PDA

Zobacz pełną wersję : XAMPP -czy to możliwe że tak łatwo udało mi się udostępnić pliki z localhosta w sieci



FKa
13-09-2014, 21:28
Witam serdecznie

Wiem, że moje pytanie jest może idiotyczne, ale kto pyta nie błądzi...

Zaczeło się od tego, że dla znajomych tworzyłam program wypełniania i katologawian kart pacjentów oparty o PHP/Mysql, zamieszczony na localhoście (xampp, zdaje sie 1.8.3, win 7). Ponieważ znajomi mają dwa komputery chciałam im udostępnić program sieciowo również na drugim. Zagłębiajac się w temat tylko bardzo pobieżnie (tylko rzucenie okiem na kilka artykułów, bez dokładnego wczytywania się), metoda prób i błędów wpisałam po prostu na drugim kompie w firefoxie:

ip_kompa_z_plikami/nazwa_katalgu_z_plikami_umieszczonego_w_xamppie

I zadziałało, hurra. Nie przypominam sobie, abym zrobiła cokolwiek więcej.
Niestety, znajomi nie zdazyli się nawet nacieszyć komputerami, a ten robiący za serwer odmówił posłuszeństwa. Więc musiałam ponownie instalować xamppa. Tylko, że w momencie gdy doszło do uruchomienia plików z localhosta na innym kompie - nie działa (przekroczono limit czasu)

Zaczełam więc zagłębiać się w temat, doczytałam o udostępnieniu portu 80 i przekierowaniu go ns ruterze na ip komputera.

Ale nadal nie wiem w jaki spsób udało mi się to za pierwszym razem. Ja na sieciach słabo się znam, a brat, który akurat tym zajmuje się w domu, z tego co wiem ostatnio nic nie zmieniał w ustawieniach.

Jeżeli macie jakieś pomysły by mi to wyjaśnić to bardzo proszę piszcie, będe wdzięczna za wszystkie wskazówki, a zawsze lepiej czegoś spróbować się dowiedzieć...

tro
24-09-2014, 11:43
Moim zdaniem nie udostępniłaś zasobów komputera "do Internetu", ale chyba zadziałało to w obrębie Twojej sieci.

kondzio2003
25-10-2014, 00:41
Jeżeli chcesz udostępniać wewnątrz sieci w ramach jednego routera (jednej podsieci) to powinno hulać. Możliwe, że po instalacji na nowo XAMPPa jest on blokowany przez zaporę. Innej opcji raczej nie ma. W routerze nie musisz nic grzebać. Może też po ponownym uruchomieniu komputera serwera dostał on inny adres IP od DHCP więc musisz to sprawdzić. Jak coś to możesz sobie zrobić rezerwację adresu IP do danego MACa wtedy na pewno Ci się nie zmieni.

Zaś jeżeli chciał byś udostępniać do internetu tą swoją bazę to już zaczynają się komplikacje poczynając od bezpieczeństwa serwera a kończąc na kwestii publicznego IP

zwiastun
25-10-2014, 00:55
Przestrzegam przed jakimkolwiek "domoroslym" rozwiązywaniem tego problemu: dane, jakie mają podlegać przetwarzaniu, to tzw. dane wrażliwe. Masz obowiązek zapewnić ich pełne bezpieczeństwo. Łatwość, z jaką udało Ci się udostępnić program w sieci, powinna być dla Cię przestrogą!