PDA

Zobacz pełną wersję : Edytor arkusza z tabelami



Weronika88
25-01-2014, 23:32
Witam czy jest jakiś dodatek do joomla który umożliwi edycję tabelek na stronie chodzi mi np o zmianę koloru tła czy jakiś gradient do poszczególnych tabel zmiana koloru nagłówka tabeli. Aby wygląd tabeli był np jak na stronie http://echokobiet.pl/index dwie tabelki bardzo estetycznie wykonane.

Bazyl
25-01-2014, 23:37
Hej,

To są div-y - trochę zabawy w css...
Tabele stosuje się tylko do danych tabelarycznych ;)

Weronika88
25-01-2014, 23:49
a nie ma jakiegoś dodatku który umożliwił by mi edycje tabelek np jak w wordzie czy exelu

Bazyl
25-01-2014, 23:57
W edytorze JCE fajnie się robi tabele, ale sam nie wiem...

zwiastun
26-01-2014, 00:31
@Weronika88: sprecyzuj, o co pytasz.
To, co nazywasz na podanej przykładowej stronie to moduły - elementy strony Joomla - a nie "tabelki". Dawniej umieszczano je rzeczywiście w tabelkach, ale to stare dzieje - dziś osadza się moduły elementach blokowych ogólnego użytku (w HTML - div).
Tabele wykorzystuje się np. w artykułach do prezentacji danych tabelarycznych.
Jak wszystkie elementy na stronie, tak i tabele powinny być formatowane za pomocą reguł CSS w arkuszach stylów, a nie ręcznie. Choć czasem trzeba je formatować ręcznie.

W szablonach wykorzystujących framework Bootstrap (standardowo w Joomla 3.x, w Joomla 2.5 - zależnie od projektanta) w celu formatowania tabel zaimplementowane są standardowe klasy .table, .table-bordered, table-striped, .table-hover, .table-condensed. Ponadto zaimplementowano klasy dla wierszy (tr): .success, .error, .warning, .info (kolorują wiersze tabeli).
Joomla 2.5 można wyposażyć w Bootstrap za pomocą specjalnego dodatku (udostępnianego np. na stronie youjoomla.com).
Informacji o sposobie formatowania tabel trzeba poszukać w dokumentacji swojego szablonu. A jeśli takiej nie ma, trzeba przeanalizować arkusze stylów - być może są w nich reguły formatujące. Jeśli nie ma, trzeba je dopisać.

Weronika88
26-01-2014, 00:46
Pan Bazyl zapodał JCE i prawie jest to o co mi chodziło. Ja potrzebuje wkleić zwykłą tabelkę np jak w wordzie dodać jej np gradient na tło i opisy i tyle. Nie da się tego zrobić z poziomy arkusza joomla. JCE Edytuje tabelki ale nie można ustawić gradientu do tła komórki tylko pojedyńczy kolor czy zna ktoś coś podobnego do jce ale z możliwością wstawiani gradientu. Dziękuje wam chłopcy i tak za pomoc :-)

zwiastun
26-01-2014, 01:40
Da się to zrobić z poziomu arkusza stylów. Jeśli za pomocą arkusza stylów - w tabeli wystarczy tylko dodać odpowiednie klasy.
Da się również za pomocą tzw. stylów wpisanych.
Tyle, że są to - i w jednym i w drugim przypadku - złożone deklaracje, wymagające zastosowania CSS3.
Zaprzęganie stylów wpisanych nie jest wskazane, bo zaśmieca kod HTML (nie jest wskazane również stylizowanie za pomocą opcji JCE, bo polega właśnie na zastosowaniu stylów wpisanych.
Proponuję w zwykłym dokumencie HTML umieścić sobie tabelę, następnie opracować dla niej formatowanie (nawet za pomocą stylów wpisanych), a następnie przenieść opracowane reguły formatowania do arkusza css, a w samej tabelce używać tylko atrybutów klasy.