PDA

Zobacz pełną wersję : Strona BIP w raz z zakłądką przetargi



Robotyka
17-02-2014, 15:08
Witam

W chwili obecnej zamierzam zrobić stronę internetową BIP wraz z zakładką przetargi na joomli 3.5 (chwilowo 3.2)

1)W związku z tym mam następujące pytanie jakiego rozszerzenia użyć do załączania plików z dokumentacją przetargów, najlepiej żeby pliki były wczytywane i na artykule w którym jest ogłoszenie o przetargu była ich data wczytania.
Do plików na stronie zwykłej używam phocadownload ale nie wiem czy w wypadku przetargów nie lepiej by było użyć DOCman-a (nie wiem dokładnie jak działa ale z dema wynika że zapisuje datę dodania pliku co wydaje mi się niezbędne)

2) Jak chodzi o sam BIP to mam pytanie jakie jeszcze rozszerzenia trzeba doinstalować żeby spełnić wymogi BIP, bo kontrola wersji artykułów jest już w standardzie, natomiast mam pytanie o rejestr zmian czy jest on gdzieś dostępny na zapleczu.

Od razu zaznaczam że zapoznałem się z tematem "BIP-dziennik zmian" ale nie do końca zrozumiałem wszystkie wyjaśnienia a że wypowiedzi w tamtym temacie trochę zboczyły z jego meritum to wolałem zadać pytanie w osobnym wątku.

seba.adm
17-02-2014, 18:12
Jeżeli chodzi o pliki, skorzystaj z komponentu >>Attachments<< (http://extensions.joomla.org/extensions/directory-a-documentation/downloads/3115). Oprócz informacji o dacie wstawienia załącznika, w ustawieniach możesz również pokazać datę jego modyfikacji, co w przypadku dokumentacji jaką chcesz zrobić może być czasami wymagane.

Robotyka
10-04-2014, 10:23
Dzięki @seba.adm za sugestie faktycznie rozszerzenie rozszerzenie "Attachments" bardzo wygodne z kilkoma interesującymi mnie opcjami.

Nadal czekam na jakieś dalsze sugestie dotyczące jakie rozszerzenia powinienem zastosować żeby strona spełniała wymogi BIP

zwiastun
10-04-2014, 12:44
Kontrola wersji = rejestr zmian.
Czymś to się według ciebie różni? Czym?

Gall Anonim
10-04-2014, 16:03
@Robotyka - jeśli chodzi o witryny BIP - http://www.bip.gov.pl/articles/view/42
Bez urazy ale:
1. Temat był wałkowany na forum wielokrotnie - osobiście kojarzą mi się przynajmniej trzy przypadki - więc albo szukajka forumowa albo wujek Google i hasło BIP Joomla
2. Na JED jest przynajmniej część rozszerzeń które powinny być użyte na witrynach BIP
3. Witryny BIP są z reguły zleceniami komercyjnymi więc spraw mi przyjemność i włóż odrobinę wysiłku w realizację zlecenia, no chyba że uważasz iż napisanie postu na forum i oczekiwanie na odpowiedź przy bezalkoholowym wyczerpuje znamiona maksymalnego nakładu pracy własnej w realizację zlecenia.
Pzdr

Robotyka
10-04-2014, 22:16
@zwiastun Według mnie kontrola wersji różni się od rejestru zmian przede wszystkim tym iż:
kontrola - wersji można uznać że jest to kontrola wersji artykułu to co teraz jest w standardzie joomla 3.2
rejestr zmian - natomiast jest to spis dokonanych na stronie zmian coś na kształt rozszerzenia "LOGman"

Pytanie zadałem bo nadal nie wiem co można uznać że spełnia wymóg paragrafu
§ 16. 1. Strony BIP są wyposażone w mechanizm dziennika, w którym odnotowywane są zmiany w treści informacji publicznych udostępnianych w BIP oraz próby dokonywania takich zmian przez osoby nieuprawnione.


@Gall Anonim - wiem że temat był wałkowany wielokrotnie na forum ale większość postów dotyczyła joomli 1.5 natomiast 3.2 nie przypominam sobie żadnego. Ponadto czytałem większość z nich w tym:
- http://forum.joomla.pl/showthread.php?71549-BIP-dziennik-zmian/page2&highlight=bip
- http://forum.joomla.pl/showthread.php?15875-Przystosowanie-Joomla-do-potrzeb-BIP&highlight=bip

Jak chodzi o rozszerzenia standardowo zamieszczę "Akeeba Backup" a co więcej to się zastanawiam

Jak chodzi o ustawę to przeczytałem całą i wszystkie pozostałe informacje na przytoczonej przez Ciebie stronie łącznie z Krajowe Ramy Interoperacyjności (tych niestety nie zrozumiałem jak odnoszą się do BIP - bo w większości są tam informacje o bazach przechowując dane )

@Gall Anonim - ponadto zapewniam Cie że nie należę do osób które zanim się o coś spytają to nie starają się sami tego znaleźć.

