PDA

Zobacz pełną wersję : Czego brakuje wam w Joomla?



Azot
09-12-2014, 17:39
Witam,

Ostatnio zastanawiałem się w jakim kierunku w najbliższych latach pójdzie projekt Joomla! Jeśli licząc początek projektu Joomla! od daty wydania wersji 1.0, to blisko od ośmiu lat projekt jest wciąż rozwijany. Sam korzystam z Joomla! dopiero od niecałych 3 lat, nie chciałbym porównywać J! do innych CMS'ów ale wciąż brakuje mi w J! pewnych rozwiązań i funkcjonalności (nie mówiąc o dodatkach).

Czego mi brakuje:

- Usunięcie z "rdzenia" rozszerzeń z których mało kto korzystał tj "Kontakt, Zakładki, Wyszukiwarka, Doniesienia, Wiadomości, Przekierowania, Linki) - na szczęście w wersji J! 3.5 zostaną usunięte

- Łatwiejsze zarządzanie uprawnieniami

- Bardziej zabezpieczone ustawienia systemowe - Żeby J! podawał komunikat na wzór Windowsa "... ustawienie którego próbujesz zmienić wartość może wpłynąć na złe funkcjonowanie serwisu" W moim przypadku uczenia się na zasadzie prób i błędów było trudno wychwycić które ustawienia są kluczowe (np. ustawienia uprawnień/poziomy dostępu) itp. Często tak to bywało że traciło się kontrole nad J!

- Aby nazwa autora artykułu prowadziła do artykułów autora (taka funkcjonalność jest w K2) i aby ten ficzer był w pełni konfigurowalny dla developerów innych rozszerzeń np. Jomsocial, Zoo, CB....

- Informacja o autorze artykułu (oferuje to rozszerzenia Author infobox/K2 - lecz wolałbym aby to była wbudowana funkcjonalność w J!)

- Odświeżony i bardziej dynamiczny manager mediów (podobno w wersji 3.9 mają się nim zająć, ale jeszcze dużo wody upłynie zanim do tego dojdzie, niestety)

- Bardziej responsywny szablon w PA (podobno w 3.10 ma być)


A wam czego brakuje w Joomla! lub co chcielibyście w nim zmienić? :)

moje
09-12-2014, 18:43
...
- Usunięcie z "rdzenia" rozszerzeń z których mało kto korzystał tj "Kontakt, Zakładki, Wyszukiwarka, Doniesienia, Wiadomości, Przekierowania, Linki) - na szczęście w wersji J! 3.5 zostaną usunięte
...
Wystarczy usunąć odpowiednie wpisy w bazie danych, a potem usunąć odpowiednie pliki.


...
- Łatwiejsze zarządzanie uprawnieniami
...
Są do tego rozszerzenia.


...
- Bardziej zabezpieczone ustawienia systemowe - Żeby J! podawał komunikat na wzór Windowsa "... ustawienie którego próbujesz zmienić wartość może wpłynąć na złe funkcjonowanie serwisu" W moim przypadku uczenia się na zasadzie prób i błędów było trudno wychwycić które ustawienia są kluczowe (np. ustawienia uprawnień/poziomy dostępu) itp. Często tak to bywało że traciło się kontrole nad J!
...
W dużej mierze, to wina osób tworzących i/lub administrujących stronami - głupota ich działania.


...
- Aby nazwa autora artykułu prowadziła do artykułów autora (taka funkcjonalność jest w K2) i aby ten ficzer był w pełni konfigurowalny dla developerów innych rozszerzeń np. Jomsocial, Zoo, CB....

- Informacja o autorze artykułu (oferuje to rozszerzenia Author infobox/K2 - lecz wolałbym aby to była wbudowana funkcjonalność w J!)
...
Możesz wykorzystać nadpisywanie szablonem dla całości zabiegu lub tylko dla wczytania odpowiedniego (gotowego lub własnego) modułu.


...
Bardziej responsywny szablon w PA (podobno w 3.10 ma być)
...
Możesz zainstalować inny szablon zaplecza - są dostępne płatne i darmowe.

A co będzie w kolejnych wersjach Joomla, to życie pokaże.

Azot
09-12-2014, 21:32
@moje można robić cuda, wyraziłem tylko opinie co WEDŁUG MNIE można poprawić/zmienić. Widocznie mnie źle zrozumiałeś :p

moje
10-12-2014, 12:15
Napisz swoje propozycje dodziału do rozwoju Joomla (na joomla.org) :)

Azot
10-12-2014, 12:32
Raczej chciałem tu poruszyć temat co użytkownicy chcieliby w przyszłości zobaczyć w J! :)

moje
10-12-2014, 13:03
Jeśli już miałbym puścić wodze fantazji to na pewno integracja z wysokiej kasy siecią neuronową, która przewidywałaby głupie działania użytkowników oraz nierozgarnietych administratorów w celu wyłapywania błędów/głupich działań oraz ich natychmiastowej korekty :)

FDJ
22-02-2015, 23:41
Usunięcie z "rdzenia" rozszerzeń z których mało kto korzystał tj "Kontakt, Zakładki, Wyszukiwarka, Doniesienia, Wiadomości, Przekierowania, Linki)

Usunięcia z rdzenia OK, ale nie można mówić o całkowitym usunięciu. Podstawowa funkcjonalność prostego portalu powinna być suportowana i rozwijana przez Joomlę.
Inaczej użytkownicy, którzy chcą na joomli prowadzić prosty portal sobie nie poradzą. Z instalowaniem dodatków niesuportowanych przez joomlę wiążą się problemy z kompatybilnością z coraz to nowszymi wersjami joomla - walka z tym problemem przekracza możliwości zwykłego usera, który chce np.: tylko pisać artykuły.
Wręcz uważam, że np.: funkcjonalności kontakt, zakładki, itd. powinny być ulepszane.

Nie zapomnijmy, że Joomla dziedziczy ideę Mambo "Power in simplicity" (siła w prostocie).
Odejście od tej zasady spowoduje, że joomla przestanie być przydatna i możliwa do używania dla prostych portali, której administrator niema zaawansowanej wiedzy.
Spowoduje też odpływ prostszych portali do WordPressa.


Poza tym ja osobiście dodałbym możliwość skonfigurowania prostego modułu logowania - użytkownik powinien podawać tylko e-mail jako login i hasło.

Dodatkowo dodałbym opcję zaloguj bez hasła (podajemy e-mail i system wysyła tam link do logowania)

Skomplikowane logowania są już dawno przestarzałe i tylko zniechęcają użytkowników do serwisu.
(Wiem że są odpowiednie rozszerzenia, ale to powinno być w standardzie).