PDA

Zobacz pełną wersję : Szukam rozwiązania podobnego do Pretty Link - pluginu WordPress



Traw3k
25-03-2014, 18:55
Szukałem, ale nie znalazłem. Wy pewnie wiecie, dlatego piszę. Szukam rozwiązania podobnego do pluginu Pretty Link WordPress (http://wordpress.org/plugins/pretty-link/). Joomla 2.5.19

Nie musi to być koniecznie komponent/moduł/coś innego. Po prostu chciałbym tworzyć linki wyglądające tak: http://mojadomena.pl/www.mojlink.pl lub http://mojadomena.pl/tojestmojlink. Dotychczas tworzyłem w katalogu domeny pliki html i tam linki przekierowujące, tj. mojadomena/mojlink.html - no i właśnie to .html przestało mi pasować, a zaczęło mocno przeszkadzać.

Gdybyście podrzucili jakieś rozwiązanie - byłbym bardzo wdzięczny.

Z góry dzięki,
pozdrawiam Łukasz :)

zwiastun
25-03-2014, 20:48
W standardzie. Chyba nawet nie zajrzałeś, co jest w konfiguracji.

Traw3k
25-03-2014, 20:58
Nie bardzo rozumiem. W konfiguracji globalnej? A może my się nie rozumiemy.

Nie chcę mieć tych linków nigdzie na swojej stronie internetowej. Tj. nie pod postacią pozycji w menu, czy odnośników w blogrollu, czy linków do artykułów itd. Aktualnie tworzę plik .html w katalogu domeny, gdzie ustawiam przekierowanie na inną domenę. Przy czym jak podaję link na swojej stronie internetowej to wychodzi mojadomena.pl/link.html - chodzi o analogiczną sytuację, ale bez końcówki .html. Jak i gdzie tego dokonać, bo nie mogę na to wpaść?

Widziałbym to jako komponent, w którym tworzę link mojadomena.pl/link - ustawiam, gdzie ma przekierować i basta, działa. Nie muszę nigdzie go przypinać do pozycji menu, ani publikować gdziekolwiek. I taki link chciałbym dodać tylko w artykule. Czy to w Joomla! jest możliwe?

Edycja:
O tym, że mogę dodać pozycję w menu jako Łącze zewnętrzne wiem. Tylko, że takie łącze wskoczy mi do mapy witryny i wszędzie tam, gdzie jakiś komponent wskazuje mój content. A tego nie chcę, aby taki link był gdziekolwiek wskazywany. Ma być jakby poza Joomla!. Przy czym nie pasują mi skracacze linków typu bit.ly, bo chciałbym mieć ten link w mojej domenie.

zwiastun
25-03-2014, 21:18
To ja zupełnie nie rozumiem, o czym piszesz.

wini74
25-03-2014, 21:30
@Traw3k (nowy użytkownik forum) szukał pomocy a dostał ...

zwiastun
25-03-2014, 21:33
To mu pomóż, Mądralo!

wini74
25-03-2014, 21:40
skoro Ty nie chcesz pomóc to daj innym szansę na wypowiedzenie się na Jego temat a nie od razu neguj, gdyż po Twoich postach mało kto będzie chciał Mu (Im) pomóc. Ja jeżeli tylko potrafię staram się pomóc i się nie wymądrzam.



W standardzie. Chyba nawet nie zajrzałeś, co jest w konfiguracji. wg mnie nie jest odpowiedzią na zadane pytanie.

Pozdrawiam

Traw3k
25-03-2014, 21:51
Dobrze, dobrze. Widzę, że słabo tłumaczę, skoro nikt dalej nie rozumie. Będzie na przykładzie.

Wszedłem w menedżer plików swojego konta hostingowego, tam w katalogu mojej domeny utworzyłem nowy plik "przekierowanie-na-forum-joomla.pl.html", dodałem formułkę przekierowania. Otrzymałem w ten sposób link wyglądający tak: otwieramkonto.pl/przekierowanie-na-forum-joomla.pl.html (http://otwieramkonto.pl/przekierowanie-na-forum-joomla.pl.html) - kiedy wejdziemy na niego przekieruje nas na stronę główną forum.joomla.pl

Co nie pasuje mi w takim rozwiązaniu to końcówka tego linku w postaci ".html" - chciałbym mieć link bez tej końcówki - czyli otwieramkonto.pl/przekierowanie-na-forum-joomla.pl Analogicznie utworzony jak przez menedżer plików - czyli żadne dodawanie łączy zewnętrznych w pozycjach menu - bo jak pisałem, te linki będzie wskazywała mi mapa witryny i inne komponenty wskazujące na content strony.

