PDA

Zobacz pełną wersję : Licencja Creative Commons



malakay
26-02-2007, 10:05
Czy zmiana licencjonowania Joomla PE z GPL na Creative Commons jest legalna (w końcu jooma jest GPL). I jak mam interpretować zapis licencji Creative Commons: Użycie niekomercyjne. Nie wolno używać tego utworu do celów komercyjnych.
Czy zgodnie z tą licencją wolno mi postawić np witrynę firmową ?

stone
26-02-2007, 10:53
Licencja dotyczy JoomlaPE czyli pakietu instalacyjnego i jego wykorzystania, same licencje składników są niezmienione. Z mojej strony nie mam zastrzeżeń co do wykorzystania JoomliPE do celów komercyjnych w sensie budowanie stron w oparciu o nią. Natomiast to do czego nie chcę dopuszczać to sprzedawanie JoomliPE jako produktu i to z tego powodu dodałem tą licencję. Także stawiając stronę firmową możesz wykorzystać JoomlaPE jak najbardziej, a po zainstalowaniu otrzymasz stronkę na której już obowiązują licencje poszczególnych składników.

R&R
26-12-2007, 22:57
Czy własne komponenty dla Joomla można publikować na licencji Creative Commons ?
Zależy mi właśnie na zastrzeżeniu komponentu do: Użytku niekomercyjnego.

zwiastun
28-12-2007, 02:20
Nie rozstrzygniemy. Licencja CC nie jest przeznaczona dla oprogramowania. komputerowego. Ale jest od pewnego czasu systematycznie wykorzystywana. Przyczyna - zrozumiała. Korzystających zwykle pełno, łaskawców, którzy twórcy podarują na przysłowiowe piwo ze świecą nie znajdziesz.
Core zapowiedziało swego czasu, że znajdzie sensowne rozwiązanie problemu. Jak na razie raczej cicho, a na witrynie z rozszerzeniami pełno składników z licencją komercyjną bądź właśnie CC z zastrzeżeniem, że nie do celów komercyjnych.

Teoretycznie rzecz wygląda tak:

Tworzysz w oparciu o GPL, publikujesz na GPL
GPL nie oznacza bezpłatnego oprogramowania, oznacza wolne oprogramowanie z otwartym kodem. Możesz więc zastrzec wyraźnie w licencji (swojej własnej), że do użytku niekomercyjnego bezpłatnie, do komercyjnego - kontakt z autorem.

Efekt?
Ostatnio znalazłem ok. 20 witryn firmowych, korzystających z josDirectory, z któego usunięto bez skrupułów stopkę mimo zastrzeżenia, że jej usuwać nie wolno.
Czy sądzisz, że zrobiły to te firmy, które korzystają z komponentu?
Nie, panowie, którzy wykonali dla nich witryny. Wśród tych 20 nie znalazł się ani jeden, który by się skontaktował i zapytał, czy może i za ile.

R&R
29-12-2007, 12:27
Dziękuję za odpowiedź!

Tak, wiem że licencja CC nie jest przeznaczona dla programów komputerowych ale faktycznie jest coraz częściej stosowana nie tylko w przypadku komponentów i modułów dla Joomla.
Mnie także się "spodobała" z powodu możliwości wyboru kilku wersji licencji i jej oficjalnego tłumaczenia w języku polskim (co prawda nie w najnowszym wydaniu).
Poza tym w przypadku programów na licencji GNU, wydaje mi się że korzystający nie czytają dodatkowych zastrzeżeń autorów i swobodnie wykorzystują program łamiąc również - jak wspomniałeś - prawa autorskie. Spowodowane jest to chyba funkcjonowaniem w naszej społeczności powszechnej opinii że w "wolnym oprogramowaniu" można wszystko modyfikować i wykorzystywać w dowolnym celu.
Z tego też powodu chciałbym korzystać z innej licencji np.CC, która przecież też nie zabrania modyfikacji ale jednocześnie pozwala włączyć dodatkowe zastrzeżenia dla użytkowników - nawet przedstawiając to czytelnymi ikonami co z pewnością powinno zwracać uwagę :)
Co do możliwości trafnego korzystania z tej licencji to rzeczywiście nie rozstrzygniemy, ale praktycznie chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby z tej licencji korzystać dla komponentów joomla.

Wracając do licencji GNU, chcąc z niej korzystać i jednocześnie wprowadzić dodatkowe zastrzeżenia co do niekomercyjnego wykorzystania komponentu, możesz mi podpowiedzieć w jaki sposób autor powinien przedstawić to w skrypcie?
Mam wątpliwości, czy mogę stworzyć tekst który nazwę "licencja" gdzie przedstawię swoje zastrzeżenia następnie podam, że program jest na licencji GNU .
Może to śmieszne dylematy ale trochę mnie nurtują a publikując coś chciałbym aby warunki korzystania z tego były wyraźnie określone.