PDA

Zobacz pełną wersję : WCAG2



ordi1
25-11-2014, 13:27
Witam,
Czy są dostępne szablony zgodne ze standardem WCAG2?

zwiastun
25-11-2014, 14:46
Tak, w standardzie masz np. Beez3. Poza tym większość szablonów klubowych spełnia wymagania dostępności na poziomie pojedynczego A, sporo na poziomie podwójnego AA. Albo wystarczą drobne poprawki, by spełniały.

mjmartino
25-11-2014, 19:48
TU można sobie poczytać mniej więcej co powinna strona zawierać..
http://dostepnestrony.pl/artykul/wcag-2-0-w-skrocie/
Strony urzędowe to min poziom AA

Karol99
26-11-2014, 12:28
Popatrz tutaj (http://www.accessibletemplate.com/) - ładne to nie jest, ale funkcje spełnia.

Pamiętaj też, że do spełniania standardów przez stronę potrzebna jest wiedza i praca osób redagujących treść.

ordi1
26-11-2014, 13:32
Karol masz rację ładne to to nie jest . Czy jakieś inne propozycję? Uściślę - chodzi o WCAG 2 AA, (administracja).

zwiastun
26-11-2014, 14:44
Tworzenie jakichś "specjalnych" wersji szablonów, które będą spełniać wymagania dostępności, moim zdaniem jest zaprzeczeniem samej idei dostępności i szerzej - demokratycznego Internetu dla wszystkich. Owszem, uzasadnione jest w niektórych przypadkach tworzenie dedykowanych wersji stron - i zwykle są to wersje na poziomie trzech AAA. Natomiast każda strona instytucji publicznej/organizacji społecznej, a szerzej każda strona wydawana z myślą o szerokim kręgu odbiorców powinna spełniać wymagania na poziomie podwójnego AA (dla stron urzędowych to wkrótce już będzie obowiązek). I wcale nie musi to oznaczać wyglądu, jak na szablonach opartych na systemie szkieletowym zhonga. Radziłbym dobrze się wczytać w WCAG 2.0, bo kryteria, jakie trzeba spełnić na poziomie podwójnego AA są owszem spore, ale nie wymuszają bynajmniej purytańskiego wyglądu stron, jak w Beez3.

bodek76
23-02-2015, 00:05
proszę podaj nazwy tych sporo szablonów z AA,

poprostu na strone urzędu gminy pępowo www.pepowo.pl
na jooma 3.3
i chcę dostosować do nowych wymagań
pozdrawiam
bogusław grzelczak

zwiastun
23-02-2015, 00:44
Jeszcze raz powtórzę: radzę się dobrze wczytać w WCAG 2.0.
Wytyczne dotyczące dostępności i dostosowanie stron do spełniania tych wytycznych nie odnosi się tylko i wyłącznie do kwestii szablonów (wyglądu, szaty graficznej), ale obejmuje trochę innych aspektów niż wygląd witryny (zasada 1: Postrzegalność, zasada 2 - Funkcjonalność, zasada 3 Zrozumiałość i zasada 4 Solidność/Rzetelność).
Gdy pytasz o podanie nazw tych "sporo szablonów" spełniających wymagania na poziomie podwójnego AA, to przekonujesz mnie, że nie bardzo wiesz, o co w tych wymaganiach chodzi.
Nie żeby Ci coś udowadniać, ale żeby uzmysłowić, o co chodzi, proponuję:
wypisz te wymagania, które dotyczą graficznego komponentu strony, zależnego od szablonu (słowa komponent użyłem tu w innym znaczeniu, niż stosowane w Joomla).

Na http://www.fdc.org.pl/wcag2/index.html masz autoryzowane tłumaczenie WCAG 2.0
A potem możemy dyskutować i nawet wskazywać te "sporo" szablonów (z zastrzeżeniem, którego dokonałem - czasem trzeba drobnych poprawek).

bodek76
25-02-2015, 16:36
tak zgadza sie chodzi o zasady, chciałem wystartować z szablonem joomla coby miał regulacje czcionki jak chocby beez3 i kontrast czyli zmiane koloru tła i tekstu
i nie mogę takiej znaleźć i to wszystko. Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi.

zwiastun
25-02-2015, 20:15
Ani jedno, ani drugie nie jest wymagane, choć jest dobrze widziane i raczej powinno być zaimplementowane.