PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sie zachować wobec zauwazonego piractwa



marian_mk
19-05-2014, 17:40
Dzisiaj pobrałem z JED nowość joombing animation banner slider http://extensions.joomla.org/extensions/photos-a-images/slideshow/image-jquery-slideshow/27259
oferowany niby Free Download (z wielkim podpisem, którego nie mozna wyłaczyć: Copyright@ joombig.com) Wersja bez podpisu kosztuje $9.00.
Zainteresował mnie sposób wykonania panelu administracyjnego modułu i od razu zobaczyłem znajomy panel z modułu SP Smart Slider własności joomshaper.com. (który używam od dwóch lat)
Kod plików administracyjnych dokładnie jak we wzorcu , joombig.com nie usiłował nawet stworzyc pozorów, ze to jego kod ale konsekwetnie we wszystkich plikach udaje autora kodu poprzez wpisy na poczatku plików


/**
* @title joombig animation banner slider module
* @website http://www.joombig.com
* @copyright Copyright (C) 2014 joombig.com. All rights reserved.
* @license http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html GNU/GPL
*/

czy istnieje jakaś podstrona na joomla.org gdzie nalezy zgłaszac takie przypadki , szczególnie rozszerzeń umieszczanych na JED ?

Gall Anonim
19-05-2014, 18:55
Osobiście zgłosiłbym to tutaj:
http://opensourcematters.org/contact.html

Genocide
24-04-2015, 15:55
to ja pójdę dalej... który plik muszę przegrzebać, aby usunąć copyright?
nerwi mnie strasznie

tylko proszę bez elaboratów pt. zapłać to usuniesz... skrypt jest darmowy, więc za darmo chcę się nim pobawić na swojej "darmowej" nieodpłatnej stronie, bez olbrzymich napisów autora

zwiastun
24-04-2015, 16:48
Nie chcę być niemiły, ale:
1. Po pierwsze, Kolego - "Free" w kontekście licencji znaczy przede wszystkim wolny. Bezpłatność jest tylko efektem wolności oprogramowania. Może więc nie potrzebujesz elaboratów "pt. zapłać to usuniesz", ale podszkolenie się w kwestii praw licencyjnych/autorskich pewno by Ci się przydało.
2. Mnie osobiście "nerwi strasznie", gdy ktoś nie potrafi znaleźć w kilku czy kilkunastu plikach, gdzie umieszczono zastrzeżenie o prawach kopiowania (prawach autorskich) i pyta o to na forach internetowych, a wydaje mu się, że ma wystarczające kompetencje do grzebania w kodzie.
3. Swoją prośbą wyraźnie dowodzisz, że masz gdzieś umowy obowiązujące w świecie wolnego i otwartego oprogramowania. Pomaganie Ci w ich łamaniu byłoby współuczestnictwem, zatem - nie spodziewaj się pomocy.

I nie dlatego, że nie możesz usunąć stopki autora skryptu, bo tego akurat nie wiem. Może autor na to na jakichś warunkach pozwala (np. za dodatkowa opłatą, albo - jak w Joomla - bez żadnych zobowiązań). Ale to autor decyduje, a nie Ty, czy jakakolwiek ogólna licencja, nawet najbardziej powszechna. Zresztą, te stworzono akurat po to, by zagwarantować poszanowanie praw autorskich.

Jeśli jednak autor opatrzył swoje dziełko oznaczeniem autorstwa, to Ty masz obowiązek to oznaczenie uszanować, także na swojej "darmowej", nieodpłatnej stronie. W przeciwnym razie stajesz się po prostu jednym z licznych sieciowych złodziei. Możesz co najwyżej to oznaczenie autorstwa sformatować tak, żeby nie zakłócało wyglądu strony.
Co więcej, Ci którzy się na tym odrobinę znają, tak Cię właśnie będą traktować - jak złodzieja.
Wielu autorów wolnego oprogramowania nie przywiązuje do tego zbytniej wagi, co i tak nie usprawiedliwia jakiegokolwiek braku poszanowania praw autorskich.

PS Gdybyś nie prowokował niegrzecznym "tylko bez elaboratów", pewno byś ich nie otrzymał.

Genocide
24-04-2015, 21:36
ja natomiast "kolego" radzę Tobie wyluzować, bo takie oszczerstwa to raczej nie w moja stronę, za dużo filmów i wiadomości z PiS w roli głównej.

- nie jestem złodzejem, nie zmieniam kodu, nie sprzedaje tego "darmowego dodatku", nie rozpowszechniam tego za bóg wie jakie pieniądze, a nawet nie robię tego za darmo

Stworzyłem sobie stronkę, robie własnie galerię... a tu taki SZIT - temu uderzyłem tutaj na forum - w celu pomocy, pomocy, która nie jest związana ze złodzejstwem , oszustwem a tym bardziej okradaniem kogoś z jego praw.

