PDA

Zobacz pełną wersję : Aktualizacja 2.5 do 3.2 - problem z bazą danych



marcin_mistrz
04-04-2014, 11:59
Mam następujący problem.
Wykonałem automatyczną aktualizację Joomla 2.5. do wersji 3.2., ale niestety pojawił się błąd: frontend działa bez zarzutów, za to panel administratora zaraz po zalogowaniu wyrzuca "Nieznany błąd":

7476

Kliknięcie "Wróć na pulpit" daje białą stronę. Wszystkie ręcznie wpisywane adresy zaplecza typu: .../administrator/index.php?option=com_installer albo .../administrator/index.php?option=com_installer&view=database również dają białą stronę.

Przypuszczam, że coś jest nie tak z bazą danych, czy może ktoś ma pomysł jak się za to zabrać.
Jeżeli potrzebne są jakieś parametry systemu lub serwera to służę nimi.

Z góry dziękuję za pomoc.

Gall Anonim
04-04-2014, 12:10
Sorki mistrzu ale masz tam jak "ledwo widzę" komunikat o błędzie - to może wpisz go w google albo tutaj bo przyczyn może być sporo a komunikat co do błędu występującego w bazie danych jest całkiem fajną wskazówką

zwiastun
04-04-2014, 13:06
Wykonałem automatyczną aktualizację Joomla 2.5. do wersji 3.2
Pokaż mi Mistrzu, proszę - może coś przegapiłem - gdzie znalazłeś instrukcję aktualizacji z Joomla 2.5 do wersji 3.2.

Bo ja znam tylko takie np.
Jeśli aktualnie używasz Joomla! 3.2, zalecane jest pilne uaktualnienie do nowszej wersji za pomocą opcji "jednym kliknięciem" dostępnej na zapleczu administracyjnym Joomla! lub za pomocą łatki aktualizującej dostępnej pod adresem http://www.joomla.org/download.html . Jeśli używasz poprzednich wersji z serii 3.x, zalecane jest powstrzymanie się od aktualizacji do chwili wydania kolejnych wersji.
i taką (tu termin jest jeszcze niezmieniony)
Jeśli masz już witrynę działającą na Joomla 2.5, nie musisz jej aktualizować do Joomla z serii 3.x. Możesz poczekać, aż zostanie wydany Joomla 3.5, co planowane jest wiosną 2014 roku. Aktualizacja do Joomla 3.5 będzie stosunkowo prostą mini migracją (podobnie, jak teraz do wersji 3.2).

pawelSafiStudio
04-04-2014, 22:22
Po screenie widać, że template panelu admina jest nadal z Joomla! 2.5. Tak więc migracja nie poszła poprawnie nie tylko na poziomie bazy ale także plików. Jakim mechanizmem robiłeś upgrade ?

marcin_mistrz
06-04-2014, 00:10
gdzie znalazłeś instrukcję aktualizacji z Joomla 2.5 do wersji 3.2.

Obecna wersja to 3.2.2. Samą aktualizację wykonałem automatycznie w lutym 2014. Wycofuję się z poprzedniego stwierdzeni (nie pamiętam dokładnie wersji, a nie wiem, jak to teraz sprawdzić) Ale na pewno nie była to wersja 3.x, tylko coś wcześniejszego, być może nawet 1.7, ale nie wiem, czy 1.7 pozwała na automatyczną aktualizację. Sam już nie wiem, jak to była wersja. I nie wiem, jak to sprawdzić. Szczerze powiedziawszy nie szukałem informacji o tym jak aktualizować, co jest niewątpliwie moim błędem, po prostu kliknąłem aktualizuj automatycznie i się wysypało. Dość rzadko korzystam z tej strony, więc po prostu przez miesiąc nie starałem się naprawić tego błędu, ale teraz się za to wziąłem, bo potrzebuję dodać nowy artykuł (frontend działa bez zarzutów). Wrzucałem w google komunikat błędy i znalazłem wiele rozwiązań, ale żadne z nich raczej nie poskutkowało lub ewentualnie, niektórych nie byłem w stanie wykonać. Generalnie wszyscy sugerują, żeby przejść do .../administrator/index.php?option=com_installer&view=database i naprawić bazę danych, ale u mnie to nie jest możliwe. Po prostu mam biały ekran. Nie znam się na wszystkim, dlatego pytam tu na forum, może ktoś mi wyjaśni zrozumiale, jak można to naprawić.

Oczywiście popełniłem więcej błędów, np. nie zrobiłem kopi zapasowej.

Komunikat błędu dokładnie brzmi tak:


O - Nieznany błąd

SQL =show full columns from 'u9_postinstall_messages'

zwiastun
06-04-2014, 00:45
Mam dla Ciebie złą wiadomość. I pocieszenie.
Najpierw pocieszenie: nie jesteś wyjątkiem. Wiele osób szukających pomocy na forum (nie tylko naszym) jest przekonanych, że ich wiedza i doświadczenie nie mają znaczenia, bo wystarczy, iż jakiś specjalista napisze im, co zrobić. Niestety, nie ma tak dobrze. I nie będzie. Z zasadniczego względu. I to jest zła wiadomość: problemy wymagające interwencji specjalisty wymagają interwencji specjalisty. Bywa też, że na niektóre problemy i najlepszy specjalista nie poradzi.
Treści uszkodzonej witryny możesz spróbować odzyskać sam. Stworzyć np. lokalnie nową witrynę, z bazą danych z takim samym przedrostkiem nazw tabel, żeby było łatwiej, a następnie przenosić do niej dane ze bazy danych uszkodzonej witryny. Wcześniej uważnie przyjrzeć się każdej tabeli, czy jej podmiana nie spowoduje "nieznanych błędów" spowodowanych zmianą schematu tabeli.
Jeśli ta droga nie wchodzi w grę, pozostaje Ci zwrócić się do specjalisty.

marcin_mistrz
06-04-2014, 00:56
Dzięki za odpowiedź. Ta nowa witryna powinna być w wersji 3.x, czy w wersji 2.x?

zwiastun
06-04-2014, 01:00
Trudno doradzić, choćby dlatego, ze nie wiadomo, co namieszałeś.
Jeśli próbowałeś uaktualnić do 3.2.3 (a rozumiem, że nie masz kopii), to struktura bazy zapewne została zmieniona. Zatem wersja 3.2.3, ale naprawdę to tylko przypuszczenie.

marcin_mistrz
06-04-2014, 01:07
A może jest jakiś charakterystyczny element, który wyróżnia bazę dla 3.x od bazy dla 2.x., po którym można by stwierdzić?

komodore
06-04-2014, 23:04
"Charakterystycznych elementów" jest wiele, bo nastąpiło wiele zmian w strukturze bazy danych. A gorzej dla Ciebie, bo nawet nie wiesz z jakiej wersji uaktualniałeś.

Proponuję zlecić wykonanie naprawy witryny komuś, kto zrobi to profesjonalnie lub zbudować nową witrynę od podstaw.