Popraw, chociaż wcześniej miałem.

Doszedłem do tego, że prawdopodobnie kolega moje ma rację, pisząc wcześniej, że należy opróżnić kosz, gdyż zakładając zupełnie nowe (wcześniej nie używane nazwy i aliasy) pozycje menu, nie pojawia się problem z komunikatem, o którym pisałem na wstępie. Można przypuszczać, że po opróżnieniu tego nieszczęsnego kosza, wszystko wróci do normy i będzie działać prawidłowo.

Mam jednak problem z koszem - z jego opróżnieniem, gdyż nadal nie mogę znaleźć miejsca i opcji, za pomocą której można kosz opróżnić lub odzyskać elementy usunięte. Google również nie przychodzi z pomocą, bo nie znalazłem informacji na ten temat do mojej wersji 3.2.0, a opisy do wcześniejszych wersji, nie pokrywają się z moją, no i (niestety) szukam wyłącznie w PL.

Bardzo proszę o pomoc we wskazaniu miejsca do opróżniania kosza.


Oooo, ciekawa sprawa, bo teraz mam widoczną opcję Popraw...

moje
27-11-2013, 19:53
Nie masz? To mam rozumieć, że menu tworzysz z plasteliny?

Na liście pozycji menu masz możliwość odfiltrowania wyświetlanych pozycji i pewnie nie ma tam filtra na pozycje w koszu.

Grzegorz_n
27-11-2013, 23:15
Nie masz? To mam rozumieć, że menu tworzysz z plasteliny?

Na liście pozycji menu masz możliwość odfiltrowania wyświetlanych pozycji i pewnie nie ma tam filtra na pozycje w koszu.Bardzo dziękuję za pomoc w rozwiazaniu mojego problemu. Teraz wszystko działa jak należy i jak chciałem. Do tego uświadomiłeś mnie, że składnia: domena.pl/cennik/cennik.html, to niepotrzebne nikumu rozwiązanie, a na koniec pomogłeś odszukać miejsce w którym opróżniania się kosz. Byłem wszędzie, no prawie, ale do głowy mi nie przyszło, żeby szukać w filtrach.

Na szkoda tylko, że na sam koniec straciłeś cierpliwość i byłeś odrobinę złośliwy, ale nie mam Ci tego za złe, bo liczy się całokształt współpracy, a ten okazał się sukcesem i dzieki Tobie Drogi moje, mogę pracować dalej. Piszę to tylko dlatego, że czasami strach zapytać o coś na forach, czyli w miejscach w sumie do tego przeznaczonych, bo reakcje moderatorów i użytkowników, często są skandaliczne, zwłaszcza na pytania ludzi takich jak ja, czyli nie zawsze znających dobrze temat. Tutaj wyjątkowo było inaczej. Jeszcze raz serdeczne dzięki:):):)

Pozdrawiam :)
Grzegorz