PDA

Zobacz pełną wersję : Nie wyświetla się strona główna.



wmarcin
04-03-2015, 20:19
Witam wszystkich :)
mam problem ze stroną. Działała ona już długo i nie było żadnych problemów. Kilka dni temu przestała pokazywać się strona główna. Pokazuje się "login form" na takim szaro-niebieskawym tle.
Mam kopię bazy sprzed 2 tygodni (wtedy wszystko działało), ale jej przywrócenie nic nie zmienia.
Podanie w konfiguracji bzdurnych danych podłączeniowych do bazy również nic nie zmienia w wyświetlaniu strony...
Joomla w wersji 2.5.28

Gdzie w tym przypadku należy szukać problemu?
Dodam, że absolutnie wszystkie pliki i katalogi dostały maksymalne uprawnienia, także nie jest to problem z dostępem do plików.
Przeanalizowałem również logi na serwerze i nie wygląda na to, by ktoś w "podejrzanym" okresie (od dnia w którym na pewno działała do dnia gdy już nie) cokolwiek robił z plikami na serwerze.
Do panelu administracyjnego dostaję się bez problemu.

zwiastun
04-03-2015, 20:52
Kilka dni temu przestała pokazywać się strona główna. Pokazuje się "login form" na takim szaro-niebieskawym tle.
Może jakiś link? Bo z opisu niewiele wynika.

Podanie w konfiguracji bzdurnych danych podłączeniowych do bazy również nic nie zmienia w wyświetlaniu strony...
Możesz wyjaśnić, co to znaczy?


Dodam, że absolutnie wszystkie pliki i katalogi dostały maksymalne uprawnienia, także nie jest to problem z dostępem do plików.
Możesz wyjaśnić, co to znaczy? A jeśli znaczy, że wszystkim nadałeś uprawnienia 0777, to napisz, skąd masz takie durne pomysły.

wmarcin
04-03-2015, 21:16
1. Link? proszę: autoimex.com.pl
2. Bzdurne dane to dane do nieistniejącej bazy lub do nieistniejącego serwera
3. Tak nadałem wszystkim plikom prawa 0777. Tak było najszybciej i najprościej. Zrobiłem sobie serwer bez dostępu ze strony świata (VM na lapku) i na nim usiłuję rozwiązać problem. W razie jak "s******ę" bardziej to odtworzenie vm z kopii nie jest problemem. Także takie "durne" pomysły rodzą mi się same.

wmarcin
04-03-2015, 21:49
4. Sprawdziłem teraz raz jeszcze i wygląda na to, że coś mi się przywidziało. Wskazanie konfiguracji na nieistniejącą bazę powoduje pokazanie komunikatu o nie podłączeniu się do bazy. Prawdopodobnie cache przeglądarki mnie wpuścił w maliny...

zwiastun
04-03-2015, 21:50
Problemu można szukać w odpowiedzi na pytanie, co się działo/stało między dniem, w którym wszystko było dobrze, a dniem w którym się popsuło.
Na pewno nie ma sensu szukać rozwiązania problemu w podawaniu "bzdurnych danych do nieistniejącej bazy danych" - jaki miałby być tego skutek? A zanim zaczniesz cokolwiek robić z prawami dostępu do plików w Joomla, dobrze byłoby, żebyś cokolwiek na ten temat poczytał. Głupich pomysłów, nawet jeśli to własne pomysły, lepiej w życie nie wcielać.

Z opisu problemu i z szukania rozwiązania po omacku, wynika, że to zadanie Cię raczej przerasta. Daj komuś zaufanemu dostęp do zaplecza, obejrzy, może zdiagnozuje przyczynę. Jeśli chcesz, możesz mi podać dane na PW.

