PDA

Zobacz pełną wersję : XAMPP - instalacja. Dla początkujących.



qrdziel
05-03-2015, 12:06
Witam.
Wyskrobałem kolejny artykuł z seri dla początkujących. Mam nadzieję, że dla osób związanych z JAMP nie będzie to problemem.
http://ictlaboratory.com/default/index.php/pl/artykuly/16-web-design/joomla/12-xampp-instalacja
Proszę o komentarze.

mac
05-03-2015, 20:26
Krótki poradnik XAMP- odinstaluj XAMP i zainstaluj JAMP'a, a znikną twe problemy :)

qrdziel
06-03-2015, 09:02
Z innej beczki. Ja nie widzę różnicy pomiędzy jamp i xampp. Obydwa to Amp'y (apache, mysql, php).
Liczyłem na rzetelny komentarz, a nie na reklamę tajemniczej mikstury.
Jeśli ktoś chce przekonać innych, aby porzucić jedno oprogramowanie na rzecz innego, niech użyje poważnych argumentów. Czekam na przykład - kiedy joomla nie działa na xampp. Przecież można skonfigurować xampp, tak samo jak jamp.

mac
06-03-2015, 10:43
Hej,
merytorycznie - prosze:

1. Generalnie ja nie spotkałem się żeby komuś JAMP nie działał i żeby miał problemy z instalacja, natomiast instalacja XAMPa musi mieć INSTRUKCJE :) i jak sam zaznaczasz opis dotyczy "pakietu w wersji 5.6.3.", jeżeli to takie bezproblemowe środowisko to po co to chociażby zaznaczać? Odpowiedz narzuca się sama :)

2 Druga sprawa to to ze XAMP sprawiał(sprawia) problemy w trakcie instalacji, konfiguracji i użytkowaniu Joomli, o czym świadczą częste posty o problemach z XAMP i Joomla, oczywiście XAMP się rozwija i niweluje błędy, ale...

3. Powiem więcej, sam kupiłem JAMPa, uważam że jak mam pracować na Joomli, to mogę wydać te choćby 15 zł na dobre referencyjne środowisko pod Joomle
i nie zastanawiać się, że coś mi nie chodzi a powinno, dbam o swój czas i nerwy.

4. Sam kiedyś działałem na XAMPIE, ale jak poznałem jeszcze wtedy JAMP 1 to porzuciłem XAMPA, nawet dlatego ze JAMP nie instaluje się w systemie, mogę go przerzucać po dysku gdzie chce, robić kopie, klonować, jedyna modyfikacja to ustawienie firewalla :)

5. Zalety JAMP:
- instaluje z przycisku Joomle, obie aktualne rodziny
- nie ma potrzeby oddzielnego dodawania bazy pod instalacje Joomli
- obsługuje instalacje Wordpress
- nie integruje się z systemem Windows poza dodaniem wpisu do Firewalla
- wspiera Akeeba Backup i Akeeba Kickstart

6. Nie jestem w jakikolwiek sposób powiązany z Michałem, twórcą JAMPa.

7. Gdyby JAMP byl darmowy tez bym go polecał

ugly kid joe
06-03-2015, 13:21
... pod warunkiem, że korzystasz z nieskomplikowanych aplikacji. Niestety w tym wypadku, albo stety - bo to świadczy o pewnej dojrzałości środowiska - administratorzy, webmasterzy - wybierają bardziej zaawansowane, wydajne i skalowalne aplikacje na swoje serwisy, których JAMP nie udźwignie.

mac
06-03-2015, 13:36
Zapewne i może masz racje ale tu mówimy o joomli a nie o jakiś nieokreślonych pamiecio- i zasobożernych aplikacjach.

ugly kid joe
06-03-2015, 13:40
Tu, mówimy o xampp, a nie o J! Twoje wnioski jedynie, kierują temat wątku w stronę J! Again, wykorzystywane w środowisku administracyjnym narzędzia, to temat bardzo rozproszony, a nie tak hermetyczny, jakim chciałbyś aby był.

mac
06-03-2015, 14:08
1. Mówimy o instalacji XAMPa pod Joomle
2. wszak autor nie przez przypadek na stronie swojej wstawił artykuł w taka ścieżkę "Start > Artykuły > Web Design > Joomla > XAMPP - instalacja",
3. zaprezentował to na forum Joomli wiec jak mozna mowiec o tym w oderwaniu od joomli,
4. w artykule pomija instalacje dodatków które nie sa potrzebne do działania joomli -"Tomcat - ten składnik też jest zbędny dla Joomli"
5. a poza tym nikt nie broni Ci używać XAMPPA, ja tylko twierdze że do Joomli polecam bardziej JAMPA bo to narzedzie do Joomli :)

ugly kid joe
06-03-2015, 14:13
Widzę, że nie bardzo jest o czym z tobą dyskutować.

