PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór galerii zdjęć i plików



Arni_Toruń
02-03-2015, 00:23
Witajcie
Na początek dość istotna informacja, że strony nie są moim hobby, utworzyłem ich w życiu tylk kilka chociaż byłem przy narodzinach html-a. Prosze mówic wolno i wyraźnie ;)
Tworzę stronę pod dość specyficzny serwis. Główną jego zawartoscią są dokumentacje pewnych procesów, i te dokumentacje mają dwojaką postać:
1. Dokumentacja zdjeciowa (od kilku do 250 na proces)
2. Dokumentacja "plikowa" czyli najczęściej jakieś dokumenty PDF albo dużo rzadziej inne formaty.

Do tego dochodziło kilka artykułów do ktorych podpinane były zdjęcia albo z katalogu systemowego albo z którejś galerii.
Nic więcej nie bylo bo serwis z załozenia ma byc prosty

Mam problem z dobraniem odpowiednich dodatków poniewaz chyba nie do konca rozumiem filozofię joomli. Poprzednio strona była postawiona na TikiWiki i tam działało to dosci intuicyjnie. Poszczegolne zbiory były umieszczane w bazie ale widoczne były tak jak drzewko katalogów na dysku, z poziomu frontendu dawało się po tych katalogach chodzic i dopiero po trafieniu do koncowego katalogu z plikami wyswietlała się galeria zdjęć. Nazwy katalogów mówiły o tym co w nich jest. Podobnie było z dokumentacją tekstową.
Poszczególne zbiory były przydzielane do kategorii traktowanej jako tag opisujący jej zawartośc. Kategorii było dosłownie kilka i były wspólne dla wszystkich rodzajów treści. Wyszukiwanie zawężone do danej kategorii dawało w wynikach artykuły, galerie obrazow i galerie plików razem.
W przypadku joomli to chyba nie do konca tak działa, szczególnie w phoca gallery. Kiedy dodaje obrazy to nawet jeśli wskazuję dla kolejnych zdjęć inny folder docelowy to galeria wrzuca mi wszystkie do jednego worka jakim jest kategoria i tak sie to potem wyświetla na frontendzie. Przy np 300 zdjęciach w 3 folderach na dzień dobry wyświetla mi wszystkie 300 na raz. W dodatku kategorie phoca nie są chyba synchronizowane w kategoriami artykułów?
W wyszukiwarce jest pozycia "tagi" ale widzę ich konfiguracje tylko w głownym menu (czyli w artykułach) a w Phoca gallery juz nie. Są za to Etykiety (czyli chyba tagi) ale nie łączą się z tymi z głownego systemu
Czy phoca gallery da się dostosowac do moich wymagań? Ewentualnie inny dodatek mi to ogarnie?
Czy do plików tekstowych muszę miec zainstalowany np phoca download ? Czy głowny system obsłuzy mi taką bibliotekę?
Czy te kategorie da się synchronizować między dodatkami?
Jak mam traktować kategorie?
Robie jeszcze kilka eksperymentów szczególnie z ograniczaniem dostępu więc za chwile moge miec kolejne pytania :)

zwiastun
02-03-2015, 12:04
Wolno i wyraźnie: raczej nie sądzę, że ktoś teraz dokona na podstawie Twojego, niestety, niemającego nic wspólnego z "wolno i wyraźnie" opisu wymagań (dwa ogólnikowe punkciki) studium wykonalności za free, nawet gdyby miał ogromne ciśnienie na udzielenie komuś pomocy.
Joomla i TikiWiki to zupełnie inne filozofie działania, więc być może należało zostać przy dawniejszym rozwiązaniu.
Kategorie w Joomla to kategorie - każda pozycja przypisywana jest z do jednej i tylko jednej kategorii. Kategorie służą w pierwszej kolejności do porządkowania zbiorów materiałów, a w drugiej do ich prezentacji.
Tagi (etykiety - nazewnictwo, niestety, niespójne dzięki "zbiorowej mądrości" społeczności nietłumaczy (uwaga, sarkazm!) - dają tę dodatkową możliwość prezentacji, której nie dają kategorie, czyli pozycje można prezentować wg przypisania do tagów i wówczas jedna pozycja może się znajdować pod kilkoma tagami (tak, jakby była przypisana do kilku kategorii). PhocaGallery nie ma jednak typu pozycji menu wyświetlającej elementy na podstawie tagów, którymi zostały oznaczone.


