PDA

Zobacz pełną wersję : Cała masa dzikich linków :/



Simon K
12-12-2013, 10:09
Mam pytanie, bo jestem bezradny... :/

Strona na Joomla 3.2. Joomli używam od czasów 1.5, jako takie pojęcie chyba mam.

Ale teraz wyszło mi coś takiego...
Menu na stronie jest jedno, ma 7 pozycji.
Po zaindeksowaniu strony przez googla, nagle poza tymi właściwymi, mam dodatkowo z 20 linków tego typu:

component/content/
32-demo-content
7-template
2-uncategorised
2-uncategorised/104-galeria
component/tags/tag/16-joomla
component/tags/tag/17-templates
7-template?start=5
7-template?limitstart=0
component/content/category/32-demo-content

Pytam się, jakim cudem?!
Jakim cudem strona propaguje takie ścierwa i jak się tego pozbyć raz na zawsze?!

:/

moje
12-12-2013, 11:57
Podaj link do strony, inaczej nie będziemy w stanie nic Ci doradzić/poradzić.

Simon K
12-12-2013, 12:03
Dodam, że z silnikiem 2.5 i innym sitem jest to samo :/
Dramat, setki maili - różne urle z tą samą treścią!
Skutek - poleciałem w indeksie googla na maxa.
Bez adwordsów firma nie istnieje :/

Simon K
12-12-2013, 13:06
Tworzony sajt:

www.trubliss.pl

site:www.trubliss.pl w googlu daje wszystkie zaindeksowane urle, w tym te chore :/

Nadmienię, że w zasadzie każdy oparty na J!25 lub J!3 ma u mnie taki sam problem.
Skąd i jakim cudem propagują się w googlu taklie URLe?!

moje
12-12-2013, 13:16
Wyłącz wszelkie dodatki, które zainstalowałeś odnośnie generowania ładnych adresów url.

Według mnie to jest źle stworzona strona, gdzie nie starałeś się jej zrobić od podstaw tylko podpiąłeś do pokazowej struktury swoją zawartość, a do tego niepotrzebnie zainstalowałeś dodatki do generowania prostych adresów.

Simon K
12-12-2013, 13:21
Nie mam ŻADNYCH dodatków do tworzenia adresów URL.

moje
12-12-2013, 13:43
W takim razie musiałem namieszać w strukturze treści, a do część elementów ma linki prowadzące nie prowadzące do jakiegoś miejsca mimo iż są klikalne. Nieaktualne/błędne adresy url możesz zgłosić googlowi do usunięcia poprze ich Webmaster Tools.

Simon K
12-12-2013, 13:52
Znam webmaster tool, usuwam linki, ale one WRACAJĄ!
Generują się cały czas...

Pomimo, że takie strony NIE ISTNIEJĄ :/

Pytanie jest zasadnicze:

Jak google w ogóle takie strony indeksuje, skoro zgłoszona mapa wirtyny ich nie zawiera, sama strona idąc po wszystkich linkach wewnątrz niej, też ich nie zawiera.

Jak?!

Z każdą nową stroną mam dokładnie taki sam problem...

Walka z wiatrakami...

Goofson
12-12-2013, 13:54
Pytanie zasadnicze - czy robiłeś migrację między wersjami, lub czy masz kilka wersji językowych. Spotkałem się z takim problemem u jednego Pana,który miał prawdopodobnie miał nie do końca dobrze przeprowadzoną migrację i w ogóle strona jakoś po chińsku przekombinowana. I też zaliczył spadek pozycji w Google. Cały bajzel siedzi z tabeli (prefix)_redirect_links, gdzie ów Pan miał 12 tyś błędnych URL-i. Wyłączyłem komponent Przekierowania (Redirect) wywaliłem z tabeli pozycje, które zawierały mniej niż 20 odwiedzin, resztę (około 100 linków) zwyczajnie przekierowałem na poprawne URL-e. Problem z Google znikł i strona zaczęła się pozycjonować. Przy czym zaznaczę pomysł nie jest idealnym rozwiązaniem, bo tracimy możliwość ułatwienia poszukującym nas życia.

Simon K
12-12-2013, 14:01
To jest nowa, zrobiona od początku strona. Jak widać, mega proste menu, żadnych kombinacji, niczego...

Goofson
12-12-2013, 14:11
A może coś w sieci zassało jakiś URL z Twojej strony zanim włączyłeś proste adresy lub/i miałeś próby ataku:P Masz zainstalowane jakieś komponenty bezpieczeństwa??

