PDA

Zobacz pełną wersję : Pisanie komponentów



bartek1981
06-06-2014, 17:41
Obejrzałem część kursu video. Przeczytałem artykuł na wiki dotyczący podstaw tworzenia komponentów. Zatem pewne rzeczy już wiem. Teraz chciałbym iść dalej, ale kłopot w tym, że na forum nikt nie będzie tracił czasu na tłumaczenie mi bardziej zaawansowanych rzeczy a na wiki nie ma opisanych np bardziej zaawansowanych rzeczy dotyczących tworzenia i działania kontrolera.

Ja np nie wiem po co ustawia się zmienną task, skoro i tak wszystko odpala się z default.php przy pomocy view.html.php

bartek1981
07-06-2014, 14:43
Skoro nikt nie odpisuje, to zapytam inaczej. Jaką drogę wybrać, żeby nauczyć się pisać komponenty do joomla 2.5? Chodzi o to, że znam teoretyczne podstawy php, ale nie interesowałem się jeszcze tak głębiej frameworkiem mvc. Tzn. wiem o co w nim chodzi, ale jest to wiedza bardzo teoretyczna i bardzo podstawowa.

Od czego waszym zdaniem powinienem zacząć, żeby dojść do pisania komponentów? Bo na razie analizowanie komponentów wbudowanych w joomla idzie mi kiepsko.

zwiastun
07-06-2014, 14:45
Zacznij na przykład od tego
http://magazine.joomla.org/issues/issue-jan-2014/item/1701-component-creator-for-joomla

bartek1981
07-06-2014, 14:53
Bardzo mi przykro, ale nie o to mi chodziło. Ja chcę się nauczyć samemu PISAĆ komponenty, a nie tworzyć je metodą "kliknij, a zrobi się samo za ciebie".

zwiastun
07-06-2014, 15:00
Nawet nie miałeś czasu na tyle, by przejrzeć, a nie tylko spojrzeć.
We wstępie masz linki do kilku artykułów Davida Hurleya na temat tworzenia komponentów. W stopkach tych artykułów masz kolejne linki.
A metoda "Kliknij, a zrobi się samo za Ciebie" dla początkujących też jest niezłym wprowadzeniem

bartek1981
07-06-2014, 15:16
Wiesz co Zwiastun? Jak mnie się czasem podoba obłuda wśród administratorów. Wybacz, że to pisze, ale tym razem to już lekka przesada. Piszesz mi o artykule, który jest artykułem z wikipedii. Nie wiem, może gdybyś przeczytał mój pierwszy post z tego wątku, na który oczywiście nikt nie raczył odpowiedzieć, to wiedział byś, że obejrzałem już kurs i przeczytałem kilka artykułów na wiki. Poza tym te pozostałe artykuły dotyczą joomla 3. Ciekawy jestem jak mocny tekst bym od ciebie usłyszał, gdybym "ośmielił" się w wątku dotyczącym j25 zapytać o j30. Pewnie byś mi powiedział, że wprowadzam zamęt i że nie trzymam się regulaminu, a post przeniósłbyś do właściwego działu, czy nie tak?

No przykro mi bardzo, ale takie są fakty. Owszem, przyznaje, że jestem zdenerwowany. Na moim miejscu chyba każdy by był. Od prawie tygodnia analizuje i czytam różne rzeczy o komponentach joomla 2.5, a gdy proszę o pomoc na forum, to się dowiaduje, że na 100% dostane guzik a nie pomoc i że mam się bujać sam. Dobra, kończe, bo i tak mam wrażenie, że tego posta skasujesz.

Gall Anonim
07-06-2014, 15:59
@bartek kilka cytatów

Skoro nikt nie odpisuje, to zapytam inaczej. Jaką... (http://forum.joomla.pl/showthread.php?77087-Pisanie-komponent%C3%B3w&p=341257&highlight=#post341257)

Tyle wyświetleń i żadnej odpowiedzi;-))) Pobiłem... (http://forum.joomla.pl/showthread.php?76699-Plugin-do-umieszczania-zdarze%C5%84-np-onclick-w-tagach-html&p=339450&highlight=#post339450)

Zauważyłem, że nikt już nie odpisuje, ale nie... (http://forum.joomla.pl/showthread.php?76377-Bia%C5%82e-przerwy-miedzy-elementami-podmenu&p=337901&highlight=#post337901)