Czy phoca gallery da się dostosowac do moich wymagań? Ewentualnie inny dodatek mi to ogarnie?
Wszystko się da dostosować, jeśli ma się odpowiednie zaplecze programistów. I - jak już wspomniałem wcześniej - na podstawie Twojego opisu nie sposób wskazywac, co Ci Twoje wymagania "ogarnie"


Czy do plików tekstowych muszę miec zainstalowany np phoca download ? Czy głowny system obsłuzy mi taką bibliotekę?
W głównym systemie masz komponent Zakładki, którym można sobie obsługiwać dowolnie duża plikownię także, tyle że sensu to nie ma. Możesz zainstalować JCE z dodatkiem FileManager, którym też (o wiele łatwiej) "ogarniesz" duży zbiór dokumentacji. Tyle, że do treści dedykowanych, jak w tym przypadku, lepiej używać dedykowanych rozwiązań , bo wszelkie niededykowane i proste udostępniają tylko proste opcje.


Czy te kategorie da się synchronizować między dodatkami?
Jak wyżej - gdy się ma programistów, albo samemu się jest programistą, to da się wszystko.
Same z siebie rozszerzenia takich opcji raczej nie udostępniają, chociaż, np. Attachements daje możliwość przypisywania załączników nie tylko do artykułów, ale także do kategorii (ale nie do obu jednocześnie).
Kategorie artykułów, kategorie rozszerzeń to odrębne, niepowiązane ze sobą drzewa kategorii.

Jak mam traktować kategorie?
Napisałem już wyżej..
Tak "na oko" to wymagania, jakie ma spełniać potrzebna Ci aplikacja, łatwiej będzie spełnić prawdopodobnie w Drupalu (ma nieco inną filozofię zarządzania treściami) albo trzeba by do tego pisać specjalny komponent lub integrować komponenty istniejące, do czego trzeba dobrego programisty.

Arni_Toruń
02-03-2015, 15:15
Wolno i wyraźnie: raczej nie sądzę, że ktoś teraz dokona na podstawie Twojego, niestety, niemającego nic wspólnego z "wolno i wyraźnie" opisu wymagań (dwa ogólnikowe punkciki) studium wykonalności za free, nawet gdyby miał ogromne ciśnienie na udzielenie komuś pomocy.

Nie wiem dlaczego od razu zaczynasz od sugestii, że chcę aby ktos to za mnie zrobił? Przeczytałem bardzo dokładnie informację o oszustach-naciągaczach umieszoną na górze forum wiec wiem, że jest do zlecania prac specjalne miejsce. Ponadto wydawało mi się, że z mojego postu (temat oraz forma pytań) jasno wynika iż poszukuję informacji a nie chętnego do odrobienia czarnej roboty. A ogólnikowe punkty wcale nie były takie ogólnikowe - nakresliłem jak działało to wczesniej i pytałem czy phoca gallery tak potrafi a ja nie umiem tego ustawic czy tez moze nie potrafi. Nie wiedziałem, czy takie traktowanie kategorii jako jednego worka jest własciwe dla PhocaGallery czy może dla wszystkich galerii. Okazuje się, że ten typ tak ma wiec musze znależć inne rozwiązanie



Joomla i TikiWiki to zupełnie inne filozofie działania, więc być może należało zostać przy dawniejszym rozwiązaniu.

Gdyby się dało to bym został. Niestety zmiana platformy systemowej spowodowala, że Tikiwiki nie jest juz dostępna i z wielu powodów nie chcę robić rzeźby z instalacją na siłę. Do momentu trafienia na ten problem Joomla spełnia moje oczekiwania.



Kategorie w Joomla to kategorie - każda pozycja przypisywana jest z do jednej i tylko jednej kategorii. Kategorie służą w pierwszej kolejności do porządkowania zbiorów materiałów, a w drugiej do ich prezentacji.
Tagi (etykiety - nazewnictwo, niestety, niespójne dzięki "zbiorowej mądrości" społeczności nietłumaczy (uwaga, sarkazm!) - dają tę dodatkową możliwość prezentacji, której nie dają kategorie, czyli pozycje można prezentować wg przypisania do tagów i wówczas jedna pozycja może się znajdować pod kilkoma tagami (tak, jakby była przypisana do kilku kategorii). PhocaGallery nie ma jednak typu pozycji menu wyświetlającej elementy na podstawie tagów, którymi zostały oznaczone.