- wk****a mnie tylko ten badziew na stronie większy niż sama galeria - i tylko to chce zmienić, nie wiem.. może nawet tylko wielkość , kolor cokolwiek... i o taka p;omoc proszę "który to może byc plik, w której linii kodu.."

nie nawidzę cwaniactwa "autorów" ... to tak jakby Ci ktoś dał za darmo 60" telewizor... a na samym środku ekranu - dla przykładu był NON STOP przecudny napis SZAJSUNG zajmujący 1/2 powierzchni - w tym momencie opcja darmowe trochę dziwnie ujęta, dostałeś elektronikę, obudowę i MOŻLIWOŚĆ użytkowania,

=> DEMO, które ma na celu pokazanie Ci działania danego produktu, pomijając wygodę jego użytkowania! więc zainstalowałem DEMO czy full produkt? bo w pełni jego możliwości GRAFICZNYCH w końcu to galeria to ja nie jestem w stanie zaimplementowac na stronie... głównie poprzez szpecący napis "autora" produktu.

wybacz ale nie trwafiłeś trochę ze swoimi uwagami... nadal moja prośba jest aktualna i będę wdzięczny za pomoc w edycji. pozdrawiam.

Gall Anonim
24-04-2015, 21:55
To "uderz" do autora rozszerzenia - jest najbardziej kompetentny w tym zakresie :-) , z popisowej wypowiedzi należy wnioskować iż znasz język angielski więc sobie poradzisz.
Każda ze społeczności ma swoje zasady i z zasady ci co nawet wiedzą jak, nie powiedzą ci jak.
P.S. Wyhamuj z emocjami i słownictwem.

zwiastun
24-04-2015, 22:41
Przede wszystkim powtórzę, co napisał @Gall Anonim: wyhamuj z emocjami i słownictwem i dodam jeszcze: czytaj, co do Cię piszą, ze zrozumieniem, a przynajmniej staraj się rozumieć i nie dodawaj rzeczy, których w tym, co Ci napisano, nie ma. A nie ma w żadnym miejscu stwierdzenia, że jesteś złodziejem, że chcesz coś rozpowszechniać, za jakieś pieniądze i paru innych rzeczy; w ogóle mnie nie obchodzi, kto Ty zacz i co sobą prezentujesz.
Owszem - jest stwierdzenie, że stajesz się jednym z licznych internetowych złodziei w momencie, w którym nie szanujesz praw autorskich, w tym prawa do zachowania podpisu swojej rzeczy. Bo podarowane nam przez programistów oprogramowanie jest ICH, a nie naszą własnością. Jeśli Ci warunki nie odpowiadają, nie musisz korzystać, nie musisz brać od nikogo tego, co Ci na określonych warunkach udostępnia.

Ja osobiście nienawidzę cwaniactwa ludzi, którzy w imię swoich racji potrafią usprawiedliwić każde świństwo. A do tego zachowuję dla siebie prawo przeciwstawiania się wszystkim, którzy usiłują przedstawiać takie postawy jako "normalne".


i tylko to chce zmienić, nie wiem.. może nawet tylko wielkość , kolor cokolwiek... i o taka p;omoc proszę

Zasygnalizowałem to w poprzedniej wypowiedzi:

Możesz co najwyżej to oznaczenie autorstwa sformatować tak, żeby nie zakłócało wyglądu strony.
Możesz więc zmienić i rozmiar czcionki, i kolor (nawet tak, że w ogóle to nie będzie widoczne, choć nie pochwalam takich rozwiązań i Google też nie pochwala - ale możesz, bo informacja w kodzie zostaje), możesz zmienić położenie tak, że ktoś kto stronę ogląda, w ogóle na to nie zwróci uwagi, albo zauważy szczegół gustownie umieszczony.

I jeśli chcesz takiej pomocy, to ją, oczywiście otrzymasz, ale potrzebny jest do tego jakiś konkret (np. link do strony) czy choćby nazwa rozszerzenia, o jakie chodzi, bo tego nie napisałeś.
Ogólnie: skorzystaj z narzędzi dewelopera w swojej przeglądarce i zbadaj, jakie wartości i gdzie zmienić, żeby wyglądało, jak chcesz (w Chrome: prawy przycisk myszki - Zbadaj element; podobnie w Firefox, ale tam najpierw zainstaluj Firebug).

Genocide
24-04-2015, 22:42
odpowiedziałem tonem adekwatnym do odpowiedzi na postawione pytanie...
DLA MNIE - działanie autora tego "dodatku" ma na celu wyłudzenie pieniędzy - to także na tym forum popieracie?

rozumiem doskonale solidarność koderów, którymi jesteście i ja sam krok po kroku także się staję, ale moim skromnym zdaniem robienie z ludzi idiotów to lekka przesada i jeszcze jak widze ludzi, którzy tak usilnie bronia pewnych kwestii to mnie ściska. Mimo, że sami robieni sa w balona...
zaś mentalnością "ja wiem i to sie liczy inni nie muszą niech mają pod górkę" daleko nikt nie zajdzie. Z takim podejściem własnie rozwijamy ten piekny kraj , świat i te cała pseudotechnologię.

co do stopki... znalazłem magiczną linijkę... ale nie powiem gdzie i jak. Na tym forum, podporzadkuje się do prawa "ja ktos cos zrobił to mimo tego, że zrobił to w celu wyłudzenia pieniędzy i tak Ci nie pomożemy bo to - JEGO."
Na forum tego typu, prócz ochrony własności intelektualnej widze , że chronimy nawet tajemnicę kodu joomla... który ponoć dostępny jest dla każdego w każdej postaci.
Przy okazji okazało się, że możliwośc usunięcia tego "badziewia" ( inaczej sie tego świadomie umieszczonego kodu w celu wyłudzenia pieniędzy nazwac nie da ) zastosowanie ma do prawie wszystkich produkcji owego autora. Co jest bardzo pomocne.
Zaś autorowi dodatku, wysłałem stosowną PRAWNĄ informację, bynajmniej tą, która obowiązuje w Polsce.


