PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwny problem z aliasami



rx1
13-12-2013, 18:09
Witam serdecznie!

Zauważyłem ostatnio na swojej witrynie pewną ciekawą rzecz i nie potrafię znaleźć rozwiązania tego problemu...
O co chodzi? Mam witrynę postawioną na najnowszej joomli (z serii 2.x), włączone proste adresowanie, mam także w pewnym miejscu tej witryny wpięty moduł własnego HTML, gdzie tekst robi za link do pojedyńczej kategorii kontaktów (jakiś jeden dział, kilku pracowników). Odnośnik ów prowadzi defacto do menu, które wyświetla kontakty w takim właśnie układzie.

Adres powinien więc wyglądać następująco:
adres_strony.pl/index.php/nazwa_dzialu

Dzisiaj jednak zauważyłem, że po wybraniu owego linka w module "własny kod HTML" prowadzi do czegoś dziwnego:
adres_strony.pl/index.php/nazwa_dzialu?alias=jan-kowalski

Po pierwsze: jan kowalski nie pracuje w tym dziale, ale w innym. Jednak ficzynie istnieje.
Po drugie: link został dodany poprzez edytor JCE (czyli tak: odnośnik>zawartość>menu>"struktura organizacyjna">"nazwa działu") - nie wiem czy zrozumiale to napisałem. Po prostu wyklikałem to swoje menu z pojedyńczą kategorią kontaktów przez okienko linkowania edytora. Nie jest to wina tegoż edytora, ponieważ po zalinkowaniu pokazuje on w normalnej, joomlowej postaci link (index.php?option=com_contact... etc.) i ten link jest jak najbardziej prawidłowy, bo prowadzi tam, gdzie trzeba.

Jednak to, co jest najdziwniejsze w tym wszystkim, to nie zawsze ten dziwny alias jest dodawany! Raz jest, raz go nie ma... Dzisiaj wszedłem na stronę, najechałem na / otwarłem link, alias był. Jakiś czas później znów wszedłem na stronę, najechałem na link / otwarłem go i aliasu nie było... Nic w międzyczasie nie było grzebane w witrynie. Sprawdzone zarówno w pracy, jak i w domu. Ma ktoś jakiś pomysł, co to może być?

Przepraszam za ewentualne niejasności. Proszę pytać, odpowiem, jakby coś było niejasne.