Simon K
12-12-2013, 14:45
Zawsze robię tak, że od razu jak postawię stronę, przed jej finalnym skończeniem, mam w silniku wyłączone całkowicie indeksowanie, by właśnie przypadkiem mi google czegoś nie zassało. Włączam je dopiero, jak uznaję, że już wszystko jest ok. Zatem serio, nie wiem skąd ten syf :(

Jac
12-12-2013, 14:55
Coś mi się wydaje, że problem jest ogólny. Nie dotyczy tylko strony założyciela tego tematu. Daleko nie trzeba szukać, wystarczy obejrzeć adresy URL www.joomla.pl (http://www.joomla.pl) zaindeksowane w Google. W indeksie mamy na przykład taki adres: http://www.joomla.pl/component/content/. Na stronach www.joomla.org (http://www.joomla.org) jest z tym jeszcze gorzej. Sam borykam się z tym problemem na wielu stronach i rozwiązania jeszcze nie znalazłem. Na forum joomla.org problem ten jest wielokrotnie omawiany. Skutecznego rozwiązania nie widziałem.

Powszechne jest na przykład, przy włączonych przyjaznych adresach, występowanie duplikatu adresu do artykułów wyróżnionych: /component/content/?view=featured.

@Simon K, w pierwszej kolejności możesz doraźnie zablokować te adresy w pliku robots.txt:

Przykład:

Disallow: /component/content/
Dodatkowo możesz zrobić odpowiednie przekierowania 301 i jak zasugerował moje, zgłosić te adresy do usunięcia z indeksu wyszukiwarki.

Simon K
12-12-2013, 15:04
@Jac, dzięki! Bo mi się właśnie wydawało, że to nie tylko mój problem, ale musi być ogólny... Ja tylko nie rozumiem, jak te adresy się rozpropagowywują, jakim cudem google indeksuje coś, czego nigdzie w linkach strony nie ma, po prostu na stronie nie ma takich linków... I też zauważyłem dublowanie odmian ?view=featured jako strony głównej.

Oczywiście korzystając z dodatku RSSeo, od razu robię przekierowania takich chorych adresów na właściwe, ale jak mówię, to walka z wiatrakami, bo takich linków robią się dziesiątki lub setki, w zależności od złożoności struktury menu...

moje
12-12-2013, 22:38
Czyli jednak używasz dodatków do url'ów. To, że nie widzisz linku, nie oznacza, że nie ma go gdzieś w kodzie.

Simon K
13-12-2013, 09:18
@moje: Nie, nie używam dodatków do urlów. Jakbyś zadał sobie choć troszkę trudu i przeczytał czym jest RSSeo, wiedziałbyś, że nie tym o czym myślisz. Ten dodatek nie ma wpływu na generowanie linków, nie ingeruje w nie w żaden sposób. On tylko pozwala w już istniejących urlach, wygenerowanych przez core Joomla dodać title, slowa kluczowe, opis, wszystko zgodnie z wytycznymi googla i tymi urlami na tej tylko płaszczyźnie zarządzać.

Pokaż mi zatem w kodzie, gdzie masz te linki które zaindeksował sobie radośnie wujek google.

Podpowiem - nie ma na żadnej podstronie ani jednego.

Goofson
13-12-2013, 09:42
Bo ich tam nie znajdziesz. Jeśli miałbyś błędny URL ze swojej strony to wisiałby w bazie danych jako błędny link z Twojej strony jako źródła. Sprawdziłeś logi serwera i tabelę bazy danych z przekierowaniami?

Simon K
13-12-2013, 09:53
To skoro ich tam nie znajdę, bo ich tam po prostu nie ma to jakim cudem i gdzie znajduje je robot googla?
Problem, że to nie są błędne linki :/
Pod tymi urlami, zawsze są jakieś treści, to nie są błędy 404!

moje
13-12-2013, 15:17
Poczytaj troche o Joomla, to się dowiesz, że bez problemu da się w Joomla dodawać tytuł, opis i słowa kluczowe do linków bez konieczności instalowania dodatkowych rozszerzeń. A RSSeo moze mieć jakiegoś buga i przez to działać niepoprawnie.

No i skoro wiesz lepiej co działa dobrze, a co nie, to czemu pytaz innych?

Simon K
13-12-2013, 15:25
Nie, nie ma żadnego buga. Czytaj ze zrozumieniem - to Joomla generuje te urle, a nie jakiś dodatek. Pisałem to wyraźnie.
I doskonale wiem co można zrobić w Joomla. Widziałeś RSSeo? Pewnie nie. To popatrz proszę na ten dodatek, potem na to Joomla, potem jeszcze raz na ten dodatek.
Jeśli nie potrafisz mi pomóc, piszesz mało konkretnie i nie na temat, na zasadzie domysłów - lepiej nie pisz.
Tracę tylko czas by to czytać.

Jac
13-12-2013, 16:11
@moje, a jak nadasz indywidualny <title> dla artykułu, który nie jest podpięty bezpośrednio do pozycji menu (nie zmieniając głównego tytułu artykułu)? Da się twoim zdaniem czy nie da i trzeba skorzystać z dodatkowego komponentu?

Wracając do głównego tematu, w moim odczuciu problem występuje na szerszą skalę. Sprawdziłem wiele różnych witryn opartych o J!2.5/3 i natykam się wielokrotnie na "dzikie linki" jak je trafnie nazwał Simon K.