Gall Anonim
10-04-2014, 23:12
@Robotyka => to gwarantuję ci że brałem udział przynajmniej w dwóch dyskusjach na temat BIP i Joomla 3 z czego jedna była nic nie wnoszącą dyskusją z jakimś uparciuchem który wiedział lepiej które organizacje/instytucje muszą mieć BIP a w drugiej podawałem osobiście wskazanie na komponent który jest oczekiwany w przypadku BIP a odnosi się do oczekiwanych w przypadku witryn BIP funkcjonalności wysokiego kontrastu dla niedowidzących - sorki ale nie pamiętam akurat jego nazwy a szukać mi się nie chce bo jestem tutaj teraz w ramach przerwy w testowaniu witryny
Pzdr

zwiastun
10-04-2014, 23:16
Pytanie zadałem bo nadal nie wiem co można uznać że spełnia wymóg paragrafu
§ 16. 1. Strony BIP są wyposażone w mechanizm dziennika, w którym odnotowywane są zmiany w treści informacji publicznych udostępnianych w BIP oraz próby dokonywania takich zmian przez osoby nieuprawnione.
Wyślij zapytanie o interpretację do ministra sprawującego nadzór nad realizacją ustawy, który wydał był to rozporządzenie. Jego urzędnicy na pewno wiedzą, co mieli na myśli, redagując ten arcyciekawy pod kilkoma względami zapis, który można by jeszcze uzupełnić np. o obowiązek sporządzania przez administratorów codziennych notatek z wyników dokonanych przeglądów.
Szydzę, ale przejrzałem nie dziesiątki, a kilkaset BIP-ów, w tym BIP-ów naczelnych organów państwa, na których oglądałem "rejestry zmian" będące skutkiem zastosowania tego przepisu. Nie podliczałem tego precyzyjnie, ale do wyjątków należały "rejestry zmian", z których coś wynikało - można było porównać wersje przed zmianą i po zmianie, a nie tylko dowiedzieć się, że ktoś coś kiedyś dodał, odjął, edytował, opublikował, wycofał z publikacji. Przeglądałem witryny, na których w rejestrze zmian było kilkadziesiąt tysięcy pozycji, z których wynikało, że Miś Puchatek 31 lutego XXXX roku opublikował, a drugi Miś Puchatek nazajutrz "odpublikował". Pasjonująca lektura. Dla administratora BIP, oczywiście.
System kontroli wersji w Joomla 3.x w moim odczuciu spełnia wymogi tego przepisu wystarczająco, ale ani moje zdanie, ani czyjekolwiek zdanie w tej mierze wypowiedziane na tym form nie ma najmniejszej wartości w obrocie prawnym. Amen.

Robotyka
11-04-2014, 00:04
@Gall Anonim - Wiem wspomniałem o tym topiku w pierwszym poście a w 3 nawet podałem do niego link linka ale to było jeszcze przed wydaniem 3.2

@zwiastun - Jak wrzucałem § 16. 1. też mi się nad § 16. 3 - zastanawiałem jaki to ma sens. Podobnie jak ty uważam że zamieszczanie rejestru na stronie BIP dostępnej dla wszystkich jest bez sensu jednakże pojawia się problem:

Jak zabezpieczyć wersjonowanie artykułów tak żeby nie dało się wykasować poprzedniej wersji. Wydaje mi si też iż dobrze by było mieć rejestr zmian na całej stronie włącznie z rozszerzeniem "Attachments"

Nadal czekam na jakieś sugestie dotyczące jakie rozszerzenia powinienem zastosować żeby strona spełniała wymogi BIP, no i żeby koszt płatnych rozszerzeń był jak najmniejszy.

zwiastun
11-04-2014, 00:55
Jak znajdziesz sensowną odpowiedź na pytanie o sens rejestrowania takich zmian, o jakich piszesz, to może Ci się przypomni, że wszystkie operacje na serwerze logowane są w dziennikach. O uzasadnienie sensowności umieszczania przeglądarki dzienników zdarzeń w witrynie, myślę, że można również poprosić twórców rozporządzenia.