ale tagami umie się posługiwać wyszukiwarka i to juz jest dobrze. O ile znów sie nie okaże, że nie są wspólne i nie będzie widziała wszystkich zasobów. Połowicznym rozwiazaniem jest dublowanie tagów po stronie artykułów i galerii, nie bedzie ich aż tak wiele


Wszystko się da dostosować, jeśli ma się odpowiednie zaplecze programistów. I - jak już wspomniałem wcześniej - na podstawie Twojego opisu nie sposób wskazywac, co Ci Twoje wymagania "ogarnie"

W głównym systemie masz komponent Zakładki, którym można sobie obsługiwać dowolnie duża plikownię także, tyle że sensu to nie ma. Możesz zainstalować JCE z dodatkiem FileManager, którym też (o wiele łatwiej) "ogarniesz" duży zbiór dokumentacji. Tyle, że do treści dedykowanych, jak w tym przypadku, lepiej używać dedykowanych rozwiązań , bo wszelkie niededykowane i proste udostępniają tylko proste opcje.

Jak wyżej - gdy się ma programistów, albo samemu się jest programistą, to da się wszystko.
Same z siebie rozszerzenia takich opcji raczej nie udostępniają, chociaż, np. Attachements daje możliwość przypisywania załączników nie tylko do artykułów, ale także do kategorii (ale nie do obu jednocześnie).
Kategorie artykułów, kategorie rozszerzeń to odrębne, niepowiązane ze sobą drzewa kategorii.

Dziękuję za wszystkie informacje, przynajmniej nie błądzę po omacku. Tak jak napisałem wczesniej chcę bazować na gotowych komponentach gdyż system musi byc typu fire & forget, w przypadku upgrade nie moge zlecać ewentualnego poprawiania kodu bo cos sie rozjechało. Przygotowanie kontentu zabiera wystarczajaco dużo czasu a nie jest to moja działalność zarobkowa. Jesli się okaże, że potrzeba będzie tylko drobnych modyfikacji to na pewno komuś je zlecę. Na razie próbuje opanować rózne sposoby wyświetlania zawartości w galerii, może po prostu wystarczy zmienić podejscie do zagadnienia i wymyśleć to inaczej.


Tak "na oko" to wymagania, jakie ma spełniać potrzebna Ci aplikacja, łatwiej będzie spełnić prawdopodobnie w Drupalu (ma nieco inną filozofię zarządzania treściami) albo trzeba by do tego pisać specjalny komponent lub integrować komponenty istniejące, do czego trzeba dobrego programisty.

Mam możliwość zainstalowania Drupala aczkolwiek jest mi on mniej znany niż joomla. Obawiam się, że jesli pójde w tamta strone to najpierw sie narobię z nauką a potem znów natrafię na jakąś barierę trudną do przeskoczenia. Lepsze zło znane niż nieznane ale jestem uparty i powalczę jeszcze, jak sie nie da to trudno, trzeba będzie zacząć od nowa.

zwiastun
02-03-2015, 15:44
1. Nie wyobrażam sobie, co chcesz osiągnąć, bo Twój opis jest, jaki jest. Niemniej, na podstawie tego, co piszesz, jeszcze raz podkreślam, że sensowniejsze wydaje się skorzystanie z Drupala. Ale mogę się mylić. A że Twoje rozeznanie w Joomla jest na razie niewielkie, to może warto się pokusić o poznanie Drupala (pewno zajmie Ci to więcej czasu, niż w przypadku Joomla), ale integracja różnych rozszerzeń w Joomla, co pewno będzie konieczne w Twoim przypadku, jest zadaniem trudniejszym, niż zbudowanie w Drupalu własnej struktury treści.

2. Na marginesie: Zupełnie nie rozumiem tego, co w cytacie poniżej. Otrzymałeś rzeczową odpowiedź, jakiej Ci można było na podstawie tego, co napisałeś, udzielić, za co nawet podziękowałeś, a tu zaczynasz od polemiki ad personam, na dodatek z nie moimi myślami.

Nie wiem dlaczego od razu zaczynasz od sugestii, że chcę aby ktoś to za mnie zrobił? Przeczytałem bardzo dokładnie informację o oszustach-naciągaczach umieszczoną na górze forum wiec wiem, że jest do zlecania prac specjalne miejsce. Ponadto wydawało mi się, że z mojego postu (temat oraz forma pytań) jasno wynika iż poszukuję informacji a nie chętnego do odrobienia czarnej roboty.

