PDA

Zobacz pełną wersję : Przeniesienie istniejącej strony WWW na Joomla!



palladas
21-10-2014, 09:22
Witam,

aktualnie piszę własną stronę w HTML (to moja pierwsza strona, nie jestem zaawansowany), mam już wykupiony serwer oraz domenę i generalnie wszystko zmierzało już ku końcowi.
Jednak niedawno dowiedziałem się od znajomego o tym jak działa CMS i przekonał mnie do przeniesienia/odtworzenia swojej strony na taki system aby ułatwić poźniejsze zarządzanie stroną.
Wybór padł na Joomlę jednak nie mam pojęcia jak zacząć. Przeczytałem wszystkie poradniki na jakie natrafiłem ale pewne sprawy nadal są dla mnie niejasne i nie mogę sobie poradzić z instalacją.
Moje pytania są następujące:

Czy jeżeli posiadam już wykupiony serwer to muszę instalować program XAMPP? A potem Apache i MySQL?
Próbowałem to wczoraj zrobić jednak przy próbie uruchomienia Apache i MySQL wyskakiwały mi błędy o zajętych portach. Odinstalowałem Skype (bo wersja dla Windows 8 nie ma karty "Narzędzia" ;)) ale nic nie pomogło. Sprawdzenie zajętych portów za pomocą cmd też się nie powiodło bo ponoć nie mam uprawnien administratora na własnym komputerze... Jednak kiedy minęło kilka godzin męki zacząłem się zastanawiać czy tworzenie localhosta jest mi w ogóle potrzebne, o którym piszą w każdym poradniku.

Czy mogę po prostu przerzucić całą zawartość folderu Joomla za pomocą FileZilla i zainstalować na serwerze bez odpalania programu XAMPP itd.?
Od tego wczoraj zacząłem ale postępując zgodnie z poradnikiem (wejść na mojadomena.com/installation/index.php) nic się nie działo, po prostu żadnej reakcji więc potem próbowałem z tym XAMPPem...

Doczytałem się też, że serwer musi obsługiwać PHP i bazy MySQL. W Panelu zarządzania serwerem mam takie zakładki jednak nie mam żadnych stworzonych baz MySQL, a aby jakąś utowrzyć muszę się zalogować na phpMyAdmin. Tylko, że nie wiem co to wogóle jest i skad wziąć dane do logowania?

Czy jeżeli już zainstaluję Joomla na swoim serwerze to jest jakaś metoda aby "przekleić" cały kod html/css, który już napisałem bez zmieniania czegokolwiek w mojej stronie?


Jest to dla mnie naprawdę czarna magia, więc jeżeli znajdzie się śmiałek, który wytłumaczy mi to łopatologicznie i przeprowadzi przez proces instalacji to będę dozgonnie wdzięczny.

Pozdrawiam,
Dominik

komodore
21-10-2014, 10:36
Po Twoich pytaniach widać, że nie czytałeś nic o xampp oraz nie zajrzałeś na http://wiki.joomla.pl
Skoro zaczynasz dopiero, to zamiast xampp polecam http://jamp.joomla.pl który jest zoptymalizowany pod joomla.
Ze strony w html trzeba zrobić szablon aby strona wyglądała tak samo.

Wysłane z mojego GT-I8160 przy użyciu Tapatalka

Gall Anonim
21-10-2014, 10:50
@Dominik
1. Gdzie wykupiłeś serwer?
2. XAMPP i Jamp to środowiska lokalne (na własnym komputerze) służące zazwyczaj do przygotowania witryny która potem jest przenoszona na serwer docelowy
3. Należy na serwerze docelowym stworzyć Bazę Danych i skonfigurować go do wymagań Joomla (sprawdzić czy spełnia).
4. Joomla przenosi się zazwyczaj via klient ftp (w twoim przypadku filezilla) po rozpakowaniu do katalogu na serwerze docelowym do którego zaparkowana jest właściwa domena i przeprowadza instalację.
5. Nie da się "przekleić" i już.
Pzdr

noras
21-10-2014, 10:59
1. Jeśli posiadasz wykupiony serwer to nie instalujesz Xampp. Na serwer wrzucasz pliki przez ftp do którego masz podpiętą domenę. Xampp to serwer lokalny który pozawala Ci postawić podobne środowisko do tego które są na hostingach, dzięki czemu bez dostępu do internetu jesteś wstanie uruchomić Joomla albo inny skrypt php lub bazodanowe aplikacje. Zgodzę się z poprzednikiem - polecam Jamp - fajne predefiniowane środowisko dla Joomla obsługa sprowadza się do jednego kliknięcia przycisku tak naprawdę. Poszukaj w Google więcej informacja na ten temat, to jest podstawa na temat której wiedzy nie posiadasz.

2. Patrz pkt 1. Ściągasz pakiet instalacyjny Joomla z joomla.pl rozpakowujesz i wrzucasz na serwer (hosting zewnętrzny) pliki przy użyciu dowolnego klienta FTP. Filezilla się do nich zalicza.

3. Dzisiaj każdy hosting (mowa i tym zewnętrznym wykupiony - a nie darmowym) za który klient płaci posiada możliwość stworzenia bazy danych MySQL i obsługuje PHP (tutaj musisz tylko zwrócić uwagę na wersję php na swoim serwerze - poczytaj o phpinfo w manualu php). Dane oraz dostęp do phpMyAdmin raczej oferuje każdy serwer, dane dostępowe uzyskasz od swojego hostingodawcy.

4. Jeśli masz szablon w HTML/CSS to poczytaj na wiki dokładnie ten artykuł http://wiki.joomla.pl/Podstawy_tworzenia_szablonu


Tak jak @komodore napisał słabo przeczytałeś wiki.

palladas
21-10-2014, 12:14
Dzięki za odpowiedzi, sporo mi to rozjaśniło.
Może wcześniej nie trafiłem na odpowiednie artykuły, bo szukałem trochę "po omacku" lub przeczytałem zbyt pobieżnie..

@Gall Anonim
a.d.1 - serwer wykupiłem na http://www.hekko.pl/
a.d.4 - tak właśnie próbowałem zrobić ale rozumiem że nie dało się uruchomić instalacji ze względu na brak bazy danych?

Po południu spróbuje ponownie podejść do tematu i tak jak napisał @noras a.d.3 - doczytam więcej o phpinfo

Póki co wielkie dzięki za odpowiedzi, mam nadzieję, że teraz wszystko przebiegnie bezproblemowo.

Pozdrawiam