PDA

Zobacz pełną wersję : Przeniesienie na nowy hosting/Akeeba Backup/Kickstart



henry
11-07-2014, 03:24
Przenoszę na nowy hosting serwis w Joomla 1,5.23. Mam backup serwisu w pliku jpa.
1. Wgrałem na serwer ten plik jpa, plik kickstart.php i pl-PL.kickstart.ini
2. Wpisałem w oknie przeglądarki adres serwisu/kiskstart.php
3. Kickstart zaczął wyodrębniać pliki z archiwum ale graficznie nie pokazywał postępu pracy, prawdopodobnie zamulił się z powodu wielkości archiwum - ok. 1 GB
4. Na serwerze pojawił się 1 katalog - installation i trochę plików
5. Kickstart nie przechodził do kolejnych okien.
6. Wpisałem w oknie przeglądarki adres serwisu/installation/index.php i wyświetliło się okno instalacji Akeeba z komunikatem

7725

7. Zignorowałem ten komunikat i przeszedłem przez kolejne okna do końca.
8. Na serwerze po instalacji nie pojawiły się żadne nowe katalogi.
9. Wpisanie adresu serwisu do przeglądarki skutkowało komunikatem jak poniżej:


Warning: require_once(/home/xxxxxx/public_html/includes/defines.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/xxxxxx/public_html/index.php on line 21

Fatal error: require_once(): Failed opening required '/home/xxxxxx/public_html/includes/defines.php' (include_path='.:/usr/lib/php') in /home/xxxxxx/public_html/index.php on line 21

w pliku index.php mam:

21 require_once ( JPATH_BASE .DS.'includes'.DS.'defines.php' );

Prawdopodobnie wszystko wynika z niepełnego działania Kickstart i dużego archiwum serwisu (1 GB).
Ciekawe tylko że instalator Akeeba przeszedł wszystkie okna i prawdopodobnie zainstalował prawidłowo bazę danych.
Będę wdzięczy za wskazówki które rozwiążą problem.

mac
11-07-2014, 05:55
Która wersji kickstartera ? Bo najnowszy to nie 2 pliki tylko minimum 4, tam są 2 pliki js jeszcze

zwiastun
11-07-2014, 10:07
Skoro archiwum nie zostało rozpakowane, to pozostałe kroki nie miały najmniejszego sensu.
To, co zgłaszasz, nie jest żadnym problemem do rozwiązania. Skoro archiwum nie zostało rozpakowane, to należy
a) zrobię ponownie kopię i spróbować
b) jeśli serwer nie daje rady - zrobić kopię podzielona na części.

henry
11-07-2014, 13:08
Ponieważ używałem Akeeby 3.1.5 więc zastosowałem Kickstart z tamtego okresu czyli 3.5.1 i 3.7.1 z tym samym efektem. Czy najnowsza wersja Kickstarta współpracuje z Akeeba Backup 3.1.5?

mac
11-07-2014, 13:35
Kickstarter to program rozpakowujący archiwum Akeeba Backup na serwer, on tylko wyodrębnia.
Oczywiście na koniec uruchamia skrypt Akeeba Backup który jest w spakowanej paczce.
Generalnie przy rozpakowaniu najlepiej stosować najnowsza wersje.

Paczka 1GB nie powinna stanowic problemu.
Ja niedawno rozwalałem 4GB i spokojnie poszło.

Najczęściej błędy występujące to:
- blad w trakcie tworzenia jpa - rozwiazanie - robisz to jeszcze raz
- blad w trakcie kopiowania jpa - rozwiazanie - robisz to jeszcze raz
- blad w trakcie zgrywania do siebie jpa - rozwiazanie - robisz to tylko przez ftp
- za słaby serwer na którym uruchamiasz Kickstarter - jezeli np lokalnie rozpakujesz i uruchomisz i bedzie ok, potem wrzucisz na online ftp'em bez bledów i bedzie zle to znaczy zły hosting?

