PDA

Zobacz pełną wersję : Jedna baza danych i dwa CMS'y



Myszoor
06-02-2006, 10:15
Problem: http://forum.joomla.org/index.php/topic,34465.0.html

Pytanie: czy da się zrobić tak by postawić od nowa Joomlę! i podpiąć ją do istniejącej bazy na której obecnie chodzi Mambo, po czy sukcesywnie "wyrównywać" funkcjonalność - idea jest taka żeby stary uwalony serwis pochodził kilka dni a w tym czasie stroił bym nowy - oba były by podpięte pod jedną bazę MySQL. na koniec tylko przekierowanie adresu na nowy katalog na serwerze.

Można tak zrobić - nic się nie będzie gryzło??

Czy dobrze kombiuję??

stone
06-02-2006, 10:47
Zrobilbym tak, ponieważ sama nowa instalaka Joomli Ci pewno nie wystarczy, ze bym skopiowial serwis do jakiegos podkatalogu i tam nadpisal pliki Joomla, dzięki temu bedziesz mial nadal wszystkie moduly itd, i bedziesz mogl sprawdzic co Ci chodzi pod Joomla z zainstalowanych dodatkow a co nie, oczywiscie mozesz to podpiac po ta sama baze

vj_
06-02-2006, 11:07
A ja bym to zrobil nieco inaczej.
1) Robie lustrzane odbicie serwisu na mambo, czyli np. kopiuje sobie strone ta sama do katalogu np. test

2) Wgrywam zawartosc dumpa bazy starej do tej samej, bazy z tym, ze (uwaga!) nadaje jej inny prefix, co by miec w razie niepowodzenia stara baze na chodzie

3) potem tak jak stone powiedzial, nadpisz sobie pliki i spokojnie testuj co i jak Ci smiga pod nowa wersja Joomla!

Edit: 4) Nie zapomnij oczywiscie też poczynić stosownych zmian w pliku configuration.php swojej Joomli w nowym katalogu :D

Myszoor
06-02-2006, 11:30
Zrobilbym tak, ponieważ sama nowa instalaka Joomli Ci pewno nie wystarczy, ze bym skopiowial serwis do jakiegos podkatalogu i tam nadpisal pliki Joomla, dzięki temu bedziesz mial nadal wszystkie moduly itd, i bedziesz mogl sprawdzic co Ci chodzi pod Joomla z zainstalowanych dodatkow a co nie, oczywiscie mozesz to podpiac po ta sama baze czyli po kolei:
1. Kopiuję katalog Mamboo gdzieś obok, np. "Joom"
2. Na istniejącym katalogu "Joom" ze starą zawartością Mambo instaluję nową Joomlę!
3. przy instalacji podaję stary prefix
4. ma działć ... ?? (oczywiście przynajmniej sam goły cms, komponenty i moduły to inna bajka) :)


1) Robie lustrzane odbicie serwisu na mambo, czyli np. kopiuje sobie strone ta sama do katalogu np. test

2) Wgrywam zawartosc dumpa bazy starej do tej samej, bazy z tym, ze (uwaga!) nadaje jej inny prefix, co by miec w razie niepowodzenia stara baze na chodzie BackUp robi mi prowajder :) a w serwisie od kilku dni nie było zmian więc od tej strony to dotatkowa praca, wystarczy mi jak na tej samej bazie będą działać równolegle 2 CMSy

vj_
06-02-2006, 11:40
Nie możesz przy instalacji podawać starego prefixa, ponieważ wtedy Ci się to nie zainstaluje to raz, dwa - nie instaluj tego od nowa, tylko wgraj kopię plików z Mambo swojego do tego katalogu Joom, a potem wgraj ręcznie sobie bazę z innym prefixem.. czyli np. jos_ ( chcesz mieć 2 serwisy z jedna baza, ale kazdy serwis korzysta z innych tabel przecież ) potem dokonaj upgradu do Joomla, a jak tego dokonać, to masz napisane w tutkach na oficjalnej stronie wsparcia, albo na forum. Powodzenia