1) Twoje info są ogólnikowe, cokolwiek na ten temat nie myślisz
2) Informacja o oszustach naciągaczach dotyczy całkiem innej kwestii (uważania na osoby, które zamiast odpowiedzi na forum, oferują na PW odpłatne wykonanie pracy)
3) Gdybym odebrał tak, jak mi insynuujesz, otrzymałbyś co najwyżej w odpowiedzi kilka niezbyt przyjemnych zdań dokładnie na ten temat = że szukasz jelenia. Zwykłem bowiem stawiać sprawy jasno.

Arni_Toruń
02-03-2015, 18:38
1. Nie wyobrażam sobie, co chcesz osiągnąć, bo Twój opis jest, jaki jest. Niemniej, na podstawie tego, co piszesz, jeszcze raz podkreślam, że sensowniejsze wydaje się skorzystanie z Drupala. Ale mogę się mylić. A że Twoje rozeznanie w Joomla jest na razie niewielkie, to może warto się pokusić o poznanie Drupala (pewno zajmie Ci to więcej czasu, niż w przypadku Joomla), ale integracja różnych rozszerzeń w Joomla, co pewno będzie konieczne w Twoim przypadku, jest zadaniem trudniejszym, niż zbudowanie w Drupalu własnej struktury treści.

chociaz juz własciwie wiem o co chodzi to spróbuję jeszcze raz napisac co chcę osiągnąć, może coś się jeszcze uda wymyśleć:

galerie maja sie dawać łatwo przeszukiwać tak jak uporządkowany katalog plików na dysku. Struktura drzewka, tak jak jest zorganizowane np menu. Wchodzę w galerię a tam widzę np 3 pozycje: procesy placówki A, B i C. Każda placówka robi rózne procesy i są opisane np przez nazwę finalnego wyrobu czyli ciagle dochodzą nowe bo kazdy jest inny. Dokumentację zdjęciową kolejnego wyrobu dorzucam do danej placówki jako kolejny katalog. Każdy z wyrobów otagowuję w zaleznosci od zastosowanej technologii (moze byc kilka na raz) Dopóki nie trafimy do katalogu z finalnymi zdjecimi przez strukturę przechodzimy tak jak przez foldery na dysku. Po wejsciu w folder danego procesu juz ze zdjęciami odpala sie własciwa galeria

Podobny układ robię w dokumentacji ale juz bez podziału na placówki tylko w zaleznosci od przeznaczenia wyrobu. Finalne dokumenty również otagowuję.
Artykuły zawierają omówienia pewnych detali i ciekawostki

Po wrzuceniu w wyszukiwarke na podstawie tagów (skoro kategorie nie działają) chciałbym otrzymac wszystkie artykuły, dokumentacje i fotki z procesów dotyczace danej cechy (kategorii)

Gdyby kategoria pozwalała klasyfikowac foldery to mogłbym wyswietlic pasujące foldery niezaleznie od placówki. I prawie tak jest, tylko że wyświetla wszystie zdjecia na raz bez podziału na foldery a to już bardzo utrudnia przeglądanie Zrobienie tego np w rozbudowanym menu to duzo dodatkowej pracy no i nadal nie załatwia problemu wyswietlania w kategorii.

Przykład z produkcją jest zmyślony, dotyczy to działalnosci hobbystycznej.


2. Na marginesie: Zupełnie nie rozumiem tego, co w cytacie poniżej. Otrzymałeś rzeczową odpowiedź, jakiej Ci można było na podstawie tego, co napisałeś, udzielić, za co nawet podziękowałeś, a tu zaczynasz od polemiki ad personam, na dodatek z nie moimi myślami.


w pierwszym zdaniu napisałeś:
"raczej nie sądzę, że ktoś teraz dokona ... studium wykonalności za free" czyli za dużo wymagam jak na darmową poradę, czytaj: takie rzeczy to juz za kasę. Tak to zrozumiałem. Sam udzielam sie w kilku klubach i należe do ludzi raczej dzielących się swoją wiedzą (temu własnie ma słuzyc strona, którą buduję) ale czasem sam szukam porady bo nie mozna znac się na wszystkim.

Tak czy inaczej bardzo dziekuję za wszelkie uwagi, są dla mnie cenne.