PDA

Zobacz pełną wersję : Wydajność i architektura bardzo dużego portalu na Joomli



tur
13-07-2014, 01:33
Witam,

Jestem na etapie tworzenia projektu dużego portalu internetowego. Ze względu na to, że klient jest duży, budżet spory i będzie wsparcie dużej agencji semowej jest "ryzyko", że portal będzie miał bardzo dużo użytkowników. Osobiście myślę, że portal będzie miał kilkadziesiąt tysięcy zarejestrowanych użytkowników w ciągu roku, ale przy pomyślnych wiatrach może to być ok 100-200 tysięcy userów. Jednocześnie korzystać ze strony może po kilkaset osób, w szczycie zakupowym nawet ponad 500. Tutaj rodzi się pytanie czy Joomla wogóle da radę obsłużyć takie ilości userów? Czy raczej brać się od razu za tworzenie strony na jakimś mocniejszym, bardziej profesjonalnym CMS?

Pomysł na konstrukcję strony jest taki: główny komponent oparty na Joomla z JomSocial - portal będzie głównie społecznościowy. Z JomSocial i Joomlą ma być zintegrowana appka na iJoomer na Androida i iPhone. Oprócz tego będzie jeszcze duża baza wiedzy na SobiPro (kilkaset artykułów na początek) i blogi (co najmniej kilkaset, z czasem może nawet parę tysięcy) prowadzone przez userów na Easy Blog. Poza tym newsletter na AcyMailing puszczający okresowy mailing do wszystkich userów.

Integralną częścią strony będą również forum na php_bb oraz duży sklep internetowy na Magento. Będą połączone z Joomlą za pomocą "mostów" (MageBridge i p8pbb bridge). Zewnętrzne skrypty sklepu i forum mają większe możliwości niż komponenty do Joomli. Myślę, że w moim przypadku Virtuemart czy Kunena nie są wystarczające.

To wszystko chcę postawić na jakimś przyzwoitym serwerze dedykowanym - np. takim https://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/big-data/2014-BD-12T.xml . W razie potrzeby mocniejszy serwer nie będzie wyzwaniem budżetowym. Chcemy to zbudować na Joomli bo mamy dosyć krótki czas na realizację zlecenia. Chcemy też ograniczyć ilość programistów zatrudnionych przy zleceniu, żeby przeznaczyć większy budżet na stworzenie wartościowego contentu. Nie mamy też większego doświadczenia w tworzeniu appek na telefony, a iJoomer to rozwiązanie praktycznie "out of box" - a nie znam odpowiednika takiego komponentu pod inne CMS.

Czy takie podejście jest dobre? Czy wogóle brać się za tworzenie portalu o takiej skali na Joomli czy skorzystać z jakiegoś płatnego, profesjonalnego CMS?

Czy pomysł na oddzielne CMS dla sklepu i forum to dobry kierunek? Czy integracja tego nie przysporzy jakiś dodatkowych problemów programistom albo z wydajnością serwera?

Z tego co czytałem to JomSocial może w praktyce obsłużyć ok 100k użytkowników. Co w sytuacji gdyby ilość userów portalu wzrosła do np. 200k? Czy oprócz zmiany hostingu są jakieś realne metody na zwiększenie wydajności takiego portalu?

Czy w razie "klęski urodzaju userów" Joomlę można przenieść na jakiś wieloserwerowy hosting?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Nigdy jeszcze zarządzałem stroną która ma więcej niż kilka tysięcy userów, dlatego bardzo zależy mi na informacjach od praktyków.

Gall Anonim
13-07-2014, 15:04
Przepraszam - czy aby nie przerasta to twoich możliwości?

w szczycie zakupowym nawet ponad 500.
Znam witryny postawione na Joomla 2.5.x które obsługują po 16 000 wejść dziennie bez najmniejszego problemu co daje w przybliżeniu średnią 660 wejść na godzinę, biorąc pod uwagę iż statystyczna aktywność zakupowa to nawet w okresie przedświątecznym nie więcej niż 12 godzin w ciągu doby masz 1320 wejść na godzinę - marzenie właścicieli większości sklepów internetowych nawet w przypadku projektów średniej wielkości.

profesjonalnego CMS
Bez urazy - ale może bardziej profesjonalny wykonawca byłby lepszym rozwiązaniem? :up:
Bo akurat Joomla przy opisanych wymaganiach nic nie brakuje.

Czy pomysł na oddzielne CMS dla sklepu i forum to dobry kierunek
Przy takiej ilości użytkowników to raczej kiepska koncepcja i niepotrzebny przerost formy nad treścią.
Weź Joomla 3.3.1 + easysocial, + easyblog (przepraszam - chodziło mi naturalnie o easydiscuss) + hikaShop w wersji biznes, dorzuć RS Firewall i Akeeba Pro, załatw profesjonalny regulamin witryny oraz rejestrację GIODO, wrzuć na linuxpl.com - najlepszy współdzielony jaki mają (na pierwszy rok spokojnie wystarczy) - zawsze możesz potem przerzucić na dedyka - zresztą deklarują się że robią to w ramach podwyższenia parametru wykupionej usługi. Pamiętaj że będzie ci potrzebny certyfikat ssl i indywidualne ip (to usługi dodatkowe ale wynikające z obwarowań GIODO).

tur
13-07-2014, 17:33
Dziękuje za rzeczową odpowiedź i podzielenie się Twoją wizją jak stworzyć taki portal. Przyznam szczerze, że nie znam hikaShop - joomlowy e-commerce kojarzył mi się bardziej z Virtuemartem i Redshopem - sprawdzę ten temat, wydaje się, że to fajny komponent. EasySocial niestety ma jedną poważną wadę - z tego co widzę appka do niego jest dopiero na etapie beta testów, a appka będzie istotnym elementem projektu.

Bez urazy, ale wycieczki osobiste sobie daruj - nigdzie nie napisałem, że mam zamiar sam tworzyć ten portal, chcę do tego zatrudnić programistów znających się na rzeczy (i Joomli :) ). Chcę natomiast stworzyć realistyczną specyfikację i "mierzyć siły na zamiary" - dlatego pytam o zdanie specjalistów takich jak Ty, żeby nie oczekiwać rzeczy niemożliwych od programistów, stworzyć realistyczny plan prac i uniknąć przykrych (i kosztownych...) rozczarowań.

Gall Anonim
13-07-2014, 17:53
z tego co widzę appka do niego jest dopiero na etapie beta testów,
Tyle że o ile znam dynamikę rozwoju tego komponentu to będzie gotowa "na wczoraj" - pracują naprawdę nieźle nad jego rozwojem - zawsze możesz do nich napisać i udzielą ci sensownej odpowiedzi w tym zakresie - natomiast jomsocial przynajmniej ostatnio miał w sobie jeszcze bardzo dużo bałaganu po poprzednich wersjach Joomla -i to mi akurat nie odpowiada bo wpływa istotnie na całość. VM obecnie to koszmar (przynajmniej jak dla mnie - zresztą poczytaj na forum co się dzieje w z wersją 2.x, RedShop - cóż - chyba trochę za bardzo "spuchł" no i o ile kojarzę (a nie chce mi się teraz tego sprawdzać) to ani VM ani RS nie mają wersji dla Joomla 3
all

tur
13-07-2014, 18:47
Właśnie dlatego myślałem o oddzielnym CMSie dla sklepu - Virtuemart i Redshop po prostu się nie nadają na poważny, łatwy w obsłudze i bezproblemowy duży sklep. Muszę więcej poczytać o hikashop.

Zaraz napiszę maila do developerów EasySocial. Zobaczymy co ciekawego odpowiedzą :)