mac
06-03-2015, 14:26
Tobie tez nie za dobrze idzie :)

zwiastun
06-03-2015, 14:59
Widzę, że nie bardzo jest o czym z tobą dyskutować
To poprowadź dyskusję na temat xampp-a i propozycji "hardcorowych" ustawień, które są niewątpliwie śmiałym rozwiązaniem nie dla wytrawnych deweloperów, ale dla nowicjuszy.
Jeśli ktoś potrzebuje do swoich prac środowisko AMP-a, to wiesz doskonale, że sobie je skonfiguruje zarówno z XAMPP-a, jak i z JAMP-a. Więc to takie sobie dyskutowanie o niczym.

ugly kid joe
06-03-2015, 15:52
To poprowadź dyskusję na temat xampp-a i propozycji "hardcorowych" ustawień Obaj, doskonale wiemy, że wiele aplikacji nie wymaga hardcore'owych ustawień, ale bardziej zoptymalizowanego środowiska, którego JAMP nie oferuje. I nie mam tu na myśli, hardcore'owych aplikacji, a jedynie lepsze niż jest nim J!. Obaj doskonale też wiemy, że rozwój J! zatrzymał się i z której strony tego nie ugryźć - jest jak jest. Nie mam zamiaru bronić systemu, bo i nie ma żadnego [ ŻADNEGO ], ku temu punktu odniesienia.

Zaznaczyłem, że XAMPP, jest lepszym środowiskiem do pracy z wielo-platformowymi aplikacjami, z którymi co raz częściej pracują administratorzy, parując je w różny sposób do swoich potrzeb.

Dlatego JAMP, nie jest tu rozwiązaniem. Nie zmienia to faktu, że dla j!, czy WordPressa jest to środowisko wystarczające.

Co do rozwinięcia wątku aplikacji wielo-platformowych, nadal, nie odnajduję partnera do jakiejkolwiek dyskusji, podtrzymując cytowaną hipotezę


Więc to takie sobie dyskutowanie o niczym.

mac
09-03-2015, 16:45
No proszę, a niedawno sam pisałeś aby nie odnosić się do Joomli, a teraz okazuje się ze jednak się odnosisz...

Ja jednego nie rozumiem, wypowiadasz sie ze JAMP jest nie zoptymalizowany, ale do tego do czego ma być to jest, przecież jest to generalnie narzędzie do pracy z Joomlą, to ze chodzi na nim jeszcze wordpress, drupal, ownCloud i jeszcze trochę aplikacji w zupełności do testów wystarczy.

Piszesz o jakiś administratorach, webmasterach który wybierają zaawansowane, wydajne i skalowalne aplikacje na swoje serwisy, ale my tu mówimy o optymalnym środowisku do joomli.

Poza tym owi administratorzy czy webmasterzy jak chcą testować coś naprawdę wymagającego to nie robią tego na XAMPie tylko na dedyku, na szybkim porządnym serwerze, bo ich na to stać :) A jak nawet nie stać to stawia BSD lub Debiana, tam konfiguruje co trzeba i maja szybki, bezpieczny i zoptymalizowany serwer testowy na wymagające aplikacje :)


Zaznaczyłem, że XAMPP, jest lepszym środowiskiem do pracy z wielo-platformowymi aplikacjami, z którymi co raz częściej pracują administratorzy, parując je w różny sposób do swoich potrzeb.
Dlatego JAMP, nie jest tu rozwiązaniem. Nie zmienia to faktu, że dla j!, czy WordPressa jest to środowisko wystarczające.

Co do rozwinięcia wątku aplikacji wielo-platformowych, nadal, nie odnajduję partnera do jakiejkolwiek dyskusji, podtrzymując cytowaną hipotezę

Ale nadal przypominam ze ta strona dotyczy Joomli. I rozmawiamy o środowisko do pracy z Joomla.