Możesz więc zmienić i rozmiar czcionki, i kolor (nawet tak, że w ogóle to nie będzie widoczne, choć nie pochwalam takich rozwiązań i Google też nie pochwala - ale możesz, bo informacja w kodzie zostaje), możesz zmienić położenie tak, że ktoś kto stronę ogląda, w ogóle na to nie zwróci uwagi, albo zauważy szczegół gustownie umieszczony.

I jeśli chcesz takiej pomocy, to ją, oczywiście otrzymasz, ale potrzebny jest do tego jakiś konkret (np. link do strony) czy choćby nazwa rozszerzenia, o jakie chodzi, bo tego nie napisałeś.
Ogólnie: skorzystaj z narzędzi dewelopera w swojej przeglądarce i zbadaj, jakie wartości i gdzie zmienić, żeby wyglądało, jak chcesz (w Chrome: prawy przycisk myszki - Zbadaj element; podobnie w Firefox, ale tam najpierw zainstaluj Firebug).

i tylko to chciałem zrobić - NIC WIĘCEJ! pozdrawiam

zwiastun
24-04-2015, 22:51
Myślę, że wciąż za mało wiesz i rozumiesz. Będziesz większy, dojrzejesz, zmienisz swoje poglądy. A gdy spróbujesz żyć z kodowania i udostępniania oprogramowania, to dopiero Ci się zmienią poglądy (nawiasem mówiąc, ani ja, ani @Gall Anonim z kodowania nie żyjemy, a obaj bronimy zasad, a nie jakichś interesików).

Jeszcze raz: Jeśli autor podpisuje swoje dzieło, ma do tego pełne prawo, a Ty prawa do usuwania tego oznaczenia nie masz, chyba że autor wyraził na to zgodę (np. dodał taką opcję w konfiguracji rozszerzenia - wielu tak czyni). Możesz się również zwrócić o prawo usunięcia do autora. Zwykle na to pozwalają za jakąś symboliczną opłatą albo i bez.
Wolno Ci sformatować notkę odautorską dowolnie - do tego nie potrzeba grzebać w kodzie konkretnego rozszerzenia, wystarczy w arkuszu CSS odwołać się do określonego miejsca w kodzie (nie widzę, o co chodzi, więc trudno mi Ci podpowiedzieć). Czasem trzeba i dodać coś w kodzie, np. klasę CSS. Znalezienie takiego elementu w kodzie nie jest trudne (wystarczy się posłużyć systemową wyszukiwarką w swoim komputerze) - w różnych rozszerzeniach są one umieszczane w różnych miejscach, więc nie sposób wskazać ogólnie, gdzie to jest.


i tylko to chciałem zrobić - NIC WIĘCEJ! pozdrawiam
Nie Kolego - pisałeś jasno i jednoznacznie, że chcesz usunąć, a nawet dodawałeś, żeby nie pisać Ci elaboratów typu "zapłać to będziesz mógł usunąć". Nie odwracaj więc kota ogonem, bo na swoim punkcie jesteś bardzo wrażliwy, a zapominasz, że inni też mają swoją godność i nie pozwolą sobie, by jej dotykać.
Wróć do rzeczy - jeśli chcesz pomocy - bo dalsze przekomarzanie się sensu nie ma.
Link do strony albo przynajmniej nazwa rozszerzenia, to może da Ci się coś konkretniej podpowiedzieć.


Zaś autorowi dodatku, wysłałem stosowną PRAWNĄ informację, bynajmniej tą, która obowiązuje w Polsce.

A to ciekawe? PRAWNA informacja obowiązująca w Polsce! Zapewne napisana przez bezsprzecznego Wielkiego Interpretatora! Dobry dowcip. Autor dodatku zapewne zaduma się nad PRAWNĄ informacją obowiązującą w Polsce.

Genocide
24-04-2015, 23:27
jak już napisałem wcześniej - poradziłem sobie z problemem sam.

Mimo wszystko dziękuję za porady... pozdrawiam serdecznie.

MarcinNow
27-04-2015, 11:39
Moim zdaniem, takie rzeczy zawsze trzeba zgłaszać, ponieważ trzeba być uczciwym względem autora i przede wszystkim przed samym soba.

KasiaMikina
01-06-2015, 14:26
Praw autorskich nikt nie szanuje, a tymczesm przydałoby się zmienić społeczne nastawienie.