PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla! 3.3.1 na Ubuntu 14.04 (localhost): nie działają podglądy witryny i szablonu.



MateuszAuto
20-07-2014, 09:51
Witam, mam mnóstwo problemów, z którymi nie potrafię sobie poradzić. Zaczęło się od instalacji pakietu LAMP na Ubuntu 14.04. Praktycznie w każdym kroku, coś szło nie tak. Najpierw z Apache2, PHP, potem z MySQL, a teraz Joomla! Już mi ręce opadają. Na szczęście, poradziłem już sobie z instalacją i mogę zalogować się do MyphpAdmin i do panelu operatora Joomli! Niestety, pojawiają się kolejne problemy. Nie zacząłem jeszcze tworzyć witryny, a straciłem na to wszystko tyle czasu, że krócej zajęłoby mi utworzenie witryny statycznie w notatniku. Podaję szczegóły:

Użytkownik: Początkujący zarówno z Joomlą, Apache, PHP i MySQL. Nigdy wcześniej nie pracowałem również na żadnym innym CMS-ie.

Środowisko:







System operacyjny
Linux mateusz-Lenovo-G510 3.13.0-32-generic #57-Ubuntu SMP Tue Jul 15 03:51:08 UTC 2014 x86_64


Wersja bazy danych
5.5.38-0ubuntu0.14.04.1


Porządek znaków w MySQL
utf8_general_ci


Wersja PHP
5.5.9-1ubuntu4.3


Serwer WWW
Apache/2.4.7 (Ubuntu)


PHP działa na
apache2handler


Wersja Joomla!
Joomla! 3.3.1 Stable [ Ember ] 11-June-2014 13:30 GMT


Wersja platformy Joomla!
Joomla Platform 13.1.0 Stable [ Curiosity ] 24-Apr-2013 00:00 GMT


Klient użytkownika
Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux x86_64; rv:30.0) Gecko/20100101 Firefox/30.0



Informacje o php:



Server API
Apache 2.0 Handler


Virtual Directory Support

disabled



Configuration File (php.ini) Path
/etc/php5/apache2


Loaded Configuration File
/etc/php5/apache2/php.ini


Scan this dir for additional .ini files
/etc/php5/apache2/conf.d



Opisy problemów:

1) Po wklepaniu http://localhost, zamiast utworzonej przeze mnie witryny, dostaję listę plików w katalogu /var/www/ - tam też rozpakowałem Joomlę!. Brakuje tam pliku index.php. Wiem, że takowy powinien istnieć, ale być może zapisany jest on w innej lokalizacji (tylko gdzie na przykład?). Dodatkowo, nie działa mi podgląd witryny, co zrozumiałe, skoro http://localhost daje spis katalogów, a nie stronę domową. "Virtual Directory Support" jest ustawiony na "Disabled" - może to jest problem? Przepraszam, ale nie chcę już nic mieszać i zmieniać na oślep, bo jestem kompletnie zdezorientowany i cała moja logika została postawiona do góry nogami.

2) Nie działa podgląd szablonu. Odblokowałem podgląd pozycji modułów i nic. Błąd (404), jaki dostaję po kliknięciu na "Podgląd Szablonu":
Not Found

The requested URL /index.php was not found on this server.

Apache/2.4.7 (Ubuntu) Server at localhost Port 80


To chyba tyle, proszę o pomoc. Piszą wszędzie, że każdy użytkownik - nawet największy laik - powinien sobie bez problemów poradzić z instalacją i obsługą systemu Joomla! W teorii może i tak, ale w rzeczywistości, spotyka się tyle problemów technicznych, że łatwo można się zniechęcić.

mac
20-07-2014, 21:25
Ale co sie czepiasz joomli, ty masz problem z LAMP i wiedzą o serwerze pod ubuntu

mjmartino
20-07-2014, 22:47
Sprawdź sobie jakie ma wymagania J!3 odnośnie PHP
Przy instalacji zapewne miałeś parametry które były na czerowno ze znacznikiem ON a powinny być oFF to raz.
Więc trzeba pogrzebać w php.ini i pozmieniać co nie co.
Poza tym koniecznie to musisz robić na linuxie ?
Windows i XAMPP lub JAMP również poradzą sobie spokojnie na localu ;)

zwiastun
21-07-2014, 04:37
tam też rozpakowałem Joomlę!. Brakuje tam pliku index.php. Wiem, że takowy powinien istnieć, ale być może zapisany jest on w innej lokalizacji (tylko gdzie na przykład?).
Jeśłi tam rozpakowałeś Joomla, to musi tam być również plik index.php - to jeden z plików pakietu instalacyjnego. Nie mógł powędrować sam gdzie indziej, skoro go tam wypakowywaleś. Jeśłi nie ma pliku index.php w tym katalogu, ani pliku index.html, to naturalne, że pokazuje Ci się lista plików i katalgów, a nie strona instalataora Joomla.
Trudno cos więcej na podstawie informacji, których udzieliłeś, dodać