PS A jakieś inne strony się wyświetlają?
Spróbuj na standardowym szablonie.

wmarcin
04-03-2015, 22:11
Pomiędzy dniem gdy wszystko działało, a dniem gdy przestało oficjalnie nikt się do niczego nie przyznaje. Odpowiedzi w ten sposób raczej nie znajdę.
Podanie bzdurnych danych podłaczeniowych miało jedynie odpowiedzieć na pytanie czy się z bazą wogóle komunikuje. Nic więcej.
Joomla to nie moja bajka. Nie zmienia to jednak faktu, że to na mnie spadła kwestia ogarnięcia tego co się stało. Można uznać, że mnie to przerasta choć jednocześnie chciałbym dać radę to opanować. :)
Niestety nie znam nikogo kto zna joomlę na tyle by być w stanie pomóc także chętnie skorzystam z propozycji. Niemniej najpierw wrzucę kopię strony na osobny serwer :)

P.S. jakie inne strony?

zwiastun
04-03-2015, 23:03
Inne strony w tej witrynie.
Proponowałem, podaj dane dostępowe na PW, zobaczę. Nie musisz przerzucać na inny serwer.

nikszal
05-03-2015, 03:08
Pomiędzy dniem gdy wszystko działało, a dniem gdy przestało oficjalnie nikt się do niczego nie przyznaje.
Ja myślę, że w dniu "2015-02-15T21:23:21Z" krasnoludki nie grzebeły na Twojej stronie, tylko był to człowiek, który dołączył skrypt js. Tej informacji nie wziąłem z kapelusza, tylko ze żródła Twojej strony. Dlaczego w tym skrypcie jest również informacja o wersji używanej przeglądarki i systemie operacyjnym niestety nie wiem. Wiem natomiat, że takich informacji w sekcji header być nie powinno.
Wygląda to tak:
"data-ff-ver="35.0.1 (x86 pl)" data-dbsr="firefox" data-osn="Microsoft Windows XP"


Odpowiedzi w ten sposób raczej nie znajdę.

Owszem, znajdziesz gdy zaczniesz generalne sprzątanie, bo obcych skryptów js masz zatrzęsienie na swojej stronie. Jak myślisz - same się tam zainstalowały?

wmarcin
05-03-2015, 10:04
1. Przeszukałem zawartość wszystkich plików na stronie i nie znalazłem podanego przez Ciebie tekstu. Także pytanie jak znalazłeś taki tekst i w jakim pliku js.
2. Wg logów z servera 15.02 nikt nic nie robił na stronie...
3. Strona na 100% działała jeszcze 26.02
4. Niestety to, że jest dużo "śmieci" to ja wiem. Nie wiem jednak co definitywnie jest śmieciem a co nie...

zwiastun
05-03-2015, 11:57
Na stronie ktoś sobie poswawolił do woli.
Elementy strony nie wyświetlają się z banalnego powodu - prawie wszystkie moduły przypisane są do pozycji, których w ogóle nie ma w szablonie.
Sugeruję skorzystać ze starszej kopii witryny, jeśli takowa istnieje (jakiejś rzeczywiście działającej) i porównać, co było, a co jest.
W związku z wysoce prawdopodobnym włamaniem, proponuję lekturę:
http://www.joomla.pl/o-joomla/joomla-w-praktyce/mam-witryne-w-joomla/postepowanie-po-wlamaniu

wmarcin
05-03-2015, 12:16
Niestety nie posiadam kopii plików strony z okresu gdy działała. Posiadam zaś zrzut bazy ale odtworzenie jego nie usuwa problemu.
Czy przypisanie modułów do pozycji w szablonie nie jest zapisane w bazie?
Gdzie trzymane są pozycje szablonu? pliki czy baza?

zwiastun
05-03-2015, 13:17
Przypisanie modułów do pozycji w szablonie przechowywane jest w bazie. Pozycje szablonu określone są w pliku manifestu (nazwaSzablonu.xml).
Jeśli nie masz doświadczenia, proponuję zlecić naprawę strony firmie, która zbada pod kątem włamania (od strony zaplecza nic się w tej mierze zrobić nie da).

wmarcin
06-03-2015, 20:39
Na serwerze nie ma pliku 'nazwaSzablonu.xml'
Udało mi się uzyskać od autora starą wersję tej strony, ale w niej też nie ma takiego pliku.
Niemniej dziękuję za pomoc.