Gall Anonim
11-07-2014, 13:56
Możesz spakować przy pomocy akeeba plik do formatu zip - rozpakować lokalnie bez żadnych dodatkowych gimnastyk i wrzucić via ftp jak napisał Mac
all

henry
13-07-2014, 15:42
Możesz spakować przy pomocy akeeba plik do formatu zip - rozpakować lokalnie bez żadnych dodatkowych gimnastyk i wrzucić via ftp jak napisał Mac
all
Dzięki, spróbuje to zrobić.
Serwis robiłem od 1999 r. i mam tam mnóstwo materiałów, których już nie znajdzie się w internecie dlatego zależy mi na odtworzeniu z ostatniego backupu z wrześnie 2013. Nie mogę tego backupu wykonać drugi raz bo serwis w tamtej postaci już nie istnieje. Mam też rozpakowane archiwum, chyba przez Akeeba eXtract Wizard. Zacząłem przesyłać na serwer tą rozpakowaną wersję przez FileZilla (ustawiłem tryb transmisji binarny) . Po przesłaniu kilkunastu tysięcy plików zaczęły pojawiać się błędy transmisji plików.
7729 7730
Pliki i katalogi były przesyłane ale FileZilla cały czas pokazywał błędy transmisji. Gdy dzisiaj wznowiłem transmisję to znów FileZilla pokazywał te same błędy ale przesyłane pliki i katalogi nie są już widoczne na serwerze.
Z czego to może wynikać?

Gall Anonim
13-07-2014, 16:08
Wiesz co - małe przesłuchanie:
Z jakiego hostingu masz jpa?
na jaki hosting przenosisz?

henry
13-07-2014, 16:47
Wiesz co - małe przesłuchanie:
Z jakiego hostingu masz jpa?
na jaki hosting przenosisz?
jpa mam z hostingu home.pl - zdecydowanie najlepszy hosting jaki miałem, a było ich wiele. Serwis miał ok. 100 tys. odwiedzin na miesiąc i wszystko chodziło bez zarzutu. Ich wadą było głównie to że wyraźnie ociągali się z przesłaniem mi backupu więc musiałem zrobić Akeebą. Zrezygnowałem z nich bo serwis był niekomercyjny a hosting dość drogi. Teraz próbuje to odtworzyć na darmowym hostingu keed.pl. Napisałem do nich w tej sprawie ale nie spodziewam się odpowiedzi.

Gall Anonim
13-07-2014, 17:13
Wiesz co - obawiam się że ten numer nie przejdzie
darmowy hosting ????
d.... blada - pewnie tutaj tkwi problem
1 gb to naprawdę niewiele ale ...... dla komercyjnych hostingów
Pomyśl nad tym aby ktoś w ramach barteru udostępnił ci kawałek dobrego hostingu w zamian za jakąś przysługę na twojej stronie

zwiastun
13-07-2014, 19:04
A stronę spróbuj odtworzyć lokalnie, np. na JAMPie. Przekonasz się, czy .jpa jest poprawne. Jeśłi odtworzysz, będziesz mógł wykonać kopię wieloczęściową albo w ZIP.
Prawdopodobnie - jak przypuszcza @GA - problem leży w hostngu.

henry
13-07-2014, 19:54
A stronę spróbuj odtworzyć lokalnie, np. na JAMPie. Przekonasz się, czy .jpa jest poprawne. Jeśłi odtworzysz, będziesz mógł wykonać kopię wieloczęściową albo w ZIP.
Prawdopodobnie - jak przypuszcza @GA - problem leży w hostngu.
OK, dzięki, spróbuję choć nigdy nie używałem Joomla lokalnie.
Poszukam jeszcze jakiegoś komercyjnego hostingu z okresem testowym i zobaczę czy tam pójdzie.

henry
13-07-2014, 23:38
Ze strony http://jamp.joomla.pl/ zainstalowałem JAMP 2,0. Ponieważ w tej wersji nie ma Joomla 1,5.23 więc trzeba ja dodatkowo zainstalować. Ponieważ mam ją na dysku więc wybrałem instalację ręczną. Jest tam instrukcja ale nie bardzo ją rozumiem.


Utwórz katalog w /mnt/var/www/
Rozpakuj paczkę instalacyjną Joomla!
Wgraj pliki instalacyjne Joomla! do utworzonego katalogu w /mnt/var/www/
W pasku adresu przeglądarki wpisz http://localhost/[nazwa Twojego katalogu]
Po wykonanych powyżej czynnościach - rozpocznie się instalacja Joomla!