Myszoor
06-02-2006, 12:41
... nie instaluj tego od nowa, tylko wgraj kopię plików z Mambo swojego do tego katalogu Joom, właśnie skończyłem kopiować pliki


a potem wgraj ręcznie sobie bazę z innym prefixem.. czyli np. jos_ jak wgrać bazę ?? jakiś dump obecnej ?? i do dalej ?? chyba nie ogarniam tego :(


( chcesz mieć 2 serwisy z jedna baza, ale kazdy serwis korzysta z innych tabel przecież ) to zadam głupie pytanie - dlaczego nie może z tych samych ??


potem dokonaj upgradu do Joomla, a jak tego dokonać, to masz napisane w tutkach na oficjalnej stronie wsparcia, czyli tu:
http://www.pomoc.joomla.pl/pomoc/index.php/content/view/385/28/ ale tu piszą o sytuacji odwrotnej - czyli doklejaniu do nowego "starego" ...

stone
06-02-2006, 12:51
Kwestia jest taka ze to co propunej Vj jest po prostu bezpieczniejsze, gdyz pracujesz tylko na kopiach, aby utowrzyc kopie bazy musisz ja zrzucic i nastpenie w tym pliku zmienic prefix-y przy kazdej tabeli i wpisie i ponownie wgrac.

Mi sie wydaje ze mozasz pracowac na tym samym tym, bardziej o ile wczesniej zrobisz kopie zapasową. :)

vj_
06-02-2006, 13:00
O! Lepiej się nie dało tego spointować, teraz do dzieła młody (jak sadze :)) web masterze :D

Myszoor
06-02-2006, 13:48
Kwestia jest taka ze to co propunej Vj jest po prostu bezpieczniejsze, gdyz pracujesz tylko na kopiach, aby utowrzyc kopie bazy musisz ja zrzucic i nastpenie w tym pliku zmienic prefix-y przy kazdej tabeli i wpisie i ponownie wgrac. chwila :
1. dump
2. zakładam nową bazę w MySQLu
3. import dumpa do tej bazy
4. zmiana prefixu
5. instalacja Joomli na skopiowanym katalogu, podaję nowy prefix

o czym zapomniałem / czego nie załapałem ??

vj_
06-02-2006, 14:01
W mojej wersji to bedzie tak:

1) Dump bazy mambo z prefixem mos_ jak mniemam
2) nie zakladasz bazy zadnej, bo juz masz, w niej jest zawartosc tabel mambo z prefixem mos_ (jak mniemam :P)
3) Wchodzisz do edytora jakiegos, nie polecam notatnika, za to polecam np. Notepad++ (google.pl) i zmieniasz sobie prefixy globalnie z mos_ na jos_ np..
albo np. mos2_
3) Nadpisujesz pliki z Joomla,
4) Testy, testy i jeszcze raz testy. Wsio. :)

Myszoor
06-02-2006, 14:43
3) Wchodzisz do edytora jakiegos, nie polecam notatnika, za to polecam np. Notepad++ (google.pl) i zmieniasz sobie prefixy globalnie z mos_ na jos_ np..
albo np. mos2_może to banalne - ale nie łapię - mam niespakowanego dump'a, zaminiłem prefixy, co dalej z tym dumpem robię? nie trzeba zakładać żadnej nowej bazy?? co mi z tego dumpa jak leży na dysku po zmzminaie prefixów - coś mi się zacięło :(


3) Nadpisujesz pliki z Joomla,
4) Testy, testy i jeszcze raz testy. Wsio. :)żywcem na mamboo - to akurat jasne :)

Myszoor
06-02-2006, 14:48
3) Wchodzisz do edytora jakiegos, nie polecam notatnika, za to polecam np. Notepad++ (google.pl) i zmieniasz sobie prefixy globalnie z mos_ na jos_ np..
albo np. mos2_może to banalne - ale nie łapię - mam niespakowanego dump'a, zaminiłem prefixy, co dalej z tym dumpem robię? nie trzeba zakładać żadnej nowej bazy?? co mi z tego dumpa jak leży na dysku po zmzminaie prefixów - coś mi się zacięło