zwiastun
06-03-2015, 22:32
nazwaSzablonu to nazwa szablonu. Jeśli szukałeś pliku z nazwą "nazwaSzablonu.xml" to gratuluję!
Proponuje wyprawę na www.wiki.joomla.pl i poczytanie o podstawach.

wmarcin
06-03-2015, 22:47
Jako że domyślny szablon to atomic to szukałem pliku atomic.xml...

zwiastun
07-03-2015, 02:13
Jeśli to był domyślny szablon, to jakim cudem moduły sa przypisane do pozycji, jakich w atomic w ogóle nie ma

wmarcin
07-03-2015, 19:08
W działającej wersji strony w 'atomicu' takie pozycje są.

zwiastun
07-03-2015, 19:18
Tak? To ja chyba już oślepłem zupełnie (muszę koniecznie do jakiegoś prywatnego okulisty). Ale ja to pali licho, swoje lata mam, natomiast że Twój Joomla i Twój serwer tych pozycji jakoś się dopatrzyć nie może, to przypadek mocno niepokojący.
Oto lista pozycji modułów, jakie są w Twoim szablonie, w kolejności, w jakiej pojawiają się w kodzie: atomic-search,position-0,atomic-topmenu, position-2,atomic-topquote, position-15, atomic-bottomleft, position-11, atomic-bottommiddle, position-9, position-10,atomic-sidebar,position-7, position-4, position-5, position-6, position-8,position-3, debug

Możliwe, że po opracowaniu szablonu miałeś inaczej, ale nadpisałeś albo ktoś nadpisał główny plik szablonu (te wypisane powyżej pozycje pochodzą z Twojego pliku szablonu, a w atomic-u sa dokładnie takie same) .

wmarcin
07-03-2015, 19:25
Lista modułów, które są w moim szablonie na stronie niedziałającej? Tak? A to przypadkiem nie dlatego ona nie działa?

zwiastun
07-03-2015, 19:29
To Ci przecież już napisałem zaraz potem, jak zaglądałem na zaplecze. Moduły masz przypisane do pozycji, których nie ma w pliku szablonu.
Jeśli aktualizowałeś Joomla metodą nadpisywania całym pakietem instalacyjnym Joomla, to na pewno plik szablonu został podmieniony.

Pisałem wcześniej:
Elementy strony nie wyświetlają się z banalnego powodu - prawie wszystkie moduły przypisane są do pozycji, których w ogóle nie ma w szablonie.
Sugeruję skorzystać ze starszej kopii witryny, jeśli takowa istnieje (jakiejś rzeczywiście działającej) i porównać, co było, a co jest.

wmarcin
08-03-2015, 13:40
To teraz ciekawostka:
wziąłem działającą wersję strony i wgrałem na serwer. Wlazłem na zaplecze i zrobiłem aktualizację joomli oraz dodatków i zrobiło się to z czym ten temat się zaczął. Czyli to nie było włamanie...

nikszal
08-03-2015, 14:07
Podrzuć adres tej strony, to popatrzę jakie znów śmieci z Windowsa masz na niej zaimplementowane.

zwiastun
08-03-2015, 14:33
To teraz ciekawostka:
wziąłem działającą wersję strony i wgrałem na serwer. Wlazłem na zaplecze i zrobiłem aktualizację joomli oraz dodatków i zrobiło się to z czym ten temat się zaczął. Czyli to nie było włamanie...
Zabawa w kotka i myszkę!
Parę postów wcześniej pisałeś, że nie masz działającej wersji. To jak to jest - masz czy nie masz?