Nie wiem jaki dokładnie ma być ten katalog w pkt. 1, wyjątkowo mętnie to jest podane - ostatecznie utworzyłem katalog w z podkatalogami kolejno mnt, var i www.
Rozpakowałem Joomle 1.5.23 do podkatalogu www
Co należy rozumieć przez pliki instalacyjne Joomla - czy tylko pliki z katalogu installation czy też chodzi o całą rozpakowaną paczkę Joomla?
Czy to trzeba wgrać do katalogu www? Do www wgrałem całą rozpakowaną paczkę Joomla i wpisałem w pasku przeglądarki: http://localhost/w/mnt/var/www ale instalacja nie idzie.
Wyraźnie coś źle zrobiłem z tą nazwą katalogu.

zwiastun
14-07-2014, 00:08
Nie wiem jaki dokładnie ma być ten katalog w pkt. 1, wyjątkowo mętnie to jest podane
Nie gniewaj się, ale co tu jest "wyjątkowo mętnie podane"?
Zważ, że korzystasz ze skróconej instrukcji, a nie szczegółowego poradnika. Trudno więc, żeby autor tej instrukcji objaśniał rzeczy dość oczywiste. Jeśli masz problem z rozumieniem, sięgnij do
a) filmu, który objasnia, jak korzystać z JAMP-a,
b)obszernego artykułu na wiki (http://wiki.joomla.pl/JAMP_-_przenośny_serwer_internetowy).

Po rozpakowaniu paczki JAMPa do katalogu, masz w nim podkatalog /mnt, a potem kolejno /var i /www. Instrukcja mówi o utworzeniu w tym katalogu folderu na Twoją instalację Joomla. To, jak nazwiesz katalog, nie ma znaczenia. Może być: /mnt/var/www/katalog_w_ktorym_bede_odtwarzal_swoja_witryna_z_ko pii_utworzonej_przez_akeeba_backup, jeśli Ci tylko do czegoś taka długa nazwa jest potrzebna.


Ponieważ w tej wersji nie ma Joomla 1,5.23 więc trzeba ja dodatkowo zainstalować.
Po co? Do czego ma Ci ta wersja posłużyć?

Masz odtworzyć witrynę z kopii stworzonej przez Akeeba Backup. Zadanie wykonuje się w taki sam sposób, jak na serwerze - nie ma tu żadnej filozofii. Tworzysz katalog, w twoj_katalog_z_jamp/mnt/var/www/katalog, wrzucasz do niego kopię witryny, którą chcesz odtworzyć, dodajesz plik kickstart.php i uruchamiasz w przeglądarce localhost/katalog/kickstart.php.
Oczywiście, wcześniej trzeba uruchomić serwer.

henry
14-07-2014, 13:55
Opacznie zrozumiałem tą instrukcję w sprawie katalogów. Odnalazłem oczywiście te katalogi mnt/var/www w katalogu do którego wypakowałem paczkę JUMP i założyłem tam katalog do którego miałem wypakować kickstartem plik jpa z backupem mojego serwisu.
Kickstart 3.7.1 zadziałał bez zarzutu i mój serwis w Joomla 1.5.23 został całkowicie wyodrębniony w tym katalogu.
Zgłosiła się Akeeba w kolejnym kroku i tu zaczął się problem. Wykryła, że serwis jest odtwarzany w innym środowisku niż był robiony backup - nie miałem pewności co mam kliknąć: Yes czy No ale kliknąłem Yes (chodzi o wyczyszczenie danych z formularza).
Na tym etapie instalacji mamy na wiki - http://wiki.joomla.pl/Akeeba_Backup/Przywr%C3%B3cenie_bazy_danych
ważny komunikat:

Ważne! Jeśli odtwarzamy witrynę w nowym środowisku na serwerze wdrożeniowym, musimy wcześniej utworzyć bazę danych, z którą połączy się instalator. Projektant komponentu umieścił w skrypcie polecenia tworzące bazę danych. Są one skuteczne jedynie w przypadku, gdy odtwarzamy witrynę na lokalnym serwerze testowym albo na serwerze, na którym mamy pełne prawa użytkownika MySQL. Na większości serwerów wdrożeniowych trzeba bazę danych utworzyć wcześniej.

