PDA

Zobacz pełną wersję : migracja do 3.x



twarog48
06-11-2014, 12:36
Cześć.

Aktualnie korzystam z przestarzałej wersji joomla 1.5. dlatego chciałbym przejść na wyższą wersję czyli na 3.x.

Dzwoniłem do mojego hostingu i powiedzieli mi, że spełniają wymagania dla joomla 3. Systucja wygląda w ten sposób, że moja baza danych jest w wersji sql 4.0.27 (joomla 3 wymaga MySQL z obsługą InnoDB) 5.1 +) i mogą ją zaktualizować do 5.1.

Wymyśliłem sobie, że dla bezpieczeństwa i ciągłości działania mojej aktualnej strony postawiłbym na subdomenie, na tym samym serwerze identyczną stronkę lecz pod innym adresem i na niej zrobiłbym migracje. W ten sposób na spokojnie i w razie problemów mógłbym walczyć z procesem migracji, jednocześnie pierwotna strona byłaby ciągle dostępna. Po pozytywnej migracji przerzuciłbym wszystkie pliki na pierwotną stronkę. Hosting oferuję tylko 1 bazę danych. Więc dla celów miigracji będę musiał wykorzystać tą samą.

I tu jest moje pytanie. Skoro wersję mają różne wymagania:

Joomla 1.5.x

PHP - zalecane 5.2 or 5.3, minimum 4.3.10
MySQL - zalecane 4.1.x+, minimum 3.23

Joomla 3.x
PHP - (wyłączone Magic Quotes GPC) 5.3.10 +
MySQL - (wymagana obsługa InnoDB) 5.1 +

to czy po aktualizacji bazy do 5.1 + strona oparta na joomla 1.5 będzie poprawnie działała?


Czy ten sposób migracji jest poprawny (da się to w ten sposób zrobić,), znacie lepszy?


Pozdrawiam.

trzepiz
06-11-2014, 13:28
Lepszym sposobem będzie wykonanie migracji w środowisku lokalnym (na swoim komputerze). Możesz do tego celu użyć 14-dniowej (bezpłatnej) wersji JAMP --> www.jamp.joomla.pl.

W ten sposób nie zmieniając nic na swoim hostingu będziesz mógł wykonać wszystkie testy. A po zakończeniu migracji przenieść stronę na serwer zdalny.

Tomek80
21-11-2014, 10:03
Baza danych to nie wszystko. Sprawdź też dla pewności czy wszystkie Twoje dodatki, rozszerzenia mają odpowiednik dla J3.x Bo jak nie będą kompatybilne to co zrobisz?

jaceko007
19-12-2014, 09:22
Podepnę się pod temat. Także testuję sobie na subdomenach (nie mam teraz prywatnego komputera, a na służbowym nie chcę za dożo mieszać).
Miałem w lecie awarię (joomla 1,7), więc stawiałem od nowa 2,5 i udało mi się zaimportować bazę w całości.
Teraz, przy okazji przejścia na 3, chcę wyczyścić bazę z pozostałości po modułach, które były na 1,7, nie zostały tamtej wersji odinstalowane, a teraz baza nie pozwala ich odinstalować.
Summa summarum, chcę postawić 3,3 od nowa i zaimportować tylko treści.
O ile z samymi artykułami sobie poradziłem - tabela _content, to nie bardzo wiem, jak zrobić, aby zaimportować kategorie.
Usunięcie z 3,3 tabeli _categories i zaimportowanie jej z 2,5 skutkuje błędami.
@twarog48 - z 1,7 do 2,5 udało mi się nadpisać bazę w całości, ale dobrze jest wcześniej odinstalować dodatkowe moduły.

zwiastun
19-12-2014, 16:20
Rozumiem, że sobie poradziłeś.
Jeśli nie - takie "ręczne" przenoszenie tabel bazy danych z różnych systemów (J 1.7 i J 2.5 to jednak dwa różne systemy, choć ten drugi jest kontynuacją pierwszego), jest działaniem narażonym na rózne błędy. Trzeba bardzo dobrze znać struktury obu baz danych, aby sobie pozwalać na takie działanie.
W Twoim przypadku należało:
a) przejść z Joomla 1.7 do Joomla 2.5 według instrukcji, które można znaleźć m.in. na naszym wiki (http://wiki.joomla.pl)
albo
b) użyć rozwiązania do importu danych (np. J2XML).

jaceko007
19-12-2014, 19:33
Pomalutku jednak wychodzi.
Postawiłem caystą instancję, utwrzyłem menu. Utworzyłem kategorie tak, aby ID miały te same co w źródle. Jednen nr ID był zajęty, więc zmieniłem w PMA. Po czym skasowałem tabelę _content w czystej instancji i zaimportowałem wyeksportowaną wcześniej tabelę _content ze źródła.
Teraz tylko uporządkować menu, tak jak powinno być, wyróżniając artykuły.
Wygląda, że wszystko OK.