PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z nadpisywaniem plików przy aktualizacji



sg84
08-10-2014, 19:16
1. Bardzo proszę o informacje jak zabezpieczyć się przed nadpisywaniem niektórych plików przy aktualizacji joomla.
Oraz:
2. Jak powinna wyglądać prawidłowa praca webmastera przy zmianie plików w kontekście przyszłych aktualizacji i problemu nadpisania plików z wprowadzonymi zmianami. Najprostsze (jednak czasochłonne) jest kopiowanie do innej lokalizacji plików, które zmieniliśmy, a po aktualizacji wgrywanie ich z powrotem lub przenoszenie zmian do nowej wersji pliku. Zastanawiam się czy jest może inna, szybsza i wygodniejsza, metoda na ten problem.

Aktualnie borykam się z takim problemem: wracam do rozbudowy strony postawionej na joomla 3.1.5, w której dokonałem wielu drobnych zmian. Zanim pójdę dalej chciałbym tą stronę zaktualizować do aktualnej wersji (3.3.6). Niestety po wykonaniu aktualizacji wiele z wprowadzonych przeze mnie zmian zniknęła. Wróciłem więc do wyjściowej wersji i zastanawiam się jak najszybciej, najwygodniej zrobić aktualizację do 3.3.6, aby jednak nie nadpisać tych wprowadzonych zmian. Lub jeśli się tak nie da, to jak po nadpisaniu łatwo znaleść pliki, które wcześnie modyfikowałem, tak aby szybko wiedzieć, które pliki muszę znów ręcznie zmienić.

Jak się za to zabrać + jak dalej pracować, aby ten problem się nie powtarzał.

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam jeśli temat się powtarza. Niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje problemy, dlatego postanowiłem założyć nowy temat.

mjmartino
08-10-2014, 19:23
A co konkretnie modyfikowałeś ?
Jeśli modyfikowałeś na core to raczej nie unikniesz takich sytuacji.
Zmiany na noś za pomocą nadpisywania szablonu. wówczas większość pracy będzie nietknięta przez aktualizacje.

PeFik
08-10-2014, 19:24
Hej,
ad 1) czytałeś kiedy o nadpisywaniu, czyli o tajemniczej zawartości folderu /html w profesjonalnych szablonach ? dzięki temu można nadpisywać widoku modułów i komponentów także systemowych bez obawy że podczas aktualizacji coś padnie
ad 2) Albo bawisz się w "customizacje" frameworka i udajesz zucha, albo j/w . Ale aby powiedzieć dokładnie trzeba wiedzieć jakich zmian dokonałeś.
jesli robisz strone dla siebie - ok, ale jeśli dla klientów - to niestety wymagana jest od ciebie wiedza i dbałość o aktualizacje, czy dbanie o CMS.

sg84
08-10-2014, 19:43
Dzięki mjmartino i PeFik za szybką reakcję. Z waszych wpisów od razu płynie odpowiedź, że za słabo znam system joomla, co i jak w nim działa, jakie możliwości daje, a co się z tym wszystkim wiąże - jak prawidłowo pracować z joomla.

"Łopatologicznie" szukałem plików, w których dokonywałem zmian, aby na stronie coś się zmieniło. Czasami Alt+F7 (Znajdź pliki) w Total Commanderze wrzucał mnie do folderu html/, o którym pisał PeFik, czasami "lądowałem" w plikach, ktróre są w folderach np. /modules, /plugins, /components w katalogu głównym (rozumiem, że to są właśnie pliki core, o których pisał mjmartino).

W większości moich problemów rozwiązaniem będzie (chyba) nadpisywanie szablonu, które sugerujecie. Poczytam o tym więcej.

Teraz już wiem dlaczego nikt tego problemu nie zgłaszał wcześniej (bardzo się dziwiłem...)

Czy jest jakaś mega książka o joomla, którą koledzy polecacie, aby nie popełniać tego typu błędów?

Z góry dziękuję za pomoc.

zwiastun
08-10-2014, 19:55
Czy jest jakaś mega książka o joomla, którą koledzy polecacie, aby nie popełniać tego typu błędów?
http://wiki.joomla.pl

sg84
08-10-2014, 20:01
http://wiki.joomla.pl

Dziękuję bardzo. Skorzystam na pewno i myślę, że będzie to najlepszy wybór, pomimo tego, że najbardziej lubię klasyczne rozwiązania papierowe (czyt. książka). Rozumiem jednak, że w tej branży książki szybko stają się nieaktualne, przestarzałe.

PeFik
08-10-2014, 21:08
Co do książki, o nadpisywaniu szablonów, hmmm.. po polsku nie ma, ale jakbyś znał ANG --> https://www.packtpub.com/web-development/joomla-3-template-essentials
jest tam trochę o nadpisywaniu.