Podejrzenie włamania: nie ma nic wspólnego z efektem, jaki może przynieść aktualizacja Joomla.
Skoro - jak piszesz - wziąłeś "działającą wersję strony", przeniosłeś na serwer, a następnie zaktualizowałeś i w wyniku tej operacji strona przestała się wyświetlać, to tylko potwierdzenie tego, co napisałem już wcześniej i co jeszcze raz powtórzę:

W przypadku gdy do prezentacji treści zastosowano jeden z domyślnych, ale dostosowanych (przerobionych) szablonów Joomla, wszystkie zmiany wprowadzone w szablonie ulegają utracie. Szablon Atomic w Joomla 2.5. Z wykazu modułów na zapleczu Twojej witryny wynika, że osadzono je (poza jednym przypadkiem - poza modułem Logowanie) w pozycjach, które nie istnieją w domyślnym szablonie Atomic (ale mogły istnieć w przerobionym). I dlatego nie widać ich na stronie.

Na prawdopodobieństwo zhakowania witryny wskazał Ci @Nikszal, cytując znalezione w źródle strony dowody. Nie odnosiłem się do nich, bo nie udało mi się odczytać tego, co odczytał @Nikszal.

Swoje przypuszczenie o możliwości włamania wyraziłem tylko na podstawie tego, co napisałeś: nikt nic nie zmieniał, a "się zepsuło".

To, czy mamy do czynienia z włamaniem, potwierdzić można tylko w wyniku dogłębnego zbadania plików witryny na serwerze, a nie oglądu zaplecza administracyjnego.

@Nikszal: nie ma tam śmieci z Windowsa - najpewniej podczas aktualizacji nadpisano poprawiane pliki szablonu atomic oryginałami, co spowodowało rozsypanie strony.
Niestety, @wmarcin zdaje się mieć nikłe albo żadne pojęcie na temat rzeczy, które chce naprawić. Skoro ma gdzieś "działającą" stronę, to wystarczy porównać pliku szablonu na tej działającej stronie z plikami w tej zaktualizowanej (niedziałającej).

nikszal
08-03-2015, 15:54
Zabawa w kotka i myszkę!
Na prawdopodobieństwo zhakowania witryny wskazał Ci @Nikszal, cytując znalezione w źródle strony dowody. Nie odnosiłem się do nich, bo nie udało mi się odczytać tego, co odczytał @Nikszal.


Ja nie twierdziłem, że strona została zhakowana. Napisałem jedynie, że działały na niej czyjeś rączki, które dokleiły skrypt js w sekcji head. Mam nawet zrobiony screen ze źródła tej strony, ale niestety nie mogę go tutaj wrzucić, bo w oknie wstawiania obrazków brak jest przycisku OK. Nie wiem, czy aby tak się nie dzieje za sprawą moich przeglądarek, szczególnie przeglądarką Firefox, z którą mam kłopoty. Ale z Chrome jest identycznie. Na osobny serwer nie chce mi się wrzucać obrazków tylko po to, aby tu je hotlinkować.

Wracając do tematu myślę, że @wmarcin korzystając z jakiegoś serwera lokalnego mógł przekopiować zbyt dużo. Nawet to, co nie powinno nigdy znaleźć się na serwerze wirtualnym. Dokładając do tego brak przyporządkowanych pozycji modułów w szablonie efekt jest taki jaki jest - czyli ZERO.

wmarcin
08-03-2015, 19:22
1. Nie miałem działającej wersji i były marne szanse, że uda się taką znelźć, ale się udało i już mam - taką sprzed około 2 lat. Działam w kierunku opanowania tematu, więc sytuacja się zmienia. Czy to takie dziwne?
2. Aktualizacja nadpisuje pliki szablonu nie sprawdzając czy były modyfikowane. O taką informację mi chodziło - to wszystko wyjaśnia. Dziekuję.
3. Temat tego co znalazł @nikszal jest dla mnie zagadką. Znalazł coś czego nie ma w plikach, co pisałem już wcześniej, do czego jednak się nie odniósł - przeszukałem wszystkie pliki strony i nie znalzałem czegoś takiego.
4. Tak - moje pojęcie o działaniu joomli jest takie jakie dotąd było mi potrzebne, czyli nikłe, niemniej szybko rośnie... bo nie ma wyjścia. :)
5. Zastępowany plik szablonu jak się okazuje nazywa się 'templateDetails.xml' a nie 'nazwaSzablonu.xml'
6. Nie napisałem nigdy "nikt nic nie zmieniał, a "się zepsuło"" tylko "oficjalnie nikt się do niczego nie przyznaje". Różnica chyba jest oczywista.