Nadal czekam na jakieś sugestie dotyczące jakie rozszerzenia powinienem zastosować żeby strona spełniała wymogi BIP, no i żeby koszt płatnych rozszerzeń był jak najmniejszy.
Wybacz, ale czekasz, aż ktoś Ci wypunktuje, jakich rozszerzeń użyć do zbudowania witryny.
Takich, jakich chcesz, jakie Ci są potrzebne, jakich życzy sobie zleceniodawca.

Robotyka
11-04-2014, 01:06
@zwiastun Powiem tak liczyłem na pomoc robię witrynę BIP i w internecie nie ma żadnych informacji jak to zrobić są stare informacje na temat joomla 1.5 natomiast na temat 3.2 nie ma ani wyszukiwarka forum ani wujek Google nie pomaga.

Ok rozumiem iż osoby które się orientują co dokładnie chcą zrobić zarabiają na tym i wolały by się nie dzielić informacjami z innymi Ok przyjmuje do wiadomości i nie będę więcej pytało BIP.

zwiastun
11-04-2014, 01:23
Ja Cię doskonale rozumiem. I pozwól, że streszczę, jak rozumiem: "sam nie wiesz, o co pytasz".
Jakież to informacje o specyficznych komponentach dotyczące BIP robionego w Joomla 1.5 gdzieś wyczytałeś?

To nie Ty masz wiedzieć, czego Twój klient potrzebuje na stronie. Jeśli on nie wie i Ty nie wiesz, ja chętnie poświęcę godzinę lub nawet dwie na specjalistyczną konsultację. Ale dużo sobie za takie konsultacje liczę :)

No chyba, że Twój klient to Twój pracodawca. Wtedy, niestety, on decyduje, co Ty powinieneś wiedzieć :)

PS Właśnie przeglądam kapitalny komponent tz_portfolio. Też można go wykorzystać do zrobienia strony typu BIP.

Robotyka
11-04-2014, 08:42
Jakież to informacje o specyficznych komponentach dotyczące BIP robionego w Joomla 1.5 gdzieś wyczytałeś?
Zdaje się kiedyś na http://wiki.joomla.pl/ był artykuł na temat bip
Tu jakiś komponent ktoś kiedyś proponował http://www.malessa.pl/2010/07/joomla-jako-bip/
O komponentach do joomla 1.5 można chociażby przeczytać http://blog.elimu.pl/525-j-dziennik-zmian
Tu też jakieś opracowanie dotyczące BIP http://www.joomlapl.com/content/view/273/26/


No chyba, że Twój klient to Twój pracodawca. Wtedy, niestety, on decyduje, co Ty powinieneś wiedzieć
To właśnie ten przypadek.

Żeby nie było że nie wiem o czym pisze to dokładnie chodzi mi o to czy:
- Stosujecie rozszerzenia typu LOGman
- Jak można zabezpieczyć wersjonowanie przed skasowaniem poprzedniej wersji
- Jakie rozszerzenie można zastosować do zarządzania plikami tak żeby wyświetlać na stronie PDF-y i mieć historie plików (do działu download używam w normalnych stronach phoca download - ale nie wiem co tu było by lepsze)
- Czy wyświetlacie pdf-a w miejscu treści czy zamiast strony (jeśli w treści to używacie ARI Docs Viewer czy czegoś innego )
- Natomiast robiąc backup-y korzystacie z Akeeba Backup czy może coś lepiej się sprawdza na strony BIP.

Chodziło mi w zapytaniu o plan minimum który pozwala powiedzieć że strona spełnia wymagania BIP.

PS - chyba jednak nie będę stosował tz_portfolio - co prawda jeszcze nie instalowałem ale nie wydaje się być pomocne.

zwiastun
11-04-2014, 13:37
Jakież to informacje o specyficznych komponentach dotyczące BIP robionego w Joomla 1.5 gdzieś wyczytałeś?
To było pytanie retoryczne. Poza artykułem Pawła (napisanym jeszcze o Joomla 1.0) i wypowiedziami na tym forum, nikt nic sensownego na temat Joomla a BIP nie napisał.

Komponenty, które przywołujesz w linkach, to rozwiązania problemu "rejestru zmian" - wymienione przez Pawła umożliwiają wersjonowanie, co w 3.2 jest w standardzie, a komponent Maćka Malesy to prosty rejestr operacji wykonywanych na artykułach.

