PDA

Zobacz pełną wersję : multiwyszukiwarka



alegorn
02-03-2007, 14:26
szukalem w zasobach i nigdzie nie znalazlem komponentu o podobnej funkcjonalnosci.

natknalem sie na pewien problem.
po zainstalowaniu pewnej ilosci komponentow (np forum, wiki, repozytorium, ksiazki adresowe itp..) nie ma ma wspolnej wyszukiwarki dla tych komponentow.
jesli chce wyszukac informacje - musze robic to w kazdym z tych komponentow osobno.

chyba ze znow o czyms mi jest niewiadomo.

na wlasne potrzeby - przerobka wyszykiwarki zajela mi niecale pol dnia.
ALE. powaznie sie zastanawiam czy nie napisac komponentu(no i modulu) takowej multiwyszukiwarki.

prosze o wypowiedz, czy cos takiego wg was mialo by sens, lista zyczen co do tego komponentu tez mile widziana.

zalozenia:
front-end - modul (w Ajax)+ komponent wyswietlajacy wynik.
back-end - kompnent z opcjami wyboru w jakich tabelach mam szukac, oraz z katalogami na serwerze (lista tabel aktualizowala kazdorazowo, tak, by po zainstalowaniu nowego komponentu mozna bylo bezproblemow to wykozystac).

pozdraw,
Al

Rybik
02-03-2007, 15:22
obejrzyj jak wyglądają serczboty np do remository, nie musisz pisac komponentu tylko bota dla kazdego komponentu wlaczajacego w jakistam sposob elementy tresci obslugiwane przez komponent do zakresu wyszukiwania

alegorn
02-03-2007, 15:43
hm. w zasadzie jest to pewne rozwiazanie. fakt.
ALE. ;)
1. jak napisalem: dla wlasnych potrzeb - juz sobie poradzilem.
przyszlo mi do glowy by napisac rozwiazanie z ktorego skorzystali by pozostali..

2. bot - torozwiazanie wg mnie nie jest sensowne bo: lepiej napisac 1 dobry komponent czy 100 botow ?

ewentualnie mozna by napisac bota z funkcja multiwyszukiwarki, ale wg mnietez nie jest to dobrym rozwiazaniem, bo nie mam mozliwosci zadnej konfiguracji np:
wyboru po jakich tabelach szukac, i co mi teraz przyszlo do glowy - :
przy wyszukiwaniu w danej tabeli dodatkowe kryterium SQL (np. opublikowane - lub nie)

inny przyklad: masz nietypowy komponent, i nigdzie nie znajdziesz do niego bota, co zrobic, jesli nie potrafisz go napisac?? poza faktem zlecenia komu innemu?

jak pisalem, to jest pomysl, ale kto wie... ;)

Rybik
02-03-2007, 17:27
fakty:
do wyszukiwania sluzy com_search
do integracji komponentów z wyszukiwarka sluza boty
boty zawieraja konfiguracje
jezeli ktos nie umie napisac bota to komponentu tym bardziej


bot - torozwiazanie wg mnie nie jest sensowne bo:
to najwyraźniej cały świat Joomla stosuje bezsensowne rozwiązanie,

lepiej napisac 1 dobry komponent czy 100 botow ?
to taka zaściankowa demagogia,

jezeli koniecznie chcesz wyważać otwarte drzwi to droga wolna, wcześniej tylko zajrzyj do katalogu: /mambots/search/

alegorn
02-03-2007, 23:01
zdecydowanie sie nie zrozumielismy.

jezeli ktos nie umie napisac bota to komponentu tym bardziejdo instalacji komponentu/modulu nie musze znac php, nie mowiac juz o api joomla. chyba tu sie zgadzamy?no chyba ze joomla jest zalecana tylko dla programistow, a nie wydaje mi sie.
nie za bardzo rozumiem tez twojej ironi.
poza tym, gdyby kazdy byl zadowolony z tego co oferuje standart, to do tej pory pracowalibysmy na mambo, nie joomla... i zdecydowanie nie czekalibysmy na 1.5



Cytat:
bot - torozwiazanie wg mnie nie jest sensowne bo:
to najwyraźniej cały świat Joomla stosuje bezsensowne rozwiązanie, troche wyrwales zdanie z kontekstu, lub byc moze ja uzylem skrotu myslowego. nie istotne w zasadzie.

coz, moze zacznijmy od poczatku - tzn od przeczytania pierwszego postu.
w zalozeniu jest cos takiego jak :
front-end - modul (w Ajax)+ komponent wyswietlajacy wynik.
cos takiego jak oferuje Shep search module. tylko ze ten modul szuka po standarcie. oczywiscie da sie go latwo przerobic by szukal po pozostalych opcjach - ale wymaga to ingerencji w kod.
z tego co mi wiadomo com_search nie za bardzo pracuje w AJAX.. choc moze i sie i tu myle..

pozdrawiam,
Al.

xfm
16-03-2007, 02:31
Uważam, że bardzo dobry pomysł z tym komponentem multi wyszukiwarki i sam bym skorzystał gdy by tylko się pojawił, wiec czekam niecierpliwie :)

zwiastun
16-03-2007, 04:37
Teoretycznie to wszystko jest możliwe.
Może i rozwiązanie z botami jest nienajlepsze. Może kolumbryna która obsłużyłaby wszystkie możliwe sytuacje byłaby lepsza? Nie wiem.
Warto sobie wszakże zdac sprawe, że wybor jest taki:
- szukacz będzie szperał po całej bazie danych ( co wcale nie musi trwac długo, w końcu MySQL to wcale szybka baza :D
- szuakcz będzie szukał tam tylko, gdzie coś sensownego może znaleźć, czyli przeszuka 1/10 albo 1/100 informacji w bazie danych.