A jakie to wieloplatformowe aplikacje odpalasz na XAMPie?

qrdziel
12-03-2015, 09:59
Wywiązała się dyskusja nad wyższością świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkanocnymi. Z tego co widzę obydwa systemy mają zalety i wady. Z tego co się orientuję to:
JAMP będzie lepszy dla osób które mają się zająć tylko zarządzaniem joomla. Jedno kliknięcie I joomla zainstalowana. Nie trzeba się znać na tworzeniu bazy danych i ustawieniach php, apacza i mysql.
Natomiast XAMPP można polecić osobom, które chcą poznać nie tylko jak tworzy się artykuły, ale jak to działa i jakie problemy mogą spotkać administratora. Dla mnie np. Własnoręcznie tworzenie baz danych, czy, grzebanie w ustawieniach to zaleta systemu. Moim celem jest napisanie artykułów które propagują, a także pomagają poznać środowisko w jakim pracuje joomla. Proszę o wypowiedzi na temat wad i zalet, oraz problemów występujących podczas korzystania ze środowiska XAMPP.

PS. Ciekawe dlaczego jeszcze nie wtrącili się do rozmowy zwolennicy LAMP. Sam kiedyś zainstalowałem Slackware w trybie tekstowym wraz ze środowiskiem dla joomli.

mac
12-03-2015, 15:01
Ale w JAMPie tez możesz tworzyć samemu bazy danych, grzebać w ustawieniach systemu i to ręcznie :)

Ale ok, troche o XAMPP
Używałem go troche , fakt ze dawno, zawsze był ciężkawy (zasobożerny) dlatego tez najpierw przesiadłem się na XAMPP Lite (którego dziś nie ma) a potem w ogóle zrezygnowałem. Zawsze denerwowało mnie ze integruje się z systemem, a jak jeszcze instalowało się go na wersjach profesjonalnych systemów, to wnikał głęboko.... Testowałem jeszcze inne typu AMP, aż w końcu trafiłem na JAMP 1..... To tyle, o zaletach JAMPa nie bede sie powtarzał :)

Moje wypowiedzi nie mają na celu oczerniać XAMPPa, który jest fajnym środowiskiem, mającym fajne dodatki (serwer FTP czy Mail serwer), których JAMP nie ma.
Chcę tylko uzmysłowienie POCZĄTKUJĄCYM, że jest środowisko w którym nie będą się musieli martwic akurat o to czy dobrze poustawiali wszystko,
tylko będą "walczyć" z sama joomla :)

zwiastun
12-03-2015, 20:37
Niezbyt chętnie zabieram w tym wątku głos po raz kolejny, ale też trudno mi przejść nad tą sprawą do porządku dziennego z dwóch względów.

Po pierwsze:
Co jakiś czas pojawiają się na forum wypowiedzi czyniące zarzut z faktu, że promujemy JAMP-a, który jest płatny, a przecież każdy sobie może zainstalować środowisko lokalne za pomocą XAMPP-a czy WAMPSERVER-a, które są bezpłatne.
W związku z tym pozwolę sobie przypomnieć, że witrynach Polskiego Centrum Joomla (pomoc.joomla.pl, wiki.joomla.pl) od dawien dawna można znaleźć instrukcje instalacji XAMPP-a. Pierwsza z nich została opublikowana na nieistniejącej już witrynie demo.joomla.pl w 2006 roku, kolejne, w witrynie pomoc.joomla.pl, a potem wiki.joomla.pl - tutaj były kilka razy odświeżane.
Jeśli ktoś potrzebuje instrukcji, jak zainstalować, wystarczy, że wpisze w wyszukiwarce Google słowa kluczowe Instalacja XAMPP-a i na jednej z pierwszych pozycji znajdzie artykuł z wiki.

I myślę, że to wystarczający dowód, że wszyscy, którzy w sposób mniej lub bardziej zawoalowany suponują nam jakąś nierzetelność oraz faworyzowanie JAMP-a, plotą bezmyślnie, co im ślina na język przyniesie. W jakim celu, ich sprawa. Na pewno nie w imię dobra użytkowników Joomla, zwłaszcza tych, którzy mają problem z zainstalowaniem sobie serwera lokalnego.

Owszem, zalecamy tutaj JAMP-a z pięciu zasadniczych względów. Bo jest zoptymalizowany dla Joomla. Bo nie sprawia problemów instalacyjnych. Bo można go zainstalować na USB. Bo - w przeciwieństwie do innych rozwiązań - nie ingeruje w system Windows, na którym jest instalowany.