3) Nadpisujesz pliki z Joomla,
4) Testy, testy i jeszcze raz testy. Wsio. żywcem na mamboo - to akurat jasne

vj_
06-02-2006, 15:02
Widzę, że mylisz pojęcia... dumpa bazy, to jest zrzut zawartosci tabel i ich zawartosci, czyli struktury tabel + zawartosci tabel.. ( to jest to co masz w bazie oznaczone siakos takos: INSERT INTO :p )

i teraz wchodzisz do tego swojego phpmyadmina, potem zakladeczna SQL no i... wgrywasz tę swoja niespakowana zdumpowana bazę zzzzeee zmienionymi prefixami, bo jakby nie patrzeć, nie dasz rady tego "wpakować na siebie jednego na drugie" :)

Edit: I jeszcze dodam, że po tej czynnosci, masz w jednej bazie kilka innych tabel, jedne przynależa do mambo, inne natomiast do Twojego przyszłego Joomla i to wlasnie na nich będziesz wykonywać wszystkie czynnosci, ponieważ w ustawieniach konfiguracyjnych plików poustawiasz sobie prefix wskazujacy na nowe tabele w bazie, któe posiadaja prefixy, jak juz przyjęlismy jos_ W skrórie kolokwialnie można powiedzieć, ze masz niby "2 bazy, w jednej bazie" - choć to nawet brzmi bez sensu :) Zatem powiedzmy poprawnie.. w jednej bazie danych, ktorej nazwa brzmi jakostam posiadasz tabele od wersji mambo nr 1, oraz przyszlej Joomelki, róznia sie tym, ze maja inne_ prefixy_ To na tyle, teraz juz musisz sobie poradzić

Myszoor
07-02-2006, 11:49
W mojej wersji to bedzie tak:

1) Dump bazy mambo z prefixem mos_ jak mniemam
2) nie zakladasz bazy zadnej, bo juz masz, w niej jest zawartosc tabel mambo z prefixem mos_ (jak mniemam :P)
3) Wchodzisz do edytora jakiegos, nie polecam notatnika, za to polecam np. Notepad++ (google.pl) i zmieniasz sobie prefixy globalnie z mos_ na jos_ np..
albo np. mos2_
3) Nadpisujesz pliki z Joomla,
4) Testy, testy i jeszcze raz testy. Wsio. :)
nie wsio - na początek przy próbie logowania do nowej Joomli:

Warning: main(/xxxxxxxxxx/MOS/includes/joomla.xml.php): failed to open stream: No such file or directory in /xxxxxxxxxx/Joom/includes/joomla.php on line 76

Fatal error: main(): Failed opening required '/xxxxxxxxxx/MOS/includes/joomla.xml.php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in /xxxxxxxxxx/Joom/includes/joomla.php on line 76

ta linijka z joomla.php zawiera : require_once( $mosConfig_absolute_path . '/includes/joomla.xml.php' );

czego nie zrobiłem ??
bo prefix w configuration.php mam tak: $mosConfig_dbprefix = 'joom_';

vj_
07-02-2006, 11:58
No jesli masz ustawiony prefix w bazie joom_ a nie jos_ tak jak sugerowalem, to tez dobrze, ale pod warunkiem, ze masz dokladnie to samo w pliku konfiguracyjnym oraz w bazie. Dodatkowa sprawa, jestes pewien, ze masz dobrze poustawiane sciezki w configuration.php ?