Gdy instalowałem na hostingu to w cpanelu tworzyłem taką bazę danych i jej dane wpisywałem potem w Akeebie przy odtwarzaniu bazy danych. Nie wiedziałem jak to zrobić w JAMP-ie i parametry połączenia z bazą danych w Akeebie które podawałem nie były akceptowane. Wpisywałem kolejno: mysql/localhost/nazwa użytkownika (wpisałem dowolną)/hasło do bazy/nazwa bazy (wpisałem dowolną), przedrostek nazw bazy danych wyświetlił się taki jaki był na pierwotnym hostingu i go nie zmieniłem.
Gdy to nie poszło dalej to na wszelki wypadek wpisałem dane bazy z aktualnego hostingu na który próbowałem instalować serwis ale też oczywiście nie poszło.
Jeśli do tych parametrów bazy trzeba wpisać dane z hostingu skąd pochodzi backup to będę miał problem żeby je odnaleźć.
Zgodnie z tą instrukcją wiki, baza powinna być wcześniej utworzona w JAMP ale nie mam pojęcia jak to zrobić.

Gall Anonim
14-07-2014, 14:02
host
localhost
user
joomla
baza
joomla
pass:
joomla
zmień przedrostki BD domyślne na inne
daj archiwizuj stare tabele
all
Wystarczyło obejrzeć http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8lr1upOCNEw

henry
14-07-2014, 14:25
host
localhost
user
joomla
baza
joomla
pass:
joomla
zmień przedrostki BD domyślne na inne
daj archiwizuj stare tabele
all
Wystarczyło obejrzeć http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=8lr1upOCNEw

Korzystałem z tego filmu ale nie zauważyłem info że te dane do bazy muszą być takie jak na filmie, oczywiście poza nazwą hosta na JAMP bo to raczej oczywiste.
Na filmie jest baza Mysqli a moja na hostingu była Mysql - mam to zmienić?
Kickstart wyodrębnił mi wszystkie pliki - mam je w katalogu wykasować i rozpocząć całą procedurę od nowa czy też jest jakaś opcja, żeby ją kontynuować czyli uruchomić w Akeeba odtwarzanie bazy danych?

zwiastun
14-07-2014, 14:32
Nowsze wersje ABI (instalatora Akeeba Backup) zakładają bazę danych same - wystarczy podać dokładne dane dostępowe (hasło: joomla. logi: joomla i nazwa bazy danych - dowolna).
Mysqli to nowszy, bezpieczniejszy i szybszy silnik obsługi bazy danych. Oczywiste, że trzeba wybrać mysqli
Jeśli trzeba utworzyć bazę, to localhost/phpmyadmin/bazy danych/ Utwórz bazę danych. Metoda porównywania napisów: utf8_general_ci albo lepiej utf8_polish_ci

henry
14-07-2014, 16:14
Nowsze wersje ABI (instalatora Akeeba Backup) zakładają bazę danych same - wystarczy podać dokładne dane dostępowe (hasło: joomla. logi: joomla i nazwa bazy danych - dowolna).
Mysqli to nowszy, bezpieczniejszy i szybszy silnik obsługi bazy danych. Oczywiste, że trzeba wybrać mysqli
Jeśli trzeba utworzyć bazę, to localhost/phpmyadmin/bazy danych/ Utwórz bazę danych. Metoda porównywania napisów: utf8_general_ci albo lepiej utf8_polish_ci

Przy wyodrębnianiu kickstartem miałem uruchomiony JAMP i wpisywałem do okna Firefoxa (podobno może robić kłopoty z JAMP): http://localhost/katalog z rozpakowanym archiwum/kickstart.php
Czy do uruchomienia Akeeby pod JAMP wystarczy wgrać do katalogu z rozpakowanym archiwum plik akeeba.php plus. ew. plik spolszczenia Akeeby i w Firefoxie wpisać:
http://localhost/katalog z rozpakowanym archiwum/akeeba.php (http://localhost/moja_witryna/akeeba.php)
?

zwiastun
14-07-2014, 20:03
Czy do uruchomienia Akeeby pod JAMP wystarczy wgrać do katalogu z rozpakowanym archiwum plik akeeba.php plus. ew. plik spolszczenia Akeeby i w Firefoxie wpisać:
http://localhost/katalog z rozpakowanym archiwum/akeeba.php
?
A gdzieś to wyczytał i co to ma dać?

henry
15-07-2014, 03:00
A gdzieś to wyczytał i co to ma dać?