I wzgląd piąty: tym, którzy korzystają z JAMP-a, nie trzeba objaśniać, jak sobie radzić z problemami, z którymi w ogóle nie muszą mieć do czynienia!
Obsługa JAMP-a = rozpakuj i uruchom.
Obsługa XAMPP-a = znajdź instrukcje, doczytaj, zrozum, zainstaluj, zabezpiecz, skonfiguruj (popraw php.ini) i... może ci wszystko będzie działało

Prowadzenie tutaj dyskusji o wyższości świąt jednych nad drugimi w związku z celami, do których służą te aplikacje, nie ma najmniejszego sensu. Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie załatwi nikomu problemu obierania ziemniaków, bo żadne do tego nie służy. Ale też i jedno i drugie osobom, które potrzebują środowiska do uruchomienia i testowania takiego oprogramowania, jak Joomla, Wordpress, Drupal oraz wiele wiele innych, umożliwi realizację tych potrzeb. Tyle, że JAMP natychmiast po rozpakowaniu na dysku i uruchomieniu, a XAMPP czy WAMPSERVER po dodatkowych zabiegach konfiguracyjnych, które mogą sprawić kłopot nie tylko "zwykłym" użytkownikom, którzy szkół informatycznych nie kończyli, ale nawet wykwalifikowanym informatykom.


Po drugie
Kolega @qrdziel oczekuje na merytoryczne uwagi do swego dziełka, a przy tym - być może niechcący - kreuje się tutaj co najmniej na jakiegoś bojownika o honor niedocenionego XAMPP-a.
Nawołuje przy tym do poważnej dyskusji, choć sam sprowadza ją na poziom niezbyt poważny.


Jeśli ktoś chce przekonać innych, aby porzucić jedno oprogramowanie na rzecz innego, niech użyje poważnych argumentów. Czekam na przykład - kiedy joomla nie działa na xampp. Przecież można skonfigurować xampp, tak samo jak jamp.


JAMP będzie lepszy dla osób które mają się zająć tylko zarządzaniem joomla. Jedno kliknięcie I joomla zainstalowana. Nie trzeba się znać na tworzeniu bazy danych i ustawieniach php, apacza i mysql.
Natomiast XAMPP można polecić osobom, które chcą poznać nie tylko jak tworzy się artykuły, ale jak to działa i jakie problemy mogą spotkać administratora.

Otóż, Szanowny Kolego!
Joomla! nie działa na XAMMP-ie z domyślną konfiguracją PHP. Nie słyszałeś o tym? Nie czytałeś? Czyż nie dlatego napisałeś ten swój poradnik?
Owszem, jak się XAMPP-a dobrze skonfiguruje, to Joomla zadziała.

I w tym miejscu przychodzisz ze swoimi cennymi poradami. O poradach za chwilę, a wcześniej odpowiedz mi, proszę, na dość proste pytanie: skoro odkryłeś, że w opublikowanych poradnikach brakuje jakichś istotnych informacji, to dlaczego najzwyczajniej w świecie nie dodałeś tych informacji - wszak są opublikowane na wiki, na które każdy może się zarejestrować i współtworzyć polską dokumentację Joomla.

Zacytowana powyżej opinia, teza, myśl że "JAMP będzie lepszy dla osób, które mają się zająć tylko zarządzaniem Joomla" jest, niestety, wyrazem niezrozumienia, czym jest JAMP (i XAMPP zresztą też). W "poważnej" dyskusji wygłaszanie takich opinii po prostu nie przystoi.
Zarówno JAMP, jak i XAMPP (i każde inne tego typu środowisko) umożliwia poznawanie różnych aspektów funkcjonowania serwera, o których piszesz. Zatem i kolejny Twój sąd do poważnej dyskusji trafić nie powinien.

I jeszcze w kwestiach stricte merytorycznych.
Bardzo dobrze, że powstają nowe poradniki, nowe ujęcia kwestii już wcześniej opisanych, bo dzięki temu potrzebujący mogą korzystać z coraz lepszych, prostszych, pełniejszych, ciekawiej opracowanych itd. instrukcji. Niestety, Twoja instrukcja, aczkolwiek nowsza, nie jest lepsza od tych, które są dostępne i łatwo je znaleźć.
Co więcej, jak na instrukcję napisaną dla ludzi, którzy nie potrafią sami skonfigurować serwera lokalnego (dla których m.in został stworzony JAMP), jest instrukcję niebezpieczną, bo w ogóle pomija kwestie bezpieczeństwa lokalnego serwera uruchomionego dzięki XAMPP, a do tego proponuje tzw. hardcorowe ustawienia dość istotnych opcji, ustawienia, z których programiści korzystają wówczas, gdy potrzebują uruchamiać instrukcje PHP z wiersza poleceń (CLI).