Czy teraz się rozumiemy? :) I czy coś takiego w Joomla! jest możliwe, czy wymagam za dużo?

Tor_
25-03-2014, 21:54
Pierwsza sprawa
Zaplecze> Konfiguracja globalna)
Następnie w sekcji -Optymalizacja dla wyszukiwarek- ustaw -Korzystaj z mod_rewrite- na Tak.
Jeżeli chodzi Ci o ile dobrze zrozumiałem tok Twojego myślenia o usuwanie końcówek(.html /.php) z adresów stron to dokonujesz tego w pliku .htaccess .Teoretycznie mogło by to wyglądać np.tak:
bez php

RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_URI} ^/index\.php/
RewriteRule ^index.php/(.*) /$1 [R,L]
Bez html

RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_URI} \.html$
RewriteRule (.*)\.html$ /$1 [R,L]

Czy to rozwiąże Twój problem musisz sprawdzić , bo mój wywód to tylko teoria :)
Co do komponentu który by temu sprostał całkiem możliwe że JoomSEF ma taką możliwość , ale głowy bym nie dal , nie pamiętam.

zwiastun
25-03-2014, 22:42
Można jeszcze pokombinować z komponentem Przekierowania, ale nie wiem, czy to będzie skuteczne. Z opisu wynika, że stroną przekierowującą miałaby być strona umieszczona na serwerze w katalogu Joomla. Jeśli więc dobrze rozumiem, to jej "obsługa" odbywa się bez udziału Joomla. W wywołaniu adres_witryny_joomla/plik_w_katalogu_joomla.html Joomla w ogóle nie bierze udziału.

trzepiz
25-03-2014, 23:39
Kiedyś używałem http://yourls.org/ .. Nie ma nic wspólnego z Joomla!, ale po co masz kombinować jak może spełnić Twoje wymagania.

Możesz postawić na dowolnej domenie i wrzucać co chcesz (działa trochę tak jak bit.ly i inne short'ery)

Traw3k
27-03-2014, 03:01
Tor_, dzięki za próbę pomocy, ale po wpisaniu formuły na usuwanie końcówek wszystko się sypie - tj. nie działa nic.

Zwiastun, dokładnie tak - nie bierze udziału. A pytałem, czy może brać udział na podobnej zasadzie jak Pretty Link.

trzepiz, skakałem po tej stronie, ale mało tam widać. Można dzięki temu narzędziu utworzyć link z mojej domeny z dowolnym aliasem po slashu? mojadomena.pl/mojlink -> przekieruje na forum.joomla.pl?


Ewentualnie byłbym skłonny już tworzyć łącza zewnętrzne w Joomla!, w nowo-utworzonym menu specjalnie na tę potrzebę - tylko wtedy potrzebny mi patent, który sprawi że te odnośniki nie będą wskazywane przez mapę witryny i inne komponenty. (Linki funkcjonują, ale nikt ich nie widzi).

zeki
27-03-2014, 17:15
Z głupia zapytam: a 301 by nie podeszło? Chyba, ze to ma być jakoś hurtem robione to bez sensu. Do pojedynczych zapytań jak najbardziej.

Traw3k
27-03-2014, 17:23
Problem polega na tym, że potrzeba mi na chwilę obecną kilkadziesiąt takich przekierowań, docelowo kilkaset. :D

trzepiz
27-03-2014, 19:09
trzepiz, skakałem po tej stronie, ale mało tam widać
to pobierz, zainstaluj i sprawdź ... :)

Traw3k
27-03-2014, 22:40
Przekonałeś mnie. Pobrałem, zainstalowałem i sprawdziłem.

To była bardzo dobra próba i już myślałem, że znalazłem to, co chciałem. Okazało się jednak, że Yourls nie tworzy skrótów linków z myślnikami, kropkami i tym podobnymi znakami. I link, który miał wyglądać mojadomena.pl/yyy.niemojadomena.pl/aaa-bbb-ccc zamieniło na mojadomena.pl/yyyniemojadomenaplaaabbbccc :(

Chyba będę musiał zaprzyjaźnić się z końcówką .html na stałe...

Dzięki wszystkim za pomoc,
pozdrawiam Łukasz

trzepiz
27-03-2014, 23:44
Poszukaj w Google, może jest proste rozwiązanie do yourls....I da się dodawać znaki w adresach.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Traw3k
28-03-2014, 02:19
Rzeczywiście, znalazł się plugin do myślników. Zabrakło jednak pluginów dla kropek i slashów - podobno nie można mieć wszystkiego. ;)

Pozbyłem się przynajmniej końcówki .html.

Dzięki bardzo,
pozdrawiam Łukasz :)