Myszoor
07-02-2006, 12:33
... Dodatkowa sprawa, jestes pewien, ze masz dobrze poustawiane sciezki w configuration.php ? ścieżka faktycznie była "zwalona", poprawiłem i jest OK
pytanie formalne - dlaczego w Joomli mam tak??: http://welniaczki.nazwa.pl/eWolow_pl/Joom/Joomla-01.jpg

znaczy chodzi o to że engine jest z joomli a grafika z mambo :(

dopisek:
właśnie wlazłem do "konfiguracji globalnej" - po zapisaniu zmian dalej jestem w tym panelu - nie chce się przełaczyć :( no i górnego mneu brak :(

i jeszcze kwestia kodowania - coś dużo krzaczków - czemu nie przejęło ustawień językowych z Mambo??

stone
07-02-2006, 13:02
aj, aj, aj, ty masz modyfikację Zwastuna MLI, do dlatego panel się sypnął, trzeba by sie Zwiastun wypowiedzial czy da sie to uaktualnic.

Myszoor
07-02-2006, 13:17
aj, aj, aj, ty masz modyfikację Zwastuna MLI, do dlatego panel się sypnął, trzeba by sie Zwiastun wypowiedzial czy da sie to uaktualnic. łuuuuuuuuuuuuuu :( dlaczego zawsze zdarzają mi się takie kwiatki! :( czy Zwiastun tu zagląda?

alternatywnie - a jak by Joomlę posadzić całkiem na czysto podać prefix do kopii tabel a potem juz "tylko" komponenty dociagać?

zwiastun
07-02-2006, 16:38
Zagląda.
Tylko do czego tu Zwiastun?
Aktualizacja Mambo do Joomla została precyzyjnie opisana po angielsku i po polsku.
Zawsze przy tym obowiązuje żelazna zasada.
Backup, backup, backup.

Jak sobie kombinujecie po swojemu, to sobie kombinujcie. A nuż wymyslicie nową drogę wykonywania rzeczy banalnych.

PS.
1. Ciekawe, jak też nadpisałeś pliki, skoro Ci się obrazki z MLI pokazują.
2. To, czy aktualizowane jest MLI (MLI to jest wielojęzykowy Instalator, a reszta to je to samo!) czy "zwykla" wersja Mambo, nie ma znaczenia.
3. Znaczenie ma wykonanie wszystkich instrukcji, o których mowa w tłumaczeniu Piotra Laskowskiego [Josha]: Migrowanie z Mambo do Joomla! Wersja zaktualizowana (http://www.pomoc.joomla.pl/pomoc/index.php/content/view/385/28/)

vj_
07-02-2006, 21:07
A ja jeszcze dodam od siebie, że pewnie nie wyczyscil cache przegladarki stad tez widac pliki od starowiny mambo :)

Kolejna sprawa, przydac sie moze byc moze przeskoczenie z tej wersji 5.4.2.1 na 4.5.2 przynajmniej, mozliwe, ze sa jakies delikatne roznice, ktore powoduja problemy, ale nie sadze.

Myszoor
08-02-2006, 13:09
PS.
1. Ciekawe, jak też nadpisałeś pliki, skoro Ci się obrazki z MLI pokazują. też jestem ciekawy :) bo ponownie mam MLI :(
i pytanie kontrolne co do kopiowania, np:

....
mod_mainmenu
mod_mosmsg (tylko administrator)
....oznacza, że "mod_mainmenu" kopiuję w 2 lokalizacjach a "mod_mosmsg" tylko dla admina? bo na razie w tym przykładzie "mod_mainmenu" był kopiowany tylko raz

3. Znaczenie ma wykonanie wszystkich instrukcji, o których mowa w tłumaczeniu Piotra Laskowskiego [Josha]: Migrowanie z Mambo do Joomla! Wersja zaktualizowanazmieniłem prefix z oryginalnego "mos_" na nowy "joom_" i dostałem masę "krzaczków" w napisach :(

Pytanie, o co chodzi i czy jest sens korzystać z nowego prefixu, czy lepiej pozostać przy starym?

I jeszcze kwestia modułów i komponentów - jak jest lepiej: kopiować stare czy instalować na nowo??

zwiastun
08-02-2006, 15:12
1. W pakiecie instalacyjnym masz poukładane pliki w katalogach. Nie ma co filozofować, tylko przekopiować z pakietu instalacyjnego do TYCH SAMYCH katalogów
2. Standardowy prefix to jos_, ale określasz go w konfigu (configuration.php), wiec możesz dać dowolny, pamiętając o dokonaniu i tej zmiany

Przyrosytek ma wpływ o tyle, o ile jest dobrze podany, innego nie ma. Natomiast krzaki mozesz mieć spowodowane sposobem odczytywania z bazy danych, jeśli czyta Ci jako UTF-8 to masz krzaki, jeśli czyta i wysyła, jako ISO-8859-2 to jest w porządku.