Zacznę jednak od szczegółu w opisanym przez Ciebie procesie instalacji.
W pkt. 2 piszesz o ostrzeżeniu i sugestii wyłączenia funkcji kontroli konta użytkownika. Oświeć mnie, proszę, a przy okazji i innych, co dokładnie mam zrobić. A potem ewentualnie uzupełnij swój poradnik. Dla Twojej informacji podam, że w moim Windows 8.1. są 4 poziomy powiadomień o próbach wprowadzenia zmian na moim komputerze. Który mam włączyć? Uświadom mnie również, czy i jakie z tym ustawieniem wiążą się zagrożenia i czy mogę im jakoś zaradzić. Tym bardziej, że instaluję oprogramowanie na komputerze podłączonym do Internetu, a instalując takie oprogramowanie, jak XAMPP, narażam się na dodatkowe ataki z Internetu poprzez uruchomiony serwer.

Wyjaśnij mi również, w jakim sensie wyłączenie funkcji kontroli dostępu przyspieszy instalację XAMPP-a.

Będę również wdzięczny za zdanie uzasadnienia, po co instalować PERL-a. Bo proponujesz, by go też zainstalować (Blisko 20 lat korzystam z lokalnego serwera testowego - jakoś mi nigdy PERL do niczego potrzebny nie był, choć nie twierdzę, że nikomu się nie przyda).

Przejdźmy więc do kwestii podstawowej - bezpieczeństwa naszego lokalnego serwera, o czym nie napisałeś - niestety - ani słowa, a przecież oprogramowanie serwerowe na komputerze podłączonym do Internetu stwarza ogromne zagrożenie. Każdy, kto zna adres IP takiego komputera (nietrudno go znaleźć) może się dostać do każdej opcji serwera lokalnego, bo XAMPP domyślnie nie jest w żaden sposób zabezpieczony.

Wyjaśnij, proszę, nie wiedziałeś o tym czy może umyślnie pominąłeś te kwestie? A może chodziło o to, że miało się Czytelnikom wydawać proste, łatwe i przyjemne?
Przyznam, że zupełnie nie rozumiem takiego podejścia - wszak Twój poradnik to poradnik dla osób, które mają prawo nic nie wiedzieć o tak poważnych zagrożeniach.
Mogłeś przynajmniej jednym zdaniem wspomnieć, że serwer trzeba zabezpieczyć. Upps... Przepraszam - coś o bezpieczeństwie napisałeś: Nagłówek: "Zmiany bezpieczeństwa". Jeśli to miał być jakiś komunikat, to - przyznam - zupełnie niejasny.

Skoro już to dziełko spłodziłeś, proponuję czym prędzej uzupełnij ten brak. Wyjaśnij, jak ochronić sam serwer, jak ochronić MySQL (domyślny użytkownik root nie ma hasła!), jak ochronić phpMyAdmina.

Rzecz kolejna. Proponujesz zmiany różnych ustawień PHP, w tym na ustawienia "hardcorowe".
Wyjaśnij mi - i innym przy tej okazji - po co użytkownikom serwera lokalnego, którzy go używają do testowania i nauki posługiwania się takimi aplikacjami jak Joomla, hardcorowe ustawienia, których używają programiści, gdy chcą uruchamiać instrukcje PHP z wiersza poleceń.

W sekcji Limit objętości wczytywanych plików proponujesz ustawić opcje max_filesize na 5000M. Możesz wyjaśnić, po co? Ładowanie na serwer lokalny plików o objętości 5 giga?
Proponujesz tu również ustawienie opcji memory_limit na 5 giga. Skąd taka wartość? A jak ja mam na swoim komputerze ledwo 6 giga pamięci podręcznej, to mi wystarczy? I co w ogóle to ustawienie ma wspólnego z limitem wczytywanych plików?

Masz rację memory_limit i post_max_size muszą być przynajmniej o 1 większe od max_filesize. U Ciebie jest więcej o 200M, ale to chyba tylko dlatego, ze masz do dyspozycji superhiperkomputer.
A już bez żartów: na moim serwerze lokalnym ustawione jest max-filesize=128M, post_max_size=129M i hula. Nawet z memory_limit=128M, choć powinno być co najmniej 129M w tym przypadku.