Przykładowo nagminnie spotkany problem to indeksujący się w wyszukiwarkach duplikat adresu artykułów wyróżnionych. Niechciany adres wygląda następująco: component/content/?view=featured. Co z tego, że włączone są od początku przyjazne adresy, kiedy otrzymujemy bez naszej świadomości dodatkowo tego typu duplikat. Wystarczy wkleić ten adres w gugla, żeby zobaczyć że problem występuje masowo.

Mam nadzieję, że nie będziemy sobie tutaj pisać tylko we trzech i odezwie się jeszcze kilka osób mających coś mądrego do dodania w temacie.

moje
13-12-2013, 16:38
@Jac, da się tylko, trzeba wiedzieć jak i zawartość tagu title jest taka sama jak tytuł artykułu.

@Simon K, skoro wiesz lepiej, to nie trać czasu na pytanie innych.

Jac
13-12-2013, 16:45
@moje, to napisz proszę jak z poziomu panelu administracyjnego nadać indywidualny tytuł dla wyszukiwarki artykułowi niepodpiętemu do pozycji menu. Przypomnę, że tytuł nie może być duplikatem tytułu artykułu, tylko indywidualnie napisanym tekstem.

moje
13-12-2013, 17:02
Jak już napisałem, jest to takie same. Jak ktoś potrzebuje mieć inną zawartość tagu title, to trzeba dokonać drobnej modyfikacji w kodzie (3 linijki) aby móc się tym cieszyć z poziomu ustawień artykułu.

Ja osobiście nigdy nie miałem problemu z "dzikimi linkami", stąd moje przeogromne zdziwienie. Również nie widzę powodu aby tworzyć tagi title z odmienną zawartością jak tytuł artykułu, skoro takie działanie nie przynosi lepszego pozycjonowania.

Jac
13-12-2013, 17:10
@moje, podaj proszę to rozwiązanie (modyfikację), żeby móc edytować <title> z poziomu ustawień artykułu.

Skąd stwierdzenie, że indywidualne optymalizowanie <title> nie pomaga w lepszym pozycjonowaniu? Tutaj mam całkowicie odmienne zdanie (i doświadczenie). Owszem, to dodatkowa praca wymagająca dodatkowego pomyślenia i czasu na wykonanie jej. Nie każdemu się chce. Ale warto to robić, jeśli chce się wycisnąć z witryny jak najwięcej korzyści.

moje
13-12-2013, 18:36
Modyfikowałem jeden serwis informacyjny, jednym z zaleceń było aby nadawać indywidualne tagi title artykułom. Po krótkim czasie nieco spadło im pozycjonowanie, po powrocie do wyświetlania kopii tytułu artykułu pozycjonowanie wróciło do normy. Spadek nie był wielki ale nastąpił stosunkowo szybko.
Ja od zawsze wstawiam tytuł artykułu do title i nigdy nie miałem problemów z pozycjonowaniem.

Jac
13-12-2013, 19:11
Zmiany dokonaliście w trakcie, kiedy witryna już działała i pozycjonowała się. Na spadek wpływ mogła mieć nieprzemyślana zmiana tytułów - prawdopodobnie na gorsze z punktu pozycjonowania tej konkretnej witryny. Tyle moich domysłów.

Studium przypadku: w październiku 2013 roku przejąłem po jednym pozycjonerze stronę o tematyce pożyczek. Witryna działała w sieci od dobrych czterech miesięcy. Tytuły <title> były domyślnie generowane. Nikt z nimi (tytułami dla wyszukiwarek) nic przemyślanego dodatkowo nie zrobił. W narzędziach G dla webmasterów witryna widziana była raptem na 4 mało istotne frazy. Po mojej ingerencji, wykonaniu przemyślanej optymalizacji, naniesieniu poprawek w zakresie SEO, konsultacjach merytorycznych z klientem, mądrym zmodyfikowaniu tytułów <title>, strona po około miesiącu widoczna jest na około 30 fraz kluczowych, w tym na jedną kluczową wskoczyła w końcu do top 10 wyników wyszukiwania. Samo się to wszystko nie stało. Trzeba było dopracować to co zostało potraktowane po macoszemu.

Domyślnie generowane <title> przeważnie nie są najlepsze z punktu widzenia wyciśnięcia z witryny maksimum możliwości. Tyle tylko, że większość na tych domyślnych tytułach <title> poprzestaje. Ja tam nad tym nie ubolewam. Wręcz przeciwnie. Śmiało z takimi delikwentami się konkuruje. Tyle w temacie. I tak już za dużo tutaj powiedziałem. ;-) Powodzenia w optymalizowaniu stron pod kątem wyszukiwarek!

Jola
14-12-2013, 04:16
Witam,
sprawdziłam na J! 3.2
adresy typu component/content/.... są produkowane wówczas gdy do skryptu przetwarzającego nie jest przekazywany Itemid