Nigdzie tego nie wyczytałem, to jest moja wersja.
Obecnie jestem w takim punkcie:
1. kickstart wyodrębnił pliki
2. instalacja przeszła do okna Akeeba i w drugim oknie musiałem podać parametry bazy danych, wydawało mi się że poza hostem: localhost, resztę mogę podać dowolnie ale Akeeba tego nie przyjmowała
3. ponieważ była już 3 w nocy to przerwałem instalację i wyłączyłem komputer.
Chodzi mi teraz aby znaleźć się z instalacją od razu na poziomie pierwszego okna skryptu Akeeba.
Rozumiem, że jakoś ten skrypt muszę wywołać na localhost i nie wiem jak to zrobić.
Podałeś mi prawidłowe parametry do bazy danych w Akeebie więc pozostaje tylko uruchomienie Akeeby na localhost.

zwiastun
15-07-2014, 03:03
localhost/nazwa_katalogu

henry
15-07-2014, 14:08
localhost/nazwa_katalogu

Po wpisaniu tej ścieżki do przeglądarki dostaję komunikat:

Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL

Wynika to pewnie z tego że po wyodrębnieniu plików przez Kickstart i przejściu do instalatora Akeeba nie zostało ustanowione połączenie z bazą danych (z powodu błędnych parametrów bazy).
Spróbuję ponownie wykonać wyodrębnianie plików i tym razem w Akeebie podać parametry do bazy danych, które dostałem w tym wątku.

henry
15-07-2014, 21:12
Wykonałem ponownie wyodrębnianie plików.
Potem kickstart przeszedł do Akeeby 3.4.3
Jako parametry bazy danych wpisałem kolejno:
mysql/localhost/joomla/joomla/dowolna nazwa bazy i rozpoczął się proces przywracania bazy danych ( parametr mysqli wyrzucał błąd braku połaczenia z baza danych).
Przywracanie bazy danych zatrzymało się na 64% - dysk niby pracował ale nie było żadnego postępu co najmniej przez pół godziny. Musiałem wyjść więc po kilku minutach Windows zawiesił wszystkie procesy w komputerze ale dalsze czekanie i tak chyba by nic nie zmieniło.
Czy to mogło być spowodowane tym, że nie zmieniłem przedrostka tabel bazy danych jak zalecał Gall Anonim?

henry
15-07-2014, 22:03
Kliknąłem OK na tym oknie z postępem 64% i doprowadziłem Akeebe do końca. Pojawił się komunikat że mogę przejść na stronę główną serwisu albo na zaplecze.
Po przejściu na główną wyświetlił się mój serwis ale wyskoczyło po chwili okienko jak ponizej i nie da się w żaden sposób zamknąć. Dostęp do zaplecza jest OK.
Więc ostatnie pytania w sprawie mojego tematu to:
1. czy zgłoszenie się strony głównej serwisu świadczy o tym że ta baza danych odtworzyła się jednak w 100%?
2. jak sprawdzić czy ta baza jest rzeczywiście całkowicie odtworzona?
3. jak zlikwidować to wyskakujące okienko na głównej stronie serwisu?

7741

- - - Updated - - -

To wyskakujące okienko pewnie bierze się z tego że użyłem JAMP 2,0 w wersji trial 14 dni.

- - - Updated - - -

Czy migrację z Joomla 1.5.23 do Joomla 2,5 lub 3,3 wykonać na localhost czy na hostingu?

zwiastun
15-07-2014, 22:20
Nie wiem, skąd Ci się wzięło taki okienko. JAMP go o ile wiem nie wyświetla
Nie gniewaj się, ale nie chce mi się już odpowiadać na pytanie, gdzie przeprowadzać migrację. Spędziłem niemało godzin, żeby opublikować poradniki na ten temat, nie po to, by później na forum odpowiadać na te same pytania. Pomijam już kwestię prostego logicznego myślenia. Naprawdę trzeba pytać na forum, o to, czy lepiej przeprowadzić migrację na optymalnie skonfigurowanym serwerze lokalnym, czy też na jakimś serwerze zdalnym (na dodatek za free)?