W sekcji Czas wykonywania skryptów słusznie informujesz, że przy standardowym ustawieniu 30s nie da sie zainstalować Joomla (a jednak wiesz, kiedy na XAMPP-ie Joomla nie działa).
Twoja propozycja rozwiąże problem z instalacją Joomla, ale narazi nieświadomych tego użytkowników na sytuację, w której po przeniesieniu skonfigurowanej witryny na serwer zdalny nie zadziała nic i nie bardzo będzie wiadomo dlaczego. Wystarczy, że taki nieświadomy użytkownik zainstaluje kilka "fajnych" skryptów z niezaufanych źródeł.

Przetestowałeś, jakie ustawienie jest konieczne i wystarczające, by zainstalować Joomla? To może zrób to? Może dowiedz się, dlaczego na serwerach produkcyjnych ta wartość wynosi 60s, ale nie 300 czy 600. Dlaczego czasem trzeba poprosić administratora serwera, by umożliwić instalację niektórych rozszerzeń (przydatnych, acz chyba nie najlepiej napisanych)

W sekcji 3 używasz mylącego tytułu. Joomla nie wymaga ani jednego, ani drugiego ustawienia.
Wyłączenie output_buffering jest zalecane, ale przy włączonym nic się złego dziać nie będzie.
Wyłączenie wyświetlania błędów na lokalnym serwerze testowym to - wybacz - ale porada laika, który nie bardzo wie, o czym pisze.

Tyle.
Chciałeś, masz. Ale nie ze względu na Ciebie to napisałem, a ze względu na tych, którzy jednak wolą XAMPP-a, choć nie wiadomo, dlaczego go woleć. Aby sobie uzmysłowili, że internetowe porady internetowych specjalistów wymagają sporej dozy krytycyzmu. Czasem lepiej zaufać uznanym autorytetom.

qrdziel
13-03-2015, 15:38
Na wstępie dziękuję, że nie przechodzisz obojętnie obok moich artykułów, dzięki takim osobom jak ty postaram się aby były jeszcze lepsze.
Postaram się odpowiedzieć na twoje pytania ale tylko na te na które znam odpowiedź i dotyczące mojego artykułu. (czyli gdzieś od połowy)

1. Instalator na samym początku sugeruje wyłączenie UAC. Sam nie wiem po jakiego grzyba i który poziom. Ja osobiście wyłączam na maksa, a po instalacji powracam do poprzedniego stanu.
2. Perla instaluję z tego samego powodu co FileZilla, -bo jest, bo może kiedyś się przyda i najważniejsze - nie przeszkadza
3. Sprawy bezpieczeństa w kolejnym artykule - w tym tylko instalacja
4. max_filesize=5000M to ustawiona tylko górna granica - nie oznacza ona, że będę ładował pliki tylko 5GB, być może nigdy nie wykorzystam tej górnej granicy, ale nie rozumiem co przeszkadza ustawienie takiej granicy? chyba komputer nie bedzie rezerwował żadnych zasobów wg tego ustawienia
5. u siebie masz ustawione inaczej i też hula - nie będę się kłucił
Kiedyś otrzymałem za zadanie dokonać zmian w ogromnym sklepie internetowym. Chciałem najpierw zrobić to lokalnie zanim coś spapram. Przetestowałem serwer zdalny i lokalnie stworzyłem identyczne środowisko. Te same ustawienia php.ini. Otworzyłem phpMyAdmin i chciałem zaimportować bazę danych sklepu i okazało się, że rozmiar pliku SQL.zip przekracza rozmiar max_filesize - ustawiłem swoje hardcorowe i wszystko przeniosło się bez zgrzytów. robiło się to chyba godzinę, ale zaskoczyło - później powróciłem do ustawień serwera zdalnego i mogłem se spokojnie testować
z tego samego powodu ustawiam takie same czasy
6. output_buffering też zmieniłem tylko dlatego, że instalator joomli tak mnie zasugerował. Nie lubię czerwonych wyróżników. Wolę wszystko na zielono.

na koniec powtórzę: ustawiam sobie hardcorowe ustawienia - instaluję wszystko co potrzeba, mieszam, testuję, grzebię w skryptach a gdy wszystko jest dopięte na ostatni guzik - przechodzę na ustawienia serwera zdalnego. Mam pewność, że w testach środowisko nie będzie mnie hamowało.