zwiastun
08-03-2015, 20:43
To, co masz w templateDetails, jest ważne, ale nie decyduje o dostępności pozycji modułów. Istotniejsze jest to, co jest w głównym pliku szablonu (index.php) oraz w plikach css.
(za zamieszanie z nazwą pliku przepraszam, ale nie zajmuję się na co dzień szablonami i zdążyłem zapomnieć)


2. Aktualizacja nadpisuje pliki szablonu nie sprawdzając czy były modyfikowane. O taką informację mi chodziło - to wszystko wyjaśnia. Dziekuję.
Sygnalizowałem to już na 1 stronie wątku. Odsyłałem do podstawowej lektury o szablonach. Napisałem to co najmniej ze dwa razy.

To, że nie masz niezbędnej wiedzy, jest zrozumiałe. Ale to, że przez kilka dni nie nadrobiłeś braków w tej mierze, zrozumiałe dla mnie nie jest.
Nadal prawdopodobnie nie wiesz tego, co powinieneś wiedzieć, a zabierasz się za naprawę.
Na co liczysz? Że ktoś Ci tutaj najpierw przepisze pół metra informacji o podstawach, żebyś zrozumiał, co trzeba zrobić?
Podstawy są tutaj: http://wiki.joomla.pl/J2.5:Pierwsze_kroki_z_szablonami
Już Ci jakiś niedouk sprawił poważny problem. Gdyby miał trochę więcej w głowie, to skopiowałby szablon atomic, nadałby mu swoją nazwę i dostosował do potrzeb witryny. Żadna aktualizacja Joomla niczego by nie zmieniła. Więc zacznij od zrobienia tego, czego on nie zrobił.
4 dni wyjaśniania rzeczy, które były oczywiste w 2. dniu.

wmarcin
08-03-2015, 21:01
4 dni wyjaśniania rzeczy, które były oczywiste w 2. dniu.
Gdybym tylko mógł zajmować się w tym czasie jedynie tym tematem... ;)

nikszal
08-03-2015, 21:43
3. Temat tego co znalazł @nikszal jest dla mnie zagadką. Znalazł coś czego nie ma w plikach, co pisałem już wcześniej, do czego jednak się nie odniósł - przeszukałem wszystkie pliki strony i nie znalzałem czegoś takiego.


link do screena http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/15dd5089d7351db2.html

To jest screen z czasu kiedy jeszcze Twoja strona działała, więc przyjrzyj się uważnie czy nie widać tam daty skryptu js, rodzaju i wersji przeglądarki oraz systemu operacyjnego Windows XP. Takich informacji serwer sam nie dołącza.

Chwilę przeglądałem Twoją stronę Firebugiem i znalazłem tam całkiem sporą ilość skryptów js w różnych częściach witryny.

wmarcin
08-03-2015, 22:08
To jest screen z czasu kiedy jeszcze Twoja strona działała

Mogłbyś wyjaśnić co masz na myśli? Ja się odezwałem gdy strona już nie działała. Czyżbyś analizował tę stronę zanim ja się tu pojawiłem?

Pliki nowej strony zostały wrzucone do katalogu gdzie leżała stara strona. Bajzel jest straszny. Jak widać ktoś kto ją robił robił bajzel nie tylko w szablonach. Nie zmienia to jednak faktu, że w plikach strony (wszystkich łącznie ze starymi) nie znalazłem czegoś takiego jak na załączonym screenie. Mógłbyś powiedzieć (napisać) jak udało Ci się to uzyskać?

nikszal
08-03-2015, 22:51
Mogłbyś wyjaśnić co masz na myśli? Ja się odezwałem gdy strona już nie działała.

Masz rację, ta strona już nie działała, tzn. był tylko panel logowania i totalna rozsypka strony. Screena zrobiłem w dniu 6 marca.