LOGMan - Jeśli komuś taki "spokój ducha" za 50€ rocznie (bo tyle kosztuje subskrypcja na 12-miesięcy) odpowiada, to proszę bardzo. Komponent precyzyjnie spełnia przytoczony przez Cię przepis wraz z nieprzytoczonymi podpunktami. W Logmanie administrator BIP może codziennie kontrolować co kto z czym w witrynie robił, ale nadal jest to tylko informacja typu dodał/usunął + linki do autora i pozycji
ARI Docs Viever - użytkownicy Internetu, zwłaszcza Ci, co z BIP-ów korzystają, przeglądają dokumenty pdf,doc i inne programami zainstalowanymi w swoich komputerach. Chcesz, instaluj.
Akeeba Backup - są również inne tego typu. Kopie witryny BIP i tak muszą być zagwarantowane przez obsługą serwera a nie aplikację obsługującą BIP. Sporządzaną przez Akeeba Backup czy inne rozwiązanie trzeba traktować jako dodatkowe zabezpieczenie.
Phoca Download - historii zmian i tak nie ma (choć może autor zaimplementuje wersjonowanie). Do obsługi załączników wystarczy JCE (ułatwia ich wstawianie) - nie potrzeba żadnego dodatkowego rozszerzenia. Jeśli już, to wskazane przez seba.adm Attachements jest o wiele lepsze (bezpieczeństwo, ale tez nie ma rejestru zmian).
Zabezpieczenie przed skasowaniem poprzedniej wersji - a po co trzymać rzeczy, których nie ma po co trzymać? Smarkaczom nie należy udostępniać komponentu, a odpowiedzialny redaktor musi mieć możliwość sprzątania.
TZ-Portfolio - zapewniam Cię, że jest bardzo dobrym rozwiązaniem do obslugi BIPu. Wersjonwania jeszcze w wersji 3 chyba nie ma, ale pewno będzie.

Robotyka
23-07-2014, 08:34
Zabezpieczenie przed skasowaniem poprzedniej wersji - a po co trzymać rzeczy, których nie ma po co trzymać? Smarkaczom nie należy udostępniać komponentu, a odpowiedzialny redaktor musi mieć możliwość sprzątania.

Przes nie udeostepnieć komponentu rozumiesz nie używać czy też jest jakaś opcja blokowania dostępu dla poszczególnych użytkowników.

mjmartino
23-07-2014, 09:50
Przes nie udeostepnieć komponentu rozumiesz nie używać czy też jest jakaś opcja blokowania dostępu dla poszczególnych użytkowników.
To wypowiedzią dajesz do zrozumienia że nigdy nie postawiłeś strony na Joomla 2.5 czy Joomla 3.3
Polecam poczytać ACL + Joomla
I naprawdę nie oczekuj podania rozwiązania na tacy.. Bo Ty zgarniesz za to kasę a znając życie nawet 5zł nie przeznaczysz na rozwój Joomla w Polsce.
Jeśli sobie z czymś nie radzisz poproś jak już wyżej Zwiastun pisał o Konsultacje (najwyżej wliczysz sobie to w koszta) Chyba że robisz stronę za przysłowiowe 100zł .. ;\

zwiastun
23-07-2014, 11:02
Przez "nie udeostepnieć komponentu" rozumiesz...
Rozumiem nieudostępnianie a nie nieużywanie. Do udostępniania służą ACL

Robotyka
23-07-2014, 15:28
To wypowiedzią dajesz do zrozumienia że nigdy nie postawiłeś strony na Joomla 2.5 czy Joomla 3.3
Polecam poczytać ACL + Joomla

Faktycznie na razie postawiłem dopiero jedną stronę na joomla 3.3 ale myślę że wyciągasz zbyt pochopne wnioski związane z moją osobą. Przejrzałem dziś Konfiguracje globalną szukając interesującej mnie opcji szczególności w części zmiażanej z artykułami,
i nie znalazłem być może zrobiłem to mało fachowo ale czasami się coś przegapi.
Jeśli wiesz gdzie taka opcja jest to prosiłbym o pomoc.

zwiastun
23-07-2014, 15:39
Polemiki dotyczące wypowiedzi ad personam niczemu nie służą.

Jeśli wiesz gdzie taka opcja jest to prosiłbym o pomoc.
A o jaką opcję pytasz?

Robotyka
23-07-2014, 16:19
chodzi mi o zablokowanie możliwości przywrócenia poprzedniej wersji artykułu oraz skasowania poprzednich wersji.
chce mieć pewność że tylko administrator może to zrobić