PDA

Zobacz pełną wersję : Jak używa się 3.3.0.beta2



kasi
02-05-2014, 19:34
Witam.
Mam Joomla! 3.3.0.beta2 od miesiąca, używam szablonu Ja_decor. Wersja PHP 5.3.28
Nie mam doświadczenia. Nie rozumiem schematu działania. Trochę wpadłam na głęboką wodę myśląc że dam radę (kiedyś już miałam sposobność bycia administratorem strony www ale była dużo łatwiejsza w obsłudze). Póki co jestem zrażona do Jommli choć całkiem jej nie skreślam. Uczę się na błędach, coś tam już wiem ale nadal w podstawach mam problem. Dużo czytam, nie mogę znaleźć jednak informacji odpowiednich do mojej wersji. Wszystko co znajdę ma opisy do starszych wersji, z nazwami plików, których nie ma u mnie.

Potrzebuję pomocy pozbawionej fachowego języka i nerwów :-)

Przykładowo, mam problem z wstawianiem zdjęć do artykułu.
Gdy je wstawiam obojętnie czy przez WSTAW OBRAZEK czy GRAFIKA zapisując w redagowaniu artykułu jest ok. Na stronie jednak jest zawsze przeskalowany na całą szerokość, niezależnie od wielkości zdjęcia. Np. zdjęcie o wymiarze 400px × 300px przeskalowane do 830px × 623px z oczywistą stratą na jakości. Nie wiem, gdzie zmienia się ewentualne ustawienia lub na czym polega błąd.

Nie wiem też jak bezpośrednio korzysta się z komponentów. Mam zainstalowany Slideshow Lite, ściągnęłam również DJ-ImageSlider gdyż wydawał mi się bardziej czytelny. No i niby jest, ma załadowane zdjęcia ale nie wiem jak go wykorzystać w artykule.



Pytań mam więcej ale może zrobię w tym momencie stop i poczekam na dobrą duszę z potrzebą niesienia pomocy :-) Z góry dziękuję.

noras
02-05-2014, 19:44
A jakiego szablonu uzywasz? Możesz podać linka do strony? Może kiepsko jest napisany szablon że wszystkie grafiki skaluje?

Sugeruje zainstalowanie edytora tekstu JCE, moim zdaniem jest bardziej przyjazny od TinyMCE, a i wstawianie grafiki ma bardziej rozbudowane.

Gall Anonim
02-05-2014, 20:30
Może kiepsko jest napisany szablon że wszystkie grafiki skaluje?
Co jest w tym kiepskiego jeśli chodzi o napisanie szablonu, => to zapewne RWD a może jeszcze Framework - style są jakie są,
przegląd można ustawić w kolumnach,
Nie wiadomo czy koleżanka definiuje wymiary obrazu i jeśli już to jak.
Zresztą po kiego czarta brała wersję beta będąc debiutantem w Joomla?
Co do edytorów TinyMCE - debiutantowi spokojnie wystarczy a JCE niestety jak wykazało doświadczenie jest podatny na ataki w przypadku braku dodatkowych zabezpieczeń witryny (ostatni raz bodajże totalna masakra w styczniu zeszłego roku, witryny z brakiem aktualizacji komponentu padały jak ulęgałki z gruszy jesienią) i nie był to jednorazowy przypadek ataku poprzez media tego edytora.
Jeśli koleżanka chce się bawić w administratora musi zapoznać się z mechanizmami funkcjonalności Joomla i na początek może nie kombinować w plikach, zresztą jeżeli zna temat z praktyki na innych witrynach powinna również wiedzieć do czego służy firebug i jak z niego korzystać jeśli chodzi o stylowanie.
all

mjmartino
02-05-2014, 21:27
A jakiego szablonu uzywasz? Możesz podać linka do strony? Może kiepsko jest napisany szablon że wszystkie grafiki skaluje?
Akurat ten szablon jest od joomlart ;D i nie jest kiepsko napisany :D


Póki co jestem zrażona do Jommli choć całkiem jej nie skreślam
Nie ma co się zrażać :)
Zaktualizuj sobie wersje do 3.3.0 Stable
Nie szukaj informacji pod konkretną wersje bo takich nie znajdziesz :) Szukaj pod kontem Wersji z danej gałęzi czyli w Twoim wypadku joomla 3

kasi
03-05-2014, 22:45
Zresztą po kiego czarta brała wersję beta będąc debiutantem w Joomla?
Co do edytorów TinyMCE - debiutantowi spokojnie wystarczy a JCE
Używam edytora JCE, TinyMce nie dla mnie. Wersja beta pojawiła się poza mną. Zleciłam zrobienie strony i ot stronę mam jaką mam. Na nic nie narzekam, tyle że kiedyś musi być ten pierwszy raz i aktualnie próbuję ją poznać i się jej nauczyć.




Zaktualizuj sobie wersje do 3.3.0 Stable
Wiele czytałam dobrego o tej wersji i myślę, że to najlepsze co mogę zrobić. Muszę jednak w tej sprawie kontaktować się z twórcą strony.

Dzięki za wypowiedzi, nikt jednak nie odpowiedział konkretnie na moje 2 pytania. Domyślam się, że pewnie byłoby trochę pisania ale wystarczy mi hasłowo gdzie wejść i czego szukać a sobie poradzę. Z tymi zdjęciami sprawa dla mnie nadal jest zagadką. Póki co w ogóle ich nie wrzucam, bo to tylko na niekorzyść.

Co do DJ-ImageSlider - jak to wykorzystać w artykule, czyli co zrobić aby wstawić go w artykuł?

mjmartino
03-05-2014, 23:23
Co do DJ-ImageSlider - jak to wykorzystać w artykule, czyli co zrobić aby wstawić go w artykuł?
http://www.joomla-monster.pl/faq/komponenty-i-moduly/dj-image-slider-jak-zarzadzac-ustawienia-i-konfiguracja
http://wiki.joomla.pl/Pomoc35:Dodatek:_Artykuły_-_Wpinacz_modułów

zwiastun
04-05-2014, 00:56
Wiele czytałam dobrego o tej wersji i myślę, że to najlepsze co mogę zrobić. Muszę jednak w tej sprawie kontaktować się z twórcą strony.
Twórca strony, niestety, ma mizerne w tej mierze kompetencje. Trzeba być kompletnym ignorantem, żeby tworzyć nową stronę w oparciu o oprogramowanie w wersji beta.
Dokonuj aktualizacji czym prędzej bez pytania pacana (-ów) o zdanie.

nikt jednak nie odpowiedział konkretnie na moje 2 pytania.
Pomijam, że formułowanie wielu pytań w jednym poście jest nieregulaminowe (i skutek już masz - nie wiadomo, na co odpowiadać)
1. Rozmiar zdjęć - na podstawie opisu nikt Ci niczego nie wyjaśni, bo wie tyle, ile informacji znajduje się w Twoim opisie. Rozmiar może być (i najpewniej jest) regulowany przez reguły ujęte w arkuszach stylów (prosisz, żeby nie używać fachowego języka - trudno się wiec z Tobą w ogóle w tej sprawie porozumieć). Zbadaj np. za pomocą Firebuga (albo narzędzia Zbadaj element), skąd się biorą te wielkości.
2.

Nie wiem też jak bezpośrednio korzysta się z komponentów.
Takie wyznania są tyle rozbrajające, co nie na miejscu. Nie wiesz - to się dowiedz. Nie sądzisz chyba, że ktoś Ci tutaj będzie objaśniał podstawy obsługi Joomla.
Zapraszam: http://wiki.joomla.pl/Portal:Nowicjusze