Mam pytanie: czy Zwiastun jest na urlopie? Pytam, bo wysłałem do niego prywatną wiadomość, na którą od pół godziny nie odpisuje
Mówi ci to coś?
Jak na razie tylko pytasz i ochrzaniasz ludzi za to że nie siedzą i nie czekają na twoje pytania z odpowiedziami które mają być dokładnie takie jak oczekujesz nienależnie od tego jak nieprecyzyjne jest pytanie i dane. Błyszczysz też swoją wiedzą w pracy którą pobierasz w dużej mierze z tego forum.
Myślę że najwyższy czas zacząć pomagać innym a nie tylko brać i opierniczać, wylewać żale.
Życzę
cierpliwości, chęci i więcej wkładu własnej pracy
all
P.S. Jak ci nerwy puszczają to neospasmina i problematorek wyłączyć.

zwiastun
07-06-2014, 16:03
Wiesz co, Kolego @bartek1981 - mnie się czasem podobają wyobrażenia uczestników forum, że mają do czynienia z ludźmi poniżej ich poziomu kultury i inteligencji. Ale już się do tego przyzwyczaiłem.
Ponieważ jednak pozwalasz sobie na niegrzeczności w stosunku do mnie, usprawiedliwiając to swoim zdenerwowaniem, to i ja sobie pozwolę na kilka tym razem docinków pod Twoim adresem:
- gdybyś z trochę większą dozą inteligencji, niż ta, która przypisujesz mnie, zastanowił się nad tym, czego sam chcesz i co Ci - na podstawie tego, coś napisał - proponuję, to może też zastanowiłbyś się chwilę, dlaczego przechodzę do porządku nad kwestią Joomla 2.5 czy Joomla 3, nie wytykając Ci sarkastycznie, że równie dobrze warto dziś się uczyć, jak pisać komponenty dla Joomla 1.0 albo 1.5 (za rok, jeśli tego nie wiesz, Joomla 2.5 odejdzie do historii. Owszem, między pisaniem komponentów do 2.5 a 3.x są pewne różnice, ale autorzy materiałów nt. tworzenia komponentów dla J3 zwykle pokazują, na czym te różnice polegają).
- gdybyś miał więcej pokory i zarazem kultury, niż mnie przypisujesz, to nie ośmieliłbyś się po 10 minutach od mojej kolejnej wypowiedzi komentować, na dodatek w taki sposób, udzielonej Ci porady chociażby dlatego, że w ciągu 10 minut nie sposób jest dotrzeć i z wystarczającą uwagą przejrzeć i ocenić przydatność do samokształcenia wszystkich materiałów, które Ci zasugerowałem (razem 6-7 artykułów),
- gdybyś czytał ze zrozumieniem przynajmniej na takim poziomie, jakiego mnie odmawiasz (elementarnym), to nie doszukałbyś się w moich podpowiedziach sugestii czytania artykułu z Wikipedii, bo takiej Ci nie udzielałem, ba w ogóle nie wspominałem o Wikipedii.

Tyle, gwoli dyskusji z "faktami", prowadzonej na poziomie, na jaki ten wątek sprowadziłeś.


Jaką drogę wybrać, żeby nauczyć się pisać komponenty do joomla 2.5? [...]
Od czego waszym zdaniem powinienem zacząć, żeby dojść do pisania komponentów? Bo na razie analizowanie komponentów wbudowanych w joomla idzie mi kiepsko.
Po tych Twoich pytaniach i stwierdzeniu otrzymałeś moją podpowiedź. Cały Twój komentarz powinien brzmieć co najwyżej: Dziękuję, poprzeglądam.

Gall Anonim
07-06-2014, 16:41
Ty @Zwiastun nie piskaj bo podpadłeś jak widać po raz kolejny i Ci ekipa z OSM'u przysoli naganę z wpisaniem do akt.

EkleErs
07-06-2014, 22:33
Od czego waszym zdaniem powinienem zacząć
Co to jest MVC bardziej doglebie
Przeleciec jakis kurs programowania obiektoweg PHP
Zaprzyjaznic sie z http://docs.joomla.org/Portal:Developers


Ja np nie wiem po co ustawia się zmienną task, skoro i tak wszystko odpala się z default.php przy pomocy view.html.php

Jak bys sie uparł to kod komponetu napiszesz tylko w yoursite/components/com_helloworld/helloworld.php
jest to glowny plik z ktorego startujemy
Dlatego tez tu pobiera sie task
ktory jest nazwa funkcji w kontrolerze controller.php
Tu tez trzeba uruchomic to zadanie[task:funkcje]
no i dalej MVC i tralala

bartek1981
07-06-2014, 23:10
I czy nie można było tak od razu? Dziękuję Eklers. Miło z twojej strony, że wrzuciłeś te pare linków.