Joomla ma MULTIWYSZUKIWARKĘ właśnie!
Skonstruowaną w taki sposób, żeby pytac baze danych w takim zakresie, w jakim to jest niezbędne i optymalne.

Nikt Ci nie każe pisac botów. Wystarczy zastsowac te, które są. Dla zdecydowanej większości komponentów opracowano boty - szukajki, w najnowszych to już bez mała standard.

Joomla! owszem - jest dla nieinformatyków. W wersji standard i nawet standard plus.

Ale poszerzone, dedykowane zastosowania WYMAGAJĄ PRACY PROGRAMISTÓW!
Warto sobie to uświadomić!

Na marginesie: Jakaś dziwna moda nastała nad Wisłą:

masz nietypowy komponent, i nigdzie nie znajdziesz do niego bota, co zrobic, jesli nie potrafisz go napisac?? poza faktem zlecenia komu innemu?Pewno, przecież programiści mogą żyć miłością do PHP, AJAXA, C+, C++. Na co im dawać jakąs kasę. Jeszcze się rozochocą, jak poczują smak pieniędzy! I przestaną robić darmowe programy!

alegorn
16-03-2007, 19:54
uuuf. alescie sie uparli by ten pomysl pojechac dla samego faktu, bez uwag merytorycznych. zupelnie jakbym zrobil zamach na niewiadomo jaka swietosc i grzech jest rowny conajmniej jakbym kogos zabil..

do faktow panowie (i panie oczywiscie :) ).
wcale nie powiedzialem ze cos takiego musi szukac po wszystkch tabelach.., bo nie musi, nie sprecyzowalem tego pomyslu jeszcze dosc dokladnie, dlatego po czesci umiescilem go tutaj by zebrac jakies MERYTORYCZNE uwagi.

kolejna kwestia ktorej juz zupelnie nie rozumiem, i zwiastunie do ciebie ona idzie.
czy ja gdziekowiek napisalem ze oczekuje tego od was byscie wy mi to napisali?? czy tez ze oczekiwalem od was pomocy? NIE. czy gdziekolwiek napisalem ze nie powinno sie zlecac prac za kase? tez nie! zwlaszcza ze sam takie uslugi wykonuje!

uf lepiej przemilcze to co chcialem napisac. chyba trafilem u was albo na zly dzien, albo nie wlasciwe forum..

mimo wszystko pozdrawiam,
Al.

zwiastun
17-03-2007, 00:11
E tam, chyba źle odczytujesz.
1. Napisałem, że Joomla posiada multiwyszukiwarkę właśnie, skonstruowaną wg mnie bardzo sensownie. Nie napisałem wcale, że to jest na 100% pewnik. I to uwaga raczej merytoryczna właśnie. Pewno można wydumac, aby w tabelach, których nazw się nie zna, ani pól jakas program przeszukiwał konkretne tabele i pola. Chyba, że mu się w "konfiguracji" powie, jakie ma przeszukiwac. Tylko czy to wtedy będzie dla pani Zosi sekretarki u pana Jasia?
2. A odpowiadałem głównie ze względu na dwie następne kwestie - upowszechnianie mylącej odpowiedzi, że z J! każdy może wszystko, również pani Zosia sekretarka, bo J! jest dla laików. Owszem, jest, ale co laik może to może, a czego nie może to nie może.
3. Cytat przecież z Twojej wypowiedzi pochodzi. I ma taki wydźwięk, jaki ma. Nie rzecz w tym, kto ewentualnie miałby to zrobić, ale rzecz w poglądzie, iż - sory pani Zosiu! - Zosia Samosia ma problem, gdy nie poradzi sama i nie ma innego wyjścia - musi zlecić, a ona niezwyczajna zlecać komuś, bo zlecanie wiąze się właśnie z zapłatą :)
Oczywiście, masz pomysła - próbuj go wcielić w życie. A nuż! Tak powstają rzeczy nowe i dobre: ktoś nie wie, że się zrobić nie da, siada i robi. Ten co wie, albo jest przekonany, że się nie da czy że coś jest dobre, lepszego raczej nie wymysli.

jamircan
10-04-2007, 22:09
Mam takie pytanie: czy ktoś wie jak zrobić / zainstalować / dopasować lub gdzie ściągnąć dla joomla wyszukiwarkę która mogłaby szukać po kilku stronach joomla (opartych na subdomenach - każda instalacja w osobnej bazie danych) ?

z góry dzięki za sugestie