PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla jako single page - ajax



muchachos90
15-01-2014, 08:55
Czy w samej Joomla! jest wbudowany mechanizm przeładowywania treści bez ponownego wczytywania całej strony?

Jest taki dodatek: http://extensions.joomla.org/extensions/core-enhancements/performance/scripts/13293 ale mnie ciekawi czy coś takiego jest wbudowane lub czy planowane jest to w przyszłości? (Ponoć strony single page są przyszłością!)

ugly kid joe
15-01-2014, 14:43
... i jest to jedyny dodatek dodający asynchroniczny js do j!. ważniejsze jest pytanie - co miałby przeładować [?] na jednej stronie, bo tego pewnie wiele osób nie rozumie.

"one page" websites wykonuje się, jeśli już ktoś ma na to parcie, z efektem parallax.

muchachos90
15-01-2014, 15:46
(http://en.wikipedia.org/wiki/Single-page_application). Z mojego rozumienia "single page" to strona która pozwala na interakcję z użytkownikiem, dynamicznie przeładowując zawartość (lub jej fragmenty), niekoniecznie zawierająca wszystkie informacje po pierwszym załadowaniu. Mogę się oczywiście mylić, proszę mnie wówczas poprawić.

Przykład: top menu -> wybieramy zakładkę o nas -> treść strony o nas powinna być widoczna na naszym ekranie, bez efektu przeładowywania
Pobieramy tylko np. artykuł który pojawi się po kliknięciu o nas i zamieniamy treść obecnego content na treść artykułu (czyli tego co byśmy zobaczyli po kliknięciu pozycji menu).

zwiastun
15-01-2014, 16:07
Przytoczona przez Ciebie definicja z Wikipedii jest ogólnikowa. Poza tym odnosi się do nowego zjawiska, a już wyrokowanie, że to jest jakaś "przyszłość Internetu", to wróżenie z fusów
"Single page" - jeśli to to samo co "one page" - obsługiwane są przez szablony, które mają także zaimplementowaną obsługę przywoływania treści na żądanie bez odświeżania całej strony.

Zatem, jak napisał @ugly kid joe


ważniejsze jest pytanie - co miałby przeładować [?] na jednej stronie, bo tego pewnie wiele osób nie rozumie.

muchachos90
15-01-2014, 17:18
Zwiatun ja nie wyrokuję tylko przypuszczam :-) -> "ponoć"

"Single page" - jeśli to to samo co "one page" - obsługiwane są przez szablony, które mają także zaimplementowaną obsługę przywoływania treści na żądanie bez odświeżania całej strony.

Właśnie o tego typu wskazówkę mi chodziło. Taka opcja jest implementowana w szablonach, a mnie po prostu ciekawiło czy jest/byłoby to dostępne wewnątrz Joomla!. Znalazłem coś takiego: http://docs.joomla.org/Using_Joomla_Ajax_Interface

Jak chodzi o pytanie @ugly kid joe to chyba odpowiedziałem na nie w poprzednim poście, wskazując jak ja rozumiem "single page". W przypadku rozumienia "single page" jako całego materiału załadowanego naraz przeładowywanie nie ma sensu.

zwiastun
15-01-2014, 17:38
Jak chodzi o pytanie @ugly kid joe to chyba odpowiedziałem na nie w poprzednim poście
No właśnie o to chodzi, że nie odpowiedziałeś. Dodatek, który znalazłeś - mówiąc oględnie - zmniejsza częstotliwość odświeżania strony, umożliwia m.in odczytywanie treści głównej bez przeładowywania całej strony, bez względu na to, czy to strona typu "one page" czy typowa strona Joomla. Nie działa jednak ze wszystkimi komponentami, wymaga dostosowanego szablonu (autorzy piszą o standardowym). Przetestuj, zobaczysz, jak działa.
Warto użyć do testów witryny z przykładowymi danymi.
Póki co to jest jedyny taki dodatek (co już napisał mój poprzednik).

muchachos90
15-01-2014, 17:49
zwiastun
starałem się to napisać w miarę zrozumiale:

co miałby przeładować [?] na jednej stronie, bo tego pewnie wiele osób nie rozumie.
Z mojego rozumienia "single page" to strona która pozwala na interakcję z użytkownikiem, dynamicznie przeładowując zawartość (lub jej fragmenty), niekoniecznie zawierająca wszystkie informacje po pierwszym załadowaniu.

Jak chodzi o pytanie @ugly kid joe to chyba odpowiedziałem na nie w poprzednim poście, wskazując jak ja rozumiem "single page". W przypadku rozumienia "single page" jako całego materiału załadowanego naraz przeładowywanie nie ma sensu.

zwiastun
15-01-2014, 18:03
Zupełnie nie pojmuję, z czym polemizujesz albo co chcesz mi przekazać.
Cieszę się, że rozumiesz, co to single czy one page. Tylko że to niewiele ma wspólnego z przytoczoną definicją.
Ja nie wiodę z Tobą i nie chcę wieść akademickiej dyskusji, ale na "interakcję z użytkownikami" pozwala każda strona oparta na Joomla (czyli mamy w tej definicji do czynienia z typowym frazesem, niczego nie wyjaśniającym), także druga część tej definicji w gruncie rzeczy nic nie znaczy, bo zawartość stron opartych na CMS z natury rzeczy jest przeładowywana dynamicznie (tylko nie chciej mi tłumaczyć, o co chodzi w ajaksowym "bez przeładowania", bo naprawdę wiem co piszę :).
I już na zupełnym marginesie: Tak jak przeładowywanie materiału załadowanego nie ma sensu (oczywista oczywistość), tak nie ma również moim zdaniem - żadnego sensu doładowywanie kolejnych 10 - 20 czy 100 stron tylko po to, żeby pokazać, jakie to bajeranckie rozwiązanie zostało zastosowane (a takie pseudonowoczesne i wedle twórców atrakcyjne projekty już widziałem).

muchachos90
15-01-2014, 18:08
Pozwól w tym miejscu uciąć ten temat. Ja staram się nie polemizować, tylko wyciągać wnioski. Jeśli mnie nie zrozumiałeś to trudno. Temat do zamknięcia.