PDA

Zobacz pełną wersję : Alternatywa dla sobipro



WooB
10-11-2014, 11:07
Hej,

Znacie i czy możecie polecić coś co mogłoby mi zastąpić sobipro, które jest właściwie nierozwijane i pełne błędów i niedociągnięć? Mam dosyć tego komponentu :(

mjmartino
10-11-2014, 14:32
Do wyboru do koloru
TUTAJ (http://extensions.joomla.org/extensions/directory-a-documentation/directory)

WooB
10-11-2014, 14:51
Dzięki, ale to umiałem :-). Mozesz cos polecić? Używałeś któregoś?

zwiastun
10-11-2014, 20:33
które jest właściwie nierozwijane i pełne błędów i niedociągnięć?
Żartujesz? Nierozwijane? Pełne błędów? Niedociągnięć? O czym mówisz? O jednym z najpopularniejszych na świecie i najlepszych komponentów do tworzenia katalogów?

WooB
10-11-2014, 21:43
Żartujesz? Nierozwijane? Pełne błędów? Niedociągnięć? O czym mówisz? O jednym z najpopularniejszych na świecie i najlepszych komponentów do tworzenia katalogów?

Jest pełne błędów, dziwnych zwiech i niedociągnięć. Juz dawno nie powstało nic nowego pod sobipro.

No, ale rozumiem Cię, bo gdybym znał autorów osobiście to tez bym bronił tego komponentu :-)

zwiastun
10-11-2014, 21:53
To nie o osobistą znajomość chodzi, co więcej - ja tego komponentu akurat rzadko używam. Rzecz w tym,że Twoje twierdzenie jest i nieprawdziwe i krzywdzące dla autorów projektu. Dzisiejsze SOBIPRO przeszło długą drogę od niegdysiejszego Sobi. A że nie jest doskonałe? Nic nie jest doskonałe. Ciekawe, czy zaproponowałeś / zgłosiłeś autorom usterki lub propozycje ulepszeń, udoskonaleń? Radek jest Polakiem, zna język polski, więc problemu bariery językowej w tym przypadku nie ma.

WooB
10-11-2014, 22:24
Żeby zaproponować zmiany muszę mieć subskrypcję :-). Miałem kiedyś złotą, pościągałem co się dało i tyle - przecież nie będę miesiąc w miesiąc płacić poważne sumy za samą możliwość pytania. Cokolwiek się nowego nie pojawi to trzeba wykupywać subskrypcję - ten temat już był wiele razy poruszany, ale moim zdaniem znacznie lepiej i dla użytkowników i dla Radka byłoby gdyby każdą rzecz można było sobie oddzielnie dokupić.

Inna sprawa, że naprawdę trzeba się naszukać rozwiązań powiązanych z sobipro - nie ma żadnych integracji (oficjalnych), nie ma nawet czegoś takiego jak przeglądanie swoich wpisów (tzn. można do tego dojść, ale strasznie na okrąglo i przypomina to fuszerkę w budowlance - aby się trzymało).

Radek czyta też to forum, więc myślę, ze nie muszę pisać bezpośrednio. Sobipro stoi w miejscu od lat i wiele nie różni się od sobi - od paru lat go używam i często są poruszane niektóre sprawy, ale jakoś nie są realizowane. Nie wiem, mam wrażenie, że to tylko jakiś dodatek do całości działalności Radka i Sigfrid - wiele się tam nie dzieje... może się mylę. Po prostu szukam czegoś co jest bardziej na czasie i developerzy chcą bardziej swój produkt rozwijać. Sobi to niesamowity kombajn, ale trochę odstaje od zmieniającej się rzeczywistości.

zwiastun
10-11-2014, 22:29
DJ Catalog, ale to inne rozwiązanie, inna filozofia.

dswww
11-11-2014, 10:24
Muszę się wtrącić. Z SobiPro korzystam od kilku lat i przyznaję wewnętrzny design nie jest super nowoczesny, ale to co dzieje się pod maską...Bardziej plastycznego komponentu nie znam. W nim można przedstawić każdą informację w dowolnych sposób. Dzięki prostej kontrukcji szablonów, możliwości wprowadzania warunków, pętli, ten komponent należy ustawić ponad resztę. Tworząc stronę internetową, która ma przedstawiać zbiór danych, zawsze sięgam po Sobi, dlaczego? Dlatego że cokolwiek ktoś sobie zwymyśla to w sobi da radę to zrobić. Funkcjonalność to jedna sprawa można powiedzieć że 60%, ogólnej zalety softu, 40% to plastyczność warstwy prezentacyjnej.

Najbardziej jest pomocny artykuł pod tym adresem: http://thatnetsite.com/2011/06/sobipro-templating-how-to/

Jeżeli korzystasz z domyślnego szablonu nie dziwię się, że jesteś nie zadowolony, musisz iść dalej.

Troll
11-11-2014, 14:37
Ja również pozwolę sobie wtrącić swoje 'trzy grosze'.
Sobi Pro jak każde rozszerzenie ma swoje wady i zalety.
Natomiast trochę spostrzeżeń opartych również na korzystaniu z komponentu pod którym podpisuje się Radek Suski.
W odniesieniu do Sobi 2 autorstwa j.w.
1. Brak importu z poprzednich wersji do Sobi Pro
2. Sposób przekazywania danych do bazy powoduje bardzo dużą ilość zapytań przez co w niektórych kręgach rozszerzenie to nosi przydomek zabójcy serwerów, przy witrynach posiadających po kilkanaście tysięcy rekordów i mających charakter dynamiczny ilość zapytań do BD jest tak duża że narusza (pozorne - tak nazywane przez dostawców) parametry bezpieczeństwa serwerów współdzielonych - przy charakterze statycznym witryny można wykorzystać pamięć podręczną komponentu ale .... sprawdza się to właśnie tylko gdy dane są tylko odczytywane a nie modyfikowane dynamicznie (przy dynamicznym charakterze danych i dużej ilości rekordów należy używać serwerów dedykowanych).
3. Sposób konfiguracji komponentu jest dla debiutujących użytkowników mało intuicyjny i odbiegający w znacznym stopniu od ogólnego standardu rozszerzeń Joomla - najbardziej przypomina mi konfigurację takich komponentów jak Joomers czy tych z czasów Joomla 1.x.x
4. Sposób zapisu danych i wzajemnych korelacji elementów w BD powoduje znaczne utrudnienie tworzenia jakichkolwiek połączeń pomostowych (integracji) pomiędzy tym komponentem a resztą witryny (wykorzystanych w niej rozszerzeń).
5. Stosunkowo mało jest rozszerzeń pozwalających na efektywną prezentacje danych spełniających jednocześnie obwarowania witryn wykonanych w technologii RWD.
6. No i pozostaje jeszcze kwestia kompatybilności z kolejnymi wersjami Joomla - niestety rozszerzenia rdzenne autora do samego komponentu mają wydłużony proces aktualizacji.
Polityka cenowa - jest to indywidualna kwestia właściciela.
Reasumując - komponent jest PRO w pełni tego słowa znaczeniu i niestety dla osób rozpoczynających swoją przygodę z Joomla raczej trudny do natychmiastowego ogarnięcia.
P.S. Jest to moja subiektywna ocena i nie zamierzam polemizować w tym zakresie oraz wątku więc proszę o potraktowanie jej w ten sposób.