cms
21-07-2014, 07:46
Ubunciaki mają to do siebie,że brakuje im "na starcie" wielu rzeczy..(to nie Debian :D....choć i tu trzeba troszkę dograć ).....i albo je dograsz albo masz problemy :)... a nie prościej by było na jakimś nawet darmowym hoście postawić J!.. nawet na darmówkach masz pewność, że wszystko będzie w aktualnej wersji i poprawnej konfiguracji :D. Wystarczy w wujku Google wpisać "Darmowy hosting" i masz tego pełno..zakładasz konto i jedziesz bez stresu :D. I tak btw zastanów się czy warto (koszty prądu, etc.) stawiac to na lokalnej maszynie ?. Takie rozwiązania sa dobre dla duzych portali (choć i to nie zawsze), a nie dla domowych czy firmowych stron. Policz dobrze czy nie lepiej calą obsługę "techniczą" pozostawić komuś innemu :P. Tak naprawdę to koszty takiego serwera (hosta) plus domena pl to jakieś 150 - 200 zł rocznie...czy za prąd i inne pierdoły plus twoje nerwy i czas nie wydasz więcej.

zwiastun
21-07-2014, 11:28
A skąd wywnioskowałeś, że MateuszAuto chce serwować ze swojego Ubuntu witrynę do Internetu? Nie napisał tego. Chce uruchomić na swoim komputerze, w środowisku, w którym działa (to do mjmartino - nie wszyscy kochają Windows). Proszę kolejnych doradzających, by skupić się na meritum problemu.

Karol99
21-07-2014, 12:16
Nie mam doświadczeń z linuksem, ale pod windą nie miałem żadnych problemów z Bitnami - radziłbym spróbować, istnieją też wersje linuksowe.

mjmartino
21-07-2014, 14:03
Chce uruchomić na swoim komputerze, w środowisku, w którym działa (to do mjmartino - nie wszyscy kochają Windows). Proszę kolejnych doradzających, by skupić się na meritum problemu.
Nie preferuje win. tylko jak ktoś sobie nie radzi odsyłam go na prosta ścieżkę tak zwyczajnie ;)
Nikomu nic nie narzucam tam podało pytanie, a nie stwierdzenie że musi coś zrobić na win.

cms
21-07-2014, 14:07
A skąd wywnioskowałeś, że MateuszAuto chce serwować ze swojego Ubuntu witrynę do Internetu? Nie napisał tego. Chce uruchomić na swoim komputerze, w środowisku, w którym działa

Z jego wypowiedzi... i poradziłem to co sam bym zrobił...trzeba dobie zycie ułatwiać :D... i jeśli coś "hula" na hostingu to po co się męczyć na lokalu. Pozatym nie preferuje do hostingu jakiegokolwiek czy to lokalnie czy wirtualnie Win... po prostu uważam, że Win w sieci nadaje się tylko do AD i nigdzie indziej.

A wracając do meritum...MateuszAuto czy szablon na pewno jest od J! 3.X ???

zwiastun
21-07-2014, 15:39
Z jego wypowiedzi... i poradziłem to co sam bym zrobił...trzeba dobie zycie ułatwiać ... i jeśli coś "hula" na hostingu to po co się męczyć na lokalu.
1. Nie ma w tej wypowiedzi żadnego śladu, z którego można wnioskować, że pytający chce uruchomić własny serwer internetowy. Wręcz przeciwnie. Uruchamia localhost. No ale możesz rzeczywiście wyciągać nawet dalej idące wnioski.
2. Pewno tez na tym samym serwerze przechowujesz kopie bezpieczeństwa, na tym samym serwerze sprawdzasz, czy te kopie są poprawne, itd. I możesz tak robić, ale nie wciskaj innym, że tak jest sensownie i bezpiecznie.

Proponuję poczekać na dalsze informacje od MateuszAuto. To, o czym pisze, jest nieprecyzyjne.

cms
22-07-2014, 07:32
1. Nie ma w tej wypowiedzi żadnego śladu, z którego można wnioskować, że pytający chce uruchomić własny serwer internetowy. Wręcz przeciwnie. Uruchamia localhost. No ale możesz rzeczywiście wyciągać nawet dalej idące wnioski.
2. Pewno tez na tym samym serwerze przechowujesz kopie bezpieczeństwa, na tym samym serwerze sprawdzasz, czy te kopie są poprawne, itd. I możesz tak robić, ale nie wciskaj innym, że tak jest sensownie i bezpiecznie.

Proponuję poczekać na dalsze informacje od MateuszAuto. To, o czym pisze, jest nieprecyzyjne.

Ok więc poczekajmy co MateeuszAuto napisze... poza tym co do twojego 2 pkt. Nigdy kopii nie trzymam na tym samym serwerze co "oryginał" :)..heh..nawet nie znajdują sie w tym samym budynku czy serwerowni więc sam nie wiem skąd wywnioskowałes to z treści mojej wypowiedzi :P