W katalogu /includes Joomli są TRZY różne pliki database (dwa mają dodane do nazwy odróżniające je kawałki, należy potestować i użyć jednego z nich. Zanim jednak, to odszukaj na forum info o tym, jak i gdzie zmienić w database, żeby czytał ISO-8859-2 a nie ISO-8859-1 (bo to też może być powód)!


PS: Nadpisać, to znaczy nadpisać wszystko, a równocześnie wyciepać, czego nie ma w pakiecie instalacyjnym. Oczywiście, poza doinstalowanymi komponentami, modułami, dodatkami, templatkami, ale to chyba oczywiste.

Myszoor
08-02-2006, 22:13
PS: Nadpisać, to znaczy nadpisać wszystko, a równocześnie wyciepać, czego nie ma w pakiecie instalacyjnym. Oczywiście, poza doinstalowanymi komponentami, modułami, dodatkami, templatkami, ale to chyba oczywiste.Ja chyba czegoś kurna nie łapię :(

mam w bazie wczytaną nową tabelę z prefixem "joom_"
zgrałem na dysk czystą instalkę J!1.0.7 zaczynam to dziadostwo instalowac podając na końcu w " MySQL Table Prefix" owo "joom_"

w podziękowaniu dostaję to: http://welniaczki.nazwa.pl/eWolow_pl/joomla-install-error.txt

idea była taka by podpiąć nową instalę J! do istniejącej tabeli z zassanego dumpa i zmienionym w stosunku do oryginału prefixem, po czym mając już to zainstalowane dociągać po kolei od nowa brakojące komponenty i moduły....

zwiastun
09-02-2006, 01:12
A po co Ty to do jasnej Anielki INSTALUJESZ! Nadpisz pliki, zmień w configu prefix bazy danych i to wszystko!

Myszoor
09-02-2006, 22:10
A po co Ty to do jasnej Anielki INSTALUJESZ! Nadpisz pliki, zmień w configu prefix bazy danych i to wszystko! 1. zakładam nowy katalog "Joom"
2. stary kontent Mambo kopiuję do nowego katalogu "Joom"
3. pliki instalacyjne Joomli! kopiuje do katalogu "Joom" hurtem (bez pod katalogu "installation")
4. w configuration $mosConfig_dbprefix = 'mos_'; zostaje z "mos_" bo chcę pracować na starej bazie, a poza tym jak zmienię na "joom_" (czyli tak jak mam zassane tabele z nowym prefixem) to mi się "krzaczy" - więc po co?
5. $mosConfig_absolute_path = '/home .... ma poprawkę do nowego katalogu
6. mam dalej grafikę z MLI i panel admina wygląda tak: http://www.ewolow.pl/joomla-mamboidalna.gif (wszystkie pozycje po prawej są podwójne - PL i EN, menu jak widać nie ma :( )

co tym razem zwaliłem?

vj_
10-02-2006, 20:14
Widzę, że kolega nadal ambitnie męczy temat... :-)
Widzę, że mieszasz wasc już sam sobie w głowie... ;-)
Widzę, że... już nic nie widzę.. pytanie moje... po co Ci stary "kontent" pod Joomla? I co Ty skopiowales do Joomli nowej ? Jak skopiowales zawartosci plików wszystkich, to co tu się dziwić, że jest nadal stara grafika ? Poza tym, co do krzaczenia, to czasami wina tkwi w tym JAK zgrasz bazę i JAK ja zaimportujesz ;-)
Podziwiam Cię za wolę walki :) Powodzenia życzę, mysle ze calosc informacji jakie moglby być podane, zostały wyzej napisane.